Борис Джонсън ще свика избори, ако бъде блокиран Брекзит

Борис Джонсън ще свика избори, ако бъде блокиран Брекзит
Британският премиер Борис Джонсън ще свика парламентарни избори на 14 октомври, в случай че Камарата на общините блокира варианта за излизане от ЕС без споразумение. Това съобщи високопоставен източник от правителството, цитиран от Ройтерс.

 

 

Британският премиер Борис Джонсън потвърди вчера, че е твърдо решен Великобритания да напусне Европейския съюз на 31 октомври, със или без сделка. "Шансовете за постигане на споразумение се увеличиха" през последните три седмици, увери Джонсън.

Целта на британския премиер е да убеди депутатите консерватори да не подкрепят опита на опозицията да блокира със закон излизането на Великобритания от съюза на 31 октомври, отбелязва Франс прес. "Не искам (предсрочни) избори", увери също така Джонсън.

Британските депутати, които се против плановете на Джонсън, искат да прокарат закон, който да го принуди да поиска отлагане до 31 януари 2020 г. на излизането на Великобритания от ЕС. Това личи от текста, публикуван в Туитър от един от неговите автори, предаде Ройтерс.

Законопроектът предвижда премиерът да бъде задължен да поиска отлагане на Брекзит, в случай че до 19 октомври не съумее да издейства ново споразумение с ЕС или не получи одобрението на парламента за напускане на блока без споразумение.

"Целта на законопроекта е да гарантира, че Обединеното кралство няма да напусне Европейския съюз на 31 октомври без споразумение, освен ако парламентът се съгласи", написа в Туитър депутатът лейбърист Хилари Бен.

Борис Джонсън заяви днес пред тв канал Ай Ти Ви, че ако Камарата на общините гласува утре за ново отлагане на Брекзит, то в сряда ще има гласуване за предсрочни избори. Британският премиер изрази надежда, че депутатите няма да гласуват за ново отлагане, и подчерта, че не съществуват обстоятелства, при които той би поискал от Брюксел отлагане на Брекзит.

(БТА)

 

Коментари

  • ЗИП

    03 Sep 2019 9:45ч.

    Мноо голям Боджо. Бори се кат лъв с Парламента. Сега на ход е Корбин. Ако откаже избори ще излезе, че е просто празнодумец защото досега той най-много се натискаше за такива ! А проучванията сочат убедителна победа на Торите ! :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ала_Бала

    03 Sep 2019 10:44ч.

    Борис Джонсън е новият Чърчил!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мильо Лудия

    03 Sep 2019 10:56ч.

    Ала_Бала на 03.09.2019 в 10:44 Чърчил е бил мин. председател на цяла империя, Борката ще е на Лондонстан и околности.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи