Близки до кмета на Созопол са обвинени в присвояване на 2 млн. лв.

Близки до кмета на Созопол са обвинени в присвояване на 2 млн. лв.
Софийска градска прокуратура /СГП/ повдигна обвинение на Златка М. - главен счетоводител в Община Созопол, за извършено от нея длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай, осъществено в съучастие, при условията на продължавано престъпление и чрез улесняващи документни престъпления.

 

Златка М. е привлечена като обвиняема за това че в периода от 29.08.2014 г. до 27.03.2017 г. в гр. Созопол, при условията на продължавано престъпление, с 34 отделни деяния, в качеството си на длъжностно лице и след като се е сговорила предварително с другите извършители - Панайот Р. -кмет на община Созопол, и Венцислав П., е присвоила чужди пари в обща размер над 2 000 000 лв.- собственост на Община Созопол.

 

Златка М. наредила изплащането на сумата в общ размер над 2 000 000 лв. да бъде преведена от община Созопол по две банкови сметки с титуляр физическо лице, нямащо нищо общо с фирмата изпълнител.

 

За улесняване на присвояването тя извършила и документни престъпления по чл. 316, във вр. с чл. 309 ал. 1 от НК.

 

Като основание за банковите преводи – общо 72 на брой, се сочели договори за различни СМР в села, находящи се на територията на общ. Созопол – от ремонт на детска градина до авариен ремонт на улици и подпорни стени за ликвидиране на последици от стихийно бедствие.

 

Спрямо Златка М. е взета мярка за неотклонение „подписка“.

 

Ако бъде призната за виновна по повдигнатото й обвинение за престъплението по чл. 203 от НК /длъжностно присвояване/ Златка М. може получи наказание „лишаване от свобода“ от 10 до 20 години, както и конфискация на част или цялото имущество, и лишаване от право да заема определена държавна или обществена длъжност и лишаване от право да упражнява определена професия или дейност“.

 

По същото досъдебно производство е привлечен към наказателна отговорност и Венцислав П.

 

Повдигнато му е обвинение за извършено от него присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай, осъществено в съучастие, при условията на продължавано престъпление и чрез улесняващи документни престъпления – престъпление по чл.203 ал. 1, вр. с чл. 202, ал. 1, т.1 и т.2, във вр. чл. 26, ал.1 от НК.

 

Наказателната отговорност на Венцислав П. е ангажирана, за това че в периода от 29.08.2014 г. до 27.03.2017 г. в гр. Созопол, при условията на продължавано престъпление, с 34 отделни деяния, и след като се е сговорил предварително с другите извършители – Панайот Р. -кмет на община Созопол, и Златка М. -главен счетоводител в Община Созопол, е присвоил чужди пари – сумата над 2 000 000 лв. собственост на Община Созопол.

 

Спрямо Венцислав П. е взета мярка за неотклонение „подписка“.

 

Ако бъде признат за виновен по повдигнатото му обвинение за престъплението по чл. 203 от НК /длъжностно присвояване/ Венцислав П. може получи наказание „лишаване от свобода“ от 10 до 20 години, както и конфискация на част или цялото имущество, и лишаване от право да заема определена държавна или обществена длъжност и лишаване от право да упражнява определена професия или дейност“.

 

 

 

 

Коментари

  • "удобни и безродни"?

    01 Апр 2019 20:40ч.

    Да му дадат и пури/ кубински/, от съдебният състав, като добавка на осъдителната присъда ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • питанки

    02 Апр 2019 9:33ч.

    Договорили се и прибрали за 3 години 2 мн. лева ... Е И ?? Същите герой ( Кмета и Председател на ГЕРБ_Созопол и Главната счетоводителка, без сливенският "ром" Венци) в момента пишат ОЗДРАВИТЕЛНА ПРОГРАМА ЗА ФИНАНСИТЕ НА ОБЩИНАТА ?!? ТОВА И КАФКА НЕ МОЖЕ ДА ГО ИЗМИСЛИ НО СИ Е ФАКТ С РЕШЕНИЕТО НА СЕСИЯТА НА ОБЩИНСКИЯТ СЪВЕТ ОТ ПЕТЪК29.03.2019г. ЕХ, ЦАЦАРОВ, КОЛКО СИ ЖАЛЪК !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи