Бившият френски президент Никола Саркози влиза в затвора

Бившият френски президент Никола Саркози влиза в затвора

Никола Саркози напуска дома си тази сутрин, преди да се отправи към затвора "Ла Санте" Снимка: Ройтерс

Бившият френски президент Никола Саркози пристигна в затвора "Ла Санте" в Париж, за да излежи петгодишна присъда. близо месец след осъждането му за престъпен заговор в либийския процес. Това е безпрецедентна ситуация за бивш френски държавен глава. „О, добре дошъл, Саркози!“ „Саркози е тук!“ – викаха затворници от килиите си, според АФП. Животът му на 11 кв. м, с прозорец с решетка, ще бъде строго регламентиран. Той е получил списък с вещи, на които има право, пише "Фигаро". „Взимам „Граф Монте Кристо“ в два тома и биографията на Иисус от Жан-Кристиан Петифилс“, сподели Саркози. „Докато се готвя да прекося стените на затвора "Ла Санте", мислите ми са с французите от всякакъв произход и с всякакви мнения“, написа бившият държавен глава в социалната мрежа X, осъждайки „съдебния скандал“, изпратил го зад решетките, и добавяйки, че повече от десет години понася „кръстния път“ (на страданието).

„Това значи е афера на незаконно финансиране без никакво финансиране!“, написа той, добавяйки, че разследването е „започнато въз основа на документ, чиято невярност вече е установена“. Никола Саркози настоява, че „не иска никакво предимство, никакво покровителство“ и казва, че не се оплаква: „Гласът ми е чут“. Той казва, че се изправя пред това изпитание „с непоклатимата сила“. „Тази сутрин не затварят бивш президент на републиката, а невинен човек“, добавя Саркози.

Бившият президент на републиката трябваше да се яви в затвора "Ла Санте", разположен в 14-ти район, в 10 часа във вторник сутринта. Сградата се простира по булевард "Араго", улица "Жан Долан" и улица "Дьо ла Санте", където се намират главният вход и историческият двор. От съображения за сигурност е малко вероятно Никола Саркози да влезе през главния вход, а по-скоро през по-дискретен вход, като този, използван от шофьорите на доставки. 

Животът му на 11 кв. м, с прозорец с решетка, ще бъде строго регламентиран. Той е получил списък с вещи, на които има право. В него е посочено, наред с други неща, че „джелаба е разрешена, молитвеното килимче също, но компасът е забранен“, отбелязва Саркози. Ще може да си купи и метла. Той ще бъде в изолатор, защото затворът няма друг начин да гарантира безопасността на експрезидента. Но неговите непосредствени съседи вероятно ще бъдат високопоставени наркотрафиканти или терористи. Той, разбира се, няма да има мобилен телефон. Но ще може да гледа малък телевизор. Саркози ще може да излиза навън за един час на ден, във вътрешен двор, чийто отвор към небето е защитен от метална мрежа. Трима пазачи ще го придружават вътре и навън, пише "Фигаро". 

Вестникът уточнява, че затворникът може да има три книги с меки корици на седмица, тъй като кориците не трябва да са твърди. „Взимам „Граф Монте Кристо“ в два тома и биографията на Иисус от Жан-Кристиан Петифилс“, сподели Саркози.

Никола Саркози трябва да започне да излежава присъдата си по делото за неправомерно финансиране от Либия на предизборната си кампания, съобщава ДПА. В "Ла Санте" има сектор за затворници, поставени под специална защита, защото, например, са публично известни личности, уточнява агенцията.

70-годишният Саркози, който беше президент на Франция между 2007 и 2012 г., бе признат за виновен в престъпен заговор заради опитите на негови близки сътрудници да набавят средства за успешната му предизборна кампания през 2007 г. от Либия по време на управлението на покойния диктатор Муамар Кадафи.

Парижкият наказателен съд го оправда по други обвинения - в подкуп, незаконно финансиране на кампания и облагодетелстване от присвояване на публични средства.

Съдът разпореди присъдата да влезе в сила от днес, въпреки че защитата на бившия президент обжалва. Саркози винаги е отричал категорично обвиненията. Поради възрастта си той има право да подаде молба за условно освобождаване веднага след влизането си в затвора. Това важи за затворници във Франция, които са на 70 и повече години.

Саркози беше приет от настоящия президент на Франция Еманюел Макрон в Елисейския дворец в петък. Министърът на правосъдието Жералд Дарманен обяви, че ще посети Саркози в затвора.

Източник: "Фигаро", БТА

 

Коментари