Широката и растяща пропаст между богатите и бедните придоби нови измерения заради последния доклад на „Оксфам”, който показва, че шестдесет и двамата най-богати милиардери притежават толкова богатство, колкото по-бедната половина от световното население.
Изготвен, за да съвпадне специално с предстоящия Световен икономически форум в Давос, на който ще бъдат повечето от най-богатите хора в света, докладът призовава за спешни действия, които да се справят с тенденцията, че единият процент от най-заможни хора на света притежават повече, отколкото останалите 99%.
От „Оксфам” твърдят, че материалното състояние на най-бедните 50 процента от населението е спаднало с 41% в периода между 2010 и 2015 година въпреки увеличението на световната популация с четиристотин милиона. По същото време парите на най-богатите 62-ма са нараснали от 500 милиарда до 1,76 трилиона долара.
Благотворителната организация твърди, че през 2010 година 388 богаташи са поддържали „баланса” с най-бедните 50% в света. През 2014 година те са само 80 човека, докато числото не пада още повече през 2015 година.
Марк Голдринг, изпълнителният директор на „Оксфам”, заяви: „ Фактът, че най-бедната половина от населението на света притежава пари колкото една малка групичка супербогаташи, толкова малка, че можеш да я побереш в един вагон, е просто неприемлив. Загрижеността на „световните лидери” относно повишаващата се криза на социално неравенство досега не е довела до никакви конкретни действия, които да гарантират, че хората на дъното ще получат своя дял от икономическия растеж. В един свят, където един от всеки девет души си ляга гладен всяка вечер, не можем да си позволим да продължаваме да даваме на най-богатите още по-големи парчета от тортата”.
Водещи световни фигури – от папа Франциск до Кристин Лагард, изпълнителния директор на Международния валутен фонд – призоваха да се предприемат мерки, за да се обърне тази тенденция на социално неравенство, но от „Оксфам” твърдят, че думите не са били превърнати в конкретни дела. Миналата година организацията предрече, че през 2016 година стойността на имуществото на единия процент най-богати жители на планетата ще надхвърли тази на най-бедните 50 процента. Тази прогноза обаче се е сбъднала една година по-рано от очакваното.
Световният икономически форум в Давос се събира във време на страх, че сътресенията на финансовите пазари от началото на годината може да възвестят началото на нова фаза от глобалната криза, която започна преди осем години, като този път ще засегне основно по-слабо развитите държави с развиващи се икономики.
„Оксфам” твърди, че е нужен тристранен подход – строги мерки срещу избягването на данъци, по-високи инвестиции в обществените услуги и по-високи заплати за нископлатените. Приоритет трябва да бъде премахването на данъчните убежища, които все повече се използват от богатите бизнесмени и компании, за да избягват плащането на данъци, което лишава правителствата от нужните ресурси, необходими за борба срещу бедността и неравенството.
Преди три години Дейвид Камерън заяви пред Световния икономически форум, че Великобритания ще оглави глобалното усилие да бъде спряно агресивното бягство от данъци на Острова и в бедните държави, но „Оксфам” твърди, че обещаните мерки за повишаване на прозрачността във външните и зависими територии на Короната като Каймановите и Вирджинските острови не са били изпълнени.
Голдринг казва: „Трябва да сложим край на тази ера на данъчни убежища, която е позволила на богати бизнесмени и на мултинационални компании да избегнат от своите отговорности към обществото, като крият по-голямата част от парите си в офшорки. Да се вдигне завесата на секретност от британската мрежа от данъчни убежища ще бъде една голяма стъпка към победата срещу крайното социално неравенство”. Три години след като увери, че ще накара укриващите данъци да осъзнаят грешките си и да престанат, време е Дейвид Камерън да изпълни обещанието си.
„Оксфам” твърди, че супербогаташите са скрили общо 7,6 трилиона долара в офшорни сметки, и прибавя, че ако беше наложен данък върху този доход, на разположение на правителствата всяка година щеше да има 190 милиарда долара повече.
Благотворителната организация подозира, че около 30 процента от цялото финансово богатство на Африка се държи в офшорни сметки. Приблизителната загуба от 14 милиарда долара данъци щеше да бъде достатъчна за здравните грижи за майки и деца. Така могат да бъдат спасявани около четири милиона детски живота годишно и да се наемат достатъчно учители, за да бъде обучено всяко африканско дете.
„Оксфам” заяви намерението си да оспори данъчните политики на изпълнителните директори на мултинационалните корпорации в Давос. Твърди се, че 9 от всеки 10 корпоративни партньори на Световния икономически форум са имали присъствие в поне едно данъчно убежище, и е изчислено, че избягването на данъци от мултинационалните корпорации струва на развиващите се държави поне сто милиарда всяка година. Фирмените инвестиции в данъчни убежища са се увеличили почти четири пъти в периода между 2000 и 2014 година.
Equality Trust – тръст, който се бори срещу социалното неравенство във Великобритания, твърди, че най-богатите британски семейства са увеличили своето състояние с поне 57 милиарда паунда от 2010 година, период, в който средните доходи са намалели.
Според Дънкан Ексли, директор на тръста: „Неравенството, както в световен мащаб, така и в Англия, вече достига смайващи висини. Ние осъзнаваме, че такава огромна разлика между най-богатите и останалите е лоша за нашата икономика и общество. В момента се нуждаем от политици, които да се събудят и да се справят с тази опасна концентрация на пари и власт в ръцете на шепа хора”.