Ако няма нормализиране на отношенията с Турция би имало рискове, подчерта премиерът: "Ако Турция е толкова неприемлива - това е най-силната военна машина в южният фланг на НАТО, така че трябва да положим усилия и в политически план да се нормализират отношенията, защото иначе рисковете в тази част на Европа, Балканите, включително Гърция и Кипър, стават много сериозни.
"Два процента от брутния вътрешен продукт за отбрана са много. Не считам, че държавите трябва да купуват оръжия на килограм", каза още премиерът. Затова НАТО и ЕС могат да направят анализ коя държава от какво има нужда: "За всяка една държава какъв да бъде акцента, какво да и се даде да произвежда, за да може да запази своят отбранителен капацитет, своите учени", допълни Борисов.
Премиерът каза в началото на форума, че е важно да се обсъждат проблемите на Балканите и помоли затова темата да не бъде подценявана: "Това, което правим на Западните Балкани е да има мир, но за да има мир, трябва да имаме силни въоръжени сили и да кооперираме с държавите".
Борисов призова и да бъде намерен компромис за името на Република Македония, за да може Македония да стане член на НАТО: "Аз само бих се радвал, още един съсед наш да бъде в НАТО", каза българският министър-председател.