Автор: rybar.ru
В неотдавнашен материал за Международния институт за банкови изследвания – Institut International d’Etudes Bancaires (IIEB), публикуван във „Файненшъл Таймс“, журналисти разказват за вероятно най-тайния и ексклузивен клуб на банкери, в който се взимат решенията за бъдещето на Европа и периферните страни.
Ще се постараем да оставим извън скоби церемониално-тайнствената част и да се ориентираме относно реалното занимание на тази организация и какви са целите, които тя преследва.
И така, да се обърнем към първоизточника, на който се опира в своето разследване кореспондентът на „ФТ“ Оуен Уокър. Виждаме, че работата му се основава също и на разследването на Илария Пазоти, което е било публикувано още през март 2021 г. и до този момент не беше привлякло интереса на медийното или на научното общество. Естествено, при положение че няма сензация. Това е просто проучване на част от архива на италианската банка Intesa Sanpaolo. Да, там има изрезки от работата на IIEB и отчети от срещите на ръководствата на банките в банкетни формати, които не са нищо особено, в сравнение със съвременните корпоративни партита.
Самият формат на срещите не представлява нищо особено. Всяка професионална среда има своите обединения и знакови събития, изложби, симпозиуми и други подобни. Това са платформи за срещи, общуване и определяне на тенденции. Естествено, подобни мероприятия има и в банковото общество в Европа.
Соченото за знаково събитие, на което 40 банкери се събраха в Цюрих в разкошния хотел Dolder Grand, срещнаха се с министъра на финансите на Швейцария и началник на Централната банка, за да обсъдят огромната операция за спасяването на Credit Suisse от неговия конкурент UBS, не е заговор, а работен процес.
Самият формат на подаване на материала, с уклон към ексклузивност и тайнственост, навежда на мисълта, че това е просто начин за отвличане на вниманието от същността.
История на създаването на IIEB
IIEB е основан в Париж през 1950 г. от ръководителите на четири кредитни организации от целия континент – Crédit Industriel et Commercial, Union Bank of Switzerland, Société Générale de Belgique и Amsterdamsche Bank – с цел провеждане на редовни дискусии на висше ниво за развитието на банковия сектор, както и на икономиката и паричната система.
Той става част от цял списък национални институти, създадени през този период за поощряване на по-тесните връзки между организациите на страни, които до неотдавна са се намирали в състояние на война помежду си.
На първото заседание през април 1051 г. в Париж се събират главите на 30 европейски банки.
Британските банки не участват в заседанието, тъй като Английската банка първоначално го блокира. Напомняме, че до 1954 г. на територията на Великобритания в обръщение са купони за хранителни продукти, дрехи и предмети от първа необходимост за населението. Поради това представителите на Великобритания намират за напълно излишно участието във финансиране на проекти на територията на континентална Европа.
Защо материал, публикуван още през 2021 г., се разплита именно сега?
Първоначално целта на IIEB е подобряването на международното движение на капитали и борбата с валутния контрол в условията на засилваща се намеса от страна на националните правителства във финансовата система.
Това е възможно обяснение за появата на материала във „ФТ“ именно сега и именно в контекста на диалога с представителите на локални централни банки и правителства. През 50те години Европа е достатъчно раздробена и слаба във финансово отношение. За възстановяването на икономиката са били нужни координация на финансовите потоци и съгласуване на инвестиционните програми от единен център, който, както сега става ясно, се е противопоставял на усилията на националните правителства.
Сега ситуацията е сходна. В контекста на последиците от пандемията и текущите военни конфликти, икономиката на ЕС, според мнението на американските партньори, се нуждае от силно ръководство. Страна, която ще определя стратегията на развитие, ще бъдат, естествено, не локалните правителства, а неформалните банкови обединения, имащи тесни връзки с банките на САЩ и транс-националните корпорации.
Дневен ред на суперсекретния клуб на банкерите
Въпросите, разгледани от членовете на клуба, по поразителен начин копират политическия дневен ред на Европа през различните периоди. През 50те години активно се обсъжда установяването на финансов контрол в бившите колонии. Което е изпълнено много ефективно. През 60-те фокусът на вниманието е проблемът с долара на САЩ като световна резервна валута, отказът от златно обезпечение, трансформацията на Бретънудската система на международните разплащания и заплахата от поглъщането на европейските банки от американските.
В последно време на преговорите на IIEB по-голямо внимание се отделя на влиянието на еврото, на растящия пазар на производни инструменти, на сделките за сливане и поглъщане между крупните банки.
Като цяло неформалното банково общество е обсъдило същите въпроси, които са обсъждали и локалните правителства. Но за разлика от правителствата, които са ограничени от политическите си програми, сроковете си на пребиваване на длъжността и нуждата от отчитане на интересите на различните социални групи, банкерите са могли да работят без да се разсейват от всички тези формални подробности.
Вероятно именно този формат на управление на колониална територия, в каквато се превръща ЕС, е най-търсен от колониалната администрация на САЩ, представлявана от местните власти. Правителствата на ЕС все по-често действат против интересите на народа на страните си. Ролята им в текущата ситуация е да привличат върху себе си целия обществен негативизъм и по този начин да позволят на банкерите да работят спокойно и с голям хоризонт на планиране.
Контакти на IIEB извън пределите на ЕС
Клубът провежда срещи и извън пределите на ЕС. Такава среща се състоя например в Санкт Петербург през 2013 година. Там бившият президент Димитри Медведев държа реч. Още една среща на клуба се проведе в Истанбул. В нея взе участие Реджеп Ердоган, който сега е президент, а в онзи момент беше все още премиер на Турция.
Ролята на неформалното банково обединение за бъдещето на ЕС
Както виждаме, в дейността на IIEB няма нищо супер тайно. Това е просто работа, която се състои в осъществяване на проекти, които реализират печалба. Сега печалба ще носи трансформирането на банковата система в наднационален орган на управление, чиято власт ще се осъществява чрез въвеждането на дигитално евро.
За максимално бърз и ефективен преход към новия формат за контрол на населението е необходимо банковото общество да има консенсус. IIEB е подходяща площадка за тази цел. Съвсем уместно, за дейността му не са запазени на практика никакви записи или протоколи. Заседанията на този клуб нямат формален характер и не се осветляват в пресата, което позволява да се взимат и осъществяват решения, които не биха минали в нито един европейски парламент.
По аналогия с дейността на транс-националните компании, чиито представители не се появяват в медиите, но определят стратегиите за развитие на цели региони, в ЕС сега се формира паралелна структура на управление. Тя изначално се намира в опозиция на държавата, тъй като е създадена за борба с вмешателството на държавата във финансовата система. Но системата ще бъде достатъчно стабилна, защото се основава на лични договорености. Стабилността е критично важна за реализацията на дългосрочни проекти. А населението на ЕС, както и преди, може да се развлича с борбите между политическите партии и с ексцентричните изказвания на политиците.
Източник: rybar.ru
Превод за "Гласове" Екатерина Грънчарова