Тази сутрин съпругата на алпиниста Радослава Ненова съобщи в пост във "Фейсбук", че "Боян е в неизвестност от дни, някъде по склона на връх Шиша Пангма. Със сигурност е направил опит да се качи на върха, защото палатката му е била на лагер 3. Времето рязко се е влошило и другите момчета са слезли в базовия лагер. Те са се движили един ден след него...спасителна акция в момента не е възможна. Най-рано утре ще тръгнат да го търсят. "
Българският алпинист Боян Петров е започнал да катери върха сам, след като много от неговите съ-алпинисти се върнаха заради лошото време. Това се посочва на Фейсбук страницата на екипа на Калифа, организатор на Хималайска експедиция 2018.
Агенция „Фокус“ публикува позицията на организаторите:
„Що се отнася до статията ни за изчезването на Боян Петров - получихме много съобщения дали имаме нова информация за българския алпинист. Тъй като получаваме и съобщения от други страни, смятаме, че е важно да информираме всички на английски.
Нямаме новини след последната информация, че Боян започна да се катери към връх Шиша Пангма на 29 април. Тъй като до вчера не се върна в базовия лагер, той официално беше обявен за изчезнал.
Българският алпинист е започнал да катери върха сам, след като много от неговите съ-алпинисти се върнаха заради лошото време. Унгарският алпинист Давид Клайн, който също е на Шиша Пангма, следи събитията.
Ако получим новини от него за българския алпинист, ще ви информираме на нашата Фейсбук страница! До тогава продължаваме да се надяваме, че Боян Петров ще се завърне.
Екипът на "Калифа".
На 6 май дежурният в посолството на България в Пекин е получил по факс уведомление за български гражданин, който е в неизвестност на територията на Тибетския автономен район. Името не се споменава. Той е бил член на международна експедиция, която е притежавала разрешение за изкачване на връх Шиша Пангма (8027 м). Предприета е операция по издирването му.
МВнР е във връзка с роднините на българския гражданин и оказва пълно съдействие на тях и на китайските власти, се казва в съобщението на министерството, изпратено до "Дневник" на 6 май вечерта. Досега се въздържахме да публикуваме информацията.
Тази сутрин в профила си във "Фейсбук" съпругата на алпиниста Радослава Ненова също сподели информацията, с която разполага.
Според информация, подадена от унгарския алпинист Давид Клайн, (Клайн и италианците Марио Виелмо и Себастиано Валентини са част от експедицията на Петров, но той се катери соло - бел. ред.) цитирана от местни медии, на 6 май Боян Петров е обявен за издирване. По данни на Клайн Петров е започнал изкачването на 29 април. Видян е с бинокъл от базовия лагер да се придвижва към лагер 3 , който е на височина от около 7400 м. На 5 май трима украински алпинисти и шерпи са достигнали този лагер, където са открили палатката на Боян Петров, навята от сняг, но не са открили самия него.
Екипът на българския алпинист в София обясни пред "Дневник", че засега няма причини за притеснение, защото Петров обичайно е по-бърз от другите и се движи нагоре с ден напред, а и тази ситуация, при която няколко дни няма връзка с него, е обичайна. "Няма ясни признаци, че Боян има проблем", коментират от екипа.
Допускат, че заради влошаване на времето се е наложило да слезе до Лагер 1 или 2, които са добре снабдени с храна и да изчака отминаване на лошото време. Заради сигнала, подаден от унгареца и италианците обаче отговарящият за сигурността в базовия лагер офицер е сигнализирал за липсата на Петров и е наредил започване на издирването.
От информацията на унгареца Давид Клайн, цитирана от медии, се разбира, че времето се е влошило и затова тримата са се отказали от атака на върха. Самият Клайн казва, че тази ситуация на неизвестност не трябва да води до крайни заключения - заради възможността българският алпинист да в някой от по-долните лагери.
По информация на екипа на Петров в София времето в района на Шиша Пангма няма да е добро за атака на върха поне до 12 май. Това е и причината шерпите да не искат да тръгнат до Лагери 1 и 2 , за да потърсят Боян Петров.
Засега никой от другите алпинисти също не се наема да тръгва нагоре.
Боян Петров по традиция сам атакува върховете, което се дължи на обичайно по-голямата бързина, с която се изкачва. В стила му е и предпазливостта, която не включва атака при лоши метеорологични условия или висок риск. Обичайно не взима със себе си и сателитния си телефон, за да облекчи тежестта в багажа си. Това прави невъзможна и връзката с него докато е в трасето над базовия лагер.
По данни на алпиниста Алън Арнет, който следи експедициите на Еверест и другите осмехлиядници, за атака на Шиша Пангма тази година разрешително имат не повече от 10 алпинисти.
След пореден успешен сезон през 2017 г. с два изкачени осемхилядника (Гашербрум II и Даулагири) един от най-успешните български алпинисти Боян Петров се отправи на 10 април към Тибет, за да атакува първо Шиша Пангма, а след това и Еверест., които са част от проекта му "Българин на 14х8000". До момента по-малко от 20 алпинисти в света са успели да се окичат с хималайската корона като не са ползвали кислород при изкачванията на 14-те най-високи върхове на планетата.
Шиша Пангма последен път е атакуван от българи през пролетта на 1999 г. Тогава Дойчин Василев и Карина Сълова успяват да изкачат централния връх на Шиша Пангма (8013 м). Именно този връх е последният осемхилядник, който и досега още няма българско изкачване. След няколко съвместни експедиции с други алпинисти през годините Боян Петров отново тръгна на самостоятелно изкачване.