Таско Ерменков Снимка: БСП
Таско Ерменков каза, че управляващите са ни убеждавали, че няма да има финансови последствия и има арбитраж, но сега за всички са ясни резултатите. По думите му те не се дължат на старта на проекта, а на неговото необосновано и непрофесионално спиране през 2012 г. Той попита как може да има консенсус, когато в мотивите на законопроекта са пропуснати сумите, които са плащани в периода 2009 г. – 2012 г.
„Искате да скриете вашата вина. Кой обаче ще носи отговорност за над 212 милиона лихви за периода от 2009 г. до днес?”, обърна се депутатът към управляващите. Той допълни, че тази година, когато е станало ясно решението на арбитража от 16 юнилевицата е предупредила, че е време да се вземат кардинални решения, а на 13 юли е внесла решение, с което Народното събрание да отмени своето решение относно спирането на АЕЦ „Белене”. „Минаха три месеца и се натрупаха още 30 млн. лихви”, добави Таско Ерменков.
„Искате да платите главницата, но нямате стратегия как ще се развие процесът, след като купим реакторите. Енергетиката не е кинкалерия, да влезеш да си купиш нещо или да не го купиш, или да го купиш и да се опиташ да го продадеш на дребно. Иска се дългосрочна стратегия и такива скоропостижни решения от 2012 г. могат да доведат само до днешните резултати”, обясни Ерменков.
Той обясни, че дори и да платим сега и реакторите станат наша собственост, започва да тече гаранция на оборудване, което не е инсталирано. „В този случай цената пада, ако искаме да ги продадем. Единственият начин, по който може да бъде решен този проблем, е продължаване на проекта. Днес, с този законопроект, ГЕРБ остойности своята вина - 646 млн. евро”, каза още той.
„ГЕРБ трябва да заявят ясно искаме ли да развиваме ядрената енергетика или не. Ако няма да развиваме такава, решението трябваше да бъде взето много по-рано”, заяви депутатът от БСП и бивш министър на енергетиката Драгомир Стойнев. Той подчерта, че когато е встъпил като министър, все още е имало плащания по проекта „Белене”. Според него всички заедно без емоции трябва да вземат едно стратегическо решение.
„Каквито и предложения да се дават на г-жа Петкова, ние вече сме осъдени, защото проектът е спрян. Вината обаче не е вляво. Вина имат и ГЕРБ. Ако беше лош проектът, защо не го спряха в началото на мандата си, а не три години по-късно”, заяви социалистът.
„Искаме да се отмени спирането на проекта „Белене”, за да може българският народ да върне средствата, които влага. Не става въпрос за загуба на 630 мнл. евро., към тях трябва да прибавим над 1 млрд. лв., които вече са вложени по изграждането на площадката и загубите в милиарди от непроизведен БВП”, каза зам.-председателят на ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ проф. Румен Гечев.
„Въпросът не е само в плащането на над 630 млн. евро, а какви ще бъдат последиците за българския бюджет и каква ще бъде схемата на възстановяване на тези средства. „Настояваме правителството и политическите сили да си съдействат за намиране на решение, което да е в интерес на българския народ”, категоричен бе той.
Проф. Гечев възрази срещу твърденията за икономическа неизгодност от завършване на проекта. Икономическите варианти по думите му са – Русия да изкупи обратно реакторите; България да завърши проекта, което е най-добрият вариант; най-неизгодният вариант за нас е да направим плащането и реакторите да станат музей на ядрената енергетика. Той попита също има ли в света губеща финансово ядрена централа. „Всички разчети показват, че ядрената икономика в света е печеливша. Инвеститорът може да е и българската държава. В ЕС ядрените централи са държавни”, обясни Румен Гечев. По думите му истината е, че е дошъл моментът българите да плащат цената на външнополитическия слугинаж.