Богоявление

Богоявление
Днес Православната църква празнува Богоявление. При кръщението на Иисус Христос на света се възвестила велика тайна, за която Старият Завет само загатвал - тайната на Божествената Троица. Отец се явил на нашия слух, Духът се явил на човешкото зрение, а Синът на осезанието ни чрез многогодишното Си общуване с хората. Отец изрекъл Своето свидетелство за Сина, Синът се кръстил, а Светият Дух летял като гълъб над водата. Чрез свидетелството на Йоан: "Ето Агнецът Божи, Който взема върху Себе Си греха на света" (Йоан 1:29) и чрез кръщението на Иисус се показва Христовата мисия в света и се посочва пътят на нашето спасение. Празникът се нарича още Просвещение, защото Йорданското събитие ни просвещава като ни показва Бога изявен в непостижимата тайна на единосъщната и неразделна Троица.

 

Всеки от нас чрез светото Кръщение бива осиновен от Отеца на Светлината чрез заслугата на Сина и чрез силата на Светия Дух.

Съществуват свидетелства за чествуването на този най-древен Господски празник още през II век, но до IV век той се съединявал с Рождество Христово. Общият празник за двете събития се наричал Богоявление, защото при кръщението Си в Йорданските води Иисус Христос се явил  на света за обществено служение. Чрез раждането Си Той се явил на света в плът. По-късно Църквата приела да празнува двете събития поотделно - на 25 декември Рождество Христово, а на 6 януари - Богоявление.

След връщането Си от Египет Иисус Христос пребивавал в Галилея, в Своя град Назарет, където израснал, криейки от човеците силата на Своето Божество и премъдростта Си до тридесетгодишната Си възраст, защото у иудеите никой не можел да приеме сан на учител или свещеник, преди да достигне тридесет години. Поради това и Христос не започнал Своята проповед и не разкрил Себе Си като Син Божий и като "велик Първосвещеник, Който е преминал през небесата", дотогава, докато не достигнал определената възраст.

Когато настъпила тридесетата година от Неговия земен живот и настъпвало времето на Неговото Божествено явяване пред израилския народ, тогава, както говори Евангелието, "биде слово Божие към Йоана, син Захариев, в пустинята"' - слово, което го изпратило да кръщава с вода и му възвестило знамението, по което той трябвало да познае дошлия в света Месия. За това говори в своята проповед сам Кръстителят с такива слова: "Оня, Който ме прати да кръщавам с вода, ми рече: над Когото видиш да слиза Духът и да остава върху Него, Този е, Който кръщава с Дух Светии".

И така Йоан, покорявайки се на Божието слово, обиколил цялата страна около река Йордан, като проповядвал "покайно кръщение за опрощаване грехове", защото той бил този, за когото предрекъл пророк Исаия: "Гласът на викащия в пустинята говори: пригответе път Господу, прави направете в пустинятя пътеките за нашия Бог". И излизали при него цялата Иудейска страна и иерусалимците, и "всички се кръщаваха от него в река Йордан, като изповядваха греховете си". Тогава дошъл и Иисус от Галилея на Йордан при Йоан, за да се кръсти от него. Той пристигнал тъкмо по времето, когато Йоан възвещавал за Него на народа, говорейки: "след мене иде по-силният от мене, на Когото не съм достоен да се наведа и развържа ремъка на обущата Му; аз ви кръстих с вода, а Той ще ви кръсти с Дух Светии". След тази проповед дошъл Иисус да се кръсти. Макар Той и да нямал нужда от това, бидейки безгрешен и непорочен, роден от Пречистата и Пресветата Дева Мария и бидейки Сам източникът на всяка чистота и святост, но тъй като Той взел върху Себе Си греховете на целия свят, затова и дошъл на реката, за да ги очисти посредством кръщението. Той дошъл да се кръсти, за да освети естеството на водата, дошъл да се кръсти, та и за нас да устрои купелта на светото Кръщение.

След като приел кръщението, Христос излязъл от водата, над Него се отворили небесата, отгоре блеснала светлина, подобно на мълния, и Духът Божий във вид на гълъб слязъл върху Кръщаващия. Подобно на това, както в дните на Ной гълъбицата възвестила за намаляването на водите на потопа, така и тук гълъбът възвестил края на потопа на греховете.

Честит празник!

 

 

 

 

 

Коментари

  • на всички вярващи

    06 Яну 2021 8:11ч.

    Честито Богоявление!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аз съм само цвят лилав

    06 Яну 2021 8:36ч.

    Последното земетресение за денонощието в навечерието на Богоявление е на 11 км от град Корабия, Румъния и само на 6 км от река Дунав, съвсем близо до село Геген. На времето Корабия се е казвал Сукидава и там е минавал първият мост над р.Дунав, известен като Константиновия мост, построен в 328г, от Константин Велики, 3 години след Първия Вселенски Събор в Никея, председателстван от самия Константин. Мостът свързва Сукидава с Улпия Ескус до село Гиген. Днес от този мост е останал само 1 кол. Колът на баба Илийца! В действителност, трусът с магнитуд 3.8 е на 1км от село Ursa, а на латински Урса означава мечка. На Иванов ден пък по един стил, в България наречен стар стил, в Геген пък се провежда ежегодния празник „мечкари“. Познайте кой минава пръв през моста! Всички съвпадения на имена и събития не са случайни! Честито Богоявление на всички вярващи! Молете се за невярващите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • фхн

    06 Яну 2021 17:23ч.

    Да, сина е произлязъл от отца, а светия дух и от двамата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи