Търговската офанзива на президента на САЩ принуждава производителите да търсят други пазари, докато Пекин обмисля варианти за ответни мерки, пише "Файненшъл таймс".
След като президентът Доналд Тръмп обяви нова търговска офанзива срещу втората по големина икономика в света, китайските производители заявиха, че ще ускорят усилията си за преместване на производството в други държави, за да заобиколят американските мита. Пекин обмисля как да отвърне на решението на Тръмп от събота да наложи допълнителни 10% мита на китайските износители, като вариантите варират от контрамита до контрол на износа и обезценяване на валутата.
Сравнително слабият първоначален отговор на китайското правителство, съчетан с примирието на Тръмп с Канада и Мексико в понеделник и плановете му за разговор с китайския президент Си Дзинпин през следващите дни, подхраниха надеждите на Пекин, че може да има възможност за преговори. Но тъй като митата ще влязат в сила във вторник, компаниите в южните производствени райони на Китай заявиха, че стратегиите им включват преместване на част от производството в места, включително в Близкия изток, прехвърляне на разходите върху клиентите в САЩ и търсене на алтернативни пазари. „Много китайски износители, особено на пазара на потребителски стоки, вече са загубили част от американския си пазар през последните няколко години след въвеждането на митата“, каза Майкъл Лу, президент на базирания в Китай производител на подаръчни кутии Brothersbox, позовавайки се на налозите, които Тръмп наложи като част от търговската война по време на първия си мандат. Лу заяви, че Brothersbox планира да премести част от производството си в Обединените арабски емирства тази година, за да се насочи към американския пазар. „Надяваме се да ги спечелим обратно“, каза той за клиентите си от САЩ. Заплахата на Тръмп за допълнително 10-процентно мито върху китайските стоки - която той приписа на предполагаемото бездействие на Пекин по отношение на износа на фентанил за САЩ - беше повдигната по време на предизборната му кампания.
Но през последните години китайските компании вече диверсифицират търговията си. Директният дял на страната във вноса от САЩ е намалял с 8% между 2017 г. и 2023 г., според доклад на Rhodium Group от миналата година. Част от китайското производство се е преместило в трети държави, откъдето се изнася за САЩ. Делът на вноса в САЩ от Виетнам и Мексико например се е увеличил значително през същия период. Лин Сонг, главен икономист за Китай в ING, заяви, че тарифата ще има ограничен ефект, тъй като „голяма част от чувствителния към цените износ за САЩ вече е бил пренасочен в резултат на първата търговска война“. Тъй като Тръмп се е насочил към Мексико, китайските компании вероятно ще пренасочат повече търговия към Югоизточна Азия и Латинска Америка, каза той.
По-сложният китайски износ, като например машинни части, също ще бъде трудно заменим, което означава, че купувачите от САЩ ще трябва да поемат увеличенията на цените.
Тони Цао от Foshan Nanhai Yingya Hardware Products, компания в южната китайска провинция Гуандун, която реализира около 5% от продажбите си в САЩ, заяви, че тарифите на Тръмп ще засегнат по-силно американските вносители, отколкото китайските производители. „Те трябва да купуват китайски продукти“, каза Цао. „Разходите им за снабдяване ще се увеличат и следователно продажните им цени ще се повишат съответно“. Някои анализатори заявиха, че скоростта на обещаното прилагане на тарифите представлява предизвикателство за Пекин, и поставиха под въпрос колко повече китайски производствени мощности могат лесно да бъдат преместени в чужбина. „Всеки, който би могъл да премести веригите за доставки, вече го е направил“, каза Камерън Джонсън, партньор в консултантската компания Tidalwave Solutions. Според него държави като Виетнам, където китайски компании са създали производствени линии, също могат да бъдат засегнати от митата.
Ейми Лин, мениджър продажби в китайския производител на обувки Teshuailong, заяви, че инвестициите в чужбина изискват повече капитал и работна ръка, отколкото нейната компания може да събере. Вместо това Teshuailong ще търси нови клиенти на пазари като Близкия изток. „Животът продължава“, казва Лин. Пекин разкритикува новите мита на Тръмп и заплаши, че ще подаде иск в Световната търговска организация, но все още не е обявил ответни мерки. Анализаторите посочиха варианти като контрол върху износа на редкоземни природни богатства - които са от съществено значение за новата енергийна индустрия - или антитръстови разследвания като това, което наскоро беше обявено срещу американската компания за чипове Nvidia. Джонсън от Tidalwave заяви, че други мерки биха могли да включват допълнителен контрол върху износа на безпилотни летателни апарати и части за електрически превозни средства за САЩ. Повечето анализатори смятат, че Вашингтон ще наложи още мита, особено след приключването през април на разследването, което Тръмп разпореди по отношение на търговското споразумение с Пекин от 2019 г. по време на първото му управление. Въпреки че вносът на селскостопански продукти от САЩ в Китай леко се увеличи след тази сделка, покупките му на американски промишлени стоки намаляха през 2020 г. и 2021 г., тъй като пандемията предизвика хаос в световните вериги за доставки.
Междувременно някои анализатори смятат, че най-добрата стратегия на Китай е тихо да намали собствения си внос на целеви американски продукти, като самолети, селскостопански продукти и медицински изделия. Това би могло да навреди на избирателите на влиятелни републикански политици или на индустриални групи, като например земеделските производители и петролния и газовия сектор, докато изчаква възможността да договори нова сделка. „Не отхвърляме възможността за реципрочни мита, които да дойдат от Китай, но смятаме, че те ще бъдат направени тихо“, каза Крис Беддор, заместник-директор на отдела за изследвания на Китай в Gavekal, за да не се отвлича вниманието на президента от Канада и Мексико, а вероятно и от ЕС. „Тръмп явно все още е отворен за сделка в някакъв момент“, добави Беддор, като посочи отлагането на забраната на TikTok, контролираната от Китай платформа за кратки видеоклипове, и разговора със Си миналия месец. Икономисти заявиха, че политиките на Тръмп в крайна сметка биха могли да укрепят китайската икономика, като принудят Пекин да се съсредоточи върху трудни структурни реформи, като например насочване на повече ресурси към домакинствата, а не към инфраструктурата и промишлеността.
През миналата година Китай отчете рекорден общ търговски излишък от почти 1 трлн. долара, тъй като страната разчиташе на външното търсене, за да компенсира слабата вътрешна икономика и дълбокото забавяне на сектора на недвижимите имоти. „Иронията на първата търговска война“, каза Сонг от ING, е, че тя засили стремежа на Китай към „технологична самодостатъчност“. Други обаче предупредиха, че сега китайската икономика е в много по-слаба позиция. През 2018 г. страната успя да използва обезценяване на валутния курс, пренасочване на търговията и намаляване на маржовете на печалба на износителите, за да смекчи митата, смятат анализаторите на Barclays. „Всички горепосочени канали намаляха значително, което предполага много по-голямо въздействие върху търговията на Китай този път“, казаха те.
Източник: Financial Times
Превод: "Гласове"