Технологичната надпревара потвърждава интуицията за задаваща се катастрофа

Технологичната надпревара потвърждава интуицията за задаваща се катастрофа

Автор: Аркади Шарков, ekipbg.com

Някога, в загадъчните калифорнийски лаборатории, в средата на XX век, микрочиповете се раждаха като малки, крехки мечти, едва шепнещи обещания за бъдеще, в което машините ще мислят по-бързо от самите си създатели. Инженери като Джак Килби и Робърт Нойс са алхимиците на този нов свят, превръщайки пясъка в силициеви листове, върху които гравираха възможното и невъзможното. С всяка изминала година, микрочиповете ставаха по-малки, по-мощни и по-неразделни от тъканта на съвременния живот, превръщайки се в основата на една нова ера. Напоследък обаче светът се оказва оплетен в сложна мрежа от технологична зависимост и геополитически конфликти. Микрочиповете – силициевите мозъци на съвременните устройства – са в центъра на всичко това. Тези малки процесори, някога смятани за връх на човешкия гений, са се превърнали както в жизнената сила на глобалната инфраструктура, така и във фактор, който решава и може  да разруши международното властово равновесие. Както HAL 9000 от филма „2001: Космическа одисея“ страховито и с безизразен равен тон отбеляза: „Съжалявам, Дейв, страхувам се, че не мога да направя това.“ В епоха, в която микрочиповете управляват нашите комуникации, индустрия и дори военни операции, тази реплика звучи като предупредителен сигнал за прекомерната зависимост от технологиите.

Тайван, на пръв поглед незабележим остров, се е превърнал в ключово място в световното производство на микрочипове. Неговото господство, произвеждайки над 90% от най-модерните полупроводници в света, го прави незаменим за технологичната екосистема. Същевременно го превръща и в мишена – гореща точка в нарастващото напрежение между суперсилите.

Съединените щати, притеснени от амбициите на Китай и собствените си технологични уязвимости, наложиха строги експортни ограничения, за да ограничат достъпа на Пекин до усъвършенствани технологии за производство на чипове. Този ход, макар и насочен към запазване на стратегическо предимство, допълнително изостри вече крехките отношения между двете нации. Неутолимият стремеж за технологична самостоятелност от страна на Китай доведе до мащабни инвестиции в полупроводниковата индустрия. Въпреки тези усилия обаче, страната остава силно зависима от чуждестранни технологии за най-модерните микрочипове. Тази зависимост, изострена от санкциите на САЩ, отразява по-широка тенденция към технологично разединение, при което светът все повече се пренарежда по линии на достъп до критични ресурси. Рей Далио предупреждава, че подобно икономическо разединение често предшества периоди на големи конфликти между великите сили, напомняйки за исторически цикли, в които технологични и икономически сътресения предизвикват геополитически промени.

Междувременно Русия, въпреки че не е доминиращ играч в производството на микрочипове, осъзнава стратегическата стойност на полупроводниците в съвременната война и разузнаване. Глобалната надпревара за технологично превъзходство дава на Москва възможности да използва пукнатините между другите сили, съюзявайки се с Китай, за да противодейства на западното влияние. Този съюз отразява наблюдението на Нийл Фъргюсън, че крехките алианси, формирани в сянката на технологичното съперничество, могат да доведат до непредвидени последици, подобни на тези, които предшестват Първата световна война. Сред този глобален хаос Африка остава до голяма степен неоползотворен резервоар на критични минерали, необходими за производството на микрочипове. Страни като Кения, Нигерия и Руанда разполагат с необработени материали и нарастващо технологично грамотна младеж, която би могла, със стратегически инвестиции, да трансформира континента в значим играч в полупроводниковата екосистема. Въпреки това, теориите на Питър Турчин за краха на обществата подчертават опасностите от такова развитие. С натрупването на богатство и ресурси често нарастват неравенството и вътрешните конфликти, застрашавайки напредъка, преди той да се материализира напълно.

Нидерландия, бидейки част от Европейския съюз, също играе решаваща роля в световната верига за доставки на микрочипове чрез своята компания ASML, която произвежда единствените в света машини за литография в дълбок ултравиолетов спектър (EUV). Тези машини са от съществено значение за производството на най-модерните полупроводници. Без тях производството на чипове с наноразмери би било невъзможно. Под натиск от страна на САЩ бяха наложени ограничения върху износа на тези технологии за Китай, което допълнително засилва геополитическото напрежение и оформя нов фронт в технологичната надпревара. Това подчертава колко крехка и централна е ролята на Европа в тази глобална битка за технологично надмощие.

В този контекст Европейският съюз се опитва да бъде в крак с последните иновационни тенденции, проблемът е, че борбата е само на хартия. Въпреки амбициозните си вербално изразени инициативи, той изостава в развитието на авангардни технологии, като изкуствен интелект и производство на полупроводници. Политическите разногласия между държавите-членки и бавните бюрократични процеси допринасят за липсата на единна и ефективна стратегия за технологичен напредък. Това политическо безсилие не само отслабва конкурентоспособността на Европа на глобалната сцена, но я прави и уязвима в една епоха, в която технологиите определят бъдещето на световната власт.

Законът на Мур дълго време движеше експоненциалния технологичен растеж. Той гласи, че броят на транзисторите на микрочип се удвоява приблизително на всеки две години. Въпреки това, с наближаването на физическите граници, темпът на развитие се забавя. Полупроводниковата индустрия сега е изправена пред предизвикателството да поддържа иновациите чрез архитектурни подобрения и нови материали, вместо просто да намалява размера на транзисторите. Това по своему носи дълбоки последици за глобалната динамика на властта, тъй като нациите се надпреварват не само да произвеждат чипове, но и да преосмислят границите на самите изчисления. Крис Милър подчертава този преход като критична точка, в която лидерството в технологиите от следващо поколение ще определя икономическото и военното превъзходство.

Проектите на Мъск в областта на изкуствения интелект и невронните интерфейси подчертават двойствената природа на иновациите. Докато технологичният напредък стимулира икономическия растеж, Мъск многократно предупреждава за екзистенциалните рискове, които крие изкуственият интелект. Неговите опасения дълбоко резонират в индустрията на микрочиповете, където процесори, способни да обучават сложни AI модели, се превръщат в инструменти както на прогрес, така и на потенциална репресия. Тази двойственост напомня за антиутопичното виждане на Олдъс Хъксли в „Прекрасният нов свят“, където зависимостта на обществото от технологиите за стабилност прикрива по-дълбоки течения на контрол и манипулация. Конвергенцията на тези фактори рисува антиутопична картина, напомняща предупрежденията на писателите-визионери на научна фантастика. Айзък Азимов казва, че „Най-тъжният аспект на живота в момента е, че науката събира знания по-бързо, отколкото обществото събира мъдрост.“ Това обобщава настоящата ситуация – Планетата Земя, където технологичните възможности изпреварват етичните и социалните рамки, необходими за отговорното им управление.

Докато светът е на прага на нова ера, определена от технологичното господство и геополитическата фрагментация, уроците от антиутопичните романи служат както като предупреждения, така и като ръководства. Индустрията на микрочиповете, някога символ на човешкия напредък, сега стои като предвестник на потенциален крах. Решенията, взети днес в заседателните зали, лабораториите и парламентите ще оформят контура на бъдещето, определяйки дали човечеството ще се издигне до нови висоти или ще се спусне в разпокъсана, силициево задвижвана антиутопия.

Източник: ekipbg.com

 

 

Коментари

  • .?.

    22 Дек 2024 9:25ч.

    Само дето изхаби процесор процесорното и технологичното време и нищо не каза.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нали?

    22 Дек 2024 9:29ч.

            

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бъдещето на човечеството

    22 Дек 2024 9:50ч.

    е описано в Св Писание. Матея 24:12. "...понеже беззаконието ще се умножи, у мнозина ще изстине любовта...". Животът ще стане страшен и милостивият Господ ще го прекрати в сегашния му вид: 2 Петра 3:10 "И ще дойде денят Господен, както крадец идва нощем; тогава небесата с шум ще преминат, стихиите ще пламнат и ще се разрушат, а земята и всички неща по нея ще изгорят..." И тогава = "ето всичко ново творя!" - затова "...ние, според обещанието Му, очакваме ново небе и нова земя, на които обитава правда..." (2 Петр 3:13). Толкоз. Какви ти вълшебни силикони.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    22 Дек 2024 10:05ч.

    И какво излиза? Че Тодор Живков е бил умен пророк, когато е построил завода на полупроводници в Правец? Ако бяхме продължили, сега не Тайван, който по територия е по-малък, а България щеше да е първа в света по производство на полупроводници. Но ни връхлетя демокрацията с всички произтичащи... и т. н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    22 Дек 2024 10:06ч.

    Пардон: "... завода ЗА полупроводници в Правец..."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    22 Дек 2024 11:59ч.

    В Правец беше завода за компютри, а в Ботевград бяха заводите за полупроводникови прибори и интегрални схеми, както и развойното звено за тези заводи. Когато ни връхлетя "демокацията" бяхме изостанали на около 8-10 години от САЩ и Западна Европа, а сега не остана нищо от това, което имахме. Така, че макар, че подигравахме бай Тодор с вицове за полупроводници и цели проводници, той явно имаше екип от визионери и правилно се беше ориентирал, как да е развива страната ни! Сега след 35 години "демокрация" се оказа, че не той е бил глупав, а ние сме били големите глупаци, които за да имаме целогодишно евтини банани и дънки профукахме, като наркомани прекрасната си Родина! Благодарение на сътвореното при социализма все още ни е останала някаква енергетика, която така наречените демоктрати я унищожават вече 35 години и скоро ще я доунищожат! Лошото е, че и Бълагария ще доунищожат и дори формално, както сега няма да съществуваме на политическата карта на Света!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много точно, бай Иване!

    22 Дек 2024 12:30ч.

    Скоро си припомнихме тези факти с една малка група приятели. За визионерството, вицовете, глупавата ни надменност към човека от народа и нашата собствена глупост от перспективата на 35- годишнината от |“връхлитането“ на демокрацията у нас - почти точно с твоите факти и аргументи. Сега ни е съдено да живеем с едни глупаци, които профукват Родината ни за доста повече от дънки и банани, вярвайки, че са визионери. Тежко ни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Горския

    22 Дек 2024 13:50ч.

    Четете документите от партийните конгреси....там ще разберете за 4-кита на социалистическата икономика на Бай Тошо- ГАП, микроелектроника, биотехнологии и ДЗУ...тогава ще разберете какво пропиляхте и продадохме за кока кола и банани

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    22 Дек 2024 15:07ч.

    Бяхте бедни като цървули по бай тошово, енергоемки и неефективни промишлености.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вий ще изкарате,

    22 Дек 2024 15:08ч.

    че едва ли не българският гений е бил в състояние да вдъхне живот на линеещия презряващ социализъм. Всичко модерно беше вносно. Понавъдиха се грамотни кадри, но бяхме в много начален стадий. Дайте да не се заблуждаваме. В науката и технологиите са нужни дълги натрупвания.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко модерно беше вносно.

    22 Дек 2024 16:50ч.

    Ти си бил/а специалист по дантелените гащи явно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За технологии говоря

    22 Дек 2024 17:22ч.

    бе, другарю. А просто случайно ги нагнездиха от неудобство първо в Ботевград и после баш в Правеца, цебтърът на интелекта, Е, базата и мозъка бяха в София.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • двуличието понякога ни идва в повече

    22 Дек 2024 11:04ч.

    Обикновено сериозно предупреждаващите относно рисковете, би следвало да се отказват (за пример на другите) или да сменят сферата. Мъск не го прави, с което показва, че е неискрен. А и ми се струва, че му липсват академичния и творческо-критически потенциал и култура в хуманитарната област, за да си позволява да критикува.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логото

    22 Дек 2024 11:08ч.

    Технологичният потенциал има силата да измести хомо сапиенс-а. Технологичният фетишизъм е опасна утопия (Хайдегер), която все повече развихря продуктивното въображение на антропоса, но липсват адекватните хуманитарни знания, за разобличаване на измамата. Защото всичко протича само в еднозначно гордеещата се с висока "успеваемост" насоченост на мита за техниката, при който животът придобива само инклузивен статус и се съизмерява единствено с количества, ала успоредно с това нараства и ентропията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • прочее...

    22 Дек 2024 11:10ч.

    Човекът е жива душа, сиреч качество...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Су-57М

    22 Дек 2024 11:15ч.

    Русия разгръща технологията на фотонните чипове, силициевите скоро ще останат едно поколение назад. Това, разбира се, вбесява юдофетишистите-експлоататори, заедно с подсигуряващите ги осведомителни агенции на ционоинтернационала, и ги наточва на кръв, увеличавайки тероризма, свързан с убийствата на технически специалисти. Затова и много алтернативни технологии остават скрити, в портивен случай тия чиFOOTски убиййци ще избият народите, надарени с изобретателски способности (както и правят де)...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    22 Дек 2024 11:50ч.

    Россия разгъва макетостроенето и приказки под шипковия храст.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • колосалният строеж тръгва от макета, както и строежът на сградата тръгва от полагането на първата тухла

    22 Дек 2024 11:52ч.

    Защо убихте руски специалист-изобретател преди няколко дена, след като считаш, че не съм прав? Дай някакво обяснение, макар да съм сигурен, че не можеш да вържеш повече от 2 изречения на кръст, щом като и си признаваш, че мразиш славяните.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    22 Дек 2024 12:02ч.

    От открадната линия на Опел изкараха Москвич, от Конкорд копието Ту-144, което красиво се разби. От джип мъката УАЗ, от Фиат докараха Жигули. Производството на Ан, Ту, Ил и Сухой приключи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кой ще повярва на тъпак като тебе бе

    22 Дек 2024 12:19ч.

    Не толкова едностранно: вземи прочети руската история на техническите открития, не ни предлагай само западната...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бурда мода

    22 Дек 2024 12:21ч.

    И техниката не е само автомобилостроене на леки автомобили, има разностранни измерения на техническите открития... Някъде Русия е недостижима, ама не се тиражира, защото не е пряко свързано с гъделите ти за бита... Гнус ме е от такива тривиални буржоазни плазмодии като тоя...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Към дребния чиновник

    22 Дек 2024 12:23ч.

    Злобата ти ще те разруши. Трябва ти не лекар, а нещо по-сериозно. Иди на църква.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • във връзка с поста от 11:15 ч.

    22 Дек 2024 12:57ч.

    Копи-пейстнато от руски форум: "Количество элементов микропроцессора с их увеличением требует всё большей частоты работы процессора, и в конце концов проблемы теплосъёма с кристалла становятся критичными... У квантового процессора таких проблем нет... Другие физические принципы... Другая логика... "

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ти можеш ли да се опиташ поне да мислиш?

    23 Дек 2024 20:21ч.

    Как копираха конкорд , за да произведат Ту 144, след като ту 144 дебютира близо година по-рано, доста се различава по характеристиките си, превъзожа значелително Конкорд по характеристиките на двигателите и прочие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    22 Дек 2024 11:25ч.

    Първо, не можеш да създадеш нещо, което още не си изучил ... човешкият мозък е необятен, няма машина, която да настигне и една пета от възможностите му, е как тогава ще го имитираш, след като сам не го разбираш? Това е като да си пусна една холивудска боза и да повярвам каква велика сила е САЩ 🤣 Не ви ли омръзна този холивуд Бе??? Толкова години само циркови номера ни прожектират и си мислят, че им вярваме... където са въвели изкуствен интелект, нивото е паднало рязко... вземете един Ютуб, каква трагедия стана, представете си да е нещо важно. 🤣🤮

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    22 Дек 2024 11:51ч.

    Папардак увреден, гледай си мосфилм колкото искаш, ти просто си аутсайдер.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • що се намеси сега с крещящата си некомпетентност

    22 Дек 2024 12:03ч.

    Изобщо не си на нивото на форума, за да правиш жалки опити да коментираш, пък камо ли да отричаш. Защото за отрицание при дебат се изискват аргументи, а ти нямаш акъл и на едно фтиче...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Бори-таркан

    22 Дек 2024 14:28ч.

    Новият кмет ще бъде първият човек в историята, погледнал стомаха си отвътре.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фикус

    22 Дек 2024 12:30ч.

    Изкуственият интелект е гробокопачът на съвременната цивилизация.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • високотехнологични оръжия от различни поколения

    22 Дек 2024 12:42ч.

    Видеоклипове, на които ясно се вижда как американски ПРО-системи THAAD правят неуспешни опити за поразяване на хуситска (разбирай руска технология) балистична хиперзвукова ракета Палестина-2, ударила тия дни по Тел Авив - https://t.me/zeleniy_krai/4776 ; https://t.me/zeleniy_krai/4773 ; https://t.me/zeleniy_krai/4777

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • митът не е основополагане, а се създава, с оглед на основополагане

    22 Дек 2024 12:49ч.

    Очевидно хиперзвуковата ракета е с възможности да осъществява маньовър срещу управлението на прехващача си - нещо, което изобщо не е отчетено нито съобразно определянето на скоростта, нито при изчислителните възможности у прехващащите системи за бойно управление на американското супер-дупер ПРО-оръжие. разбира се, повечето от гражданите на Запад, дори и да ги изгледат тия клипове, едва ли ще си направят правилните изводи и ще продължат да величаят във фетишисткото си въображение "недостижимите технологични възможности" на западната техника. А ето, че те са нагледно развенчани и работата изобщо не е въпрос на вяра и доверие...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • с автомобилостроене се занимават средняци

    22 Дек 2024 13:02ч.

    Въпросната палестинска ракета е производна на съветския прототип Р-17. Значи, смятайте колко напред са били в балистичната ракетна техника Съветите още през 80-те години на ХХ век, за да не могат и днешни образци зенитни прихващащи средства на Запада да им се противопоставят ефективно... А какво да говорим за съвременните квазибалистични хиперзвукови средства като ракетните комплекси Кинжал и Циркон... Голяма школа у братушките, недостижима!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    22 Дек 2024 13:22ч.

    Вашите крепостници в края на 80-те ядоха танкови вериги със смазка, сега ракетите ако не успеят да ги сготвят, поне ще могат да си ги наврат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Евродрисня, само употребявани банкноти ще ядеш, докато се лекуваш от евроатлантизъм в специализирания санаторум, който ще отвори врати за гниди като теб на едно китно дунавско островче

    22 Дек 2024 14:29ч.

            

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 14:29,

    25 Дек 2024 0:26ч.

    Не мога да отмина, перфектно казано, поздрави!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Братя Пеевски

    24 Дек 2024 18:33ч.

    Евроклошарят живее в паралелна реалност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи