„Като българка, бих казала, че това е решение на българското правителство“. Сега кандидатите за следващ генерален секретар на световната организация са девет и Съветът за сигурност вече проведе четири гласувания, за да определи подкрепата си за претендентите. Бившият португалски премиер Антониу Гутериш е първенец във всичките гласувания, но Русия, която има право на вето, смята, че следващият генерален секретар трябва да бъде от Източна Европа.
Членовете на Съвета за сигурност също са изправени пред призивите да издигнат на високия пост за пръв път жена, след осем мъже. България вече има кандидат в надпреварата - генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, но нейното слабо представяне в предварителните гласувания (на последното гласуване тя се класира пета) поставиха под съмнение нейния успех. Следващото гласуване ще бъде в понеделник, след което българският премиер Бойко Борисов заяви, че може да смени кандидатите и да издигне Георгиева „Ако след 26-и Бокова не е първа или втора, тогава ще преценим всички заедно какво да направим“, заяви министър-председателят Бойко Борисов по-рано този месец.
Георгиева, която беше в Ню Йорк по време на срещата на световните лидери на Генералната асамблея на ООН, отхвърли съобщенията, че други източноевропейски държави може да издигнат нейната кандидатура. „Не търся подкрепата и не желая да бъда номинирана от друга държава, защото това е моята страна, аз я обичам“, заяви Георгиева. 63-годишният икономист, която е еврокомисар по бюджет, отдавна е спрягана като възможен претендент да бъде първата жена жена начело на ООН. Спекулациите се засилиха, след като Меркел обсъди нейната възможна кандидатура с руския президент Владимир Путин в кулоарите на срещата на върха на Г-20 този месец.