"Ню Йорк Таймс": В САЩ вече говорят за преговори с Путин, докато руската армия напредва в Украйна

"Ню Йорк Таймс": В САЩ вече говорят за преговори с Путин, докато руската армия напредва в Украйна

Автори: Дейвид Сингър, Джулиан Барнс, Ким Баркър, nytimes.com

В администрацията на президента на САЩ Джо Байдън има усещане, че следващите няколко месеца в Украйна ще бъдат решаващи и в даден момент страните в конфликта може да преминат към преговори за примирие - например договор като този, който сложи край на боевете в Корея през 1953 г., пише американският в. "Ню Йорк Таймс".

Русия постигна предимство на фронта в Украйна и е готова да промени „траекторията на войната“, пише изданието. Журналистите стигнаха до това заключение въз основа на разговори с представители на Белия дом и военни експерти.

Според "Ню Йорк Таймс" само преди 18 месеца Белият дом и Пентагонът са обсъждали дали руските сили могат да бъдат напълно изтласкани от Украйна, а сега, предвид руската офанзива, администрацията на Джо Байдън е разтревожена за перспективите на фронта.

Артилерията и безпилотните самолети, осигурени от САЩ и НАТО, бяха извадени от строя от руските системи за електронна война, които се появиха на бойното поле късно, но се оказаха изненадващо ефективни. А продължилият няколко месеца дебат във Вашингтон за това дали да се изпрати на Украйна пакет от оръжия и боеприпаси на стойност 61 млрд. долара създаде възможност, от която Русия явно се възползва, въпреки че в крайна сметка Конгресът прие законодателството.

Един от факторите, от които Русия успя да се възползва успешно, беше забавянето на одобрението на пакета военна помощ за Украйна от Конгреса на САЩ. Поради това Русия спечели огромно предимство в артилерията. Освен това имаше недостиг на боеприпаси в украинската ПВО - и руските войски можеха свободно да атакуват украински позиции. Друг фактор, който повлия на ситуацията на фронта, беше забавянето от страна на Украйна на приемането на закона за мобилизацията.

Най-очевидното предимство на руските войски се проявява близо до Харков, където започва нова офанзива. Руското министерство на отбраната обяви превземането на няколко села в този регион. Въпреки това, според някои експерти, интервюирани от "Ню Йорк Таймс", стратегическата цел на Русия е да изтегли украинските войски и да отслаби фронтовите линии на други места - и да започне нова офанзива в Донбас.

В същото време американски служители изразяват увереност, че ситуацията ще се промени, когато западните оръжия започнат да пристигат на фронта - най-вероятно през юли - и Володимир Зеленски намери начин да попълни войските.

Интервюираните от весника американски служители, пожелали анонимност, вече не се наемат да прогнозират къде ще се намират бойните линии дори след няколко месеца и дали Зеленски ще може да предприеме дълго отлаганата контраофанзива през следващата година, след като миналата пролет тя пропадна.

Американски официални лица твърдят, че президентът Байдън продължава да отхвърля възможността, изказана от президента на Франция Еманюел Макрон, че може да се наложи разполагане на западни войски в Украйна - оценка, за която от офиса на Макрон наскоро заявиха, че той "абсолютно поддържа".

В лични разговори някои от помощниците на Байдън се притесняват, че както САЩ са научили ключови уроци от войната - за технологиите, които работят, и тези, които не работят - така ги е научил и Путин. Най-голямото им безпокойство е, че с подмяната на оръжията, унищожени през първите 27 месеца на войната, Путин може да си възвърне позициите, точно когато Байдън се подготвя за среща с най-близките си съюзници от Г-7 в Италия следващия месец.

Не е ясно дали Байдън ще успее да повтори твърдението, което направи във Финландия миналото лято, че г-н Путин "вече е загубил тази война", пише "Ню Йорк Таймс".

"Русия често започва войните си зле и ги завършва силно", заяви Стивън Джей Хадли, съветник по националната сигурност при президента Джордж Буш, на конференция в Харвард в петък. Сега, каза той, Русия е "събрала голяма маса хора" - много по-голямо население, от което да мобилизира войници, и "огромна военна инфраструктура" - за да се върне на победния ход.

Според Хадли, няма една единствена причина за предимството на Москва на бойното поле, а множество фактори, които подпомагат военния напредък на Русия.

Независимо дали това е временно или не, новият импулс на Русия е най-очевиден край Харков - мястото на една от най-големите танкови битки през Втората световна война. През 2022 г. той е в центъра на боевете през първата година на войната, като градът е подложен на артилерийски обстрел от настъпващите руски войски.

В изненадваща контраофанзива през есента на същата година украинските войски отблъскват настъплението към града, след което изтласкват руските сили от региона, възвръщайки си огромна част от земята. Руското унижение там и в южния град Херсон е толкова мащабно, че води до един от най-големите страхове в този период на конфликта, че руснаците ще използват ядрено оръжие на бойното поле срещу украинските войски като крайна мярка.

Оттогава насам Украйна успява да използва отвоюваната територия в близост до Харков, за да извършва атаки срещу Русия. Тези атаки накараха руснаците да отвоюват земя през последните седмици, за да създадат буферна зона, която според г-н Путин ще затрудни трансграничните атаки на Украйна. 

Някои експерти предупреждават, че истинската стратегическа цел на Русия при завземането на територията около Харков е да принуди украинските войски да се придвижат, за да укрепят града, отслабвайки фронтовата линия на други места. Това би могло да създаде възможност за нов руски поход през юни в Донбас - частта от Източна Украйна, която Кремъл незаконно анексира и се опитва да превземе.

"Целта на руската офанзива вероятно е да привлече украинските резерви и елитни части, след което да ги притисне в Харков, като по този начин отслаби останалата част от фронта", каза Майкъл Кофман, експерт по Русия във Фондацията "Карнеги". "Основната руска цел все още остава превземането на останалата част от Донбас."

Дали ще успеят да го направят, може да зависи отчасти от това доколко успешни са усилията на г-н Зеленски да намери нови войници, които да облекчат уморените, често деморализирани сили. Въпреки значителната съпротива на украинската общественост, той увеличи възрастта на украинците, подлежащи на наборна военна служба, от 27 на 25 години.

Разбира се, тези предимства на бойното поле са нетрайни и войната може да изглежда толкова различно след 18 месеца, колкото и преди 18 месеца. Но в администрацията на Байдън се засилва усещането, че следващите няколко месеца могат да се окажат решаващи, защото в един момент двете страни може най-накрая да преминат към договорено прекратяване на огъня, примирие, подобно на това, което сложи край на активните бойни действия в Корея през 1953 г. - или просто към замразен конфликт, пише в заключение "Ню Йорк Таймс"

Източник: nytimes.com

 

 

Коментари

  • Bacho Кольо

    16 Май 2024 15:20ч.

    Примирие ли? Минск - 2? Де гиди хитреци , ниедни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нелегален

    16 Май 2024 19:42ч.

    "В САЩ вече говорят за преговори с Путин" - забравили са да попитат ввп. руската армия няма да спре докато не постигне тия задачи, които са ѝ поставили. какви са, можем само да гадаем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А вазелин ангглосаксам ещё надо заслужить!

    16 Май 2024 15:20ч.

    Преговори след пълна и безусловна капитулация. На НАТО, не на ония отрепки от измислен народ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    16 Май 2024 15:20ч.

    тайландският външен министър – Д. Праматуинай (по повод НАТОвската авантюра в Украйна): „Има поговорка, че язденето на гърба на тигър е забавно, но никой не може да му се наслаждава безкрайно. И въпросът е: как безопасно да слезете от гърба на тигъра, без да ви убие?...“

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стратег

    16 Май 2024 15:49ч.

    С други думи - необходимо е още малко време за да разберат янките, че това, което мирише в гащите им, са лайна и искат да ги видят как излизат от крачолите им за да са напълно сигурни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Историята

    16 Май 2024 15:50ч.

    Не ме четете, ей, не ме четете. И ако на американците това им е простено, щото огънят не им е в двора, то за украинците оправдание няма. Но изборът си (беш)е техен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    16 Май 2024 16:29ч.

    Историята сочи, че вашия напън за Ссср 2 ще завърши както свърши Ссср1.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    16 Май 2024 16:05ч.

    "Следващите ХХ седмици/месеци ще са решаващи" -- това са пълни глупости. Вече е решено, лобут до капитулация. Седмиците и месеците са нужни на губещите да свикнат с идеята за загубата си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    16 Май 2024 16:28ч.

    Нямаха джепане украинците в последно време и тукашните копейкаджии се превъзбудиха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нелегален

    16 Май 2024 19:47ч.

    копейка, не си убедителен, чини ми се. напрегнат си нещо. успокой се и приемай фактите. дали на укрите ще им доставят джепане, дали не - все тая. накрая всичко завършва с парад на любимата ти червена армия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Българин

    16 Май 2024 16:37ч.

    Да да. Той щото Путин на ню йорк таймс пуйките за thanks giving day пасе 😁 I sictir!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кадиров

    16 Май 2024 16:46ч.

    Украински медик: ВСУ разполага с достатъчно оръжие и боеприпаси! Няма кой да стреля с него. Във Волчанск срещу армия са изпратени полицейски сили, което е принудително безумие! Градът е обграден и пътищата към него активно се прострелват. Щурмова битка руснаците водят и в Липци, което е на 20 км от Харков и е в обхвата на батареите. Авиацията с един удар е унищожила КП на ВСУ и склад за боеприпаси на фронтовата линия пред Харков. В Черно море авиация унищожи 11 морски дрона на път за Крим. Въобще мармалат! А Гнидата раздава тенекета на ранени и осакатени в Харков на бегом по някои от стаите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    16 Май 2024 17:18ч.

    Тия, колкото и да им се повтаря - не вдяват, Русия не започва войните, Русия ги завършва!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    16 Май 2024 17:20ч.

    Копейкин, ни бой съ ва! Ку нямаш вазелин - и с грес тавало, разправят грузинците. Мъ то и при вас- гаче ли като при тях - бит и еB@н насищане нямали.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    16 Май 2024 17:27ч.

    Ку, му, ако има един читав редактор щеше да те банне за месец, ама Митрофанова не дава да се закачат рубладжии като тебе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    16 Май 2024 17:25ч.

    Помните ли как се крихте като мишки като тръгна преврата на Пригожин ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нелегален

    21 Май 2024 12:19ч.

    копейка, пак си в някаква паралелна вселена. види се, дори не си се замислял какво щеше да стане, ако пригожин беше успял. вероятно щяхте да сте видели вече две слънца на залез. това ли искаш? рано е за "пролив имени путина", почакай.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • зеро

    16 Май 2024 17:41ч.

    Русия войни не губи! Набийте си го в тъпите тикви! Войната ще приключи, тогава когато Путин реши. А за какви преговори бълнуват САЩ няма никакво значение. Те вече не са фактор зая нищо. Зеро! Кръгла нула! Капут!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омуртаг

    16 Май 2024 17:50ч.

    Спокойно момчета, анализите ви са си за ваша употреба.Тепърва всичко по сериозно започва. Няма съмнение,че тов.Герасимов и неговите ребята са ви подготвили специални изненади.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 404

    16 Май 2024 18:08ч.

    Хахаха, тия още бълнуват за укропско контранастъпление и обрат... какво "руско унижение", бе? При Харков руснаците, отстъпвайки, избиха повече укри, отколкото имаше руски войници в района, а от Херсон се изтеглиха реално без никакви загуби, защото подивелите нацисти се опитаха да ги отрежат, взривявайки язовирната стена при Нова Каховка, което в крайна сметка стана. Това са "униженията", а загубата на укрепявани 10 години позиции при Бахмут и Авдеевка от укропите, явно е "героизъм"...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • TarasBulba

    16 Май 2024 21:26ч.

    Гледам, че Копейката е обратно във форума, явно след като е спечелил Евровизия под чужд флаг. Досега в Украйна са наляти 300+ милиарда и пак опорката на дебилите е оръжията. Западните оръжия горят, може да им купят нови, но трябват и мотивирани ди добре подготвени бойци, а те драстично намаляха. Проблемът за украинците е, че руснаците взеха да си припомнят как се воюва. Все пак не го бяха правили близо 80 години... А между-другото, руският войник е марширувал в Берлин и Париж, след спечелени наглед загубени войни. Няколко мисли за Русия от доста по-умни хора от простоватите бг авроаналтици. Чърчил: ''"Не мога да прогнозирам пред вас действята на Русия. Те са загадка, обгърната в мистерия, скрита в енигма; но може би има ключ. Ключът е руският национален интерес". Дьо Гол: ''"Руският народ никога няма да е доволен, ако знае, че някъде съществува несправедливост". Фон Бисмарк: Даже най-благополучната война няма да доведе до разпад на Русия, която се държи на милионите православни християни. Тези последните, дори да бъдат разделени с международни договори, така бързо пак ще се съединят едни с друг в едно, както бързо и цялостно се сливат капките живак. Тази неразрушима държава на руската нация е силна както със своя климат, своите пространства и своята непретенциозност, така и с осъзнатата необходимост от постоянна защита на своите граници. Тази държава, даже след пълно поражение ще бъде за нашето потомство стремящ се към реванш противник. Не бъркайте флегматичността на Русия със слабост. Русите дълго запрягат, но бързо пристигат. Нито един договор с Русия не струва дори хартията на която е написан. Не се надявайте, че веднъж възползвали се от слабостта на Русия вие ще получавате дивиденти вечно, руснаците винаги идват за своето. И като дойдат, не се надявайте подписаните от вас йезуитски съглашения да ви оправдаят. Затова с руснаците си струва да се играе или честно, или въобще да не се играе. Рузвелт: "Виждам велико бъдеще за Русия. Тя обаче ще трябва да понесе сериозни изпитания и може би дори жестоки премеждия, но ще ги премине и тогава Русия ще се вдигне и ще стане крепостта на Европа, може би най-мощната империя в света". Монтгомъри: "Правило номер 1 на първа страница на книгата на войната е: "Не нападай Москва". Различни хора са опитвали, Наполеон и Хитлер, но няма смисъл".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи