Днес се запознах с Акта за установяване на административно нарушение, съставен от главен инспектор в Съвета за електронни медии на Българското национално радио, заради който бе свалено предаването „Деконструкция”. В акта се изтъква „едностранчивото представяне на фактите, липса на обективност и многообразие на гледните точки на предаването” по отношение на „неоконсервативната експанзионистична политика на Запада”, по отношение на коментар, свързан с президента Плевнелиев, и по отношение на оценката на премиера Борисов. Сред причините са изброени едностранчивото представяне на фактите, липсата на обективност и многообразие на гледните точки в предаването. Всъщност СЕМ откроява като липса на плурализъм в предаването „Деконструкция” критиката към управляващите. Откога критиката е еквивалентна на липса на плурализъм в медиите?, пише Михаил Миков.
По-рано днес той присъства на инициираното от БСП изслушване на ръководителите на СЕМ, БНР и БНТ в Комисията по култура и медии в парламента. Миков предостави на присъстващите писмо от Съвета до него, в което се казва, че органът не е разглеждал случая с предаването „Деконструкция”, както и че не е налагана административна санкция на БНР.
„У публиката се създаде впечатление, че става въпрос за нарушение на закона по повод на „Деконструкция”, най-вече в частта му за осигуряване на плурализъм. После се оказа, че СЕМ не е вземал такова решение, а председателят си е позволил да сугестира българските зрители и слушатели с позиция, която не е позиция и констатация на СЕМ”, каза още лидерът на БСП.
Той изрази мнение, че от „няколко години на това предаване му се търси цаката” и дори е създадено паралелно такова – „Конструкция”, което обаче се е оказало изключително слабо.
Миков заяви, че сваленото предаване по БНР е изключително лош сигнал за случващото се в обществените медии. „Не стига, че частните медии във висока степен са зависими от парите и корпорациите, а обществените медии, за които данъкоплатецът плаща - и в тях се прокарва линия, която да устройва тези интереси”, каза още той.
„Като народни представители за нас беше важно да си изясним кои норми са нарушени при подготовката и излъчването на предаването и има ли белези на цензура в авторските предавания при налагане на санкциите за свалянето им от програмната схема”. Това заяви депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАСРИЯ и член на комисията по култура и медии Мариана Бояджиева.
Тя разкритикува искането на депутатите от ГЕРБ да прекратят дискусията с мотива, че темата е била обсъждана в 42-рото НС. „Обвиненията за липса на плурализъм звучат абсурдно за предаване, което в голямата си част предоставя открита линия за граждани, които да могат да изкажат своето мнение. Трябва да бъдем солидарни в защита на свободата на словото и правото да говорим свободно”, категорична бе Бояджиева.