Автор: Владислав Наков, Фейсбук
Разбрах от новините, че вчера Държавната телевизия е правила "фактчек", под формата на сравнителен анализ, между Закона за чуждите агенти в САЩ, Русия и България. Заключението е, че българският вариант е по-близък по дух до руския, отколкото до американския.
Тъй като знам, че новосъздадената професия "фактчекър" често пъти се практикува от хора, които вярват, че мъжете можем да кърмим, реших сам да проверя какво предвижда американския вариант на закона.
Иначе в историята на Америка не липсват репресивни преживявания и практики – достатъчно е да споменем епохата на макартизма от 50-те години на миналия век, ограниченията върху работата на чуждите медии и забраните за чуждестранни наблюдатели на избори. Надявам се, разбира се, че тези стигматизиращи практики са останали в история и вече не се практикуват. (Woke/Cancel - културата ми изглежда доста репресивна и недемократична, спрямо самите американци, но това е друга тема).
Но ето какво открих в американския закон, но не чух във "фактчека" на Държавната телевизия. Според закона ФАРА за нарушаване на правилата за представяне на всички публикации в рамките на 48 часа може да се получи присъда - затвор. Не чух също, че всички НПО и медии, регистрирани като „чужди агенти“ трябва да представят подробни доклади за срещите си с представители на държавните органи на своята страна. Как, при такива рестриктивни мерки, изобщо успяват да работят въпросните НПО и медии в САЩ, за мен остава енигма.
Най-шокиращо обаче е написаното в точка 951, член 18 (18 U.S.C. § 951), където се казва, че нерегистрирането като „чуждестреанен агент" може да доведе до глоба, затвор до 10 години или и двете. Може би, ако тези неща ги имаше в българския, щяха да заключат, че „по дух” се приближава повече до американския?!?
В графата "recent cases" се натъкнах на забавна информация, във връзка с нашия любим американски сенатор от Демократическата партия Робърт Менендес, който през 2021г. изпрати „отворено писмо" до България, в което ни обяви за „корупционна дупка, завладяна държава" и т.н. Същият, преди няколко месеца беше признат за виновен в САЩ, в процес за корупция, подкуп, изнудване, измама, възпрепятстване на правосъдието. Според официалната информация на САЙТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРАВОСЪДИЕТО НА САЩ, сенатор Менендес и съпругата му са приели стотици хиляди долари подкупи от бизнесмените в замяна на съгласието на Менендес да използва официалното си положение, за да ги защитава и обогатява и да облагодетелства правителството на Египет.... Менендес се е съгласил и се е опитал да окаже натиск върху високопоставен служител в Министерството на земеделието на САЩ в опит да защити бизнес монопол, предоставен на един бизнесмен от Египет, да прекрати наказателно дело, започнато от канцеларията на главния прокурор на Ню Джърси, свързани със сътрудници на друг бизнесмен и да осуети федерално наказателно преследване, повдигнато от Прокуратурата на САЩ за окръг Ню Джърси срещу трети бизнесмен. Обвинителният акт допълнително обвинява, Менендес, че той, съпругата му и един от бизнесмените са се сговорили така, че Менендес да действа като „агент на чуждестранен принципал" - правителството на Египет и египетски служители - от които се изисква да се регистрират съгласно FARA, в нарушение на 18 U.S.C. § 219.
Тук, разбира се, изниква въпросът в какво качество е действал Менендес, когато изпрати до България „отвореното си писмо". Без Закон за чуждите агенти, като този в САЩ, никога няма да разберем.
Иначе, достатъчно е човек да се замисли защо в САЩ има такъв репресивен закон, при положение че никой не смее и не може да се меси във вътрешните работи на най-богата и влиятелна страна и защо никоя друга страна не финансира толкова НПО и/или медии, за разлика от Вашингтон, който финансира хиляди НПО и медии в стотици държави по света, разбира се, за „износ на демокрация и ценности".
-----
Произволно избрана американска правна кантора, която съдейства за регистрацията по ФАРА в САЩ, определя закона така: FARA е сложен, тайнствен и свободно формулиран статут.