Стоян Панчев: Депутати и бивши икономисти ни лъжат, че влизането в еврозоната понижи инфлацията в Хърватия

Стоян Панчев: Депутати и бивши икономисти ни лъжат, че влизането в еврозоната понижи инфлацията в Хърватия

Автор: Стоян Панчев, Фейсбук  Следвайте "Гласове" в Телеграм

Виждам в последните дни редица коментатори, някои от които би трябвало да знаят, че говорят глупости, са се заели с въпроса за хърватската инфлация. Основният аргумент е следният - Хърватия влезе в еврозоната и инфлацията там падна. Следователно няма проблем да премахнем лева и борда. Показваме една хвърчаща графика на Ганя и всичко ще бъде наред.
Да прегледаме обаче отново фактологията.

1. И БНБ, и ЕЦБ, и ОИСР имат доклади за ефекта на повишаване на цените непосредствено след влизане в еврозоната - дали заради рационално невнимание, дали заради едновременно синхронизиране на цените, дали защото търговците просто могат, няма твърде голямо значение, феноменът без съмнение е налице. Това повишение се случва най-вече при предлагане на дребно - храни, кафе, фризьорски услуги, ресторанти, услуги за бита и пр. Скоковете може да бъдат резки и съответно лесно се забелязват от мнозинството потребители.

Въпреки това, тъй като подобни стоки и услуги са само малка част от индекса на потребителските цени (или от хармонизирания такъв), то отчетено от всички цени подобно увеличение се движи в порядъка 0,3-0,5 п.п. Не твърде малко, но не и шокиращо на фона на инфлацията от 2021 г. насам.

Това написах аз самият, когато излезе информация, че същото се е случило и в Хърватия и самите хървати бяха в шок. Ето някои заглавия на големи чужди медии, ако сме забравили:

"Хърватия в сблъсък с търговци след див скок на цените пост-евро" - Ройтерс

"Хърватия прие еврото, но много смятат, че бизнесът се възползва и повишава цените" - BBC

"Ценови скокове шокират пазаруващи в Хърватска след влизане в еврозоната" - Ал Джазира

Първоначалното поскъпване от "закръгляне" се случи, точно както знаехме от икономическата литература. И то наистина беше отчетено с 0,2-0,3 п.п. в ХИПЦ, особено след като хърватското правителство се впусна да парира ценовите шокове след първи януари тази година.

2. В еврозоната от почти година, а в САЩ от близо 15 месеца тече процес на затягане на паричната политика - увеличаване на лихви и спиране (ограничаване) на количествените улеснения. Идеята на тази нова политика е да се спре създаването на ликвидност и да се укроти инфлацията. 

Още миналата година започнах да говоря как затягането на монетарната политика ще доведе до спад в темпа на ръст на цените във всички западни икономики, включително и в България. Така и става, процесът тече, както е видно от данните.

Цялата еврозона - от 10,6% (ХИПЦ) през октомври 2022 г. свали до 6,1% през май тази година - .т.е. спад от 4,5 п.п.
Германия - от 11,6% до 6,3% т.е. спад от 5.3 п.п.

Естония -  от 25,2% до 11,2% т.е. спад от цели 14 п.п.

Хърватия - от 13,5 до 7,9% т.е. спад от 5,6 п.п.

България от 18,7% до 10,1% т.е спад от 8,6 п.п.

Полша  от 18,4% до 13% т.е. спад от 5,3 п.п.

САЩ - от 9,1% до 4% т.е. спад от 5,1 п.п.

С други думи, спадът в инфлацията не само няма нищо общо с присъединяването към еврозоната, но се случва във всички западни икономики, независимо от валутата. Случва се в еврова, доларова, злотна, левова и още много други системи.

Тече общ процес на намаляване на инфлацията със силно изявен базов ефект.

Твърдението - приеха еврото и затова им падна инфлацията - е за двойка на първокурсник. Защо депутати и бивши икономисти го ползват, оставям го на преценката на четящите.

3. Опасностите по линия на завишената инфлация отвъд закръглянето на цените са по-мащабни, но и по-дългосрочни. Няма да се реализират една-две години след влизането на една страна в еврозоната, камо ли до пет месеца.

Първата е така познатата липса на реална конвергенция – доходите и размерът на стопанството на глава от населението изостават спрямо тези на страните в еврозоната. Колкото по-близо е в своето икономическо развитие една страна до останалите членки на еврозоната, толкова по-малък е инфлационният излишък, произтичащ от конвергенцията. България като най-изостанала е изправена и пред най-голяма опасност от подобен тип допълнителна инфлация- според данните на унгарската централна банка, проблемът с инфлационния излишък се разрешава при достигане на 90% конвергенция (ние сме на ниво от 57%).

Вторият голям ефект е специфичен за страни във валутен борд, преминаващи в евро (като Литва и Естония). Допълнителната инфлация там идва от премахването на забраната централната банка да кредитира правителството и да отпуска кредити на търговски банки. Възможността за купуване на ДЦК от страна на централната банка директно увеличава паричната база. Към това се добавя намаляването на коефициента на задължителните минимални резерви от 12% на 1%, което води до увеличение на паричния мултипликатор. Повишените парични база и мултипликатор водят до по-високо парично предлагане оттам и до по-високи цени. Повече по темата в монографията на доц. Димитър Чобанов.

На нищо от това не можеш да отговориш с хвърчащи листчета. Видя се, че е така на всички сериозни проведени дебати, затова и новата тактика е просто да се говорят глупости от представяли се за сериозни икономисти в миналото...пък днес, който се хване.

 

 

 


 

Коментари

  • Стоян Панчев: Депутати и бивши икономисти ни лъжат, че влизането в еврозоната понижи инфлацията в Хърватия

    20 Юни 2023 17:46ч.

    Средностатистическите хървати псуват властта заради приемането на еврото и твърдят, че са пред граждански вълнения заради поскъпването.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КаКво понижаване на инфлацията бе Панчев

    20 Юни 2023 22:50ч.

    в тая ваша Европа протести и бунтове започват, хората няма с какво да си окъпят децата, върнаха се в средните векове да се греят на дърва, по магазините ни зеленчуци ни плодове, жените започнаха да проституират за храна а Панчев вика инфлацията намалява, представи си!...................... На кой свет живееш бе Панчев??????!!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коба

    20 Юни 2023 18:31ч.

    Стига, бе, до едното ядене ли опряхте! ЕвропеИц да се наричам, първа радост е за мене!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Банани има ли? Има. Хитачита и дънки Рифле? Има. Шиколадени ейца и тоблерони? Също.

    20 Юни 2023 18:34ч.

    Точка по въпроса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За дънки не знам,

    20 Юни 2023 18:56ч.

    ама хитачита има само на битака.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    21 Юни 2023 0:34ч.

    "ама хитачита има само на битака." -- за черна техника не знам, но инструментите им сега са hikoki, от хитачи и коки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нитасни

    21 Юни 2023 0:42ч.

    той за касетофоните и видеата пита

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лъжат, така е,

    20 Юни 2023 18:37ч.

    но такива плоски лъжи могат да минат само пред много неграмотна публика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • руски "освободител"

    20 Юни 2023 18:57ч.

    ама тя, инфлацията в Еврозоната, падна ли вече???Питам, защото в Голос Мутрофанова имаше статии само за увеличение на инфлацията в Европа...и някой написал, че инфлацията в Хърватия паднала, защото били приели еврото?-не зная, аз четох само статии, че инфлацията много ще се повиши, когато Хърватия влезе в Еврозоната, а на практика повишението беше незначително спрямо съществуващата инфлация. Но за незначителното повишение не го прочетох тук.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изчезвай да поспиш

    20 Юни 2023 19:09ч.

    Дано изтрезнееш

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    20 Юни 2023 19:12ч.

    Важни факти във връзка с приемането на еврото: 1. Седем доста по-богати държави от нас не желаят да чуят за приемането МУ, както следва: Швеция, Дания, Полша, Чехия, Унгария, Румъния се назландисва докъм 2029-а, за седмата не се сещам в момента; 2. Общи кинти - приемаш еврото и плащаш на общо основание дълговете на "другарчетата" от групата, живели години наред по-евтино и вземали по повече заплати, пенсии, здравни придобивки и пр.; 3. Вноските на съответната държава са по-големи от получените стойности, които един господ знае как се изразходват; 4. МНОГО ВАЖНО! Да се четат истинските специалисти по финанси!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Разбира се, че лъжат

    20 Юни 2023 19:38ч.

    При смъртта на Берлускони имаше анализи и ретроспекция на политическата му кариера. И беше споменато, че при влизането на Италия в еврозоната, заличаването на италианската лира, цялата икономика на Италия и стандарта на живота на италианците са се сринали! Точка по въпроса за заличаването на Българския лев. Ние и в момента сме в банковия съюзи и еврозоната БЕЗ да заличаваме националната си валута. Точка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Като стана въпрос за Италия

    20 Юни 2023 23:51ч.

    Може би най-добрият поглед е да се види бройката модели и продажбите на трите им "големи" автомобилни производителя - Фиат, Алфа Ромео и Ланчия във времето - преди Маастрихтския договор (1992), оттогава до еврозоната (2002) и след това. Има ги в уикипедия (ето за Ланчия: https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Lancia_timeline_1980_to_date ). Изводите се налагат сами и са страшни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи