Снимка: АП, архив
58-годишният Блинкен е бил заместник държавен секретар и заместник съветник по националната сигурност при администрацията на президента Барак Обама . От него се очаква да бъде двигател на промяната в отношенията на САЩ с останалата част от света, отбелязва информационната агенция.
За помощник на Байдън по националната сигурност се очаква да бъде назначен Джейк Съливан, а за американски представител в ООН - Линда Томас-Грийнфилд, тъмнокожа жена и уважаван дипломат.
Байдън ще обяви във вторник първите назначения в кабинета си, съобщи по-рано Рон Клейн, който бе назначен от бъдещия президент за ръководител на неговата канцелария. Клейн, който говори пред телевизия Ей Би Си, отказа да даде подробности.
Назначенията в кабинета на президента на САЩ трябва да бъдат одобрени от Сената. Въпросът кой ще има мнозинство в горната камара на Конгреса ще получи своя отговор на два балотажа в щата Джорджия през януари.
Републиканската партия има всички шансове да запази контрола си върху Сената, което би затруднило утвърждаването на номинираните от президента демократ членове на кабинета.