Банан, обявен за произведение на изкуството, беше продаден на търг за 6,2 млн. долара

Банан, обявен за произведение на изкуството, беше продаден на търг за 6,2 млн. долара

Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след като беше купен за 6,2 милиона долара, съобщиха световните агенции.

Новият собственик на творбата, озаглавена "Комик", е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути Трон (Tron). В изявление за "Сотбис" Сун каза: "Това не е просто изкуство. То представлява културен феномен, който създава мостове между световете на изкуството, меметата и криптовалутната общност". 30-годишният Джъстин Сун обеща да изяде банана в уникално художествено преживяване и да почете мястото му както в историята на изкуството, така и в популярната култура. През 2021 г. името на предприемача нашумя, след като придоби скулптурата "Носът" на Алберто Джакомети за 78,4 милиона долара.
       
Бананът се очертаваше като една от звездите на есенните търгове в Ню Йорк.  Творбата на провокативния художник Маурицио Кателан, която съществува в три екземпляра, поставя под въпрос понятието за изкуство и неговата стойност. За нея се говори много още от първото ѝ излагане през 2019 г. в Маями, където друг художник я изяде, за да "изобличи" цената й, която по това време беше 120 000 долара. Друг екземпляр е дарен на музея "Гугенхайм" в Ню Йорк. Предварителната оценка на "Комик" беше между 1 милион и 1,5 милиона долара.  Условията на продажбата включват сертификат за автентичност и инструкции как да се заменя плодът.

Бананът беше продаден за по-висока сума от платените 4,2 милиона долара за творбата "Овален кабинет (Етюд)" на американската поп арт икона Рой Лихтенщайн.

Ден по-рано аукционна къща "Кристис" продаде емблематичната картина "Империята на светлините" на Рене Магрит за рекордните за художника и за произведение на сюрреализма 121 милиона долара. 


Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

 

Коментари

  • Прекрасна илюстрация за това какво представлява Западът днес

    21 Ное 2024 10:46ч.

    И тия калъфинещастни се напъват да воюват с Русия , моля ти се.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    21 Ное 2024 10:52ч.

    Колко съм тъп! Трябвало да залепя банан с тиксо и да си гледам кефа !!!! Ще опитам да залепя изсъхнало лайно с тиксо. Това не съм го виждал. Ще мине за дълбокомислен символ, и ще ми попълни пенсионния фонд.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тъп си

    21 Ное 2024 11:09ч.

    Ако не се сещаш, това е параван за перачница. Сещай се за какво.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    21 Ное 2024 10:52ч.

    Поне тиксото да беше друг цвят....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аре бе

    21 Ное 2024 10:53ч.

    Тоя банан не изгни ли вече?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Doksan Dokuz

    21 Ное 2024 10:55ч.

    Тази „картина“ е продавана и препродавана вече няколко пъти, като общата сума надхвърля 8 млн долара. Другата картина на Магрит, която се обсъжда напоследък, заедно с останалите 3 от серията, е продавана е препродавана десетки пъти. Общата сума доближава вече 1 млрд. долара. Прекрасен пример как се формира БВП на САЩ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аналитичка

    21 Ное 2024 11:01ч.

    Аз утре ще изложа в диптих моето ако . Първото произведение на изкуството ще представлява твърда консистенция в перлено меден нюанс, разположена в горния ляв ъгъл върху платното. Върху втората част от диптиха ще бъде разположена по-рядка консистенция, издържана в цвят жълта охра, откъдето ще се стичат загадъчни струйки от пастелно оранжево през шафраново жълто, чак до сьомгово оранжево. Към диптиха ще бъде приложена инструкция за обновяване на експонатите през ден и възможните алергии, ако притежателят реши да консумира директно творбите. Начална цена за търга - $ 5,2 млн.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жалко

    21 Ное 2024 16:17ч.

    Ама някой вече се е сетил преди повече от 60 години. И сега "Лайното на артиста", опаковано в консервни кутии (три месеца неуморен труд!) краси многобройни частни колекции и трезори.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Охи

    21 Ное 2024 11:04ч.

    Да се смееш ли,да плачеш ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И двете колега!

    21 Ное 2024 12:43ч.

    За съжаление това е днешния Запад за който доста българи скачаха по площадите! Оказахме се недостойни за държава и скоро и формалната и част ще бъде отнета от нас! Досущ индианци, които разменят златните си накити с парченца цветни стакълца на бледоликите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • генералисимус А. Атанасов

    21 Ное 2024 11:05ч.

    Банка Антинари - една ябълка се появява за 1млн, препродава се 10 пъти на различни клонове, накрая става 100млн. През цялото време собственикът е един и същ. Но вече цял свят знае, че тая същата ябълка струва 100млн актив. Много е забавно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Имах се за разбирач.

    21 Ное 2024 11:26ч.

    Излиза, че доста тясно съм схващал изкуството. Хващаме се за цената. Идеята е важна, другари. Но аз бих сложил китка банани. Можеше и мънзърки бананченца.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан-1

    21 Ное 2024 11:35ч.

    Съветвам всички да видят картината "Империята на светлината" на Магрит и да я сравнят с банана. Сравнението ще покаже деградацията на съвременното изкуство, което свидетелства за деградацията на хората.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    21 Ное 2024 11:40ч.

    И тази глупост после се брои в ефимерното краварско БВП.🤣🤣🤣 А след това се чудят защо Русия ги мачка във военно-индустриално отношение.🤣🤣🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    21 Ное 2024 11:59ч.

    Специалистите в клиниката за душевно болни "Свети Безум" на "4-ти километър" отдавна прилагат метода на себеутвърждаване чрез искуство на своите пациенти. Там всеки е свободен да рисува, вае и печата на 3D принтер на воля и с каквито желае материали, което подобрява значително душевното им равновесие. Ала въпросният банан не може да бъде изкуство, тъй като е нетраен и не отговаря на принципа Vita brevis, ars longa.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    21 Ное 2024 12:20ч.

    простотия до шия а хората в украина измират хората от газа се бият за вода и хляб а тези простаци харчат пари за банани такава тъпота и то в 21 век напълно е в нещата на запада гмо мозъци

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оюе

    21 Ное 2024 12:27ч.

    Тоя банан не изгни ли вече? Тая инсталация е от поне 2 години... Що не си проверявате новините?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не четеш!

    21 Ное 2024 12:50ч.

    "Творбата" с банана има 3 варианта. Първият е от 2019 г., когато е продадена само за 120 хил. долара. Инфлация!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ах, банана!

    21 Ное 2024 13:35ч.

    Кат га фанаааа

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Минчо

    21 Ное 2024 13:54ч.

    "От кал да си, Банан да си!!".. Не некъв Праз Лук , залепен с ЕКО туткал..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хахаха

    21 Ное 2024 14:09ч.

    "творбата съществува в три екземпляра"....авно тоя художник не е имал пари за кило банани, иначе щяхме да видим повечко екземпляри...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    21 Ное 2024 14:16ч.

    „Условията на продажбата включват сертификат за автентичност и инструкции как да се заменя плодът.“ — защо пропускате тази част от дописката?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Илия

    21 Ное 2024 14:20ч.

    Старата китара на Кирил Маричков струва повече....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зелените чорапи

    21 Ное 2024 14:21ч.

    И аз обичам да поемам банани,но черни и по големи от тоя в статията

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    21 Ное 2024 15:58ч.

    Вече 35 години бананово изкуство в България. Да живее 10 ноември!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    21 Ное 2024 16:36ч.

    За радост Кателан отдавна е безгрижен богат веселяк. Сам се е направил такъв, напук на съдбата. Роден е в Падуа. Майка му е чистачка, баща му - шофьор. Очевидно е, че синът притежава чувствителността на скъпоплатен хирург. Бързо долавя кои са живителните парични артерии. Малцина са надарени с усета, какъвто е притежавал и великият Остап Бендер. Кателан добре знае колко е неприятно е да си беден. Никак не е случайно, че инсталацията му на биеналето във Венеция през 1993 г. се нарича "Да работиш е кофти професия". Будният младеж бързо намира вярното творческо кредо. Контекстът на произведенето е неотменна част от неговото значение, така както и гледната точка на богатия зрител-купувач. Изкуството е господство да субективната интерпретация. Капелан навлиза в тази област без никога да е получил формално образование и нарича себе си не художник, а "работник на изкуството". Първите му изяви са почти хулигански - рисува мустаци на статуите на светците в църквите. Доста по-късно създава един от шедьаврите си в това направление - восъчна фигура на Папа Йоан Павел II. Тя изобрязава папата секундии след като е бил ударен от метеорит. Негово Светейшество е полгнал на една на една страна, сякаш невярващ на сполетялто го - виж https://static.tildacdn.com/tild3438-3036-4333-b734-313237353666/maurizio_cattelan_25.jpg. Впечатлява дори и първата първата му самостоятелна изложба. Годината е 1989. Вратата на галерията е заключена, на нея виси табела „Ще се върна скоро“. Това е. Не луд, нито който купува банан да 6 милиона дорара, нито който му го продава. Луди са парите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рени

    21 Ное 2024 16:40ч.

    Мечо, какво ядеш? Попитала Лиса. - Портокал. А защо мирише толкова лошо. Защото веднъж вече е яден.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Минчо

    21 Ное 2024 19:30ч.

    Аз мечтая да вида , перформанс с праз лук.. Едни Български Ителецуалаци, кой с папионка , кой без, кой в Миндя, кой Огнян... Да си мушнат Банан ли, Праз ли в оновато ... Па да подмажат оновато с туткал..?// Дедо беше тишлер, па си вареше туткала от търнаците на магарета , говеда и други умрентий..Много силно лепило//

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Големия памперс

    26 Ное 2024 21:56ч.

    Да погледнем философски на нещата - банан идиот няма, идиотизмът ходи по хората!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи