Емилия Дворянова за Васил Терзиев и "Братя Карамазови": Потриса ме как демократичната общност тласка един объркан човек към отцеубийство

Емилия Дворянова за Васил Терзиев и "Братя Карамазови": Потриса ме как демократичната общност тласка един объркан човек към отцеубийство

Автор: Емилия Дворянова, Фейсбук Следвайте "Гласове" в Телеграм

Несвоевременно размишление

Нямам почти никакви съмнения че никой от ПП не е чел „Братя Карамазови”. Че какъв им е на тях Достоевски? (От ДБ със сигурно са чели, сами да се оправят с интерпретациите.) Бих им го разказала като за тях. В този роман основната тема е Отцеубийството. Има един баща – мерзък, гнусен, сладострастник, отвратителен – толкова отвратителен, че ти се иска да го няма, да бъде изтрит от лицето на земята и просто да не съществува. Бащата има четирима сина, те всички не могат да го понасят, наясно са с мерзостта му. Въпросът на книгата е – имат ли право да убият бащата? В хода на четенето впрочем, читателят също се изправя пред тази дилема, съвсем несъзнателно, както се полага да ни поставя един гениален писател.

Иска му се като че сам той да изтрие „червея” от земята, в следващия миг потръпва от ужас пред дълбината на този грях. Но в крайна сметка бащата все пак е убит. Физически от незаконния Смердяков, „идеологически” от прословутия богоборец Иван, в помислите е убиван десетки пъти от Дмитрий… Само един от братята е невинен,  но той самият не се смята за такъв, Альоша е човек от „друг свят”, за него няма да разказвам. Интересно е какво се случва с братята, защото в тяхната съдба се крие и оценката на автора. Смердяков се самоубива, Иван полудява, Дмитрий, който само в помислите си е убивал, е нарочен за убиеца, и бива изпратен на каторга в Сибир, така да се каже – „на покаяние”, той все пак има шанс. И пак да подчертая – бащата е мерзък, гнусен, долен, читателят сам лесно влиза в ролята на „отцеубиец”… може би за го накара книгата и той да се покае, защо всички в крайна сметка сме всичко и всеки възможен грях е в нас. 

В нашата история също си имаме един „Смердяков”. Богомил Райнов, синът на великия си баща Николай Райнов. Младите от ПП вероятно и това не знаят. Човекът прави изключителна кариера по време на комунизма, страхотен естет, написва много книги, любими по онова време, най-вече шпионски, самият той е шпионин, обявен за персона нон грата във Франция. Кариерата му извира от „прост” акт – отцеубийство. Богомил Райнов се отказва от баща си чрез „Държавен вестник”.

Превръща се в един от мракобесниците на комунизма, но това е друга история. (В книгата „Гения и неговия наставник” Цветан Стоянов прави много ясни препратки към образа на Смердяков и Богомил Райнов). Впрочем, Николай Райнов има и друг син, който беше съвсем неизвестен за нас в България – Боян – голям френски скулптор, избягал най-почтено от Родината си, за да й остане всъщност верен и за да не зачеркне рода. (За него още в студентските ми години ме "открехна" Стефан Попов. )

Защо ми се прииска да разкажа тези истории? Тия дни покрай „онази” номинация за кмет не спирам да мисля. А бях спряла, политическото все по-малко ме вълнува, защото става все по-неприятно и безпомощно да дава важни, човешки отговори на какъвто и да било въпрос. Баста му. Призивите обаче на „демократичната общност” към един явно объркан и екзистенциално неграмотен човек постоянно и демонстративно, публично да извършва „отцеубийство” наистина ме потрисат. Във въздуха като да се носи глух шепот – „отречи се, за да бъдеш”, „отречи се, за да бъдеш”… „Плюй на костите, за да бъдеш”… да бъдеш какво? Не ви ли звучи познато? Коя „светла” идея може да изиска това? Обичате Павлик Морозов, или е достатъчно извинение самозаблудата, че сега „вие” тотално и всецяло олицетворявате Доброто… както, впрочем, си мислеха и „те”?

Няма и не може да има нищо добро в отричането от рода, това е първият ход на способността да се отречеш от Родината... защото и тя може да е „лоша”. И ако съзнаваш вината на родители и род, няма друг човешки морален ход освен тихо и кротко, смирено да работиш за благото на другите. Без отричане, с почит и свян. А властта в този случай е просто „табу”.

Човек трябва да умее да носи кръста си, произходът също е „кръст”. 

А ако „Братя Карамазови” е много „дебел” роман, може заинтересованите да прочетат „Антигона”. Тя поне открай време се изучава в училище. 

Прощавайте за дългия „литературен” пост. Причината е, че не спирам да се изумявам и да се питам – защо? Нямам отговор, освен може би един съвсем личен: аз съм „архаичен” човек. Вече не разбирам, а и не желая да разбирам. Както се изразява един приятел – аз съм реакционер. 

Пожелавам успех! Без моя глас, но пък на кого му пука за един глас?

 

 

 

 

 

Коментари

  • читател

    03 Юли 2023 23:31ч.

    Терзиев хич не ми изглежда объркан и тласкан. Не вярвам някой да го кара насила да се кандидатира за кмет. Според мен е пресметлив и си гони целта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Манол Пейков

    04 Юли 2023 17:44ч.

    Страх ме е да не се окаже, че бабата и дядото на Кирил Петков са пратени в Белене от дядото на Терзиев. Валери Найденов

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    05 Юли 2023 0:46ч.

    Този текст е глътка чист въздух. Боже пази България!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • малка територия,шепа народ, а толкова много ......

    05 Юли 2023 2:01ч.

    глупости на болни мозъци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ина

    06 Юли 2023 14:32ч.

    аз дори имам съмнения, че е като оня, дето даде дарение и го направиха министър точно в областта в която работи неговата фирма

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Д.Д.

    03 Юли 2023 23:42ч.

    Възхитително. Пиршество за душата. Благодаря на авторката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Подкрепям авторката

    04 Юли 2023 3:23ч.

    И няма да гласувам за никого. Нека ги избират приятелите им, семействата им и група зомбита.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Потриса ме

    04 Юли 2023 11:00ч.

    не само вас г-жо Дворянова. От поведението на ппдб тъпите животински същества, като се почне от ристю и кирчо тъпото и се стигне да изживяващия се в ролята на комплексираното говедо магариев са потресени всички здравомислещи, нормални хора. А отговора на въпросът ви Защо е лесен. Защото това е тяхната същност. Тя е генетично - родово детерминирана. Да…, син баща убива, брат - брата предава и множество подобни погнусяващи нормалния човек сюжети има отразени в литературата. С отвратителната същност на тези изчадия обществото се справя по два начина – от една страна с презрение и ненавист (преобладаващ), а от друга с гласуване ( по-рядко). За съжаление вторият начин е подвластен на споменатите по-горе говеда и посолството (непряко), да не остане обидено.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Антигона

    03 Юли 2023 23:48ч.

    Благодаря, Емилия! Децата ни са еничари. Ние и системата ги направихме еничари. Няма нищо по-долно от това да си еничар. Вината е и на самите нас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ало?

    04 Юли 2023 0:16ч.

    Когато са командвали еничарите империята е просперираща! Може да се каже и българска даже! Еничарите ги унищожава Махмуд II, сина на братовчедката на императрица Бонапарт! Който се спасява на комина на Топкапъ по една случайност! Синът на българката Соня е убит - Мустафа IV. За да победят реформаторите в Османската империя и за да я няма империята! Четете я тази история по дяволите! Четете я! Четете "Султан Махмуд II и краят на еничарите". От Страшимир Димитров. Първи уредник и директор на Националния исторически музей - най-големият музей на българската памет!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Няма по-голям срам за България

    04 Юли 2023 0:50ч.

    от антибългарската Османска империя, която прави от българските деца отцеубийци и майцеругатели. Прочети "Време разделно" на Антон Дончев или поне гледай великолепния филм! Но ако си еничар ще ти бъде трудно да разбереш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Пази се от този, който е чел само една книга"

    04 Юли 2023 1:11ч.

    относно "Когато са командвали еничарите империята е просперираща".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Срам ли?

    10 Юли 2023 0:02ч.

    Стига с тази пропаганда от 19 век по дяволите! Национално-романтична. Напълно съм съгласен, че от времето на Историята славянобългарска Османската империя става антибългарска. Особено през 19 век. Обаче през 16 и 17 век няма такова нещо по дяволите! Четете бре, четете! Това е империя все пак, както всички останали по това време. Българите са обединени в земята си в рамките на тази империя. Еничарите са деца на християни, предимно българи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фриц Клингенберг

    10 Юли 2023 0:03ч.

    Ако визираш себе си просто не съзнаваш колко си прав.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Необичаен

    03 Юли 2023 23:51ч.

    Искам да видя колко хора са разбрали текста в неговата истинска дълбочина. Колко са разбрали,че предците им са били пълнокръвни хора, изпълнени със своите слабости, сладострастия и грехове. И кои сме ние да съдим, както тях така и другите, забравяйки, че сме само свидетели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Цицерон

    04 Юли 2023 0:05ч.

    Но и авторката е един "литературен анализатор" ... Една идея над Василчо. И не е никаква реакционерка, а просто нереализирана протестърка. Тип "хипи". Романът "Братя Карамазови", т.е. онази карамазовската РУСКА сила, е творческия отговор на Достоевски на "Война и мир". Отцеубийство. На КОЙ? На онова време на стария Карамазов, което води до монголското - татарско иго. Това е Стара Рус (където е писан романа), която мразят всички наследници и синове - Дмитрий (Донски); Иван (Грозни); Альоша (Романов) и разбира се физическия извършител. Тук образът е по-сложно и комлициран в ипостаз! Преплетен между брат'чеда на Иван - Михаил Кантакузин Шейтаноглу и опричника. Първият опричник на Иван - Малюта Скуратов. Без Иван няма Русия. Физическият убиец е без значение! Та това е "семейство Карамазови"! Трябва да се чете и историята (на Русия). Някога е имало Историко-филологически факултет. Защото иначе заприличваме на Василчо. Е, една идея по-добре!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    04 Юли 2023 0:26ч.

    патетиката ме напряга, в случая и тази на гус'жата. примерът с богомил райнов, връзката с "братя карамазови"... надута работа, не-естествена. гус'жа, кой ви (подс)каза, че ристю ивануф е чел романа? да бяхте използвали него за упражненията си? съпартийците му, и те ли са прилежни читатели? кое ви наведе на тази мисъл? или пуста слабост? нбу се римува много добре с "отворено общество", гус'жа. а тоя младеж - той е ниска топка, както беше модерно да се казва преди време.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    04 Юли 2023 0:35ч.

    Всичко е много хубаво. Но има една много грозна инсинуация. Много грозна и нечестна - за Богомил Райнов и Николай Райнов. Че и "Държавен вестник". И авторката смята, че кариерата на Богомил Райнов се дължи на изказването му на един научен съвет, където Богомил посочва, че баща му е залитнал към формалистите? Че толкова страшен ли е бил Николай Райнов? Толкова страшен, че е избран за академик? Аз за разлика от ПП активистите съм изчел почти всичко от Богомил Райнов, повести, романи, есета, поезия, статии и т.н. Много неща Богомил е посветил на баща си, включително и една прекрасна повест "Тютюневият човек". Отношенията в семейството са описани в първата му (може би) белетристична творба "Пътуване през делника" и там става дума и за "скривания" брат Боян. Впрочем, случайно съм чел няколко пъти "Братя Карамазови". Аналогията "Смердяков - Б. Райнов" е повърхностна, и което е по-важно безоснователна. Да, Богомил Райнов е колос, както и баща му. Оставил е много дълбока следа в науката и литературата. Както и баща му. А употребата на думата "отцеубийство" в контекста на отношенията Богомил Райнов, Николай Райнов, е мръснишко. Но, разбираемо - много народ е попадал под тежката му ръка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • йосарян

    04 Юли 2023 0:41ч.

    моите почитания за написаното!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поздравления, "thenewone 03 Юли 2023 21:35ч."!

    04 Юли 2023 1:13ч.

    Обективен коментар!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Писателският талант не е гаранция за нищо

    04 Юли 2023 1:25ч.

    освен че може да прекараш някои приятни часове четейки, където общуваш с въображението си. Ако си общувал реално с писателя обаче, може и да не ти се четат неговите книжки, защото реалността показва друго. Например тези които са имали тази възможност според Уикипедия: "Известният български литературен критик Борис Делчев го нарича в дневника си „подлец и полемист от висока класа“, „човекоядец“, „дясната ръка на култа и негова ударна сила, един от моралните убийци на Жендов“.[8] Българската поетеса и преводачка Невена Стефанова го нарича „талантлив угодник“.[9] Радой Ралин му лепва прословутия прякор „Погодил Номерайнов“.[10]" А ето как писателят им е отговорил: "След смъртта на Богомил Райнов са публикувани книгите му „Лека ни пръст“ и „Писмо от мъртвец“, изпълнени с груби нападки срещу Александър Жендов, Борис Делчев и Радой Ралин.[6]". Явно не е прощавал на никого, дори и след смъртта си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    04 Юли 2023 1:26ч.

    Благодаря. Много неща за Б. Райнов ми се въртят в главата. Преди две години ми се случи здравословно премеждие - оказах се в положението на един герой на Б. Райнов - Александров от филма "Бялата стая" (Ап. Карамитев). Основата на филма е "Пътища за никъде". Та, посегнах за кой ли път към книгата, към филма. Успокоявах се, че финалът е трагичен. Но, изглежда не съм толкова значима фигура, като Александров, та да маркирам някаква безизходица. В 2007-ма, когато Б. Райнов почина, в оня форум си казахме и цитирахме много неща. За съжаление не си спомням цяло едно стихотворение. Цитирам по памет началото и края му: "Бе време крачех с множеството в строя, но някой изръмжа "Не крачиш в крак". Умело взеха ловките завоя, а аз останах някъде назад ............. Така и ще си тръгна неразкаян към оня светъл и очакван край, където моето отдавна мъртво куче ще посрещне с приветлив лай."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Емил Боев

    04 Юли 2023 13:20ч.

    Да хулиш творец, заради моралните му устои е присъщо само на неспособните творчески...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Само че "творецът" е надминал всички в хуленето

    04 Юли 2023 15:09ч.

    ето какво пише Филип Панайотов в "По „Богомил-Райновски“ начин (Култура, 2010) "По “БогомилРайновски” начин През 1961 г. Богомил Райнов публикува новелата си “Както само ние умираме”. “Писателят разкрива картини и образи от голямата освободителна борба... Това е една новела за мъчениците, за храбреците, за героизма на безимените, които загиват с вдигнато чело” – четем в анотацията на издателството. А ето и краят на творбата: “Той се вслушва в песента и крачи бавно в нейния такт. И му се струва, че песента се засилва, все по-тържествена, и изпълва целия необятен гълъбов свод. И Жак върви напред и усеща, че в гърдите му е спокойно и че ще има сили да умре. Да умре, както трябва. Както само ние умираме”. Романтична, героична, достойна смърт. Така умират много от героите на Богомил Райнов. А самият той как си отиде от тоя свят? Би било наивно да очакваме, че ще го направи “както другите”. И той наистина умря по свой собствен, “БогомилРайновски” начин. Както и живя. Не мина и година от кончината на Богомил Райнов и на книжния пазар започнаха да избухват сглобените от него приживе “самоделни взривни устройства” - най-напред “Лека ни пръст” (2008), а след това и “Писмо от мъртвец” (2009), предназначени да развенчаят веднъж завинаги неговите най-омразни опоненти – Александър Жендов, Радой Ралин и Борис Делчев. Не му е било никак леко да реши кога да ги взриви – дали докато е жив, та лично да се наслади от ефекта на своя терористичен акт, или да ги програмира да гръмнат след смъртта му, та да се избави от неудобството сам със собствените си уши да слуша всичките опровержения, възражения и обвинения. Той избра второто. Стори точно това, за което люто напада Борис Делчев – че завещал да публикуват дневника след смъртта му: “След като е съзнавал цялата злонамереност и недоказуемост на много от измишльотините си, нашият летописец си е давал сметка, че те не само ще предизвикат гнева на част от живите свидетели, но и лесно ще бъдат опровергани”. Изглежда, че точно от това се е страхувал Богомил Райнов. Откъде това малодушие у него, след като неговите ученици и почитатели го величаеха едва ли не като “свръхчовек”? Каквото и да пише Богомил Райнов в тези си книги, дълго време той беше най-талантливият, най-умният и най-безкомпромисният идеен охранител и защитник на тоталитарната система у нас. Влиянието му се дължеше не толкова на постовете, които заемаше, а на доверието, което хранеше към него “семейството”. Едни на подбив, други съвсем сериозно го наричаха “Великият инквизитор”, “Наставникът” или “Сивият кардинал”. Случайно или не, но точно такъв – суров, монументален, с остър пронизващ поглед – е изобразен на един внушителен и по размерите си портрет, нарисуван от Светлин Русев. Точно така бе възприет и от публиката. Яко Молхов: “Блестящ портрет, виждащ един страшен човек, човека, който се разкайваше, че навремето се беше отрекъл от баща си, човека, който игра видна роля в периода на култа като изразител на идеи, толкова опасни, както беше случаят с Жендов. Той има разбиране за изкуството, знае значението на личностите, но за да обслужи една господстваща теза, беше готов да жертва всичко, а след това да се разкайва...” Художникът не приема подобна трактовка, но портретът я потвърждава. Изкуството винаги е било по-силно от думите. На Богомил Райнов се приписват много грехове, но най-тежкият е участието му в хайката срещу Александър Жендов. Ако се вярва на думите му, той се бил заел да напише “Лека ни пръст”, за да кажел истината; най-после, за да отговорел на въпроса “Кой уби Жендов” и, разбира се, да спомене и за своето участие в тези събития. Негови са думите: “Не смятам, че нещо веднъж написано и публикувано може да се зачеркне или изтрие с гума”. Но то може да се премълчи или омаловажи, както ловко го прави Богомил Райнов. Времето било такова и статиите му срещу Жендов били писани по поръчка, той просто изпълнявал партийното си задължение. Но защо нито веднъж не цитира дословно дори един пасаж от тези статии? Защото веднага ще се види каква лична злост е влагал в тях. Всъщност, има един цитат, но той е сложен по принуда, защото вече го е дал един от опонентите му: “Въпреки безспорно положителната роля, която известни Жендови картини са изиграли навремето си, творчеството на другаря Жендов е днес изостанало от живота, анахронично рисувачество, носещо тежките следи на дълбоки увлечения по немския експресионизъм, по изкълченото, грозното и отвратителното човечество на творци като Георг Грос или Франс Мазарел. Въпреки външната си актуалност, много от работите на Александър Жендов са измислени, чужди на живота, неприемливи за широкия зрител поради своя схематизъм, геометрична студенина, техническо еднообразие, верен симптом на творческо безсилие”. Цялата вина за смъртта на изпадналия в немилост художник е хвърлена върху Вълко Червенков. “По повод на Жендов тежката дума на сатрапа бе: - Нека мре.” Но Жендов не умря. Остана жив в паметта на поколенията като непреклонна личност и талантлив творец, станал жертва на тоталитарния произвол. Как да понесе всичко това Богомил Райнов? Как да не го развенчае окончателно, как да не го довърши веднъж завинаги? Такава е всъщност основната цел на тази книга. За нея авторът се е готвил дълго и с наслада, не е жалил време и сили да издири всички възможни компромати за възкръсналия си опонент, впрегнал е цялата си ерудиция и всичкия си талант на писател и публицист, за да умъртви повторно Жендов като личност и творец. Най-тежкото обвинение: преди да стане жертва, Жендов е бил палач. Доказателството: писмото му до Червенков от 9 март 1950, което характеризира като донос, и самоубийството на партийния секретар Кольо Колев, предизвикано от атаките на “жендовистите”. За жалост, в нашата най-нова история има и други подобни примери. Трайчо Костов, преди да премине през всичките кръгове на ада и да увисне на бесилката, като партиен и държавен деец носи също отговорност за разразилия се терор след 9 септември 1944, за невинните жертви на Народния съд. Под решението за създаването на първите концлагери от отечественофронтовската власт стои и подписът на Никола Петков. Неговото име е и под една статия, в която се гневи, че Народният съд бил издал твърде лека присъда за журналиста Стефан Танев, осъден на доживотен затвор... Когато с тази тема обаче спекулира Богомил Райнов, който, както е известно, не винаги е бил сред палачите, но никога не е бил сред жертвите, човек не може да не се възмути. Да, но след 1989 той бе подложен на не малко нападки и обвинения. Вярно, но не получи ли и своеобразна реабилитация и компенсация, след като специално жури, начело със Светлин Русев, му присъди най-високата държавна награда “Отец Паисий” със съответния паричен еквивалент и му я връчи лично министър-председателят? Богомил Райнов отива дотам, че представя Жендов едва ли не като потенциален убиец. Лично пред него той бил казал, че е готов да “тегли куршума” на един от своите опоненти. И генералното обобщение: “Александър Жендов стана жертва на същите антихуманни порядки, порядките на насилието, в които бе възпитаван и в които възпитаваше другите. Жендов бе ликвидиран от същата партия закрилница и убийца, която го бе отгледала”. И Богомил Райнов бе “отгледан” от същата партия, но прекара живота си в благополучие. Защо ли? Защото тази партия е била закрилница и кърмилница на хора като него и убийца на люде като Александър Жендов. Убеден, че напълно го е развенчал като достойна личност, Райнов с още по-голямо настървение се заема да доказва, че и като творец той е кръгла нула, че е художник имитатор, който не е оставил своя следа в изкуството и не е оказал абсолютно никакво влияние върху никого. За всичко това, категоричен е Райнов, си бил виновен само той, тъй като всецяло се бил посветил на “публицистично творчество”, а публицистиката, особено вестникарската, носела повече “позор”, отколкото “слава”. Публицистичните творби били “еднодневки”, те умирали веднага, щом се раждали, и потъвали във вечна забрава. Такива били всичките произведения на Жендов, в това число и ония, които той смятал за “художествени”. Ето как заради Жендов публицистиката като творчество си “спечелва” презрението и отрицанието на високомерния естет. Той да не би да е забравил, че едно публицистично произведение, при това излязло във вестник, се превърна в най-високо достижение на българската изящна словесност. (Не вярвам да не му е бил познат великолепният анализ на “Смешен плач”, направен от Иван Радославов). Богомил Райнов с нескрито удоволствие подчертава, че цялото творчество на Жендов било толкова “демоде”, толкова остаряло, че не можело да привлече вниманието, камо ли да развълнува съвременния човек. Но дали е така? Криминалният преход след 1989 доведе до такова социално неравенство, породи такава социална несправедливост, че много от произведенията на Александър Жендов станаха злободневни, актуални и вълнуващи. Къде обаче могат да се видят те, кой ги показва, кой ги издава? Книгата си “Лека ни пръст” авторът завършва с горчива равносметка, която звучи и като надгробна реч за системата, многократно възхвалявана някога от него. “Наивни до идиотизъм, опиянени от видението за щастливото бъдещо общество, ние тогава дори не подозирахме, че не съществува никаква свещена Партия с главно „П”, че партията вече - това са шепата хора, добрали се с юмруци и лакти до върха и преди всичко до най-главния сред тях, независимо дали е Култ или се прави на “човек от народа”... Нямаше диктатура на пролетариата, нито боен отряд на работническата класа, нито демократически централизъм. Имаше само върховен сатрап, комуто принадлежеше последната дума”. Но в тази книга има и нещо ново. “Лека ни пръст”, “мир на праха ни” – Богомил Райнов за пръв път говори почти по християнски. Почти, защото не намира сили да изрече най-важното: “Бог да ни прости”. В следващата си книга - “Писмо от мъртвец”, Райнов на няколко места пише какво удоволствие изпитвал, когато успявал да накара Борис Делчев “да излезе от кожата си”. Публикуваните откъси от дневника на покойния Борис Делчев обаче до такава степен са накарали самия Райнов “да излезе от кожата си”, че той съвсем изгубва всякакво чувство за достолепие, достойнство и дори за елементарно приличие. Възмущението му няма граници: “Десетките пасажи в публикувания му Дневник..., където Делчев излива своя бяс срещу мене, представляват нещо далеч по-различно от отрицателното отношение поради идейни или нравствени съображения. Тези обидни епитети, вулгарни изрази, груби лъжи и безсрамни спекулации с коварно скалъпени полуистини не са позиция на културен, бих казал даже, на нормален човек. Те могат да бъдат продукт само на един обзет от патологично озлобление мозък”. За съжаление, тази характеристика като че ли по-приляга за собствената му книга. Всепризнатият майстор на изящното слово тук почти на всяка страница си служи по адрес на Делчев с думи и изрази като: патологичен мозък, дървар, маниакален тип, късокрак хитрец, Делчеви простотии, самозван ментор, охранен господинчо, кърлеж, магистър на секретните доноси, графоман, комичен маниак, страхлив имитатор, партиен Тартарен, таен подстрекател... И човек се пита: щом Борис Делчев е такова “нищожество”, “човек без значение”, а Дневникът му – “писмо от мъртвец”, защо изобщо се занимава с него, защо излиза от кожата си и сипе огън и жупел? С всичко това Райнов всъщност многократно засилва тежестта и значението на Дневника и по този начин му осигурява трайно присъствие в дебата за литературния и обществения ни живот през най-новата ни история. Не е останал забравен и Радой Ралин, за когото направо пише, че винаги го е ненавиждал. Но го намразва още повече, когато разбира, че той бил инициаторът да се публикува Дневникът. “Известно е, че всяко село има своя идиот. София като по-голямо село разполагаше и с по-голям брой идиоти, но не можеше да се отрече, че най-популярният между тях бе Радой Ралин”. Тук неволно се издава – изглежда до края на живота си е завиждал на сатирика за огромната му популярност, каквато той самият, въпреки всичко, никога не можеше да има. И жестоко се е лъгал, ако си е въобразявал, че с “Писмо от мъртвец” ще превърне в “мъртвец” и Радой Ралин. Той е от родословието на Езоп и Хитър Петър и ще надживее всичките си отрицатели. Богомил Райнов ни е дал и своето обяснение защо използва такъв “нецивилизован език”. “... Ако в настоящия очерк прибягвам към известни безцеремонни епитети, то е просто защото Кратунчевите ругателства трудно могат да бъдат оспорени с изискани салонни фрази... Би могло като възражение да ми се припомни древното правило: “За мъртвия или добро, или нищо”. Да, но за мъртвия. Не за вампира. Един човек, който дори подир смъртта си така настойчиво и нахално се меси в живота на живите, няма право да се ползва от привилегията на покойник. Избрал си сам надгробната роля на вампир, той неизбежно ще понесе и нейните последствия.” А какво да кажем за ролята, която той така злополучно си е избрал? Толкова ли е бил заслепен от ярост и злоба, та не е могъл да проумее, че с този свой “очерк” устройва “второ погребение” (както самодоволно се изразява) - не на Борис Делчев, а на самия себе си. Това, което е сторил, може да се оприличи на самоубийствен атентат, при който набелязаните жертви оцеляват, а жертва става самият атентатор. “Лека ни пръст” и “Писмо от мъртвец” отвътре взривяват монументалния образ на Богомил Райнов, грижливо създаван години наред - както от него самия, така и от най-близките му ученици и почитатели. Най-страшното е, че тези две книги и историите около тях са в състояние да ни накарат да се ужасим от себе си като българи, защото разкриват най-тъмните страни на националния ни характер и са още едно свидетелство, че все още не сме излезли от пещерния период на своето съществуване. Но дали това са последните книги на Богомил Райнов? На едно място той, между другото, вметва, че май си струва да напише своите спомени. Струва си и още как! Дано да е успял да ги напише. И дано те да са като ония страници от неговото творчество, с които ще остане в българската литература."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Достоевски е използвал криминалната хроника на вестниците

    04 Юли 2023 15:23ч.

    а при нас "творците" сами изиграват нашата тъмна страна или както е написал Панайотов "Най-страшното е, че тези две книги и историите около тях са в състояние да ни накарат да се ужасим от себе си като българи, защото разкриват най-тъмните страни на националния ни характер и са още едно свидетелство, че все още не сме излезли от пещерния период на своето съществуване." Наистина не сме излезли и сега всички факти около нас го потвърждават.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ценител

    04 Юли 2023 16:00ч.

    ся, точно филип панайотов като последна морална инстанция... малко много идва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Емил Боев

    04 Юли 2023 16:41ч.

    Творчеството говори само по себе си . Райнов е в пъти по -добър писател и от Ралин и от Делчев, видно от написаното от тях.. Котерийните борби са присъщи за интелектуалците по цял свят, ние не сме изключение.. А зарад такива като Панайотов, журналистиката ни е на мисирско ниво понастоящем..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Mamut

    04 Юли 2023 18:13ч.

    До колкото си спомням по мое време 7--80 години на миналия век книгата "Пътуване през делника " се броеше за забранена или поне за ограничено ползване - поне в провинцията за София не знам, беше рядко и трудно да си вземеш от билиотеката, а за закупване забрави, за прочелите я бяхме почти като дисиденти в очите на другите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Амира

    04 Юли 2023 20:51ч.

    @thenewone 03 Юли 2023 21:35ч. Поздравления и респект! @Е. Дворянова Явно "Братя Карамазови" и Достоевски не са за всяка уста лъжица...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хайде, хайде, четеше се щото го издаваха по партийна линия

    05 Юли 2023 0:24ч.

    в големи тиражи и пишеше разни шпионски книжки с действие на Запад, който тогава беше достъпен само по партийна линия. Сега издават ли го и с какви тиражи? Беше творческо явление възможно само в един тоталитарен и затворен за света режим. Когато един писател си продаде таланта на такъв режим и с такава страст преследва всеки който му се сторил не дотам адекватен на партийната линия, та чак до баща си, какъв творец може да бъде той? Може да бъде зам. председател на единствения съюз на писателите и като такъв да остане в историята. А който иска да го чете, сега вече това е свободен избор, за разлика от тогава когато нямаше нещо свястно да се чете. Вярно че каквото сме чели на млади години остава незабравимо, но това се случва най-вече на хора спрели да търсят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нямаше нещо свястно да се чете 04 Юли 2023 21:24ч.

    05 Юли 2023 11:24ч.

    да се слуша (естрада, опера и ++) да се гледа (кино, театър и ++) е много силно пресилено, и съвсем очевидно неточно казано. Причината за обратното мнение е, че в сравнение със светът който боготворим, нещата не са така. Там относително по-малък брой хора четат, слушат и гледат, но зомбираннето е процес. Преди капиталистическите промени имаше какво да се чете, слуша и гледа, при това с „по-добра“ цензура в сревнение със сегашното безобразно изобилие. Да, до този извод може да достигне само е идинствено човек живял и работил (min 2 години и плащал данъци там) и с малко потенциал, малко над този на простия човек (този за който сомун хлаб и вурст със студена бира са му напълно достатъчни за истинското щастие и много пари разбира се). Що се отнася до носталгията по старото за човек време – да тя е неотменна от пътя ни на земята, но за умния човек, често тя е свързана със справедливостта, честта, морала, ценностите и това което мотивира в човека поведение, това което съдим с „+“ или „-“. И да се съди по съвест (дори без нормите на закона) е човешко право, а Бога е този който изпълнява присъдите на всеки от нас. В случая коментарите за БР са добри и изразяват различни мнение – слава Богу това е добре. НО въпросът е морален и е за един червен пикльо, който забравил родовата си принадлежност, подтикнат от алчността си се самоунижава. Нещо повече включва се в групата РОДООТСТЪПНИЦИТЕ, което поради слабият си разум - про100тата си не разбира. Толкоз по въпросът.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не е ясно кога и какво си чел, ама е било недостатъчно

    05 Юли 2023 15:19ч.

    защото трудно се изразяваш, вкарваш свои мисли в чуждото мнение и после ги оборваш с разкрития за западния свят, при положение, че вече във всяко семейство има поне един живял или още живеещ там. Всеки текст се оценява сам за себе си, другото е писане на енциклопедичен речник, любимо занимание на третата възраст.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Слартибартфаст

    05 Юли 2023 20:26ч.

    А кого издават сега? Какви са тиражите и кой чете издаваните? Самозаблудата рядко дава добър резултат за индивида в дългосрочен план, макар за кратко да повишава самооценката му.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Pontifex Maximus

    06 Юли 2023 19:43ч.

    Разбира се, че е глупаво: Няма ред на отказване от баща си чрез "Държавен вестник"-никой, никога и по никакъв начин в българското законодателство не е можел да се отрече от своите родители. Разривът между бащата Николай-професор и синът Богомил е само и единствено в рамките на научното поле, в Художествената академия, където и двамата са преподаватели. Репликата на Николай Райнов към критиките отправени към него е: Гърмът удря по високите дървета. Препоръчвам не само Тютюневият човек, а и Елегия за мъртвите дни на желаещите да разберат повече по въпроса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А с кои книги Н. Райнов е изказал своята гледна точка

    06 Юли 2023 20:54ч.

    относно вижданията си за "научното поле", което Партията е задала на творците на соц. реализма и кой можеше да ги напечати? Най-известният автор бе Андрей Синявски, изказал истинското си мнение за соц. реализма в "Что такое социалистический реализм", отпечатано в Париж под псевдоним, после го разкриха и вкараха в лагерите да работи като товарач, нищо че беше научен сътрудник в Института по световна литература. Там нямаше как да пише и издава много книжки, но есето му за соц. реализма остана ненадминато, макар и неизвестно за масите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Справка от НСИ

    06 Юли 2023 21:06ч.

    през 2022 г. са издадени 10 544 книги с общ тираж 4 605 300 броя, т.е. средно по 400 броя на заглавие. За сравнение "Само за мъже" първо издание от 1979 г. с твърди корици е с тираж 40 113, второ издание с меки корици от 1989 г. е с тираж 80 000.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мимето

    04 Юли 2023 1:12ч.

    Карамазови, Райнови... Много ги задълбавате нещата. ДП-тата и главно ПП-тата се сдушват на елементарния принцип на самоосъзнаването като млада висша първа класа, пък кой от къде дошъл... Мноо важно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мимето

    04 Юли 2023 1:12ч.

    ДБ - тата...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ценител

    04 Юли 2023 10:27ч.

    "ДБ - тата..." -- може и "ПД-тата..."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    04 Юли 2023 1:17ч.

    А дали не е точно в това тяхната идея? Самият Терзиев не е никой, като на обикновен "продукт" гледат на него, никой не се интересува продукта има ли чувства или не... щом сам си си сложил цена!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БъгъИИ

    04 Юли 2023 1:29ч.

    малиий, кви ги вика таа: "Човек трябва да умее да носи кръста си, произходът също е „кръст”. ма, как помни, а! ми, твоа си произход на статукво те обрича, бе - класоф подход му се викаше тогаа. ми, да - така си беше. и си влачиш на произходъ кръста цел живот, бате, щом не си за нуменклатура обречен. ма, нали после почнаа да я преценят несправедлива тая култура на исключено обричъне, ъ?. а ако беше прочела и дебелите романи за Винету, фместо само за савецките му братя тукъ да цитиръш, ми, днескъ немаше несвоевремено да се изумяавъш кой е още включен за нуменклатуръ вече.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • евски

    04 Юли 2023 1:30ч.

    Ама как в цялата история се появи и Богомил Райнов? По-скоро трябва да говорим за деянията на неговия г-н Никой, който започва своята двойствена кариера не като Боев, а като Бобев. И ако Райнов действително се е отрекъл от баща си, тогава що е зарибил министър на културата с неговите апокрифни текстове за богомилите? По-тревожен е погромът, който постфактум Богомил Райнов осъществява върху едно Лице, но този акт също си има своя фикусален генезис. Според авторката е голяма чест да емигрираш от родината си и е отцеубийство да останеш в нея, конфликтувайки с отца си? Демек чест е да си Кристо, забравил майчиния си език и родина и е позорно да си Анани? Айде стига бе? В действителност най-важният извод от романа на Достоевски е, че винаги има един извънбрачен или незаконороден, който рано или късно се връща, за да въздаде възмездие на безпътния си отец. А в БГ-то безпътни отци с лопата да ги ринеш. И извънбрачни ще се намерят, за да свършат работата, която по морални причини не може да свърши Альошка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    04 Юли 2023 1:33ч.

    ولا تجادلوا

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    04 Юли 2023 1:58ч.

    Призивите обаче на „демократичната общност” към един явно объркан и екзистенциално неграмотен човек .... Това за IT "гения" Терзиев ли е?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бабешко дедовска

    04 Юли 2023 2:01ч.

    Някакси ми е смешно, когато наближат избори и кандидатите за някаква власт започнат да си вадят бабите и дядовците. Ако те не го направят, други ще ги наизвадят. Долна работа! По време на соца, ако имаш дядо партизанин (казваше се “активен борец”), влизаш във ВУЗа с предимство, сега е модерно баба ти Райна да е била в Белене. Харвардски пинизи и шарлатания!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дааа

    04 Юли 2023 2:17ч.

    Баби пандизчийки днес са по-вървежни от дядковци шумкари. Очаквам някой кандидат да се изправи срещу нас и да ни втрещи с репликата: Нямам баби и дядовци и никога не съм имал (така де, за да е сигурно, че няма да има за каквода се хванем).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нямам баби и дядовци и никога не съм имал

    04 Юли 2023 3:40ч.

    Чуете ли тази реплика да знаете, че изкуственият интелект е взел нещата в свои ръце.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Викт

    04 Юли 2023 2:38ч.

    Стана като във вица - и аз мога, и бате може и тате може, но козата си иска пръча!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Елементарна рубладжийка,

    04 Юли 2023 2:54ч.

    Световно неизвестна. Пача тип традиционни ценности, православие, льош Запад.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • братът на Иван Георгиев от Попово

    04 Юли 2023 3:14ч.

    "...избягал най-почтено от Родината си..." Ей т'ва няма никога да го разбера. Как можеш да избягаш и това да те прави почтен? Как можеш да стоиш до смърт на поста си, като Гюро Михайлов, и това да те прави будала? Впрочем, докато не го разбирам, ще се чувствам човек. Като взема да го разбирам/приемам, ще помоля някой колега да ми заеме личното си оръжие. Да н'са мъча.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много интересни коментари

    04 Юли 2023 3:35ч.

    Поздравления за всички. Различни мнения, но във всяко едно има мъдрост и познания. Авторката е споделила своите мисли. Не е задължително да сте съгласни с нея. Но за Терзиев как да гласува човек, като му знае произхода? Колкото и да е успешен, е станал такъв благодарение на БКП.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • SIMO

    05 Юли 2023 23:30ч.

    Стига с това БКП! Трябва, като в Испания да спрем със споровете и да се помирим най-сетне! Саво се делиме на "фили" и "фоби", а в крайна сметка всички сме БЪЛГАРИ и трябва най-накрая да проумееме надписа над Народното събрание: "Съединението прави силата".........Всичко друго са празни приказки за заблуда на електората. Всака партия е, като едно ООД и за това в България са 50-60 партии и сега и Гешев тръгнал да прави партия и движение, всичко е за пари и държавната субсидия......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Dostoevsky

    04 Юли 2023 3:50ч.

    моабет да стане...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Все пак този моабет е по-смислен от обсъждането на тарикат-политици.

    04 Юли 2023 9:38ч.

    На Николай Райнов знам само ,,Богомилски легенди'', заради тях и заради това как е кръстил синовете си мога да предположа, че е последовател на Бялото братство. На Богомил Райнов съм чела ,,Магичният фенер'', книгата е за художници, не за шпиони и ми се стори много задълбочена, особено интересно е мнението му за Ван Гог, че не е пост-импресионист, нито експресионист, а реалист, че и звездното небе и житното поле той ги е виждал така, както ги рисува. Моя по-начетена от мен учителка каза, че в тази книга той е преписвал от баща си. Дали е така не знам, но в книгата на много места той с уважение и възхищение споменава баща си, наричайки го Стария. Явно баща и син са в идеологическа опозиция и думата отцеубийство в този случай ми се струва прекалено лична и явно пристрастна гледна точка. И от Достоевски и Толстой съм чела малко, за да имам сериозно мнение, но ми се струват християнски автори, само че Достоевски пише за неразумните хора, каквито са и той и повечето от нас-те вървят по пътя на страданието, а героите на Толстой са по-светли и с лекота минават в Правия Път, защото ,,Моето иго е благо.''

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Николай Райнов е бил изключителна глава за времето си..

    04 Юли 2023 13:27ч.

    Дори и само заради концепцията за Долната земя в приказките му, които са недооценен бисер в родната ни литература..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Интересен текст, но се нуждае от известни корекции

    04 Юли 2023 10:42ч.

    1. Едипови синове, отцеубийци по Дворянова, са огромната част от сегашния "демократичен" политически "елит" и "дребната интелигенция" (по Тод), тъй като в основната си част са чеда на висшата БКП номенклатура, а впоследствие и на обслужващите я, и ррез социализма са се възползвали от всичките й привилегии, недостъпни за редовите българи. И тези именто са в момента най-върлите "антикомунисти" и русофоби. 2. Богомил Райнов е неудачен пример и Дворянова напразно е разтревожила духа му - от най-ранни младини до края на живота си е с твърди идеологически убеждения, за разлика от опортюнистите бесепари. И неслучайно пример за интелектуалец за него е именно Жан Пол Сартър. С баща си по тази причина има сериозни разногласия още преди 9 септември. Но не е "отцеубиец", иначе нямаше да напише "Тютюневият човек", което е споменал и друг колега по-горе. Баща и син Райнови са най-големите ерудити в българската култура, не е добре да бъдат вмъквани в жълтопаважни сюжети.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Езикът Ватан

    04 Юли 2023 16:53ч.

    Дъщерята на Б. Райнов продължава линията на споменатата ерудираност. Освен че е един от най-сполучливите български тълкуватели и преводачи на философските трудове на Ж.П. Сартр, е и един от най-талантливите български философи от феноменологичната линия. Както се казва, в тоя род случайности няма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • йосарян

    04 Юли 2023 11:05ч.

    "Все пак този моабет е по-смислен..." -- мдам... все едно че съм в оня, стария форум.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    04 Юли 2023 12:30ч.

    глупости произвеждат и умните,останалите-ежедневно. алергичната реакция спрямо всяка глупост само повишава нейното значение ("квалитет"). забравя се Балзак,че зад всяко богатство се крие престъпление .(казъх)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    04 Юли 2023 13:06ч.

    госпожо уточнете кого наричате демократичната общност

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Циганин

    04 Юли 2023 13:09ч.

    Когато се отворят вратите на Белене и Бухово всичко ще си дойде на мястото. Няма да има отцеругателство и майцепродавство, а благотворен и възпитателен труд.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Ромка

    04 Юли 2023 15:53ч.

    Цингето и бабата са едно и също лице.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Свежи образи ни дайте!

    04 Юли 2023 13:17ч.

    Де го положителния херой? Един готов почтено да изтрие баща си и цялата си рода, друг почтено предава и продава Родината си, трети избягал почтено от нея, четвърти краде, лъже и омаскарява най-почтено всичко до което се докосне, пети сее разврат и поквара, шести, седми и т.н. Няма да стане тъй. Дето казва Циганчето, май трябва да се отварят някакви врати. И да се затварят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Николай Райнов, алманах,Жътва“, 1922

    04 Юли 2023 15:00ч.

    „Учих философия, а свърших декоративно и графично изкуство; решил бях да стана монах, а се ожених; обичах хората, а те ме намразиха; мои врагове са ония, на които съм правил само добро; тридесетгодишен съм, а изглеждам старец; смятах, че мое призвание е четенето, а се принудих да пиша. Най-голяма благодарност дължа на Семинарията, дето ме научиха да мисля, да мълча, да почитам, да съзерцавам и да търся нещо по-горно от човека…

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Съвременник

    04 Юли 2023 15:53ч.

    Авторката се е постарала да ни покаже, че е чела Братя Карамазови. Какво от това? Явно се опитва да докаже, че притежава някакъв интелектуален багаж. Получило се е много повърхностно ментално изхвърляне. Покрай щекотливата и злободневна тема, авторката, е вмъкнала без всякаква връзка името на Богомил Райнов. Видим е гейзера от злоба и омраза, бълбукащ дълбоко в душата ѝ. Може би има някакъв комплекс.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съвременник

    04 Юли 2023 16:28ч.

    не бъди елементарен. За онези , които са направили кариера, продавайки евтино или скъпо душите си- на партия, на репресиращи свободата органи, като ДС, не трябва да има нито милост, нито забрава, а да се преповтаря истината за тях. Така се възпитава морала в поколенията, ако въобще животът продължи след тази война...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Съвременник

    04 Юли 2023 19:39ч.

    Основните критерии за класификация на емоциите и чувствата са вроденост, отношение към инстинктите, плътност на нервната активност, отношение към адаптивните биологични процеси, способност за контрол и др. Можете сам да прецените, доколкото авторката, а и Вие самия, сте елементарни в първичността Ви, и невъзможността за контрол.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чела била ...

    06 Юли 2023 14:13ч.

    И като не е чела историята на Русия? В десерт Богомил Райнов. И се е получила манджа с грозде!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Съвременнико, чети малко Кант

    07 Юли 2023 13:13ч.

    Макар да не ти е съвременник, си е давал сметка за адаптивните биологични процеси и способността за контрол. Само че е разбрал, че ако само те са действащи, то подобно на животните, всяко ново поколение хора щеше да бъде само от още по-изпечени измамници и подлеци, защото е ясно че такива хора са най-приспособени към социалните условия и йерархия. Само че се наблюдава обратното, всяко ново поколение хора изгражда и налага нов морал в социалния живот. Защо е така? Помисли и сам ще стигнеш до Кантовото доказателство за съществуването на Бога.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • в свръхсъзнанието няма истории

    04 Юли 2023 16:02ч.

    Авторката е казала каквото и за когото трябва: че връзката между акторите в пиесата не предпоставя едностранна историческа приемственост, защото в самите актори (и най-вече в бащата, уж предхождащ Сина), няма нищо изначално и нищо субстанциално. Те са конституирани в самия акт на разказване/поднасяне на историята. Защото малцина схващат, че в библейските думи на Христа „Аз и Отец ми едно сме“ – иде реч за единство, което не просто преодолява историческата/митологична екстензия, но и разкрива нейното безсмислие. За всички останали, които не схващат дълбинното ниво на тия думи, остава детинската утеха от притчите. Там бащата е Абсолютен герой, а Синът е вторичен герой само поради това, че син на баща си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • и да сме наясно

    04 Юли 2023 16:15ч.

    Няма принципно недеконструируеми истории. Туй да го има предвид най вече "богоизбраният народ".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    04 Юли 2023 19:38ч.

    С 4316 символа авторката Емилия Валтер Дворянова споделя тревогата си от едно готвещо се отцеубийство. То, както почти всеки днешен акт, е редно да бъде наричано "проект". Утвърденият канон задължава дори и сутрешната дефекация да бъде реферирана като проект за подир изгревно сране. Поетично, нали? Толкова поетично, колкото текста на авторката. Тя, както разбирам от уикипедия, е утвърдена писателка. Първият си роман е написала, когато е била 16 годишна ученичка от музикалната гимнация "Любомир Пипков". Днес, 50 години по-късно научаваме, за обсебили я тревожни терзания. Текстът, който известява това, е забавен. Забавен е с това, че авторката е омесила литературна баница. С масълце и краве сиренце. Поканила е гости, които едва се подреждат около масата. Там се е настанило почти цялаата фамилия Карамазови. До тях е семейство Райнови - загадъчният баща Николай, който вместо със своята "Вампирова булка" е дошъл със синовете си Богомил и почтено избягалият във Франция Боян. Поради липса на достатъчно място около масата, Богомил е покчил на коленете си гостенчето Павлик Морозов. Преди тях, само за да привестват домакинята, са набързо, без да сядат, са минали разни депутати. Забавното е, че за ужас на Дворянова, нито един от тях не е чел Достоевски, нито пък е слушал опери на Албан Берг. Гостите похапват, хвялат баницата. Те знаят, че едва ли ще попаднат в друг текст, който отново да ги събере около трапезата. Има незначителна вероятност някой писател-алкохолик да ги покани и почерпи в някоя квартална кръчма. Но там със сигурност ще се напият, с лоши думи ще започнат да се наричат, ще повръщат, а накрая Богомил всички ще напсува и набие. Гостите снизходитено чакат Василчо, кандидат-кмета. Журналистите неправилно го представят за ИТ специалист - той просто е правоверен бизнесмен по бащина линия. Дали Василчо ще се появи на сцената преди да пропеят първи петли? Ще предаде ли той своите обични дядо и баща, неведнъж опикавал като бебок генералските им панталони и с чиито пистолети често си е играл? Ще се инкарнира ли Василчо в кмет на София? И въобще дали ще се появи на сцената този загадъчно богат и тайствен Годо? А пред Достовски предпочитам Гогол:"Дата 34 февруари М… година. Майчице, спаси клетия си син! Отрони сълзица над неговата болна главичка! Виж как го мъчат те! Притисни до гърдите си клетото си чедо! За него няма място в света! Него го преследват! Майчице! Съжали своето болно дете!… А знаете ли, че алжирският дей има точно под носа си грамадна брадавица?". Всички сме луди, но малцина го съзнават.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Неда Павлова

    04 Юли 2023 21:42ч.

    Постът на г-жа Емилия Дворянова е забележителен, защото засяга един типичен български модел (извън конкретния екзистенциално объркан случай). Има нещо достойно в това да не се отказваш от миналото си и от това на рода си, дори когато препятства един стремителен кариерен възход. И както казва Дворянова "смирено да работиш за благото на другите". Но не ми се вярва хора-еднодневки да стигнат до дълбочината на подобни прозрения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    04 Юли 2023 22:17ч.

    Всичко това е така. С две вметвания: Първо. Конкретният екземпляр, кандидат за нещо, е толкова елементарен, че не си заслужава кой знае какви задълбочавания, аналогии и обобщения. Уверен съм, този индивид не се раздира от съмнения и не се намира на прага на некъв катарзис. Второ: Обектът за сравняване при изработване на аналогията, отношенията Николай Райнов - Богомил Райнов, е крайно неподходящ. При всичкото ми уважение към авторката, струва ми се, че е подходила прибързано, необмислено и повърхностно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    05 Юли 2023 10:28ч.

    Кални борби на ерзац ентЕлектуалци, чиято известност се ограничава между Капитан Андреево и Калотина.... :))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи