"Вашингтон пост": САЩ и ЕС ще принудят Украйна да се откаже от част от териториите си в полза на Русия

"Вашингтон пост": САЩ и ЕС ще принудят Украйна да се откаже от част от териториите си в полза на Русия

Американските и европейските лидери разбраха, че Украйна няма да може да задържи териториите, които вече е загубила, и рискува да загуби още повече, ако не седне на масата за преговори възможно най-скоро, пише The Washington Post.

Неотдавнашните решения на президента Джо Байдън да позволи на Украйна да изстрелва ракети по-дълбоко в Русия и да предостави на Киев противоречиви противопехотни мини бяха продиктувани от категорична нова реалност: руският внос на севернокорейски войски, украинските загуби на бойното поле и избирането на Доналд Тръмп наложиха удар на Украйна в може би най-слабата си позиция от близо три години.

Много американски служители сега признават, че в рамките на няколко месеца Украйна може да бъде тласната към преговори с Русия за прекратяване на войната и че може да бъде принудена да се откаже от територия. Отмяната на Байдън от предишната му политика по отношение на мини и ракети имаше отчасти за цел да даде на Украйна възможно най-силната ръка, когато тя влезе в тези потенциални преговори.

Промяната на посоката също ограничава дългогодишен модел, тъй като Байдън често се съпротивляваше на модернизирането на оръжията на Киев от страх от ескалация с Русия, само за да отстъпи няколко месеца по-късно. Последните обрати предизвикват както похвали, така и критики от страна на европейските съюзници, които казват, че Украйна се нуждае от всички предимства през следващите седмици, но са разочаровани, че президентът трябваше досега да осигури способностите.

Натискът на Байдън поднови отдавнашния въпрос сред някои американски и европейски служители: Защо помощта не беше предоставена по-рано, когато тя можеше да подкрепи Украйна, когато позицията й беше по-стабилна, вместо да осигури запълване в момент, когато Киев изглежда, че сигнализира?

Кърт Волкър, който беше посланик на САЩ в НАТО при президента Джордж У. Буш и беше специален пратеник в Украйна по време на първия мандат на Тръмп, каза, че промените са „отдавна закъснели“ и че Байдън може да е насърчил Москва, като не е изпратил по-силни оръжия по-рано. „Това дава на Русия чувство за безнаказаност“, каза Волкър. „Те знаят, че имат убежище. Те знаят, че не искаме да ескалираме, и могат да продължат напред и да проведат войната, да провеждат стачки и да правят възмутителни неща.

Но Байдън беше силно чувствителен към риска руският президент Владимир Путин да ескалира опасно конфликта, потенциално използвайки ядрени оръжия, ако се почувства застрашен. Представители на Белия дом казват, че решенията на Байдън са били ръководени от променящите се условия на бойното поле, разрешавайки оръжия, когато тези условия го налагат. И те отбелязват, че Байдън е предоставил много оръжия – включително касетъчни боеприпаси, артилерийски снаряди и системи за противовъздушна отбрана и ракети – без Украйна да лобира или в някои случаи дори да ги е поискала, пише още изданието.

Дискусиите относно разрешаването на противопехотните мини и армейската тактическа ракетна система с по-голям обсег (ATACMS) започнаха в края на октомври, но решенията не бяха финализирани до след изборите, според двама високопоставени служители на администрацията, които говориха при условие за анонимност, за да уточнят частните разговори. .

Американски служители са особено притеснени от решението на Северна Корея да разположи около 10 000 войници в помощ на Русия и възможността броят им да нарасне. И те са загрижени, че тъй като Украйна пренасочва войски към упоритата руска област Курск - която Киев превзе през август - тя губи територия на изток с по-бързи темпове. Най-добрите помощници на Байдън в крайна сметка стигнаха до заключението, че ракетите ATACMS, които имат обсег от около 190 мили, могат да помогнат за възпиране на Северна Корея от изпращането на повече войски и че противопехотните мини могат да помогнат на Украйна да защити територия на изток.

Тръмп се зарече да прекрати руско-украинската война, която започна, когато Русия нахлу през февруари 2022 г., в рамките на 24 часа, но не уточни как ще го направи. С текущия транш от американската военна и икономическа помощ за Украйна, който трябва да изтече някъде през следващата година, служители на Байдън до голяма степен се примириха с вероятността Тръмп да не предостави на Украйна повече помощ, след като встъпи в длъжност.

Като цяло настоящата динамика предполага, че едно от най-големите външнополитически постижения на Байдън е все по-застрашено. Байдън заяви през 2022 г. , че Путин „не може да остане на власт“, ​​но сега изглежда вероятно, че залогът на Путин, че може да надживее западната подкрепа за Украйна, може да се осъществи, тъй като той скоро ще се изправи срещу президент на САЩ, много по-симпатичен на позицията му, пише The Washington Post.

Байдън е възхваляван за голяма част от управлението му на войната, включително решението му да разсекрети разузнавателните данни, показващи, че Русия планира да нахлуе в Украйна, ръководството му на западен алианс, който подкрепи Киев с помощ и оръжия, и надзора му върху разширяването на НАТО. Но той също беше критикуван от някои съюзници, че е твърде бавен, за да предостави на Украйна модерните оръжия, които тя поиска, с ATACMS като последния пример.

Противоречивото решение за изпращане на противопехотни мини - оръжие, от което много страни се отказаха преди години по хуманитарни причини - показа колко спешно Белият дом гледа на ситуацията, казаха американски служители.

По време на войната загрижеността на Байдън, че Путин може да реагира безразсъдно на акт, който смяташе за провокативен, дори използвайки ядрени или биологични оръжия, понякога го поставяше в противоречие с някои от неговите висши съветници.

„Няма съмнение, че по всеки голям въпрос – ATACMS, F-16, атакуващи руски цели в Русия – Байдън беше сам“, каза Иво Даалдер, бивш посланик на НАТО при президента Барак Обама и президент на Чикагския съвет по глобални въпроси. „Той беше възпрян от перспективата за ескалация с Русия. Неговото виждане за Студената война беше, че единственото нещо, което искате да избегнете на всяка цена, е пряка военна конфронтация между Съединените щати и Русия.

Байдън, който е на 82 години, е прекарал повече от 50 години във външна политика и е встъпил в длъжност с установени възгледи по ключови въпроси, включително Русия. Голяма част от мирогледа на президента беше оформен по време на Студената война, когато Съветският съюз беше глобална суперсила, ангажирана в надпревара в ядрените оръжия със Съединените щати, възглед, чужд на много от по-младите му съветници.

Байдън е посветен на отбраната на Украйна, изразходвайки значителен политически капитал за мобилизиране на десетки милиарди долари икономическа и военна помощ. Той насърчи европейските страни да направят същото, въпреки че войната разтърси глобалната икономика и доведе до по-високи разходи за газ и отопление, често определяйки конфликта като основна битка между авторитаризма и демокрацията.

Но страхът на Байдън от ескалация с Русия също е повлиял до голяма степен в решенията му да ограничи оръжията, предоставени на Киев. Този страх често е бил подкрепян от американските разузнавателни агенции; анализаторите заключиха, че мощният ATACMS, например, може да подтикне Путин към драматичен отговор, според двама висши служители на администрацията. В крайна сметка Байдън разреши ATACMS да се използва в Русия, след като Северна Корея изпрати войски в помощ на Москва, надявайки се да изпрати на Пхенян съобщение, че рискува да понесе значителни жертви.

Не за първи път той се колебаеше да подобри огневата мощ на Киев. Първоначално Байдън се поколеба дали да предостави танкове M1 Abrams, загрижен, че ще бъдат твърде логистично обременителни за украинските войски. На фона на спешните молби от страна на украинския президент Володимир Зеленски, Байдън в крайна сметка се съгласи да предостави танковете през януари 2023 г.

Сътрудниците на Байдън казват, че президентът е показал подходяща предпазливост, предвид неприятния риск от ядрен конфликт, и казват, че решенията му са били водени много повече от политика, отколкото от страх от ескалация. Помощниците омаловажават идеята, че предоставянето на оръжията по-рано би повлияло значително на хода на войната.

Много европейски служители категорично не са съгласни, като казват, че Съединените щати са направили достатъчно, за да позволят на Украйна да продължи да се бие, но не достатъчно, за да й позволят да надделее.

Противопехотните противопехотни мини по-специално - прости, евтини устройства, които се самоунищожават или губят заряд на батерията, за да ги направят неактивни в рамките на дни или седмици - можеха да помогнат на Киев да укрепи отбранителните си линии във война, в която Русия постави свои собствени линии в Украйна територия с милиони противопехотни мини, почти спирайки украинския напредък, казаха тези служители.

И все пак дори онези, които не са съгласни с решенията на Байдън, казват, че признават натиска, под който е той, за да гарантира, че Съединените щати няма да бъдат въвлечени в по-широка война с противник с ядрено въоръжение.

Някога табу, тихото признание се разпространява сред европейските поддръжници на Киев , че мирните преговори може да изискват Украйна да отстъпи част от територия на Русия. Сега те обмислят какви гаранции за сигурност може да получи Украйна в замяна, за да възпира Русия от бъдещи атаки, пише още The Washington Post.

Източник: "Труд"

 

 

Коментари

  • Аре, писна ни от техните смъртоносни игри, коствали животите на няколко стотин хиляди прекрасни млади мъже

    27 Ное 2024 11:51ч.

    Принадлежащи към една от най-красивите и интелигентни раси на Планетата - Славянската. Писна ни от лъжата и измамата на мизантропите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    27 Ное 2024 11:57ч.

    Да помогнем на краварите - имайте предвид, че едва ли им трябва Львiв - не предлагайте и него! Километър-два по на изток теглете ена черта и за там се пазарете. Ся, дали ше ви огрееее...балигу!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Красимир

    27 Ное 2024 12:07ч.

    Министерството на отбраната на Русия закрива въздушното пространство на полигона Капустин Яр от днес 27.11. до 30.11.24 г. А защо сами се сетете!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е нали се борехте за границите от 1991 г. !? Тях и ще получите. Границите към 01.01.1991 г.

    27 Ное 2024 12:20ч.

    Да се готви Аляска.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Просто бизнес

    27 Ное 2024 12:30ч.

    Защо никой не задава въпроса: След като САЩ "защитавали" своя интерес в Далечния изток ( и не само), защо пък Сев. Корея да няма интереси в Централна и Изт. Европа. Ама САЩ били "силни", но се съобразяват с ракетите на Кимчо, нали? Да, въпроса е наивен, но резонен. На много вече им писна от демагогията на хегемона

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Укроман

    27 Ное 2024 12:45ч.

    САЩ и ЕС направо "помогнаха" на Украйна ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Притеснена съм

    27 Ное 2024 12:45ч.

    Защо не искат повече да принудят Русия да се откаже от част от територията си?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омуртаг

    27 Ное 2024 13:20ч.

    Какви нови оръжия да изпратят,те не останаха хора в украинската армия.Корейците, големи фантоми,сигурно използват шапки невидимки,защото никой не ги е виждал.Щеше да е смешно,ако не беше трагично за всички млади мъже и момчета които умират и от двете страни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Минчо

    27 Ное 2024 13:35ч.

    "Байдън ...... често определяйки конфликта като основна битка между авторитаризма и демокрацията."..... Аз също подозирах тази причина. Ама друго е Вашингтон пост да я потвърди.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Автор

    27 Ное 2024 13:55ч.

    Авторитаризъм сигурно идва от автор. Знаем кои са авторите, те са авторитаристи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател13

    27 Ное 2024 15:44ч.

    Тук-там, тук-там, вече се правят изказвания че Китай почти е завършил подготовката за нахлуване в Тайван а ние още тук не сме свършили. Преди много месеци Писториус каза, че германските бойци трябва да са въоръжени и опасни за война през 26-27 година. Тогава ли ще делят Полша с Темнейший защото американците се готвят да прилапат всичкото жито и литий от Украйна и каква ще им е файдата от там освен хохлушките?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фридрих Мерц от Блекрокенбург

    27 Ное 2024 17:28ч.

    Хохлушки вече получихме бая. Пооправиха ни градските пейзажи и миграционните статистики. Шьонен данк, камерад Путин, за генетичната инжекция!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Каква "демокрация", какъв авторитаризъм?

    27 Ное 2024 16:29ч.

    Отворили са уста като ханджийска порта да погълнат природните ресурси, които са съсредоточени в района на Донбас. Западната Украйна не е интересна за тези хищници. Мизантропът Линдзи Греъм си го каза в прав текст за какво водят тази война.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    27 Ное 2024 16:42ч.

    А междувременно рублата премина 117 за долар. Юмручни схватки за парче салам по магазините. Пенсионери крадат масло в джобовете си !!? Хиляди селища са без ток по много причини. За тоалетни и топла вода просто е неуместно да се пита. Хората теглят заеми при 30% лихва очевидно с мисълта, че няма да ги връщат и изкупуват де що мернат. Изобщо - кеф !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Микола Денко

    27 Ное 2024 17:29ч.

    Купоните за гречка пуснаха ли вече?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хаирсъзин

    27 Ное 2024 17:22ч.

    То проблема не е в териториите бе мушмороци ! "Всеки съди за другия по себе си" - българска поговорка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Навремето

    27 Ное 2024 21:06ч.

    Натювците се въртят като мишоци в барабан - сами си задават проблеми и въпроси и сами си отговарят. Катериха се над 30 години по хея на Путин и пак не им увират тиквите. Само бой и ебън за вас докато се посетете като нацистите навремето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи