Автор: Диана Хусеин, специалист по кризисни комуникации и международен анализатор, за "Гласове"
Съдбата на Украйна ще бъде решена в Саудитска Арабия. Това звучи като сюрреализъм извиращ от картина на великия Салвадор Дали. Шамарите на големия атлантически брат над Европа не спират, но това е резултатът от безгръбначната политика на ЕС, която следваше безусловно и за своя сметка повелята на господарите на Белия дом. Сега унижението е пълно, след като на Европа ѝ бе отнета дори и логистиката. Американският президент Доналд Тръмп изпрати в историята традицията съдбоносни срещи на върха САЩ-Русия да се провеждат на неутрален европейски терен.
У нас анализаторите и специалистите по геополитика и Близък изток подминават въпроса защо Саудитска Арабия? В най-добрия случай задоволяват любопитството на аудиторията с лаконичното, че страната е важен съюзник на САЩ, а престолонаследникът на саудитския трон Мохамед Бин Салман (MBS)* и де факто управляващ страната има близки лични и бизнес отношения със семейство Тръмп. Това предложение, което получи почти светкавичното одобрение на Москва обаче следва здрава логика. Тръмп заяви, че MBS ще е участник в преговорите, което подсказва, че ролята на принца далеч няма да се свежда само до тази на домакин. Обаче дали това е само негов избор? Още в началото на февруари стана ясно, че през януари високопоставени руски официални лица са посетили ОАЕ и Саудитска арабия. Вероятно подготвителните разговори отдавна са стартирали. Скоростното пристигане на преговорните екипи в Рияд на 17 февруари им придава публична легитимация.
Една от формалните причини е заповедта за арест на президента Путин – издадена от Международния наказателен съд и поредицата от пакети със санкции наложени от Колективния Запад срещу Русия заради нахлуването в Украйна.
Тук ще направя едно малко отклонение. Тези враждебни политики на ЕС спрямо Русия и прекъсването на почти всички канали за комуникация с Путин, бяха поощрявани, толерирани и акуширани от САЩ. Ще припомня само как беше линчуван в Европа и Вашингтон френския държавен глава Еманюел Макрон, защото провеждаше телефони разговори с Путин. Тогава Макрон каза, че трябва да бъдат запазени някои мостове, но остана неразбран най-вече от своите.
Въпреки това, страни като Швейцария и Сърбия изразиха готовност да посрещнат Тръмп и Путин. Трябва да се има предвид престижа и добавената стойност, която получава държавата, предложила услугите си за такива инициативи. Достатъчно е само, че постигнатите споразумения ще носят името на града, в който са постигнати. Споменавам го, защото е крайно време България да прояви активност в тази посока. Да започне да работи целенасочено и със стратегически мисъл (която честно казано не виждам управляващите да имат дори наченки за такава), за да навлезе в „бизнеса“ с домакинството на международни значими форуми и събития. Това е много добър начин страната ни да се препозиционира и да изгради нови, разнообразни партньорства именно сега, когато светът се прекроява, а зоните на влияние ще са доста.
Войната в Украйна - възможност за Мохамад бин Салман
Очевидно MBS успява да затвърди позициите си на влиятелен международен играч чрез украинската криза. Президентът Володимир Зеленски посети страната няколко пъти като дори принцът го покани на среща на върха на Арабската лига в Джеда.
Преди дни принцът беше в основата на освобождаването на американския учител Марк Фогел от руски затвор. MBS също изигра ключова роля в посредничеството на най-големия обмен на затворници между САЩ и Русия от Студената война насам. Тайните преговори, продължили година, доведоха до размяна на 24 затворници миналия август — 16 от Русия към Запада и 8 върнати обратно в Русия.
Саудитска Арабия и Владимир Путин
Успехите при освобождаването на затворниците отразяват близките отношения между Путин и бин Салман, изградени от 2015 г. насам, когато принцът за първи път посети Москва. Саудитска Арабия запази неутралитет, въздържайки се от критики към Москва и не се присъедини към западните санкции. Рияд не е член на Международния наказателен съд, което означава, че руският лидер може да пътува там за преговори без риск от арест. Очевидно тесните връзки на Путин с MBS никак не пострадаха от войната. Напротив. При управлението на Байдън и Обама отношенията на Вашингтон със Саудитска Арабия бяха доста хладни. Еманация на доброто сътрудничество между Путин и MBS е синхронът при координирането на петролната политика чрез ОПЕК+*.
През 2023 г. Бразилия и Саудитска Арабия изместиха Франция и Германия от второ и трето място с най-голям внос на дизелово гориво по море от Русия, след като западните санкции, свързани с търговията руски петролни продукти, влязоха в сила през февруари 2023 г. Турция заемаше първо място. Същата година Путин посети Кралството.
На 12 февруари 2025 г. руският финансов министър Антон Силуанов участва в конференция посветена на нововъзникващите пазарни икономики, организирана от саудитското министерство на финансите и МВФ. Силуанов, заедно с първия заместник министър-председател на Русия Денис Мантуров и управителя на Централната банка Елвира Набиулина, също се срещнаха с президента на ОАЕ шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян. На конференцията Силуанов изрази готовността на Русия да преструктурира дълговете на други страни, подчертавайки успеха на страната му в преструктурирането на 30 милиарда долара дългове от 22 страни през последните 25 години чрез двустранни споразумения.
Саудитска Арабия и Доналд Тръмп
От гледна точка на интересите на Вашингтон и личната перспектива на самия Доналд Тръмп Саудитска Арабия е логичен и стратегически избор. Отношенията с Кралството са неотменен приоритет заради стратегическото значение на Рияд за глобалните енергийни пазари, регионалната стабилност, както и за енергийната сигурност на САЩ. Страната също така е ключов съюзник в усилията за ограничаване на иранското влияние в Йемен, Ливан, Ирак и Сирия.
През 2017 г. Тръмп посети Рияд като първа чуждестранна дестинация след встъпването си в длъжност. Затова не трябва да сме изненадани, че първото му телефонно обаждане след завръщането му в Белия дом беше именно с MBS, който пък изрази готовност Кралството да инвестира 600 млрд. долара в американската икономика. Няколко дни след това Тръмп призова своя бизнес партньор да увеличи сумата на 1 трилион долара. Преди 4 години в Рияд той сключи обявената тогава като най-голямата оръжейна сделка в историята на САЩ. И само месец по-късно любимият син на краля, Мохамед бин Салман, официализира властта си, ставайки престолонаследник. Тази сделка така и не беше изпълнена докрай, но пък трябва да се има предвид, че въоръжението на саудитската армия е преобладаващо американско производство, включително и военните бази са изградени по американски модел.
Фамилията Тръмп има в страните от Персийския залив имотни сделки на стойност милиарди долари. В социалните мрежи усилно вървят реклами на луксозния небостъргач Тръмп тауър, който предстои да бъде изграден в саудитската столица Джеда и на луксозен курорт в съседен Оман. Бизнес начинания фамилията има и в ОАЕ. Още от първия мандат на Тръмп MBS поддържа бизнес отношения и със зетя му, Джаред Къшнър (съпруг на дъщеря му Иванка).
Накратко независимо от личните бизнес интереси на Тръмп, усилията за укрепване на отношенията между САЩ и Саудитска Арабия съответстват на дългосрочните американски интереси.
Близкият Изток също е в дневния ред на срещата на върха Путин-Тръмп
Няколко дни след телефонния разговор по инициатива на Тръмп с Путин, в който се договориха за бъдещата среща, руското външно министерство обяви, че първите дипломати Марко Рубио и Сергей Лавров също са разговаряли. Отново по инициатива на американската страна. В прессъобщението изрично е подчертано, че освен войната в Украйна, „Русия и САЩ ще си сътрудничат по актуални международни въпроси, включително положението в Палестина, Близкия изток и други регионални въпроси.“
Включването на конфликтите в Близкия изток (Сирия, Ирак Йемен и Иран) в дневния ред на бъдещата среща в голяма степен обяснява, защо Тръмп побърза да обяви, че MBS ще участва в преговорите.
Саудитското кралско семейство се смята за пазител на Мека и Медина, затова страната има централна роля в исляма. През първия си мандат Тръмп беше на път да постигне нормализация на отношенията между Тел Авив и Рияд, но времето не му стигна. Тогава Саудитска Арабия видимо беше готова да подпише Споразуменията от Авраам, преговорите по които днес е невъзможно да бъдат продължени, предвид геноцидната война на Израел, който буквално изравни ивицата Газа. Респективно без намирането на приемливо за всички решение на палестинския въпрос, е утопично да се мисли, че Споразуменията от Авраам може да бъдат придвижени безпроблемно. Оттам, откъдето бяха спрени. Западат и неговите съюзници в региона положиха огромни усилия за последните 20 години палестинският въпрос да бъде маргинализиран до степен, в която почти всякакви спогодби биха били възможни. Унищожителната война на Натеняху в Газа обаче безспорно постигна едно нещо - върна мощно палестинския въпрос в центъра, където винаги си е бил, откакто се разпадна Османската империя.
*Абревиатурата на името на саудитския престолонаследник на английски език, Mohammed Bin Salman.
*Организацията на страните производители на петрол + Русия