Румен Гечев: В света няма губеща АЕЦ

Румен Гечев: В света няма губеща АЕЦ
„Проектът „Белене“ е икономически изгоден. В света няма губеща атомна централа. Няма развита страна, която да не развива атомна енергетика”, заяви депутатът от БСП проф. Румен Гечев от парламентарната трибуна. Според него токът, който не може да използва България, може да се изнася или да има клъстер от фирми с висок енергиен интензитет, които ще използват този евтин ток и ще произвеждат целево конкурентоспособни стоки.

 

Румен Гечев

 

„Има пазар за тока, има възможности за неговото използване”, категоричен бе той. „Слугувайки на една голяма чужда държава, досега спирахме нашите български проекти с цената на стотици милиони загуби и няма да е далече денят, в който някои хора ще носят отговорност за това”, заключи Румен Гечев.

„Пак се тръгва с фанфарите, но проектът за решението на ГЕРБ за АЕЦ "Белене" се чете само по един начин – липса на доверие към министъра на енергетиката и правителството. Поставя се пред невъзможност проектът „Белене“ да бъде реализиран“. Това заяви зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Жельо Бойчев. Той обърна внимание, че преговорите ще ги води именно правителството на ГЕРБ и попита защо трябва да му се връзват ръцете. „ГЕРБ не подкрепиха нашето предложение да се отмени решението от 29.03.2012 г., защото според тях нямало значение. Как решение на българското Народно събрание няма да има значение?“, попита Бойчев.  

 

Жельо Бойчев

 

Жельо Бойчев посочи и самото решение, публикувано в Държавен вестник от март 2012 г.: „Като споделя опасенията от сеизмичен риск на площадката в Белене, особено след ядрената катастрофа във Фукушима, реши: 1. Подкрепя действията на МС на Република България за прекратяване изграждането на Ядрена централа на площадка „Белене“.  2. За рационално използване на изградената материална и производствена база на площадка „АЕЦ Белене“ препоръчва на правителството да проучи технико-икономическите условия за изграждане в следващите години на парогазова централа на площадката на АЕЦ „Белене“, която да функционира на пазарен принцип. 3. Възлага на министъра на икономиката, енергетиката и туризма да извърши необходимото за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, като се използва платеното от Република България оборудване". 

„ГЕРБ искат да дадем мандат на правителството да води преговори. Първото, което ще направи всеки голям стратегически инвеститор, е да направи анализ на средата в България. Ще се види и това решение на българския парламент, където се твърди, че площадката е сеизмична, че се прекратява изграждането на ядрената мощност“, коментира Жельо Бойчев. Според него първият въпрос ще бъде: какво точно правите – искате ли да се строи ядрената площадка или не? 

 

Иван Генов: Трябва единна позиция между институциите и политическите партии по проекта „Белене“

 

Иван Генов

 

„Най-важното за инвеститорите, с които ще разговаряме за проекта „Белене“, е да имаме единна позиция. Това е най-добрият сигнал за инвеститора“, заяви депутатът от „БСП за България“ Иван Генов от парламентарната трибуна. Според него ако нещо попречи на инвеститори да участват в реализацията на този проект, то това са разногласията между институциите и политическите партии. „Това би показало липса на всякаква сигурност в бъдеще“, допълни той. 

Генов припомни и решенията, които бяха взети в Париж, миналата година, за извеждане от експлоатация до 2030 г. на централите на въглища. Според него те са само част от глобалната борба с климатичните промени. „В следващите години ще има и друга сериозна крачка в тази посока – извеждане от производство на двигателите с вътрешно горене. Говори се много за бум на технологии, но това е само в нашите глави. Реалността е атомната енергетика“, категоричен е Генов. 

 

Васил Антонов: Предложението на управляващите не е добро за страната ни

 

 Васил Антонов

 

„Предложението на управляващите не е добро за страната ни. Има потенциални инвеститори, но ако приемем това решение, ние им даваме знак да не идват да инвестират у нас”, заяви депутатът от БСП Васил Антонов. По думите му така показваме, че те няма да имат сигурност на инвестициите си. „Белене се изгражда 38 г., като за първи път е спрян през 1990 г. по политически причини, които много приличат на настоящата ситуация”, обясни той. „Днес имаме две възможности – ако се приеме предложението на БСП, да извадим АЕЦ „Белене” от гьола и да го поставим на масата за инвестиции или тотално да се обрече централата, да спре нейното изпълнение и да продадем двата реактора на скрап, ако се приеме това на управляващите”, заключи Васил Антонов.    

 

 

 

Коментари

  • А дали е така?

    07 Юни 2018 13:20ч.

    "Румен Гечев:В света няма губеща АЕЦ" Българската енергеПика може всичко. Значи ще сме първите в света и ще имаме научно обяснение за това :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ggййн

    07 Юни 2018 13:31ч.

    Но в света има губеща рафинерия.....единствена и вече 30 години не фалира!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Румен Гечев: В света няма губеща АЕЦ

    07 Юни 2018 14:40ч.

    Прав е човекът. Те китайците поради това искат държавна гаранция!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    07 Юни 2018 14:42ч.

    Най-смешното е, че в ЕС има губеща държава - нашата. Коя ли друга наистина ? Коя ли друга се предлага на Путин да му плаща милиарди за атомна централа тип радиоактивен Москвич ? В България, в ЕС, в НАТО, в 21 век - от който се очакват нови технологии, по-ефективно използване на енергията, сигурност в ЕС и НАТО и пр.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    07 Юни 2018 14:44ч.

    А къде по света има политици, като Гечев и Овчаров, разорили и довели страна до хиперинфлация в мирно време и продължаващи да дават акъл в НС, в МС и къде ли не ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    07 Юни 2018 15:49ч.

    Какво значение има за нас, дали този бизнес ще бъде печеливш или губещ, след като той няма да бъде наш? Ние, в най-добрия случай, ще сме само клиенти на китайците и дори не знаем на какви цени ще купуваме. БСП наистина ли не правят разлика между това един народ да има ядрена централа и един китайски инвеститор да я има, но на наша територия?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И никдаде ни дума за...

    07 Юни 2018 16:15ч.

    ...цената на тока на дребно и никъде ни дума за съдбата на отработеното ядрено гориво. Ако парите са китайски, кой гарантира, че китайчетата ще продават тока на нас, а не някъде и някому където цената е по-висока? За руснаците проекта, за китайците бизнеса, за нас радиоактивния риск и със сигурност радиоактивните отпадъци! Китайците са спецове в рушветите и ще си осигурят такъв договор, че ум ще ни зайде. Апропо, ако цената на дребно от не случилата се, на новоговор, АЕЦ Белене -"безопасен обект в, разбира се, сеизмична зона” според Валентин Николов от ГЕРБ, е съизмерима с цената от фотоволтаици, какво пречи всички плоски покриви в Протектората да бъдат оборудвани с фотопанели за производство на ток?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изпълзяха червени динозаври

    07 Юни 2018 17:22ч.

    като този експерт, който като министър на Виденов докара народа до просешка тояга, в други държави такива са дълбоко в затвора, а затворите са автоматизирани така че той да се чувства като бройлер на конвейр, сега като разори България ще го тикнат в червената кохорта на Бокови, или Лайнови преведено от турски.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ДЕКОНСТРУКЦИЯ

    07 Юни 2018 18:42ч.

    ПРОГРЕСЪТ=Социализмът е недоносче, нали. Белене е бил необходим за да запълни нуждата от ток за отопление. Но това отдавна не е така, масово отопление с достъпни цени на токът. Никой от господстващата върхушка не иска да прави евтини цени на токът и добри доходи, а точно обратно. Следователно никакъв АЕЦ, а само субсидии за частни гори, бърза дървесина от фермери.1985г.: квч на глава:България 4 678квч, Холандия 4 517квч, Обединеното кралство 4 826квч, Израел 3 485квч, Чехия 5 141квч, Франция 5 246квч, Чили 1 004 квч, Полша 3 260 квч, Гърция 2 666 квч, Турция 660 квч, Ирландия 3 114 квч, Испания 2 975 квч, Дания 5 351 квч, Италия 3 391 квч, Португалия 1 873 квч, Унгария 3 194 квч, Швеция 14 950 квч, Южна корея 1 340 квч, Сингапур 3 444 квч, Хонг-Конг 2 918 квч, .. Някое дясно дебилче може да каже, че производството било неефективно и харчило повече ток. Така изглежда, като вземем - единица БВП спрямо квч, но БВП се измерва в пари, а не в производсво. В социализма не се отчитат много услуг които са безплатни, а в капитализмът услугите са повече от производството, като процент от БВП. Иван Костов: "С разпалената подкрепа на почти всички участници в петъчния разговор нашето народно стопанство отдавна е преминало всякакви разумни граници на индустриализация – делът на промишлеността у нас е два пъти по-висок от този в развитите капиталистически страни; надминаваме с 10–12 пункта дела на промишлеността във Великобритания от времето на нейната най-висока индустриализация. Тези порочни стопански структури не са случайни." - 1989г.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи