Ще превърне ли Брюксел превъоръжаването в поредната катастрофа за Европа?

Ще превърне ли Брюксел превъоръжаването в поредната катастрофа за Европа?

Автор: Стефан Антонов за "Гласове"

Превъоръжаването на Европейския съюз, за което се предвижда да достигне стойност от 850 милиарда евро, може би е първата разумна стратегическа цел, поставена от европейските лидери през последните няколко десетилетия. Не става дума за въоръжаване с цел кампании срещу Русия или други недемократични режими. Вярно е, че някои конкретни представители на брюкселската върхушка си представят нещо подобно, но превъоръжаването ще създаде по-силна Европа, от която ще се възползват няколко поколения – и още повече поколения политически лидери.

Подобно на България, чийто елит няма ясна представа какво иска да бъде страната ни след влизането в Еврозоната, а просто желае самата еврозона, защото липсва визия за развитие със собствен мироглед и приоритети, и се надява общото течение да я отведе „там, където са всички“, така и европейските лидери страдат от липса на стратегическа визия.

През 2021 г. френският президент Еманюел Макрон и премиерът на Италия и бивш президент на Европейската централна банка Марио Драги публикуваха съвместна статия във „Файненшъл Таймс“, в която призоваха за нов инвестиционен пакет, естествено – финансиран чрез дълг, за да се „обнови“ Европейският съюз. Тогава с основание мнозина видяха в призива аналог на хазартната логика „двойно или нищо“, при която губещият състезател удвоява постоянно залога си с надежда, че накрая ще спечели и ще възстанови загубите си. Две силно задлъжнели държави настояваха за реформиране на европейските фискални правила с цел да продължат да правят дефицити и да теглят заеми, без това да води до санкции.

Тогава нямаше ясна идея в какво да се инвестира. Нямаше причина да се вярва, че инвестициите ще се насочат към реални дефицити, защото такива не се признаваха. Днес обаче Европа осъзна, че във военно отношение е джудже – спрямо Русия, Китай и дори спрямо досегашния си съюзник САЩ. Възможно е дори Русия да се окаже без волята и капацитета да спечели война с регионална сила като Турция. Не че подобен конфликт е на хоризонта, но е срамно, когато една държава разполага с повече подготвен личен състав и техника, отколкото няколко европейски страни със сходно по численост население, претендиращи да водят ЕС.

Тази тъжна реалност вече е осъзната. И вече има опити, ако не Европа да догони САЩ, Китай и Русия, то поне да създаде отбранителен капацитет, който да гарантира, че евентуална агресия ще струва скъпо. Дори не е нужно да се гледа към Русия. Времената са такива, че никой не знае какви ще бъдат отношенията между ЕС и САЩ след 20 години.

През последното десетилетие често се задава въпросът защо САЩ системно правят бюджетни дефицити, които по маастрихтските критерии са свръхдефицити (над 3% от БВП), и надхвърлят двойно лимита за задлъжняване от 60%. Историята, че докато валутата ти е световна резервна и всички предпочитат да я използват, както и да изкупуват американски дълг, „шоуто“ може да продължава, е колкото вярна, толкова и нестабилна. Никой не знае кога интересът към американския дълг ще спихне. Част от поскъпването на златото се дължи именно на това, че водещи централни банки предпочитат да диверсифицират резервите си чрез благородния метал, вместо чрез облигации.

В един такъв свят Америка няма да има избор, освен да наложи болезнени мерки – по-високи данъци, инфлация и обедняване – или да прибегне към старите методи: да си намери враг и да започне завоевателна война. Днес САЩ се опитват, дори без да ангажират собствена жива сила, да сложат ръка на украинските природни ресурси, както и на тези в Гренландия. Това ще им даде достъп до евтини редки минерали, с което ще станат лидери в производството на продукти с висока добавена стойност. Това би било стратегическо конкурентно предимство, което ще помогне на САЩ да растат икономически, а дългът им да изглежда по-малък в относително изражение.

Ако допълнително овладеят голяма част от морските и въздушни маршрути в северното полукълбо – особено тези, които ще се отворят след разтапянето на ледовете в Арктика – и ако вече са стъпили в Гренландия, те ще имат още едно стратегическо предимство.

Дори извън сценария на пряка военна конфронтация между ЕС и САЩ, европейските стратези вече се тревожат дали зависимостта от американско въоръжение не е станала прекалено голяма. Възможно ли е, ако дадена европейска държава или самият ЕС започнат операция, която САЩ не одобряват, американската страна да разполага с инструменти за дистанционно деактивиране на значителна част от предоставеното въоръжение?

Не на последно място, инвестициите в превъоръжаване винаги водят до иновации. Те са шанс за разработки в сферата на киберсигурността, високите технологии, изкуствения интелект, дроновете, противовъздушната отбрана и сигурната комуникация. Тези разходи биха имали висок фискален мултипликатор, защото преди да се създадат активите, трябва да се създадат и специалисти. Това означава хора да се образоват и тренират – не само за разработване и производство, но и за бъдещото използване. Тоест – военните на бъдещето трябва да са подготвени за технологични конфликти. Това ще са хора с умения и знания, които ще им служат дори след напускане на въоръжените сили, и ще дадат тласък на нов тип предприемачество.

Разбира се, притеснително е, че Европейският съюз не разполага с такива средства в бюджета си. Нито може да ги осигури в кратък хоризонт от 10 години. Ако не желаем да оставим други сектори без никакво финансиране, превъоръжаването може да стане само с цената на дефицити и заеми. Само че това не са онези заеми, при които дългосрочен дълг финансира текущо потребление. Това са дългосрочни инвестиции, които ще се отплащат с десетилетия. Проблемът не е в новия дълг, а в този, натрупан през последните две десетилетия на безпътица.

Да вземем за пример България. Военният министър не спира да се хвали с придобиването на бронираните машини за пехотата „Страйкър“, които ще дойдат от САЩ. От 198 машини общо 183 ще са именно „Страйкър“. Като се приспаднат медицинските и другите със специално предназначение, машините за превоз на пехота ще бъдат под 150. Всяка от тях побира по десет души личен състав. Това прави 1500 души – брой, който не е достатъчен да оборудва дори една бригада, чиято численост е между 3000 и 5000 души.

Миналия месец Народното събрание одобри закупуването на противотанкови системи „Джавелин“ за 153 милиона лева – около 90 милиона долара. При цена от около 200 000 долара за ракета, това означава около 450 броя. За сравнение, Украйна е използвала над 10 000 такива в конфликта с Русия. Тоест – Украйна е похарчила над 2 милиарда долара – повече от 20 пъти над това, което България сега ще инвестира.

Даваме ли си сметка колко малко и недостатъчно е това, с което се хвалим? Първият от общо седем изтребителя F-16 пристигна през първата седмица на април. До няколко години трябва да разполагаме с 16 изтребителя. Турция има 280 – и напълно подготвени екипажи за тях.

Отбранителният потенциал не се гради само с цел агресия. Ако някой европейски лидер си мисли, че ЕС ще бъде новият световен полицай или хегемон, жестоко се лъже. Европейските общества не желаят това. Но мъдростта изисква, когато глобалната нестабилност се концентрира в региони около Европа, да се вземат мерки. Дори да приемем, че милитаризмът на Макрон и фон дер Лайен има експанзионистичен характер, нека обществата използват техния порив като катализатор на процеса по превъоръжаване, а след това да им покажат пътя към вратата. Европа има нужда да бъде силна – не за да влиза във война, а за да извлича максимума от мира.

Повод за особено внимание е стремежът на европейските бюрократи да сложат ръка върху няколко десетки трилиона евро спестявания на домакинствата в ЕС. От пролетта на миналата година насам неведнъж се загатва, че тези средства могат да бъдат канализирани за технологично обновление. Въпросът е – как? Европейският капиталов пазар не притежава капацитета да поеме тези инвестиции и да ги насочи към бизнеси, които да ги усвоят. Всяка друга форма на пренасочване – чрез данък или регулация – ще бъде експроприация и доказателство, че ЕС се е отклонил от ценностите, върху които е бил изграден.

Много по-вероятно е съществуващите военни и авиационни консорциуми да станат още по-големи. А ако с времето се създаде ново поколение образовани и предприемчиви специалисти, вратите за техните идеи също трябва да се отворят. Урокът от Плана за възстановяване и устойчивост за България е, че превъоръжаването не трябва да се обвързва с изпълнение на други условия – реформи, закриване на предприятия и прочие. България има нужда да укрепи отбранителния си потенциал. Тя има право на свободен достъп до търговете за избор на доставчици на боеприпаси и не бива да допуска това да зависи от каквато и да е условност, спусната от европейската бюрокрация.

Ако европейското превъоръжаване се основава на такива допускания, то може да извади държавите от състоянието на безвремие и да върне на Европа мястото ѝ в международните отношения и световната търговия.

 

 

Коментари

  • Ще превърне ли Брюксел превъоръжаването в поредната катастрофа за Европа?

    06 Апр 2025 9:11ч.

    Естествено! Бюрокрацията в Брюксел не д ли създадена точно за това да мъти водата, за да може в мътната вода големите акули да ловят големи пачки, а цацата кучетата я яли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • правилни наблюдения, но мат`рялът - кофти

    06 Апр 2025 9:53ч.

    Те даже и тая стратегическа идея - типично по бюрократо-комунистически - ще я превърнат в кампанийност. Толкова си могат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Михаил Михайлов Константинов

    06 Апр 2025 9:12ч.

    Има доста неточности, включително логически.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Професорът МишоК., слуга на Боко Тиквата

    06 Апр 2025 12:25ч.

    https://www.youtube.com/watch?v=-9PyxAqHxd8

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Неточности като тия дето Турция щяла да победи Русия военно

    06 Апр 2025 19:00ч.

    Турция може само да победи военно Франция, Брюксел,Австрия и Англия, но Русия няма да може

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • изведнъж тея проджендърни никакъвци станаха "стратези"

    06 Апр 2025 9:51ч.

    Всичко, свързано с Русия, рано или късно ти отваря очите поне малко да поумнееш - дори и омразата към нея. Бог е Единственият Учител на тоя свят, и който е от Бога, той учи останалите по божественому, дори когато е мразен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тралала

    06 Апр 2025 10:28ч.

    4 Направих си големи работи; съградих си къщи; насадих си лозя; 5 направих си цветни и овощни градини и насадих в тях всякакви плодни дървета; 6 направих си водоеми, за да поя от тях насадената с дървета гора; 7 придобих слуги и слугини и имах слуги, родени в дома ми; имах още добитък и стада повече от всички, които са били преди мене в Йерусалим. 8 Събрах си и сребро, и злато, и особените скъпоценности на царете и на областите; набавих си певци и певици и насладите на човешките синове – наложници изключително много. 9 Така станах велик и се възвеличих повече от всички, които са били преди мене в Йерусалим; още и мъдростта ми си остана у мен. 10 И от всичко, които пожелаха очите ми, нищо не им забраних; не спрях сърцето си от никаква веселба, защото сърцето ми се радваше във всичките ми трудове и това беше делът ми от целия ми труд. 11 Тогава разгледах всички дела, които бяха извършили ръцете ми, и труда, в който се бях трудил; и, ето, всичко беше суета и гонене на вятъра и нямаше полза под слънцето. 12 И се обърнах да разгледам мъдростта и лудостта, и безумието, защото какво може да стори човек, който е дошъл след царя, относно това, което е вече направено? 13 Тогава видях, че мъдростта превъзхожда безумието, както светлината превъзхожда тъмнината. 14 На мъдрия очите са в главата му, а безумният ходи в тъмнина; аз обаче познах още, че една участ постига всички тях. 15 Тогава си казах: Каквото постига безумния, това ще постигне и мен; и така, защо аз бях по-мъдър? Затова казах в сърцето си, че и това е суета. 16 Защото както на безумния, така и на мъдрия не остава вечно паметта му, понеже в бъдещите дни всичко ще е вече забравено. И как умира мъдрият? – Както и безумният. 17 Затова намразих живота, защото тежки ми се видяха делата, които стават под слънцето; понеже всичко е суета и гонене на вятъра. 18 Намразих още и целия си труд, с който съм се трудил под слънцето, защото трябва да го оставя на човека, който ще бъде след мен; 19 и кой знае мъдър ли ще бъде той или безумен? Но пак той ще властва над целия ми труд, с който съм се трудил и в който показах мъдрост под слънцето. И това е суета. 20 Затова аз отново направих сърцето си да се отчае поради целия труд, с който съм се трудил под слънцето. 21 Защото има човек, който се е трудил с мъдрост, със знание и със сполука; но той пак ще остави всичко за дял на някого, който не е участвал в труда му. И това е суета и голямо зло. 22 Защото каква полза за човека от целия му труд и от грижата на сърцето му, за което се изморява под слънцето? 23 Понеже всичките му дни са само печал и трудът му – скръб; и още и нощем сърцето му не си почива. И това е суета. 24 Няма по-добро за човека освен да яде и да пие. И да прави душата си да се наслаждава от доброто на труда му. И аз видях, че и това е от Божията ръка. 25 Защото кой може да яде и кой може да се наслаждава повече от мене? 26 Понеже Бог дава на угодния на Него човек мъдрост, знание и радост; а на грешния дава да се труди, да събира и да трупа – за да даде всичко на угодния на Бога. И това е суета и гонене на вятъра.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Европейските търтеи...

    06 Апр 2025 10:45ч.

    ..."усвоиха" парите за борбата срещу климатичните промени, средствата за борбата срещу модната болест, а сега на дневен ред са стотиците милиарди за превъоръжаване резултатът, от които ще е същият като резултатите от борбата със затоплянето и вируса, не ли?!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • jjelev

    06 Апр 2025 11:39ч.

    Един 'перебежчик' Галисия в к.арая на 60те скарва НАТО а в САЩ уволняват директора на ЦРУ.Перебежчика беше Галисия а фамилията на вярващия му д.ЦРУ забравих.По същество Г твърди че съществува св.правителство на което безусловно се обвиняват редица з.държави а СССР и САЩ са полуавтономни т.е процеса при тях е в ход.Перебежчика освидетелстван за луд.Вярващия му цереушник уволнен.Половин век по късно т.е днес е ясно:Галисия е бил прав не луд.Днес св.ппавителство остава без жандарм а и го грозни саморазправа в САЩ.Срочно св.прав. се нуждае от жандарм и дам.Европа е предоопределена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • jjelev

    06 Апр 2025 11:44ч.

    Галисия да се чете Галицин; обвиняват подчиняват

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Doksan Dokuz

    06 Апр 2025 11:49ч.

    Ей, ако не беше туй пълничкото момче Стефчо никога нямаше да разбера, че Саркози е бил и премиер на Италия и шеф на Европейската централна банка!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    06 Апр 2025 16:36ч.

    Не придиряй. Всеки може да направи неволни грешки. Разбира се, че пълничкото момче е мислило за Романо Проди.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ехидна

    06 Апр 2025 11:55ч.

    Не знам, ще има ли война със САЩ, но вътрешната война в Европа е възожна. Как и разпадането й на феодални княжества.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И в таза връзка:

    06 Апр 2025 12:22ч.

    СЪДБАТА на Росен Желязков (СНИМКИ) Факла.бг

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Я па Я

    06 Апр 2025 13:12ч.

    Хаоса в главата на авторът е на достолепни нива. ЕС е децентрализирана структура, Европа е географско понятие, военната икономика е за сметка на икономиката за гражданските нужди, спазил си е политическия наратив да утвърждава военната несъстоятелност на Русия спрямо Турция. Пич, за невъзвръщаемите инвестиции на ЕС в кръв, война и разрушения трябва да се носи отговорност, а не да се преминава на полу военна икономика. Когато се смени настоящия елит в Европа чрез национални избори, а и духовните манипулатори с обществен информатори, може да се инвестира на чисто в сигурност и икономическо развитие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Майна

    06 Апр 2025 15:21ч.

    Коментарът ти е добър.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Когато се смени настоящия елит в Европа чрез национални избори" 😁

    06 Апр 2025 16:00ч.

    Абе вие сте с тези "избори" сте много интересни хора, наивни като малки деца. Какви избори, бе човек, кога си виждал избори? Няма такова нещо в природата от векове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Contra

    06 Апр 2025 15:10ч.

    Видяхте ли им каруцата "F-16"? Ето това ще е и превъоръжаването им. Малоумна схема с нулев резултат. Тези брюкселски отрепки са неспособни да свършат каквото и да е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • топ 10

    06 Апр 2025 16:42ч.

    Така е, защото каквото и публично дело да извършат, го правят единствено с цел ПР и лична печалба. Само фокуси, само илюзии, с които искат удобно да вържат вниманието на най-простия дебилизиран плебс, подсигурявайки си количества палчета нгоре или просто апатични, инертни индивиди, неумеещи нищо да променят, за да не им пречат. Приличат ми на ония жени, отиващи да си хвърлят бикините под някой мост или кръстопът, па белким си намерят някой заблуден мъж, който да ги опраши. Само магии, никакви съвестни и свестни дела...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • sof

    06 Апр 2025 17:11ч.

    Автора добре преразказва чужди идеи и писания,чак сега разбрах,че е добре да купим за семейството брониран автомобил,въпреки,че нямаме пари за това и ще заживеем по сигурно......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи