Не е фокус, а нови политики. Дефицитът ще се свие, но с цената на огромни жертви и екзотични данъци

Не е фокус, а нови политики. Дефицитът ще се свие, но с цената на огромни жертви и екзотични данъци

Когато на 14 септември 2012 г. написах, че правителството подготвя облагане на доходите от лихви по депозити Симеон Дянков се ядоса и даде интервю за друго издание, където каза, че такова нещо няма. Месец по-късно сам внесе проектозакон, включващ облагане на доходите от лихви.
Днес нещата около бюджета са много по-ясни от тогава, защото не става дума дали нещо ще се направи, или не, а за обективна реалност и предоппределеността на дадени процеси.

Да, бюджет 2025 може да приключи с дефицит под три процента спрямо брутния вътрешен продукт. Това ще стане с промени в политиките. И на практика ще означава, че държавата ще оперира в по-раазлична среда. И тази среда няма да се промени, защото сме искали промяната, а ще се промени, за да обслужи операцията по най-мащабното в последните 27 година спасяване на публичните финанси от крах.

Ето какви са обсъжданите промени в политиките

- Замразяване на повишенията на държавните заплати

- Повишаване на осигурителната тежест за първия стълб с до пет процентни пункта

- Вдигане на ДДС – с до пет процентни пункта

- Отмяна на преференциалните ДДС ставки

- Вдигане на акцизите

- Нов акциз върху вредните храни

- Допълнително облагане на личните доходи за лица, които изкарват повече от 200 000 лева годишно. На практика това е отмяна на плоския данък

- Данък върху свръхпечалбите на финансовите институции и телекомите

Част изброеното е идея на Министерство на финансите. Друга част е поискана от синдикатите, а трета от работодателските организации. Няма значение дали Министерство на финансите ги припознава или не, щом ги е приело за обсъждане и дори е остойностило ефектите им, означава, че тези мерки са на масата. Всички те вещаят сериозна промяна в политиките и ако дефицитът в бюджет 2025 се овладее благодарение на тези мерки, ще се окаже, че това е извънредно промяна във фискалната ни политика.

Мерките може да се комбинират по два начина. Масови, които засягат всички – ДДС, осигуровки и акцизи. Така няма да има риск от съсловни протести. Другият вариант е да се премахнат ДДС преференциите, да се замразят заплатите и да се рискува с протести от ресторантьори, учители, лекари, и служители от системата на МВР.

Само за справка - вдигане на ДДС за решване на проблема с дефицита не е предприемано от 1996 година.

Сега стана ли ясно от какъв разговор се измъкнаха политическите партии в седмиците от пресконференцията на която Людмила Петкова опита да съобщи, че имаме проблем до изборите онзи ден. Става ли ни ясно отговорността за какви екзотики избегна да понесе Асен Василев като фианансов министър, съставил всички бюджети в последните три години. И техните актуализации.

Какво още не стана ясно

Когато държавата поеме ангажимент за вдигане на пенсиите по предварително договорен алгоритъм – например швейцарското правило, което определя повишението като средно от половината на темпа, с който растат доходите и половината от темпа на инфлация – в края на годината всеки може да изчисли какво повишение се очертава.

Когато в хода на годината се обещае повишение на заплатите на военни, учители, полицаи и други съсловия в публичния сектор, или на всички заети в публичния сектор като цяло, човек лесно може да предвиди с колко се увеличават разходите, като умножи планираните плащания за заплати през текущата година по коефициента, с който ще се увеличават за следващата.

Това е предопределеността на бюджета и когато управляващите се договорят за нещо, те залагат увеличение на разходите. То е нещо сигурно. За сметка на това приходите, които ще се, съберат не зависят само от желанието на държавата. Те зависят от състоянието на икономиката, от данъчните ставки и от ефективността, с която работи на приходната администрация.

Затова, когато се съставя бюджет, всъщност се сравняват ангажименти за разходи с прогнозирани приходи.

Фокусирана да се пази самоцелно и да се самоизтъква като ценност, която обществото е длъжно да съхранява и обгрижва, журналистическата гилдия защити (и правилно) водещата от BTV Мария Цънцарова, но отново се провали да в мисията си да повдигне най-важната тема на идната година в предизборната кампания. А тя е, че ангажиментите за разходи превишават обективната прогноза за приходите. Не казвам с каква номинална стойност, а в относителна – с между шест и девет процента от брутния вътрешен продукт. Току числата 18 милиарда или 12 милиарда са повече за размахване от популисти. Водещото е каква част от това, което икономиката създава, държавата няма да може да разплати със собствени средства.

Не просто въпрос на заеми

Проблемът на бюджетния дефицит на първо място се състои в това, че води до изразходване на резервите и задлъжняване. Има обаче още по-сериозен проблем и той е свързан с размера на дефицитите. Когато дефицитът стигне стойностите, които се очертават за догодина, финансирането му не е просто въпрос на заем.

В самото начало на курса по финанси студентите учат, че една фирма може да произвежда най-страхотния продукт и да има чудесна реализация, но ако не си осребрява вземанията по-бързо, отколкото е  поела ангажимент да си плаща задълженията, или трябва да търси оборотно финансиране, или ще изпадне в неплатежоспособност въпреки страхотния продукт, който произвежда.

Ако една държава опитва да изтегли в рамките една година заеми в размер на три до пет процента от брутния си вътрешен продукт, след като предната година е изтеглила заеми, равни на четири и половина процента от брутния вътрешен продукт, по-предната е изтеглила заеми в размер на три процента и половина от брутния си вътрешен продукт, а по-по-предната е изтеглила пак заеми равни на три процента от БВП, праща много есен сигнал към пазарите.

Нуждаем се от пари и тази нужда става все по-отчаяна. Ако пазарите се държат както се казваше в комедията от 1980 „Боговете сигурно са полудели“, и са готови да кредитират всеки и то на ниски лихви, това ще бъде временно решение, но води към по-големия проблем, че един ден разходите за лихви стават толкова големи, колкото е финансирането за отделни сектори на държавното управление. За догодина например, разходите за лихви се определят на същата сума, която трябва да получи образователното министерство.

Това ли искаме – един ден за лихви да плащаме колкото плащаме за войската ни? Колкото плащаме за здраве? Ако продължаваме в същия дух, със сигурност ще ни се случи. 90-те на години на миналия век не са толкова далеч. Огромният антиталант на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ е, че допуснаха държавата с най-нисък дълг към Брутния вътрешен продукт да се окаже пред назряващ ликвиден разрив между шест и девет процента от брутния си вътрешен продукт. Също като фирмата с чудесния продукт, която не си управлява ликвидността.

Мария Цънцарова улови този проблем и с информацията, която разполагаше, направи всичко възможно да бие камбаната. Води два предизборни дебата и повдигна въпроса и в двата.

Министерство на финансите не пожела, а гилдията на специализираните финансови журналисти не успя да каже категорично и да издигне нивото на обществено осъзнаване какво точно се случва. Ако се намерят резерви бюджетният дефицит да се свие до три процента спрямо брутния вътрешен продукт, това не решава проблема. Миналата година Асен Василев източи милиард и половина дивиденти от Българския енергиен холдинг. Спести три милиарда лева текущи разходи на бюджета.

Да прибегнеш до резерви, които не си планирал, когато създаваш бюджета, или до резерви, които имат еднократен характер, не е бюджетна политика. Но е промяна в политиката. Приключването на самия бюджет с дефицит от три процента спрямо БВП, благодарение на такива инструменти означава, че приключваш друг бюджет. Не този, който ти е гласувало Народното събрание. Означава също, че следващата година тези резерви няма да са налице и ще се луташ в търсенето на нови резерви. Да правиш всичко това с цел да ограничиш бюджетния дефицит до три процента от БВП в трета, или четвърта поредна година, не е фискална политика, а чиста проба връзване на двата края.
 

 

 

Коментари

  • Българският лев и клонинг на €врото, каза Стив Ханке. За какво ще се тормози и унижава българската нация и държава - да заличи националната си валута, в името на какво?

    29 Окт 2024 9:26ч.

    Значи Румъния ще поддържа 6.95% дефицит за да поддържа живота и битието на своите граждани на добро ниво, за да има пари за инвестиции, ДА НЕ СИ ТОРМОЗИ, разболява румънската нация ОТЛАГАЙКИ заличаването на румънската лея с 4-5-7 години БЕЗ никакви санкции от ЕК и ЕС, т.е. няма да им спират европарите..... А БЪЛГАРСКАТА ВЛАСТ ЩЕ ТОРМОЗИ И СТРЕСИРА И РАЗБОЛЯВА собственият си български народ и бизнес, за да угоди на кого? На Посолството? Откъде-накъде такъв цинизъм към народа си?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мунчо

    29 Окт 2024 13:43ч.

    Най-готиния и точен коментар! Еврото и неговите страстно-алчни любители ( НАЦИОНАЛНИ ПРЕДАТЕЛИ ) да го духат ......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чаушеску

    29 Окт 2024 15:16ч.

    И аз правих както българските политици в момента, но ме сложиха до стената и ме гръмнаха. Затова сега в моята Румъния не смеят да правят както българите в сега!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • само площада ще ги накаже

    29 Окт 2024 9:31ч.

    До като крадения, безобразно ограбван и мачкан останал народец не се вдигне и помете престъпниците мутри от властта нищо няма да се промени. За пореден път видяхме, че изборите са жестоко фалшифицирани и предварително са договорени подредбата на партиите и процентите им, и то да са с чувствително евроатлантическо мнозинство за да продължи предателството на националните ни интереси и кражбата на милиарди, поделена между първите

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не са фалшифицирани

    29 Окт 2024 9:37ч.

    Изборите никога не се фалшифицират. Те отразяват състоянието на избиращите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • народецът да се вдигне

    29 Окт 2024 12:25ч.

    Кой народец ще се вдигне бе, сладурчо?! Жалкото страхливо стадо от овце и дебили? Драскайте си по форумите и се надявайте! Ония горе знаят, че няма какво до ги плаши тая покорна мърша. И тичайте да гласувате!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • народецът да се вдигне

    29 Окт 2024 12:26ч.

    Кой народец ще се вдигне бе, сладурчо?! Жалкото страхливо стадо от овце и дебили? Драскайте си по форумите и се надявайте! Ония горе знаят, че няма какво до ги плаши тая покорна мърша. И тичайте да гласувате!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хампарцумянстващ :

    29 Окт 2024 9:38ч.

    Облагане с акциз на вредните храни: месо, олио, хляб, брашно и други лиготии , без които всеки може да мине! Страхотна идея, съчетана със замразяване на заплатите и 50% ДДС! Финансовите институции няма да ги пипаме, те са свещенни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мара канибала

    29 Окт 2024 9:39ч.

    Големите загуби на държавите от ЕС вследствие с едностранни ангажименти към губеща Украйна ще се компенсират преди всичко от високи цени на дребно на горивата, огромно ново поскъпване на водата и електроенергията (включително за бита) и повишаване на всякакви видове битови данъци и такси. Няма да се учудим ако освен ДДС за някои стоки и услуги, вдигнат и ДОД за всички работещи у нас. За дефицити е рано, но нали дефицити в търговската мрежа обикновено се избиват с по-високи цени?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виктор Орбан от Гърция

    29 Окт 2024 10:01ч.

    А данък върху постоянно растящите свръхпечалби на банките, нещо?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Любопитен

    29 Окт 2024 11:12ч.

    Банките реализират голяма печалба просто защото лихвите по кредитите са твърде ниски и твърде много хора тяглят и затова приходите от лихви са рекордни. Решението на този проблем да се вдигнат рязко лихвите до поне 10% или дори 15% за да намали търсенето на кредити и от там печалбата на банките да тръгне силно надолу. Банките са факири в счетоводството и никакви данъци не могат да им се опрат и те без проблем ще намерят начин да не плащат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абсолютно всичките ни проблеми се дължат на сбърканата, неестествена за България геополитическа ориентация на страната и произтичащото от нея членство в ЕС, НАТО и васалната ни зависимост от САЩ, Великобритания, Германия и Франция

    29 Окт 2024 10:10ч.

    Всички самоубийствени политики, от затварянето на реакторите в Козлодуй, непострояването на Белене та чак до саботажа на ПАВЕЦ "Чаира" и кръвопускащото обслужване и финансиране на войната на САЩ с Русия в Северното Причерноморие са само следствия от тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cowboy

    29 Окт 2024 10:10ч.

    https://bgprevedi.com/the-revolution-is-happening-and-it-is-being-televised-44887-2/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    29 Окт 2024 10:20ч.

    В много държави, включително и наши съседни, ДДС върху основните храни, лекарствата и детската литература и учебници е много по-малък от този на другите стоки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • dabedabe

    29 Окт 2024 10:25ч.

    Ма чакайте малко. БХ беше обещал ДДС 18 %. Нека първо си удържи на думата, а пък след следващите избори ще видим. А статията е добра.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БХ удържа думата си

    29 Окт 2024 10:27ч.

    И ний летим, летим нататък

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Любопитен

    29 Окт 2024 10:49ч.

    Според мен дефицитът няма да се свие никога просто защото никой не иска да прави жертви, а иска да живее добре сега не след 10 или 20 години. Екзотичните данъци няма да помогнат просто защото хората веднага ще променят поведението си за да не ги плащат или в най-лошия случай ще отидат зад граница за да не плащат. По правилно да се подготвим за последствията от увеличаващия дефицит вместо да се самозаблуждаваме, че всичко е под контрол.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко което трябва да знаете

    29 Окт 2024 12:10ч.

    Ако не си като САМАРЯНИНЪТ, значи не си Християнин. Ако си егоист и индивидуалист, значи си десен, значи си като БЛУДНИЯТ СИН.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    29 Окт 2024 16:10ч.

    А защо, вместо да се чудят как да увеличат приходите, като за целта ни одират по три кожи, не намалят разходите и не унищожат сивата икономика? Докога ще имаме такава огромна и нищо неправеща администрация? Държавна администрация, общинска администрация, ушева администрация.... Знаете ли, че има общини, в които само общината работи... и нищо друго? Знаете ли, че на всеки уличен полицай, има двама ушеви чиновници? А какво да кажем за 1 000 000 "инвалиди"? То в украйна няма толкова, бе? Или за това, че 1 200 000 индивиди са извън пазара на труда, тоест в трудоспособна възраст са, но нито учат, нито работят, нито търсят работа? Значи? Или са в сивия сектор, или живеят от престъпления, или от социални помощи !!!! Знаем ги и кои (основно) са тия !!! Още преди 10 години беше изчислено, че годишната издръжка на хъхpeците ни струва около три милиарда лева, сега е поне двойно !!! Длъжни ли сме ние да работим буквално като роби, докато умрем, за да могат някакви отвратителни подобия ха хора, да ядат и пият, да въртят гьобеците и да се размножават цял живот?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Йезекийл

    29 Окт 2024 23:16ч.

    Длъжен си!!! Винаги си длъжен и длъжник на държавата!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко с времето си.

    30 Окт 2024 6:46ч.

    Първо трябва да изближем солта и да изядем/понесем тоягите на гол гъз. Пардон! Мдаа, поумняваме бавнооо, неусетно почти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан

    31 Окт 2024 8:20ч.

    Ако се намалят държавните разходи, икономиката ще рухне. Политика на икономии ще е пагубна. Особено, когато сме в съюз с държави, които практикуват бюджетна вакханалия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи