БСП-София: Трябва да се върне името „Юрий Гагарин“ на 138-о училище

БСП-София: Трябва да се върне името „Юрий Гагарин“ на 138-о училище
Общинските съветници от БСП – София приветстват идеята на кмета на район „Слатина“ за възстановяване на името на училището и ще подкрепят предложението в Столичния общински съвет.

 

Още през 2018 г. социалистите от БСП - Слатина лансираха идеята да се възстанови старото име на 138-о училище – „Юрий Гагарин“. Тогава бе създаден и Инициативен комитет, в който се включиха културни, читалищни дейци и общественици от района. Беше организирана подписка, в която се включиха стотици граждани в подкрепа на инициативата. 

„БСП настоява името на училището да бъде възстановено, защото историята му е свързана с Юрий Гагарин, който два път го е посещавал. Той е един от най-достойните хора в съвременната история. Всички, независимо от политическите си пристрастия, дължим почит към подвига на първия космонавт в историята на човечеството и уважение към личността на Гагарин“, заяви общинският съветник Иван Пешев, който е и председател на БСП - Слатина. 

 

Коментари

  • Дедо Гочо

    30 Апр 2021 11:01ч.

    Това е най-големият проблем на комунистите името на училището , а не че са подлоги на Барцелонски

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    30 Апр 2021 11:47ч.

    Не трябва да е инициатива само на БСП. Трябва всички българи да изискват връщане на името. И още по-важо, не е трябвало училището да се преименува.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • шоуто на Тиквата

    30 Апр 2021 12:04ч.

    Срамното е не че БСП иска връщане на това НЕБЪЛГАРСКО име, те са си безродници, а че кмет от ДБ иска това!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нека си спомним

    30 Апр 2021 14:51ч.

    БСП не са българска партия.През далечната 1916 г., държавата построява за жителите на Красно село училище и го кръщава на прочутия тогава генерал Иван Колев, освободителя на Добруджа - герой от Балканската и от Първата световна война. Минават много години, хиляди деца завършват това училище. Но идва 1952 г. и взелите властта нашенски комунисти решават да махнат името на "лошия царски генерал" и да му турят лика на Лениновия и Сталиновия приятел Максим Горки. През 2016 г. 36-о училище чества 100-годишнината си. И тогава будни граждани на кв. Борово поставят въпроса за връщане на истинското му име - "Генерал Иван Колев". Питат: какво общо има с България сталинисткият писател Максим Горки? Та дори и в Русия е върнато старото име на град Нижний Новгород, преименуван от болшевиките на Горки, съборен е паметникът му в центъра на Москва… Горки е казал нещо отвратително „Най-важното достижение на руския народ е неговата садистична жестокост.“ Неслучайно русите изтриват всичко от Горки. Директорката на 36-о заявява, че името на Горки ще бъде сменено само през трупа й. Казва на всеослушание, че е приятелка на голям човек и „никой не мож я пипна“!/Източник: Фактор бг/ Хората правят Инициативен комитет, пишат до двама кмета от десните и реформаторски кметове на райони в София, но и те не правят нищо. Това ли са „водачите“ на дясната градска интелигенция ? Дето не могат да направят разлика между ген. Иван Колев и Максим Горки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Заралия

    30 Апр 2021 14:58ч.

    И в Стара Загора има училище, което носи името на този човек, чиито паметници в днешна Русия се унищожават. Но нашите днешни шаечни интелигенти показват колко прав е бил Димитър Талев: „И да знаеш, Минке, че последният комунист на планетата ще умре в България. Даже когато в Съветска Русия няма да има нито един жив комунист…"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Звън®

    30 Апр 2021 15:16ч.

    Хубаво е да се възстанови изначалното име на училището. Именувайки се отново "Юрий Гагарин" то може отново да стане базово училище на Института по космически изследвания към БАН. Две фондации, едната от които е финансово свързана с Илон Мъск, са изявили желание да подпомогнат младите изследователи на Космоса. Инак учениците от 138 училище отдавна имат отлични постижения в кръжоците по ракетомоделизъм и космонавтика. През 1968 г. в чест на Деветият световен фестивал на младежта и студентите, провеждащ се в София, те успяват да изстрелят на околоземна орбита три бели мишки. Пионерите сами избират имената им: Електрификация, Съветска власт, Комунизъм. На малките ракетчици помага лично Сергей Коральов. Корабът с мишките-космонавти се намира на орбита до ноември 1968 г. Тогава връзката с него прекъсва - по всяка вероятност Електирификация по невнимание или глад прегризва електрически кабел. През 1973 учениците от 138 училище вече разполагат с ракета-носител, способна да изведе на околоземна орбита кораб с 800 кг. полезен товар. На 24 май от училищния двор стартира техният пилотиран кораб "Захарна Луна". На борда му е Спиридон Разпопов, учител по физкултура и заместник-партиен секретар на училището. Той прави 88 обиколки на Земята. Изпраща от орбита горещи космически поздрави на младите Гагаринци. Впоследствие връзката с него прекъсва. По данни от съветското разузнаване, Спиридон се оказва прикрит маоист и коварно използа полета си за да избяга от България. Преминава на ръчно управление и презимява "Захарна Луна" в западната част на пустинята Гоби. В дома му са намерени цитатници на Мао, географски карти на Вътрешна Монголия, както и ръководства по китайска дихателна гимнастика Цигун.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи