"Месеци наред защитавах тезата, че ние трябва да затворим външните граници за нелегална миграция и да пускаме в Европа това, което службите са проверили или това, което самият комисар Хан каза, че е нужно за европейската икономика", заяви премиерът. Според него този хаос с влакове и рейсове да се вкарват бежанци в сърцето на Европа е довел до тежък пробив в Шенген. "Но аз на всички срещи на ЕНП им казах: "Нека да затворим и да постъпим както братята американци, след това със зелени карти, който иска да дойде, но да бъде проверяван от службите. Дори САЩ са си позволили да кажат, че ще приемат 80 хил. души до 2018 г. - 350-милионна държава. Питам, когато по този начин подхождаме докъде и колко можем да приемем? Каква е горната граница?", попита премиерът.
„Единственият оптимизъм към ЕС, е че ние винаги малко бавно действаме като дойде криза, дали е финансова, дали е с мигрантите, но накрая намираме решение, макар и по-бавно. Надявам се да излезем и от тази ситуация. Ние минахме през тежки периоди, които не знам дали сте ги усетили. Даже съм правил психологически анализ на Путин и Ердоган. Това беше времето, в което Путин и Ердоган откриваха джамия и в Анкара прекроиха газовата карта на Балканите. „Южен поток“ стана турски, с мълчаливото съгласие на Гърция, Македония и Сърбия, за да бъде наказана България, че беше истински лоялен член и спази правилата на ЕС. Спрените реактори в "Белене" отидоха в Турция и вследствие на което наши производители фалираха, заради санкциите срещу Русия. Турция не ги спазваше – милиарди евро обороти“, обясни на форума Бойко Борисов.
По думите му, когато са се сблъскали двамата титани, от България се е искало да заявява, че е протурска или протурска. „Ние нито сме протурски, нито проруски. Само ви напомням през какво сме минали, под какъв натиск съм бил подложен през това време. От Анкара ни казаха България загуби всичко“, добави премиерът, цитиран от "Фокус".
"Считам, че ръстът на икономиката през 2016 г. ще бъде над 3 процента, защото 2015 г. в държавата само от фондовете влязоха около 7 млрд. лв. Според мен тези пари сега, особено в иновациите, конкурентоспособността, тези стотици милиони, които влизат, те тепърва ще купуват машини, ще строят и тепърва през 2016 г. и 2017 г. ще започнат да произвеждат по-голям ръст на печалба и затова съм убеден, че износът ще се увеличи, защото покрай Северната тангента и автомагистрала "Тракия" се строят в момента заводи и вече има и построени", заяви Бойко Борисов.
По думите му, контрабандата във всички сфери е сфера, в която не само са изтичали пари, но е дала огромна възможност да се развива сивата икономика. "Близо 3 млрд. лв. сме събрали повече приходи, които в годините не са били събирани. Това подпомага българското производство и дава възможност да се правят социални политики. Извън бюджета за тази една година за двете Коледи и единият Великден сме дали над 150 млн. лв. допълнително за пенсионерите", посочи премиерът.
„В България обичаме, когато ни хвалят, но когато чужденец го каже, приемаме, че е от първо лице и е истина. В ролята му на комисар, в ролята му на партиен мой началник, защото е заместник-председател на ЕНП, може да потвърди това, което сме се опитвали да направим през последната година“, каза премиерът във връзка с изказването на еврокомисар Йоханес Хан.
„Благодарен съм на Плевнелиев, че през тези години, в които работим заедно сме имали единомислие и единодействие на форумите, в които сме участвали. Където е бил той, където съм бил аз, политиката на България винаги е звучала по един и същи начин. Тя е била твърда, евроатлантическа политика“, заяви още премиерът.
„Ако знаете как се вади и се защитава през европейската администрация един провален проект, за да стигнем 99 процента усвояване, най-малко 96 процента. Това преди четири-пет години щеше да звучи като виц. Искам да благодаря за времето, с което работихме с президента, че няма нито едно място, да сме дали разнопосочни сигнали“, зави Борисов.