Вродените идеи. „Федър“

За мен въобще не е самоочевидно, че 1) книгата съдържа мислите на автора и 2) когато се публикува, става общодостъпна. Целият диалог може да се прочете наново и от тази гледна точка. Книгата/текстът не съдържа сама по себе си неизменно ядро от послания. Текстът се създава всеки път наново от всеки отделен читател, съответно въз основа на неговия житейски и културен опит. Публикуваният текст не е просто общодостъпен, защото това отново ще постави читателя/зрителя/слушателя в пасивна позиция, а е лишен от доминиращата позиция на авторската гледна точка, реална е само гледната точка на читателя. Авторът винаги ще продължава да смята, че посланията му са били неразбрани, но никой читател не би допуснал при никакви обстоятелства, че начинът, по който е разбрал текста, може да е погрешен. Беше истинско мъчение да се чете статията, която може би помните - Как бях измамена. Сблъсъкът с хейтърството в интернет. Авторката се е мъчила месеци наред да убеди сама себе си, че единствената причина за критичните отзиви може да са фалшиви самоличности и мошеничество. Тя въобще не се е замислила, че нейната собствена книга е зле написана или че не е напълно съобразена с нагласите на читателската аудитория. Тя е започнала да преследва хейтърката, както я нарича, за да се превърне накрая сама в хейтърка, която следи коментарите в Туитър и търси адресите в телефонния указател. Беше неприятно да се чете, макар че никой от нас не е изненадан от подобно отношение. По традиция хората, които пишат над чертата, смятат хората, които пишат под чертата, за необразовани злонамерени графомани, чието право на собствено мнение трябва да бъде ограничавано и вероятно самите графомани трябва да бъдат въобще лишавани от достъп до компютър и клавиатура. Ще срещнете примерите за подобно отношение из цялата мрежа - при това негови най-ярки изразители са точно авторите, в кавички, които сами заимстват от текстовете под чертата. От Тони Филипов до Димитри Иванов - всеки черпи с шепи от творчеството под чертата, като Иванов дори се изхитря хем да слага на собствените си текстове знак за авторско право, хем да нарича собствените си читатели... Ще ви спестя как нарича собствените си читатели, понеже не съм Димитри Иванов.
Запомних лицето от снимката по-горе като автор на друга статия,където дълбоко анализираната темата беше дали Сократ е бил педераст или не.От която статия така и не се разбра.Сега отново това лице(ако лицето от снимката е автор на горната статия),за което си спомням че е доцент от СУ,пише статия с основен герой Сократ.От която статия,след няколко прочитания и напъни,отново нищо не разбрах...Но ми стана ясно защо младите хора в България масово напускат страната.Ако бях на кандидат студент,никога не бих кандидатствувал в Университет с такъв доцент.
Любезни ми ММ, понеже тук сме се открехнали на философия, а виждам, че си много развълнуван от това дали Сократ е бил педераст, или не, хайде да поразсъждаваме дъбокомудренно. Както и във философията, така и в живота нещата най-често са ОТНОСИТЕЛНИ. Да вземем древността. Сократ сигурно е бил педераст, какво друго да е бил! Но по негово време ВСИЧКИ ДО ЕДИН са били педерасти, така че тези неща никому не са правели впечатление. Нали разбираш? За да бъде едно нещо ЯВЛЕНИЕ, то трябва да се откроява сред другите неща, т.е., да бъде НЕНОРМАЛНО. Само ако е НЕНОРМАЛНО, то ще може да се надява, че ще привлече погледа на наблюдателите. В наше време ако толкоз много се впечатляваме от педерастлъка, то е защото го намираме за БОЛЕСТ, от която се страда, а ние се стараем да вземем мерки за избягване на страданието, което - де да знайш! - може и нас да сполети. Имунитет сигурно не е измислен... От друга страна ако някой от нас се пренесеше с някаква Машина на Времето във века на Сократ, ненормалният би бил той. Всички онези там мъдреци - от Градините на Академ - сигурно щяха тогази да го сочат с пръст, да му се подиграват, че е ПЕДЕНОРМАЛ, който само от жени отбира, а можеше и с каминье да го погнат... Мама им! Тъй че нека се върнем на философското обобщение: няма значение кой е \"педал\" и кой не е. Всеки може при добро желание да бъде както едното, тъй и другото. А ще се проявява онази страна на неговата двойнствена природа, която ще се съобрази с доминиращата КОНВЕНЦИЯ по въпроса, която е валидна в текущия момент. Следва значи, че трябва старателно да си избираме текущия момент, а ако нямаме шанс да избираме - да преустроим текущия момент така, както на нас ни харесва.
Васик, ти недей да му връзваш кусур на Джимо. Той е толкова \"сдал багажа\" в своята вече твърде напреднала възраст, че е чудно как още е жив. Но и на младини си беше такъв, че като прочетеш нещо от него, ти се приискваше да му хвърлиш един хубав бой.
Любезни ми Непро Копс,позволявам си да влеза в диалог,понеже ме впечатли лбезноста във Вашия коментар и добрия български език.Нещо не толкова често срещано.Опитах се и да разбера и мислите Ви.Искам да кажа,че най-малко ме интересува дали Сократ е бил педераст или не.Смятам че разискването на тази тема е най-малкото глупаво и излишно.А когато се пишат статии за масовия читател си е жива простотия.Исках да изразя възмушението си и от статията по-горе,тъй като не успях да разбера за какво става дума.Аз не съм философ,както и огромното мнозинство от читателите.И слава богу!
Пре-любезни ми ММ, нека довършим започнатия наш диалог. Аз също, слава Богу, не съм философ, но обичам понявга да философствам, особено когато виното е добре отлежало. Това, което възмущава Вас в горния материал, мен не може ни най-малко да ме затрогне, защото то е един незначителен опит на автора да изрази юношеския си възторг от дълбокомудрието на античните философи (които също са философствали, защото древното гръцко вино си го е бивало). Обзалагам се даже, че авторът на горния материал не разбира въобще от вино, иначе нямаше да пише тук, а щеше да си пие виното с приятели и с тях да си философства колкото си иска. Но мен винаги ме е впечатлявал вкусът на древните не само към виното, но и към телесните наслади, които при тях са избивали на педерастлък (и респективно на лезбийлък). Комай в антична Гърция мъж с жена са се срещали под чаршафа само за да се репродуцира родът человеческий, а що се касае до насладите, това е било предоставено на ЕДНОПОЛОВИТЕ сношения. Съществува мнение, че изяществото на поетичните изяви на Сафо са се дължали на нейното лезбийство, а задълбочената мисъл на философите от Градините на Академ - на техния плътски интерес към обучаващите се при тях юноши. Това разбира се е глупост, защото става дума за най-обикновен разврат и за нищо друго. И ние с Вас щяхме да имаме повод само за някоя и друга шеговита забележка по този повод, ако в наше време глобалната ПРОПАГАНДНА МАШИНА не ни натрапваше точно такъв развратен стил на съществуване. С каква цел се прави това? Очевидно - за да се намали интензитета на репродуктивните процеси в глобален мащаб. С други думи: \\\"Щом искате наслади - удряйте го на хомосексуализъм, за да си нямаме проблеми с пренаселеността на планетата, която все по-остро започна да се усеща през последния половин век.\\\" Досега сме се убеждавали многократно, че медиите извършват своята хомосексуална пропаганда по един тромав и отблъскващ начин и се питам дали горният материал не е пък някакъв опит \\\"да се смени плочата\\\" и да се засвири НОВА МЕЛОДИЯ. Демек, \\\"айде - нема да искаме от вас да се клецате като свини, ами ще я подкараме малко по-елегантно: мъдрост, философи, антична Гърция, полуголи момченца, които се тулят зад маслиновите дървета и чакат любимите им мъдри учители-дъртаци да ги помамят, за да се гушнат с тях в тревите и да експериментират мъдростта НА ЖИВО\\\". Древна Гърция не е страдала от ПРЕНАСЕЛЕНОСТ, нали? Ако все пак са били нужни хора да свършат черната работа, за това е имало РОБИ... Що ли пък да не заживеем отново в такъв прекрасен \\\"златен век\\\"!
Аз смятам за проблем на тези статии, че не можем да говорим за диалозите извън техния контекст. Ако прилагаме съвременното понятие за хомосексуализъм, всъщност то е само съвременното, към Сократ, този диалог описва съблазняването на Федър. Това е планината Броукбек на Платон. Доколкото си спомням, двамата излезнаха от града, защото беше много горещо и се разхлаждаха в реката. Федър играеше ролята на неопитен младеж, представям си го като Крисчън Слейтър в ролята на Адсон. Когато се въртим непрекъснато около хомосексуализма, това означава, че съвременната култура, както пише горният колега, трайно е посяла в днешния читател/зрител семето на съмнението с помощта на продукти като планината Броукбек и Зад канделабъра. Днес Топ Гън се смята за супергейски филм, дори ако се гледа само сцената, в която Том Круз и Вал Килмър играят волейбол голи до кръста. Наистина ли те бяха гейове и тогава как да тълкуваме Властелинът на пръстените? Правилният отговор не е един, разбира се. През 80-те години много хора, но със сигурност не всички, въобще не са се съмнявали, че Топ Гън е просто филм за самолети и пилоти. Но ако попитаме Елтън Джон? Той със сигурност е прочел филма по различен начин. Ние виждаме и тук, че много понятия, откъснати от собствения си контекст, нямат никакъв смисъл или нямат смисъл за читателя, който не познава контекста или субтекста. Когато Сократ казва --- him I follow after and “walk in his footsteps as if he were a god. ---, той цитира Омир, чийто Одисей е пленен от Калипсо и т.н. От тази алюзия става ясно, че Сократ въобще няма намерение да се учи от хората, ако и да говори за някакви философи диалектици. Въпросът дали човек може да се образова с четене на книги е свързан с диалога тогава и само тогава, когато се чете с презумпцията, че книгите/съчиненията са сенки, които възпрепятстват съзерцанието на идеите. Но тази презумпция няма откъде да дойде, всъщност, както и фактът, че макар и да са познавали еднополовия секс, древните гърци не са познавали хомосексуализма. Аз още един път ще се върна към въпроса за хомосексуалността на Сократ - този въпрос беше безпочвен и дори няма нищо общо с кръга проблеми, които са значими за фигурата на Сократ. Впрочем аз не съм склонен да махна с лека ръка на историите за Мишел Константен и епитетите, с които т.нар. Джимо нарича читателите си. Той нарича така читателите си, защото осъзнава, че им пробутва Мишел Константен, а те го почитат като висш пилотаж в журналистиката. Е, това е българската журналистика и тя възпитава съответната аудитория. Ако читателите продължават да се задоволяват с Мишел Константен и Гацо Бацов, скоро журналистите няма вече да смятат за необходимо да се изразяват писмено, а ще слагат пиктограми или жестомимика като Стоичков.
Проблемът на изложението на човека от снимката, който, ако забелязвате, гледа тавана и сякаш чете от него, е нищо-казването. Неговото е просто папгалстване, т.е. дресирано повтаря \"кой какво е казал за нещо си\", в случая на казано от Сократ, което \"някой бил чул\", но не от него лично, нито пък от някой негов съвременник. Сократ е живял в робско общество и тогавашните човешки отношения нямат нищо общо с настоящите ни. Във философските среди се приема, че основната му философска идея е била свързана с морала на индивида. Но моралът е в абсолютна зависимост от даденостите на отделния индивид. Изразено е в една стара българска мъдрост: \"Умът на човека идва до седмата му година, не дойде ли, не идва и до седемдесет и седмата\". Сиреч има ли нетленен разум в тленния мозък на индивида, има морал, няма ли разум - няма морал. Повече ли са хората с нетленен разум, има обществен морал, по-малко ли са - моралът е попаднал в джунгла с кръвожадни зверове! Не го ли установявате ежедневно в живота около себе си? Медиите, \"националните\", които ежедневно практикуват най-древната професия, от ранни до късни доби, са огледалото на тази джунгла. От друг един мъдрец, от признатите седем, Анахарсис, 100 години по-стар от Сократ, за разлика от последния, има много мъдри мисли, които и сега са валидни за обществото и за неговият \"кантар\" за ценностите. Ето една от тях, която обяснява сегашния ни живот и всичко около нас. \"Пазарът - казва Анахарсис - е място нарочно създадено от хората, където да се лъжат и крадат.\" Значи, който иска пазар, иска да има възможност да лъже и краде! Останалото е производно на главното!
Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите, които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии. За повече информация, моля запознайте се с обновените “Политика за поверителност” и “Политика за бисквитки” на Гласове.ком ЕООД