Къртис Ярвин, сочен за идеолог на Тръмп и Мъск: Демокрацията е приключена. САЩ трябва да се управляват от изпълнителен директор

Къртис Ярвин, сочен за идеолог на Тръмп и Мъск: Демокрацията е приключена. САЩ трябва да се управляват от изпълнителен директор

Автор: Дейвид Марчезе, nytimes.com

Дълго време Къртис Ярвин, 51-годишен компютърен инженер, пише онлайн за политическа теория в относителна неизвестност. Идеите му бяха доста крайни - институциите в сърцето на американския интелектуален живот, като основните медии и академичните среди, са завладени от прогресивно групово мислене и трябва да бъдат разпуснати. Той смята, че правителствената бюрокрация трябва да бъде радикално изкормена, а може би най-провокативното е, че твърди, че американската демокрация трябва да бъде заменена с това, което той нарича „монархия“, начело, но която трябва да седи „главен изпълнителен директор“. Това е неговият по-приятен термин за диктатор. В подкрепа на аргументите си Ярвин се опира на това, което симпатизантите на възгледите му могат да сметнат за полезни исторически препратки, а други - за силно изопачаваща смесица от грубо опростяване, подбор на различни теории и лични интерпретации, представени като факти.

Когато Къртис Ярвин казва, че демокрацията е свършена. Мощни консерватори слушат.

Някогашният крайнодесен писател отдавна настоява за американска монархия. Идеите му са намерили слушатели в новата администрация на Тръмп и в Силициевата долина.

Новоизбраният вицепрезидент Джей Ди Ванс намекна, че споделя идеите му за насилствено освобождаване на американските институции от така наречените "уокисти". 

- Доколкото разбирам, един от основните ви аргументи е, че Америка трябва - мисля, че начинът, по който го изразихте в миналото, е - да преодолее фобията си от диктатори, че американската демокрация е измама, неподлежаща на поправяне, и да има лидер в монархически стил, да го наречем главен изпълнителен директор или диктатор. И така, защо демокрацията е толкова лоша и защо наличието на диктатор би решило проблема?

- Позволете ми да отговоря на този въпрос по начин, който според мен ще бъде сравнително достъпен за читателите на „Ню Йорк Таймс“. Вероятно сте чували за човек на име Франклин Делано Рузвелт. Понякога правя реч, в която просто прочитам последните 10 абзаца от първото обръщение на ФДР при встъпването му в длъжност, в което той казва на американския народ: „Дайте ми абсолютната власт, защото така или иначе, ще я взема!“. И така, дали ФБР действително придоби това ниво на власт? Да, придоби. Има един чудесен материал, който изпратих на някои от хората, които познавам и които участват в сегашния преход ...

- На кои? 

- Искам да кажа, че там се подвизават всякакви хора.

- Посочете един!

- Е, определено познавам Марк Андресен. И така, изпратих това произведение на Марк Андресен. Това е откъс от дневника на Харолд Икес, който е бил министър на вътрешните работи, малка бележка в дневника, описваща заседание на кабинета през 1933 г. И това, което се случва на това заседание на кабинета, е, че Франсис Пъркинс, която е министър на труда, идва и казва: "Ето, имам списък с проектите, които ще правим". Франклин Делано Рузвелт (ФДР)лично взема този списък и разглеждайки проектите в Ню Йорк казва: „Това е глупост, това е глупост! Не знам какво правите." Изглежда унижава Франсис Пъркинс в Овалния кабинет или където се провежда заседанието на кабинета.  После в края на срещата сякаш всички се съгласяват, че законопроектът ще бъде поправен и след това приет от Конгреса. Това е просто снимка на Рузвелт, който действа като изпълнителен директор. И така, питам ви, бил ли е ФДР диктатор? Какво означава да бъдеш диктатор? Какво означава тази унизителна дума? Аз не знам.

Това, което знам е, че американците от всички слоеве - демократи, републиканци и всички, с изключение на няколко десни републиканци, по принцип почитат ФДР, а той управляваше Новия курс като стартъп.

- Доколкото разбирам, искате да изкажете, че в миналото в американската история сме имали нещо като диктатор. И следователно това не е нещо, от което да се страхуваме сега. Така ли? 

-Да. Нека погледнем обективната реалност на властта в САЩ след революцията. Разговаряте с хората за Конфедерацията и ги молите да назоват едно нещо, което се е случило в Америка по това време. Те няма да могат да кажат нищо, освен ако не са професионални историци.

След това имате първия конституционен период при Джордж Вашингтон. Ако разгледаме администрацията на Вашингтон, ще видим, че в общи линии това, което е създадено, много прилича на новосъздадена фирма, много прилича на стартъп. Този човек, Александър Хамилтън, който е бил разпознаваем стартъп пич, ръководи цялото правителство. Всъщност той е Лари Пейдж на тази република. 

 - Къртис, имам чувството, че ви питам какво закусвахте тази сутрин, а вие ми отговаряте за зората на човечеството, когато зърнените култури са култивирани за първи път!

- Говоря като Путин бавно и отдалеч, но ще се забързам малко...

- Тогава отговорете на въпроса какво толкова лошо има в демокрацията?

- Добре. Накратко казано, независимо дали наричате Вашингтон, Линкълн и ФДР с тази омразна дума "диктатори", по същество те са били национални главни изпълнителни директори. И са управлявали правителството като компания отгоре надолу.

- Тогава защо демокрацията да е толкова лоша?

- Дори не става дума за това, че демокрацията е лоша. Просто тя е много слаба. А фактът, че е много слаба лесно се вижда. Много непопулярни политики като масовата имиграция продължават да съществуват, въпреки че голямото мнозинство е против тях. Така че въпросът дали демокрацията е добра или лоша, според мен, е второстепенен спрямо въпроса дали това което имаме всъщност е демокрация? 

Когато кажете на читател на „Ню Йорк Таймс“: „Демокрацията е лоша“, той ще се шокира, но когато му заявиш, че политиката е лоша или популизмът е лош, той ще одобри - разбира се, това са ужасни неща. Така че когато искате да кажете: "демокрацията не е добра система на управление", обърнете изказването в "популизмът не е добра система на управление". И тогава ще си кажете: "да, разбира се, така е". 

И какво излиза? Политиките и законите трябва да се правят от мъдри експерти и съдии, адвокати, професори и т.н. Тогава ще осъзнаете, че това, което всъщност одобрявате, е аристокрация, а не демокрация.

- Вашите идеи се споделят и от хора на реални властови позиции в Републиканската партия. Но мисля, че приятелството ви с Джей Ди Ванс се преувеличава.

- Определено се преувеличава.

- Но той ви е споменавал по име публично и е цитирал идеята за "деуокификация" ("уокизъм" или "пробуждане" е идеологемата на кенсъл културата бел.ред.), която е много сходна с вашата. Вие участвахте в подкаста на Майкъл Антон, с когото разговаряхте как да бъде установен американския Цезар, после той беше привлечен от Тръмп на висок пост в Държавния департамент. Питър Тийл, голям донор на републиканците, казва за вас, че сте интересен мислител. Ако хора на реални властови позиции се допитат до вас, какви ще са стъпките, които бихте предприели, за да промените американската демокрация в нещо като монархия?

- Моят честен отговор би трябвало да бъде: „Все още не е дошло време за това“. Никой не трябва да изпада в паника, че ще бъда инсталиран като тайния диктатор на Америка.  И дори не мисля да ходя на встъпването в длъжност. (Все пак Къртис Ярвин бе на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп. Politico съобщи, че той е бил „неформален почетен гост“ поради „огромното си влияние върху дясното на Тръмп “ бел. ред.)

- Поканен ли сте?

- Не, не, не. Аз съм аутсайдер, човече. Аз съм интелектуалец. Действителният начин, по който идеите ми се разпространяват, е най-вече чрез служителите и по-младите хора, които плуват в онлайн супата. И мисля, че това е добре. За да разгранича моите много по-радикални идеи от това, което се случва сега във Вашингтон, бих казал, че определено има опит да се възроди Белият дом като изпълнителна организация, която държи изпълнителната власт. Трудността е, че ако отидете и  кажете на някого, който е професионално ангажиран с дейността на Вашингтон, че нещата ще се случват по-добре, ако изобщо Белия дом го няма, той ще се съгласи, разбира се. Оказва се, че изпълнителната власт работи за Конгреса. Така че тези бедни гласоподаватели си мислят, че избраха революция. Те избраха Доналд Тръмп и може би най-способният главен изпълнителен директор в света сега е там.

- Т.е. по начина, по който е настроена системата, той всъщност не може да я промени много?

- Той може да блокира нещата, може да ги наруши, може да създаде хаос и турбуленция, но не може наистина да промени това, което е.

- Може би преувеличавате неефективността на един президент? Отмяната на федералното конституционно право на аборт е нещо, което се дължи пряко на Доналд Тръмп. Реакцията на Ковид също се дължи на това, че Тръмп е президент.

- Да. Мисля, че отговорът на Ковид е по-добрият пример. Със сигурност много неща за Ковид бяха различни, защото Доналд Тръмп беше президент. Ще ви разкажа една забавна история.

-  Разбира се.

- С риск да вкарам децата си в медиите, през 2016 г. те ходеха в шикозно, прогресивно училище за изучаване на мандарин в Сан Франциско.

- Чакайте, чакайте... пращали си децата си в прогресивно училище! Съжалявам, че се смея.

- Разбира се, изучаваха мандарин.

- Теориите ви се сблъскаха с реалността...

- Не мога да изолирам децата от света, нали? И така, по онова време аз и покойната ми съпруга възприехме простото правило да не говорим за политика пред децата. Умен ход, който препоръчвам на всички. Но, разбира се, всички говорят за това в училище. Синът ми се прибира вкъщи и има съвсем конкретен въпрос: „Татко, когато Доналд Тръмп построи стена около страната, как ще ходим на плаж?" "Уау", - казах аз - "наистина си го разбрал буквално. Всички го приемат буквално, но ти го приемаш съвсем буквално. И продължих: „Ако през следващите четири години видиш нещо в реалния свят около нас, което да се промени в резултат на тези избори, ще се изненадам.“

- В една от последните си публикации наричате Джей Ди Ванс нормален човек. Какво имате предвид?

- (Смее се) Това, на което се възхищавам във Ванс и което е наистина забележително за него като лидер, е, че той съдържа в себе си всички видове американци. Способността му да се разбира с американците от вътрешността на страната, от която е и той, е страхотна. Другото нещо, което е хубаво е, че е учил в юридическия факултет на Йейл и затова говори свободно езика на "Ню Йорк Таймс", което не може да се каже за Доналд Тръмп. 

И едно от нещата, в които вярвам наистина силно, и което не засегнах е, че абсолютно необходимо за американската монархия е да бъдеш президент на всички американци.

Мисля, че това е нещо, което новата администрация би могла да свърши много по-добре като се обърне и към прогресивните американци, а не като ги демонизира. Правилното послание е: "Хей, искате ли да направим тази страна по-добро място.

Имам чувството, че в някои отношения сте били дезинформирани. Вие не сте лоши хора." Това са около 10, 20% от американците. Това са много хора, например от класата на NPR (мрежа от около 900 обществени радиостанции в САЩ. NPR има много малко реклами и получава средства от правителството, както и от благотворителни организации и слушатели. Създава новинарски и културни предавания). Те са човешки същества. Всички ние сме човешки същества и като такива можем да подкрепяме и лоши режими.

- Въпросът беше защо нарекохте Джей Ди Ванс нормален човек?

-  Защото съдържа в себе си нормизъм. Той е и интелектуалец и носи интелектуалност.

- Току-що казахте, че администрацията би могла да свърши по-добра работа, за да достигне до прогресивните хора, защото всички ние сме човешки същества. Това, както добре знаете, е доста различна позиция от тази, която често защитавате в писанията си...

- (Смее се).

- Точно така. Смеете се, защото знаете, че е вярно. Там говорите за неща като деуокизация, как хората, които работят на места като „Ню Йорк Таймс“, трябва да загубят работата си. Имате идея за програма, наречена RAGE, Retire All Government Employees (пенсиониране на всички държавни служители). Споделяте идеи, които се надявам да са сатирични, за това как да се справим с непродуктивните членове на обществото, които включват основно затварянето им завинаги в изолирани пространства. Защо тонът ви и мисленето ви са се променили?

- Не, не са се променили.

- Различна ли е риториката ви в такава обстановка?

- Търсите разликите... Мисленето ми определено не се е променило. Това са само различни акценти. Например, когато говоря за RAGE, и двамата ми родители са работили за федералното правителство. Те бяха професионални федерални служители.

- От фройдистка гледна точка това е доста двусмислено. 

- Така е. 

- Но да, продължете!

- Трябва да се отнасяме към тези институции като към бизнес компаниии. Даже нещо повече - тези хора, които са имали власт, всъщност трябва да бъдат третирани още по-деликатно и с още по-голямо уважение. Победата сега означава, че това са нашите хора. Перспективата на новия режим по отношение на американската аристокрация не може да бъде нещо от рода на това да намушкаме всички професори с щикове и да ги хвърлим в канавките или нещо подобно. Тяхната гледна точка трябва да бъде, че те са нормални хора, които са обслужвали режим, който правеше наистина странни и луди неща.

- Как мислите, доколко Джей Ди Ванс инвестира в демокрацията?

- Зависи какво разбирате под демокрация. Мисля, че проблемът по принцип е, когато хората приравняват демокрацията с доброто управление. Това е много коварна дума. Въпреки че не го познавам добре, бих казал, че Джей Ди Ванс вярва основно в общото благо и в идеята, че правителството трябва да служи на общото благо. Мисля, че хора като Джей Ди и хора от по-широката интелектуална сцена около него, която е много разнообразна, биха се съгласили с този принцип. Не знам какво имате предвид под демокрация в този контекст, това, което знам обаче е, че ако демокрацията е против общото благо, тя е лоша. Ако пък е за общото благо, тя е добра.

- Мисля, че Питър Тийл също би се съгласил с това, което току-що описахте. 

- Мисля, че и всеки прогресивен човек би могъл да се съгласи с него. 

- В един репортаж от 2017 г., направен от BuzzFeed, публикуваха някои имейли между вас и десния провокатор Майло Янопулос, в които говорехте за изборите през 2016 г. с Питър Тийл. Тогава го нарекохте напълно просветен. Какво означава „напълно просветен“ в този контекст? (Питър Тийл е милиардер от Силициевата долина, съосновател на PayPal и Palantir, пръв външен инвеститор във Facebook, финансирал е компании като SpaceX и LinkedIn. Твърди се, че има голямо влияние върху Мъск и е с основна заслуга за идеологическото преобръщане на технологичните гиганти срещу политиката на Демократическата партия и подкрепата за Тръмп. бел.ред.). 

- Напълно просветлен за мен обикновено означава напълно разочарован. Мисля, че когато човек живее в прогресивния или либералния балон, използвайте какъвто искате термин, на настоящия век, и погледне към десницата или дори към новата десница, трудно вижда, че идеите, които се споделят, са добри. С тези хора не се покланяме на едни и същи богове. Ние не виждаме „Ню Йорк Таймс“ и „Харвард“ като божествено вдъхновени и водещи ни към истината и мъдростта. Не мислим, че правителството на САЩ наистина работи добре. 

- И това отсъствие на вяра е онова, което наричате просветление?

- Да. Това е разочарование от вярата в тези стари системи. Правилното нещо, което трябва да замени това разочарование, не е: „Ооо, трябва да отидем да правим нещата по начина на Къртис“, а е просто по-голяма откритост на ума и по-голяма способност да се огледаме и да кажем: "Ние просто приемаме, че нашата политическа наука е по-добра от политическата наука на Аристотел, защото нашата физика е по-добра от физиката на Аристотел. Ами ако това не е така?“

 - Казвате, че съществува историческа и политическа пристрастност, към която хората са податливи.

- Да, точно така.

- Струва ми се, че все още не сте обяснили напълно защо наличието на фигура на силен мъж би било по-добро за живота на хората. Можете ли да отговорите на този въпрос?

- Да. Наличието на ефективно и ефикасно правителство правителство е по-добро за живота на хората. Когато помоля хората да посочат всичко около тях, което е създадено от монархия, защото нещата, които наричаме компании, всъщност са малки монархии. Оглеждате се и виждате лаптоп и този лаптоп е направен от Apple, която е монархия. На него е написано, че е проектиран в Калифорния и е произведен в Китай. 

- Това е пример, който използвате често, когато твърдите, че ако Apple управляваше Калифорния, щеше да е много по-добре.

- Можете само да си представяте, че вашият MacBook Pro е произведен от калифорнийския департамент по изчислителна техника... Съжалявам, но в тази сграда все забравям да дам най-добрия си аргумент в полза на монархията, а именно, че хората се доверяват на „Ню Йорк Таймс“ повече от всеки друг източник в света. А как впрочем се управлява „Ню Йорк Таймс“? Това е пето поколение, наследствена, абсолютна монархия. 
Между другото такава беше и визията на ранните прогресисти. Ранните прогресисти, дори тези отпреди Първата световна война, ако се върнете към книга като „Дрейф и майсторство“, са много...“ 

- Трябва да кажа, че намирам дълбочината на вашата информация по-скоро за затъмняваща, отколкото за просветляваща. 

- Как мога да променя това? 

- Като отговаряте на въпросите по-директно и кратко.

- (Смее се) Добре, ще опитам.

- Има ли неща, които бихте искали да видите или, ако ги видите, ще са знак за вас, че администрацията на Тръмп предприема правилните стъпки, както Вие ги виждате? Стъпки към превръщане на изпълнителната власт в по-силна, в по-монархическа? 

- Бих казал, че администрацията на Тръмп, с цялото ми уважение - там има страхотни хора, които работят изключително усърдно - за съжаление се намират в положение, в което се опитват да разплетат Гордиевия възел.

- Тоест?

- В смисъл, че основно се опитват да... да вземем конкретно НАСА. НАСА някога беше толкова ефективна, колкото и SpaceX. Но Илон няма да оправи НАСА. Един от основните принципи на калифорнийския стартъп начин на мислене е, че е много по-лесно да се създаде нова НАСА, отколкото да се поправи старата. Този принцип се разпростира върху цялото правителство.

- Вашите идеи, наричани неореакционни, са все по-популярни в Силициевата долина. Не мислите ли, че хората възприемат вашите идеи, защото му казвате това, което иска да чуе? 

- Забавното е, че според мен това е почти обратно на истината. Някого, когото всъщност не познавам, вярвате или не, е Илон Мъск. В Х онзи ден той написа, че правилната форма на управление на Марс е не просто демокрация, а пряка демокрация. Намирам го за изключително странно, защото едно от нещата за монархията, което е известно от доста време - дори в антимонархически режими и периоди- е, че корабът винаги има капитан. Самолетът винаги има капитан. 

По принцип, във всяка среда, в която безопасността е много критична трябва да има някой, който да носи отговорност. 

Марсианската колония, която Илон ще създаде, ще бъде дъщерно дружество на SpaceX и ще има някой, който да я ръководи, ще има йерархия на командването, точно както е в SpaceX.  И затова си мисля: Илон, когато казваш, че това трябва да е демокрация, за какво ще гласуват хората? Това е наистина когнитивен дисонас, дори ако си Илон Мъск.

- Слушайки ви да говорите за необходимостта от монарх, обхващащ главните изпълнителни директори или диктаторите, меисля, че би било подценяване да не отчетем, че опитът на човечеството с монарсите е в най-добрия случай противоречив. Римската империя при Марк Аврелий изглежда е вървяла доста добре. При Нерон - не толкова. Испанският Карл III е монарх, когото често давате за пример, той е нещо като любимия ви монарх. Луи XIV започваше бизнес войни. Всички те са преди епохата на демокрацията.

- Монарсите в епохата на демокрацията са просто ужасни...

- Ужасни! Не мога да повярвам, че изричам подобни неща, но ако оставим Хитлер настрана и погледнем само Мао, Сталин, Пол Пот, Пиночет, Иди Амин, ще видим хора, отговорни за смъртта на около 75 до 100 милиона души. Като се имат предвид тези исторически прецеденти, наистина ли искаме да опитаме диктатура?

- Вашият въпрос е най-важният въпрос от всички. Защото по принцип разбирането на това, защо Хитлер е бил толкова лош, защо Сталин е бил толкова лош, е наистина от съществено значение за загадката на XX век. Но мисля, че е важно да се отбележи, че в останалата част от европейската и световната история не виждаме Холокост. Можете да изтеглите камерата назад и да кажете: "Уау, от създаването на европейската цивилизация не сме имали такъв хаос и насилие, но не можете да отделите Хитлер и Сталин от световната демократична революция, от която те са част.

- Забелязах, когато преглеждах материалите ви, че правите исторически твърдения като това, което току-що направихте, че в Европа не е имало геноцид между 1000 г. и Холокоста. Реших да проверя. 

- Имах предвид Европа, все пак.

 - Да си спомним за френските религиозни войни. Загинали са милиони хора, включително клането на хугенотите. (Клането през Вартоломеевата нощ е масово избиване на хугеноти във Франция, организирано в нощта срещу 24 август 1572 г. То е най-известният момент от Религиозните войни във Франция. Избити са между 5000 и 10 000 хугеноти. бел.ред).

- Чакайте, чакайте ...  

- Често откривам, че когато се вгледаме малко в някои от историческите..

- Чакайте, не е имало клане на хугеноти. Мисля, че го бъркате с разграбването на Безие и клането на албигойците (Има предвид първия кръстоносен поход, органициран от папа Инокентий III срещу албигойците. Според някой историци това е първият акт на геноцид в световната история бел.ред.).

- Значи те са били избити, а не хугенотите.

- Въпросът е, че хората гледат на Холокоста като нов вид дяволщина, която всъщност не е съществувала в света по този начин преди. Когато видиш как някой град е разграбен през Средновековието, виждат диви, недисциплинирани войски да буйстват наоколо. Не виждат върволици от хора, които вървят към смъртта си.

- Скептицизмът ми към аргументите ви идва от това, че давате за пример само исторически събития в подкрепа на тезите си. Примерите, които посочвате, или не са много точни фктологически или могат да бъдат тълкувани по различен начин. Но всъщност искам - само защото от някои от историческите ви препратки наистина ме заболя глава, искам да задам няколко съвсем конкретни въпроса за нещата, които сте написали за расата. Те изглеждат доста провокативни, меко казано. Ще ви прочета няколко примера: "Проблемът с белия национализъм е стратегически безплоден и не предлага ефективна политическа програма". Аз обаче мсиля, че проблемът с белия национализъм е, че е расистки, а не че е стратегически безплоден!  

Друг пример: „Много е трудно да се твърди, че Гражданската война в САЩ е направила живота на когото и да било по-приятен, включително на освободените роби. "

Третият: "Ако ме помолите да осъдя Андерш Брайвик" - норвежкия масов убиец, "но да обожавам Нелсън Мандела, може би имате майка, която искате да (нецензурна дума).“ 

- Що се отнася до Мандела, причината, поради която казах тези думи - повечето хора не знаят това - имаше малко премеждия, когато Мандела беше освободен, защото той всъщност трябваше да бъде изваден от списъка на терористите.

- Може би по-същественият момент е, че Нелсън Мандела беше в затвора, защото се противопоставяше на жестокия расистки режим на апартейд, но...

- Жестоко расисткият режим на апартейд го беше включил в списъка на терористите...

- Какво общо има Нелсън Мандела с Андерш Брайвик, който застреля невинни хора, за да отърве Норвегия от исляма?

- И двамата са терористи, и двамата са нарушили правилата на войната по един и същи начин, и двамата са убили невинни хора. Нека оценяваме тероризма с еднакви критерий.

- Т.е. Ганди е вашият модел. Мартин Лутър Кинг. Ненасилие...

- По-сложно е от това. Бих могъл да кажа и други неща, но нека преминем към един от другите ви примери за афроамериканците през 60-те години на XIX век.

Всеки читател на „Таймс“ може да отиде в лентата на Google да напише „разкази за роби“ и да прочете произволни разкази за роби, да се запознае с техния опит от онова време.  Става дума за това, че отношението към освободените роби след войната е ужасно. Наскоро един историк публикува факти, че една четвърт от всички освободени роби умират в периода между 1865 и 1870 г. Това число е твърде високо, едва ли е толкова, но...

- Не мога да потвърдя достоверността на това, но вие казвате, че има исторически примери в разказите за роби, в които самите освободени роби изразяват съжаление, че са били освободени. За мен това е още един нагледен пример за това как избирателно четете историята, защото, според други разкази за роби се говори за ужасната жестокост към тях.

- Абсолютно.

- Тогава трудно ли е да се спори, че Гражданската война е направила живота на някого по-приятен, включително на освободените роби?

- Когато казвам „някого“ говоря за група от населението, а не за отделни хора.

- Сериозно ли твърдите, че епохата на робството е била по някакъв начин по-добра от...

- Ако погледнете условията на живот на афроамериканците на юг между 1865 и 1875 г., те са много, много лоши, защото икономическата система е била разрушена.

- Не мога да повярвам, че твърдите това!

- Бразилия премахна робството през 80-те години на XIX век без гражданска война. А при нас войната причини огромни разрушения и жертви на черни и на бели. За това говоря. А за Брайвик реагирате по карикатурен начин. Каква е разликата между терорист и борец за свобода? Това е наистина важен въпрос в историята на ХХ век. Мисля, че е трудно и погрешно да кажа, че имам категоричен отговор на този въпрос.

- Какво според вас говорят вашите идеи за днешния консерватизъм?

- Мисля, че американският консерватизъм е в дълъг и много, много скръбен период на осъзнаване, че винаги е бил измама. Мисля, че една от най-главните опасности за американския консерватизъм е, че в него има толкова много лукавство, което отнема значителна енергия и внимание, а дава толкова малко резултати. Хората, които гласуват за тях и даряват средства, получават сто пъти по-малко отколкото им се обещава.

- Вие често се опирате на историята на преддемократичната епоха - период, съвпадащ с третирането на жените като второкласни граждани. А не съм виждал да говорите и оценявате статута на жените във вашите текстове. Смятате ли, че аргументите ви в достатъчна степен отчитат начина, по който монархиите и диктатурите обикновено не са добри за големи демографски групи?

- Когато погледна статута на жените, да речем, в един роман на Джейн Остин, който е отпреди да им се даде право да гласуват, всъщност изглежда доста добре.

- Жените в книгата на Джейн Остин изглеждат добре, отчаяно опитващи се си намерят съпруг, защото иначе нямат доходи?

- Виждали ли сте някога нещо подобно през XXI век? Искам да кажа, че цялата класа в света на Джейн Остин е тази на аристократите, които имат базови доходи без да лработят.

- Не желаете да признаете, че е имало аспекти на политическия живот в епохата на кралете, които са били по-лоши или са осигурявали по-малко свобода на хората, отколкото политическият живот днес?

- Това е много трудно. Вие правите грешка, която хората често правят. Бъркате свободата със силата. Свободата на словото е свобода. Правото на глас е форма на власт. Вие допускате, че чрез получаване на право на гласуване в началото на 20-ти век в Англия и Америка, жените са направили живота си по-добър!

- Смятате ли, че е по-добре, че жените са получили правото на глас?

- Изобщо не вярвам, че трябва да се гласува.

- Вие гласувате ли?

- Не. Гласуването осигурява е почти порнографски стимул, все едно подкрепяш футболния си отбор или нещо подобно. По принцип то ти дава възможност да се чувстваш така, сякаш имаш определен статус. За повечето хора днес то е източник на смисъл и ги кара да се чувстват значими. Мисля, че има нещо дълбоко илюзорно в това чувство за значимост, което измества много по-важния въпрос за нуждата от правителство, което е действително добро и което действително работи. А ние нямаме такова.

- Решението, което предлагате е, както вече казахте многократно, инсталирането на монарх или изпълнителен директор. Тогава, според вас, правителството ще е по-ефективно, по-отзивчиво и по-ефикасно. Защо имате такава вяра в способностите на главните изпълнителни директори? Повечето стартъпи се провалят и много изпълнителни директори са неефективни. Ако оставим това настрана, един главен изпълнителен директор или диктатор е много по-вероятно да мисли за гражданите като за чисти икономически единици, а не като за живи, дишащи човешки същества, които искат да се развиват в живота си, които заслужават.  Тогава защо сте толкова сигурни, че един главен изпълнителен директор би бил лидер, който може да осигури по-добър живот на хората? Изглежда като толкова опростен начин на мислене. 

- Това не е опростенчески начин на мислене. И тъй като съм работил на подобни места, където изпълнителните директори вършат своята дейност, а и самият аз съм бил изпълнителен директор, мисля, че имам по-добър усет за това от повечето хора. И така, когато основно разглеждам системите, управлявани от изпълнителни директори, мисля, че ако вземете някой от изпълнителните директори от Fortune 500, някои от тях са добри, други - лоши, но средното представяне е много добро. Изберете един произволен човек и го поставете начело на Вашингтон, и ще получите нещо много, много по-добро от това, което е там. Не е задължително това да е Илон Мъск. 

Но вие зададохте въпрос, който според мен е по-важен и по-интересен, а именно за главен изпълнителен директор, който ще мисли човешките същества като чисти икономически единици. Хубав въпрос. 
Работата е там, че обикновено смятаме, че целта на една компания е да реализира печалба или просто да продава повече стоки, но всъщност това не е истинската цел на една компания. Истинската цел на една компания е да максимизира стойността на активите си и да накара цената на акциите да се повиши. Всъщност един от начините да обединим светогледа на Чарлз I и Илон Мъск е да осъзнаем, че когато Чарлз I мисли за хората си, той ги възприема едновременно като икономически активи и като човешки активи. Той иска страната му да процъфтява. И за да може страната му да процъфтява, той иска хората - разбира се да произвеждат колкото се може повече вълна или каквото и да е друго, което Англия изнася - но и да имат чувството, че той е нещо като pater patriae, като баща на страната. Да чувства хората в своето общество подобно на родител към децата си. Така че моята цел като главен изпълнителен директор не е да събирам пари, а да направя така, че дейността ми да процъфтява.

- Казвали сте, че мислите, че независимо от целите и или заявките, Тръмп едва ли ще успее действително да постигне нещо трансформиращо заради съществуващата закостеняла правителствена бюрокрация. Но ако оставим това настрана, какво е мнението ви за Тръмп като цяло?

- Забавното е, че по-рано в разговора ни споменах за ФДР и мисля, въпреки че много хора няма да оценят това сравнение, но мисля, че в много отношения Тръмп много напомня на ФДР. Ф.Д.Р. притежаваше огромни харизма и самоувереност, съчетани със способност да бъде в центъра на стаята, да бъде лидер, да си пробива път през нечистотиите и да оправя нещата. 

Мисля, че една от основните разлики между Тръмп и Ф.Д.Р., която не е в полза на Тръмп е, че Ф.Д.Р. е от първите семейства на Америка. Той е потомствен аристократ. А Тръмп всъщност не е от висшата социална класа на Америка. И мисля, че фактът, че Тръмп всъщност не е от висшата класа му вреди много по отношение на увереността му. Мисля, че това му навреди по отношение на способността му да делегира правомощия и да се доверява на хора, които не са част от семейството му.  Мисля, че това го ограничава като лидер.  Едно от окуражаващите неща, които виждам, е, че този път той изпълнява задачите си с малко повече увереност. Сякаш наистина се чувства като човек, който знае какво прави. Мисля, че това е нещо, което е много полезно, защото несигурността и крехкостта са неговата ахилесова пета.

- А коя е вашата ахилесова пета?

- Коя е моята ахилесова пета? Аз имам проблеми със самочувствието. Рядко залагам изцяло на собствените си убеждения.

- Вашата неувереност проявява ли се в политическите ви възгледи?

- Това е добър въпрос. Винаги се опитвам да троля по-малко (в жаргонната терминология на rнтернет, тролът е човек, който публикува противоречиви, провокиращи или извън темата съобщения). С течение на времето ще видите, че определено успявам. От друга страна, ако прочетете последните ми публикации в блога, не мога да устоя на троленето на Илон Мъск, което може би е част от причината, поради която никога не съм се срещал с него.

- Инстинктът ви за тролене може би е излязъл извън контрол?

- Не, определено не е излязъл, не е стигнал толкова далеч (СМЕЕ се). 

Източник: nytimes.com

Превод: "Гласове"

 

 

 

 

Коментари

  • Contra

    25 Фев 2025 21:03ч.

    Невъобразимо базиран.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • деявс

    26 Фев 2025 7:39ч.

    И тая маймуна ни я дават за умна??? Като му прочете човек глупостите дето е наговорил и се чуди и се мае до къде са деградирали тези американци и как тукашните туземци ни ги дават за пример и им целуват краката и не само. Глолямо падение. Пази Боже.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А ти, нещо умно ще ни кажеш ли?

    26 Фев 2025 10:00ч.

    киселинни плюнки в 7.39 сутринта ни идват в повече.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И Хитлер

    25 Фев 2025 21:05ч.

    така казваше. 100 година стигат. Да живее либертарианството!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изпълнителен директор =

    25 Фев 2025 21:07ч.

    Феодал с морков и тояга.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Доньо Донев

    25 Фев 2025 21:09ч.

    има един филм “Умно село”

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чезаре Ламброзо

    25 Фев 2025 22:31ч.

    Има една книга -пар.22""

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дучето

    25 Фев 2025 21:12ч.

    го изпревари с има нема 100 години, тоз “гении”

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фен

    26 Фев 2025 6:00ч.

    Филма трябваше да е фантастика, ама се оказа пак фентъзи! Язък!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Морен

    25 Фев 2025 21:16ч.

    Ква я мислехме, ква стана.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вуте

    25 Фев 2025 21:23ч.

    И тва жабе ли ще требе да изручаме?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гьоньо

    25 Фев 2025 21:28ч.

    А Платон е писал.След демокрацията идва тиранията. Мъ той бил от стадото/според Нидалчу/.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Платон

    25 Фев 2025 21:34ч.

    писал, ама Чукча писател - не читател!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гьоньо

    25 Фев 2025 21:40ч.

    Как го разбираме сега.Изпълнителен директор или диктатор!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Политкоректен

    25 Фев 2025 21:47ч.

    Менажер на стартъп. Колко идиотски звучи на български.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Претоплена манджа

    25 Фев 2025 21:32ч.

    Какво значение има колко са диктаторите 1, 2, 5, 10, 100 или цяла дълбока държава - това е положението.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Льохман

    25 Фев 2025 21:54ч.

    Тоя бардак нема се оправи, писнаха ви блондинките ей ви брюнетки!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    25 Фев 2025 21:54ч.

    Тези кравари не се научиха да мълчат по прекалено дълбоки за тях теми като европейската история, защото веднага лъсва колко нищо не знаят.🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    26 Фев 2025 19:35ч.

    Идол ,на Рейгън и Тачър бе АЙН РАНД!С една тъпа книга,,Атлас се изправи,, , която възхваляваше ЕГОТО!<АЛЧНОСТА!От тогава досега само простотии,има сума ти филми които възхваляват тезата , че всеки идиот от улицата може да се окаже на върха и да УПРАВЛЯВА!Разбира се ,това не е така!!!ДД изработи ловки механизми за манипулация,и НЕЙНИЯТ човек от улицата отива на власт/киропро100/!!!То и затова хората се отвратиха....Този с нищо не променя тенденцията,което означава ...майка ни е жална занапред!!!!Ако това е новата америка....неам думи що простотии ни очакват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко което трябва да знаете

    25 Фев 2025 22:10ч.

    Ярвин се възхищава на китайския лидер Дън Сяопин заради неговия прагматичен и пазарно ориентиран авторитаризъм, а градът-държава Сингапур е пример за успешен авторитарен режим. Той вижда САЩ като меки към престъпността, доминирани от икономически и демократични заблуди. Но в Китай 70% от инвестициите са държавни, и в Сингапур е така. Капиталистическата олигархия в САЩ, и либертаризмът им, дори иска да приватизира армията и училищата, да няма и процент държавно, камо ли да отстъпи повечето си територия. И благодарение на либертаризмът си, САЩ са затънали от всякъде. Либертаризъм е Милтън Фридман и Айн Ранд, да и те обичат диктаторите, като Пиночет. Либертаризъм и диктатура имаше много в Латинска Америка. Вацев, Костадинов, Иво Христов, Ивелин Михайлов, К. Каракачанов, все като този блогър. Либертаризмът не беше ли вързан с въженце и шапка в "В ОЧАКВАНЕ НА ГОДО", или беше фашизмът, воден от Капитализмът-работодателят. А очакваха Годо, един селянин и един работник, или бяха демократ и републиканец чакащи Свободата, или чакаха Диктаторът - Монархът който управлява с две пропаганди, като по Макиавели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • човекът, като автентичен интелектуалец, доста умело иронизира системата и названията

    25 Фев 2025 22:18ч.

    Той разглежда изпълнителното директорство от гледна точка на ефективността и ефикасността на управлението, а не в идеологическия план дали е демократично или не. И казва, че това е ефективен начин на управление в една система, в която демокрацията е празна и провалена парадигма и текуща схема на управление, въпреки че продължава да бъде почитана от консуматорите с подобаващата й сакрализация откъм всеки един гражданин. Всъщност в САЩ, а и вече глобално не само там, демокрацията обслужва елита, а не масите, като управленска концепция - основният проблем, както посочва той, се отнася до отношението към и разпределението на общото благо. В САЩ отдавна са отвикнали на чувствителност към някакво неутрално отношение на управляващите демократични партийни котерии спрямо рационалното и справедливо използване на общото благо - то фактически се разпределя основно само в полза на свръхбогатия елит, а той вторично чрез подобни агенции като ЮСЕЙД преразпределя във вътрешен и външен план парите, както на него му е удобно и угодно. Разбира се, на първо място парите текат в бездънните джобове на корпоратократите от лобитата чрез политическите поръчки - така всъщност демокрацията е системата на чудовищната корупция, главно политическа и административна, срещу която всички пищят абстрактно, но никой не се бори реално с нея, защото счита това за утопично. И още нещо. Ако вземем предвид тези два вида публичност - едната, свързана с държавното политическо управление, наричана демократична, и другата - с управлението на корпорациите, втората не почива на никакъв демократичен сантимент, защото, както правилно казва интервюираният, ако се опънеш на шефа, просто ще изхвърчиш от службата, и ти остава само вътрешното скърцане със зъби, но не и бойкотът или продължителна демонстрация на несъгласие. Т.е. една корпоративна медия като НЙТ например, се управлява корпоративно, но като империя (както се посочва в интервюто), сиреч подобно на монархия, затова и се управлява ефективно и с отчитане на ползите, вкл. и от продуктивния йерархизъм. Напротив, една демократична публичност на държавното управление допуска тълпата да се лигави с управляващите (главно чрез медиите и режисираните протести, като по този начин хем подронва ефикасността и ефективността на публичното държавно управление, хем зверски корумпира политическите управляващи класи, особено чрез законодателството за политическия лобизъм. Разбира се, опитът да привнасяш корпоративни начала в държавното управление си е доста рисков, защото обществената стратегия не може да бъде ориентирана само към производствена икономика и финансови печалби. Но корпоративният подход лесно може да си позволи да скъса със светая светих на демокрацията - лигавенето с мненията и предпочитанията на разни вечно протестиращи плужеци (главно по линия на нпо), които в повечето случаи си нямат идея какво градивно за обществото и държавата все пак искат, тъй като не поемат никакви непосредствени отговорности за управлението им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абсолютно

    26 Фев 2025 21:11ч.

    Точно.Браво.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    27 Фев 2025 16:45ч.

    Демокрацията се е превърнала в празно понятие, понеже никой не желае да образова населението в това какво точно е демокрация. Истината е в това, че няма връзка между идеята за демокрация и формата на управление в едно общество. Поне до момента няма система, с помощта на която да се реализира в пълна степен демокрация в една държава /най-близо като че ли е Швейцария/. Повечето системи допускат узурпиране /т.н. командно административна система, наложена в социализЪма, е прекрасен пример за това/ и колкото по-голяма е възможността това да стане, толкова по-бързо бива узурпирана и държавата придобива авторитарен характер. И колелото се завърта отново. Западната идея за демокрация е формулирана преди малко повече от 800 години и не може да се каже, че осъществяването й е постигнато. Единствено сигурно достижение по повода е мандатноста. А всъщност по темата би следвало да пишат само тези, които биха могли да опишат що е то демокрация в три изречения. За този, който не е в състояние, брътвежите на въпросния "гуру" биха имали смисъл. За всеки случай журналистът е добре подготвен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха-ха-ха-ха-ха

    25 Фев 2025 22:25ч.

    Много малко познавате САЩ, мога да включа дори многознайковците, които бухат там повече от 20 години. САЩ и сега са си полицейска държава, нямате си представа колко лесно и за какви глупости вкарват в затвора, та дори и деца. Законите се прилагат много строго към бедните. В последните години, се опитаха да направят нещо по-нормално, но вместо намиране на центъра отидоха в другата крайност когато започнаха масово да пускат чернокожи и да им дават обсурдни права. Няма две мнения, че все още САЩ са държава, в която нормален човек може да си намери сравнително лесно достойна работа, но попаднеш ли под прицела на прокуратурата, дори за най-голямата глупост, ще трябва да се изръсиш здраво за добър адвокат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • фарисейски квас

    25 Фев 2025 22:26ч.

    Маркс ясно диференцира левите политики (съобразно своето време). Парадокса обаче е, че болшинството от днешните „леви“ не само, че не са чели нищо от Маркс, но дори теоретично не могат да определят, какви леви са. В глава III „Социалистическа и комунистическа литература“ Маркс ясно показва идейното противопоставяне на теоретичните движения в лявото пространство. Резонно определянето на спецификите в идеологията създава идеологическия консенсус, а не обратното. Следвайки логиката в учението на Маркс, излиза че при непознаване на фрагментите на лявото, и при неясно формиране на целите, и политиките спрямо основната идеология, то може да се окаже, че партийните функционери работят срещу собствената си идеология, без дори да разбират това. Впрочем тук няма как да не признаем правотата на Маркс, то е като да гасиш огън с течност, която не знаеш, каква е. (Така възникна феодалният социализъм — полупогребална песен и полупасквил, полуотглас от миналото и полузаплаха за бъдещето, понякога улучващ буржоазията в самото й сърце с горчива, остроумна, язвителна присъда, но винаги разсмиващ поради пълната си неспособност да разбере хода на съвременната история. Аристокрацията размахваше като знаме пролетарската просяшка торба, за да поведе народа подир себе си. Но винаги, когато той тръгнеше след нея, съглеждаше на задника й старите феодални гербове и се разбягваше с гръмък и непочтителен смях. Тази комедия разиграха част от френските легитимисти и „Млада Англия“[2]. Когато феодалите доказват, че техният начин на експлоатация се различава от буржоазната експлоатация, те забравят само, че те са експлоатирали при съвсем други, сега вече отживели обстоятелства и условия. Когато те изтъкват, че при тяхното господство не е съществувал съвременният пролетариат, те забравят само, че именно съвременната буржоазия е необходим продукт на техния обществен строй. Впрочем те толкова малко крият реакционния характер на своята критика, че тяхното главно обвинение против буржоазията се състои именно в това, че при нейното господство се развива една класа, която ще вдигне във въздуха целия стар обществен строй. Те много повече упрекват буржоазията в това, че създава революционен пролетариат, отколкото че изобщо създава пролетариат. Затова в политическата практика те участват във всички насилствени мерки против работническата класа, а в обикновения живот, въпреки всичките си надути фрази, не изпускат случая да събират златните ябълки[3] и да разменят вярност, любов и чест срещу печалба от търговия с овча вълна, захарно цвекло и ракия. Както попът винаги е вървял ръка за ръка с феодала, така попският социализъм върви с феодалния.) Първата световна приключва когато Русия и Османската империя вече не съществуват - те са главните приносители на злато в американският златен валутен резерв. И краят на Латинският паричен стандарт. И чрез версайските договори е наложен паричният стандарт в долари вместо злато - златно-дивизионният стандарт. Но споразумението се разхлабва и към 1 януари 1927 г. се прекратява. Втората световна война приключва след подписване на Бретън-Уудс договорът. Който освен, че налага Световната банка и МВФ диктатурата, златно покритие имат само доларите в чужбина, и страните да фиксират валутата си в долари. Нефтът и всичко на борсите измервано в долари. пак като златно-дивизионният стандарт.. .... Голямата депресия предизвикана от златният стандарт, я борят с кейнсианство, копаеш дупки и заравяш дупки, и войната е същото. Но средна класа и прогрес настъпва с въвеждане на социализъм, минимална възможна заплата и голям - огромен синдикализъм, леви принципи и победи. (Валентин Вацев: България има нужда от буржоазно-демократична революция) ВАЦЕВИЗМИ? Нито преди 1944 г. има перфектно буржоазно общество, нито някога в някоя държава. В САЩ има просперитет заради печатането на пари на Линкълн с бъдещо обменяне за злато, и свободна земя позволяваща излишъци на селяните - не без британсият модел на банкиране и субсидиране на новите фабрики и железници, и корабна търговия. Но средната класа е резултат само на социализмът, който се внедрява и в буржоазните уж държави след ВСВ. И изкуственият интелект признава, че най-великата страна на всички времена е СССР. ПРОСТО ФАКТИ. СССР е първа икономика през 1980те. Но червената буржоазия бе убедена да се откаже от социализмът с оръжия от космосът, с лъжи за парников ефект, за измислена дупка в озоновият слой, за измислена болест СПИН, и това което виждаме в речите на Живков и И. Костов - вяра в неолиберализмът и партийците да станат капиталистите. Както е написал на краят на "на Животните фермата", Оруел. Мао казва, че новата буржоазия са партийците които ще консервират своята власт и ще върнат капитализмът.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В глава III „Социалистическа и комунистическа литература“

    25 Фев 2025 22:29ч.

    https://chitanka.info/text/26841-manifest-na-komunisticheskata-partija/12#textstart

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В глава III „Социалистическа и комунистическа литература“

    25 Фев 2025 22:42ч.

    Маркс описва НАЦИОНАЛ-СОЦИАЛИЗМЪТ, там. А Хитлер е диктатор неолиберал-ЛИБЕРТАРИАНЕЦ. Като Пиночет и всички капиталистически диктатори, на Латинска Америка и при Южна Корея преди, Мусолини... Хитлер: "Правителството няма да защитава интереса на германският народ, чрез икономика, организирана от държавата, а ще подкрепя частното предприемачество" ............ САЩ-НОВАТА РИМСКА ИМПЕРИЯ, като старата, идва с обещания за справедливост и цивилизован избор, и голяма плячка за местната олигархия, но целта е денационализация на капиталите - инвестициите и засмукване на блага в полза на столицата на империята където е имперският елит. Пазар и евтини ресурси, стоки, за приближеното население до столицата - за да няма бунт и революция. Бедните страни не могат да изкупят произведеното от тях, стоката отива на платежоспособен пазар - където става повече изобилие и повече печалба. Важното е тези в бедните страни да имат ниски заплати, а неплатеното за заплати от добавената стойност ще служи за изплащане на заемите и лихвите на плутокрацията - компрадорите, и на държавата лишена от добри данъци върху добри заплати, и върху инвеститорите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    26 Фев 2025 2:57ч.

    "1. Експроприация на поземлената собственост и използване на поземлената рента за покриване на държавните разходи. 2. Висок прогресивен данък. 3. Премахване правото на наследство. 4. Конфискация на имуществото на всички емигранти и бунтовници. 5. Централизация на кредита в ръцете на държавата чрез една национална банка с държавен капитал и изключителен монопол. 6. Централизация на целия транспорт в ръцете на държавата. 7. Увеличаване броя на държавните фабрики, средствата за производство, пригодяване за обработване и подобряване на земите по общ план. 8. Еднаква задължителност на труда за всички, създаване на индустриални армии, особено за земеделието. 9. Съединение на земеделието с индустрията, мерки за постепенно отстраняване на различието между града и селото[6]. 10. Обществено и безплатно възпитание на всички деца. Премахване на фабричния труд на децата в сегашната му форма. Свързване на възпитанието с материалното производство и т.н." Хайде сега се разровете за програмата на НСДАП и си направете сам сравнението. Пък после говорете, че "комунизма" не е диктатура, както сам признава във всичките си 10 точки ;-) . Е разбира се диктатора е "пролетарски" и това променя съществителното диктатор в по-хуманно нещо ;-) . За "либертарианците" също имате много поздрави - ето ви книгата на Мизес, написана мнооооооооооооооооого преди любимеца на шерката на правешкия цар ;-) . https://www.google.com/books/edition/Omnipotent_Government/VTN8CgAAQBAJ Taka, че реалния комунизъм няма нито правителство, демек държава, нито пари, Да не говорим за "централизиран" кредит. Демек марсовите полюции за добра "държава" са оксиморон. И днешна България е добро доказателство, защото повечето от днешните и "държавници" са именно продукт на РСО ;-) . Съвсем друга тема е изобщо доколко либертарианската идея е реална, по подобие на комунистическата ;-) ? https://www.youtube.com/watch?v=99Hca28MrQ8

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хитрата сврака...

    26 Фев 2025 9:20ч.

    Спри да спамиш бе, ревнив дебил! Или само чети, или пиши импровизационно нещо от себе си на момента. Тук е форум, а не забавачница за угаждане на личните ти мераци само и само да ми противодействаш!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    26 Фев 2025 9:38ч.

    Нервите май нещо не са в ред, а ;-) . Цитирам цитираното. Което очевадно някой не е чел. Да не говорим за дефинициите що е то либертарианство. Освен това не знам кое ви кара да си мислите, че може да ми говорите на Ти. Така, че ако не можете да носите на критика не се правете на професор по нам-какво си . Или сте собственика на сайта? Тогава го заявете ясно . Само собственика на сайта може да реши, кое е спам и кое не е. Не пишещите в него.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • да не би случайно точно ти да си собственика и пак да си прокарваш табиетите, за да не загубиш собственост?

    26 Фев 2025 9:58ч.

    Това, което изтипосваш във вид на чаршафи, сме го чели вече десетки пъти същото из други теми. Поне го рефрешвай, приспособявайки го към всяка тема в типичния й вид. И няма какво да си коментираш чаршафите - коментирай интервюто, за да извлечем ако е възможно някакво ново знание.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    26 Фев 2025 10:10ч.

    М'че цитирам точно Маркс, от вашия цитат. Който вие смятате за сам господ Бог или неясно какво ;-) . И си е точно в темата за ляво и дясно - лявото е Монархията, дясното е Анархията. Маркс го доказва със всяко едно от 10-те си постулатчета. Той иска не фашистки а социалистически Монарх. Може и кинг, както повече ви допада. Говори за експроприация, което става или доброволно или със сила, за трудови армии и т.н. и т.д. Точно както днес ЕЦБ ви казва, че следва да се централизира кредита за да се плащат сметките на социалистическия ЕССР ;-) . Като печата, електронно евраци с трилиони . И разбира се ще експроприира, въпроса е как след като няма европейска армия ;-) ? Така, че съм си точно в темата с точния цитат. Ся, че на вас не ви харесва е друга тема. Казах, че собственика решава кое е спам и кое не а не пишещите. Не е задуължително аз да съм собственик, ако реша да пиша. Той си решава кое да трие и кое да пусне. Политиката се прави от собственици а не от пишещи ;-) . Тев имат друга роля.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жълтохубавец

    25 Фев 2025 22:38ч.

    Потресаваща некомпетентност, липса на дълбочина историческа и литературна и от интервюираният и от интервюиращия...Далече от Чомски(ляв),и Миършаймър(десен)..далече като смисъл и дълбочина на мисленето. Тоя щом е идеологът на Тръмп, жална ни майка и на тяхната майка...Иво Христов бе прав -преди месец каза че "тия от нищо не раьбират.."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    26 Фев 2025 3:06ч.

    Тръмп е експерт по банкрути ;-) ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • братът на Иван Георгиев от Попово

    25 Фев 2025 22:41ч.

    Само това:"Позволете ми да отговоря на този въпрос по начин, който според мен ще бъде СРАВНИТЕЛНО ДОСТЪПЕН за читателите на „Ню Йорк Таймс“ и това: " Говоря като Путин БАВНО И ОТДАЛЕЧ, но ще се забързам малко..." достатъчно ясно изразяват мнението му относно интелектуалното равнище на читателите на NYT!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха тези мой искат да сменят формата

    25 Фев 2025 22:51ч.

    Жт управителен съвет (борд на директорите), разните му там дълбоки държави, мафии и вся осталая, на изпълнителен директор, който просто ще е лицето на гореизброените или ако по ви харесва, тяхна кукла на конци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Майна

    25 Фев 2025 23:02ч.

    Хора , елате на себе си ... Не зная какво цели публикуването на тези противоречащи се " просветления" на този аналитик .. Но да ми дава пример Чарлз( който мислил как поданиците му да продават повече вълна или каквото там произвеждали, ха ха ха... аз спрях , щото знаем как се изхранваше Короната и как стрижеше колониите си по пиратски и коя е КОРОНАТА(!) ) и Мъск ( който ще заселва Марс, ха ха ха ..) . Тази статия ме замая , въпреки,че не съм от силициевата долина ... Има и точни попадения , но... Да , времената раждат Водачи ( Божите пратеници в съдбовни за човечеството времена) като Сталин(!) и Путин! Май ви го пуснахте за да ви подхлъзнат към ..президентска република. Вие си решавате ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логото

    25 Фев 2025 23:08ч.

    Всъщност, прав ще се окаже Еманюел Тод, че големият проблем на социалната структура на САЩ е по същество нуклеарното семейство, ориентирано към мистифицирането на някаква мнима абсолютна автономия на индивида... и последствията от това се забелязват в рамките на две ниши: едната е, че САЩ фактически трудно могат да се наместят в някакво класическо държавно управление, различаващо се от корпоративното (поради традиционната протестантска култоващина спрямо частното предприемачество) или нямащо нужда да прибягва до неговите методи и инструменти; и другата - либералната идеология, произтичаща от крайния индивидуализъм на американските граждани, която - поне в обожествяването на някаква тяхна си протестантска представа за демокрация, която в действителност е доста фиктивна, а не реална и качествено изявяваща се по отношение на формата си - си остава вирулентно и в крайна сметка (не)олиберална. И нека вземем предвид, че либерализмът (като обществено идеологическо състояние) е почти сляп за собствените ограничености пред демократичното, особено в неговите антични исторически и теоретични вариации (главно по линията на Сократ-Платон-Аристотел) и в класическия му европейски приложен вид и оттенък - оттам и избуяването на тоя продемократичен фетишизъм у американците, в условията на все пак господстваща полицейщина, цифровашко следене и все по-ограничавана реална демокрация за всички американски граждани.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • и да продължа с уточнението си

    25 Фев 2025 23:20ч.

    Тоест, искам да кажа, че в САЩ фактически имат архетипни затруднения в разбирането на начините, по които следва да се регулира общото благо, поради дефицити спрямо семейната и родова патриархалност и изначални проблеми с чувството за колективистична спойка, която да се превърне в пълноценна прообществена и в крайна сметка държавно-обществена подплатка на управлението. И е хубаво, че интервюираният го разбира ясно и го казва, давайки забавния пример с оня милиардер от Силициевата долина, който е имал щастието изведнъж да прогледне за току-що посочената слабост - тогава, озарен от това внезапно прозрение на истински, а не либерално свободния, този милиардер не само започва да иронизира всичко и всички в американската действителност, и най-вече демокрацията там, но и изведнъж спонтанно става тръмпист, въпреки че години преди това е поемал заразата на дълбокодържавния хиларизъм и култа към извращенията на джендъра, кенсъла и уокизма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Европейски ценности

    26 Фев 2025 0:37ч.

    https://chitanka.info/text/42083-antikapitalisticheskoto-mislene/23#textstart Този идеолог на консерваторите е почитател на Мизес, явно вдъхновен от него. Мизес дава опорната точка за ценностите на Западът, изключителността на западът.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • telman25

    25 Фев 2025 23:45ч.

    Понякога се случва на всеки - това е временно залитане. Сталин въвежда пенсионната възраст и такива работи - но дотук.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дясното криптофашизъм

    26 Фев 2025 0:40ч.

    Кое е обяснението на дясното за бедността, че това е лош материал, лоша генетика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оф и при тоя зад погледа гледа влечуго...

    26 Фев 2025 1:06ч.

    .............

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НОВ РЕД НОВ КУРС

    26 Фев 2025 8:33ч.

    Нека има диктатура на пролетариатът. НЕКА ИМА ДИКТАТУРА НА НАРОДЪТ. Нека да има референдуми. Нека САЩ да станат като Швейцария. Нека в сенатът да влизат според коефициентът на интелигентност и 10 000 часа обществен труд, преди да бъдат избрани. ПО ПРИНЦИП В ДЕМОКРАЦИЯТА В ДРЕВНА ГЪРЦИЯ ИМА ОСТРАКОН. Доларът може да се фиксира в злато и сребро, електричество - фючърси, според инфлацията, за стабилни цени. Доларът само за САЩ, за борсова търговия само златен еквивалент - но борсите и банките и бизнесът не работят с дефлация - каквато би причинил златният стандарт. Но може да има банкор фиксиран в кошница от валути и метали както искат от Китай. Нека има синдикална експанзия, работнически корпорации, съюзи, които да инвестират 15% от заплатите, в нови предприятия във всички области на търговия и производство. За бъдещи пенсии. Частните инвестиции да инвестират в определени области, поне 70% от печалбите, ако не, данъкът да е двоен. Нека поне 20% от сенаторите да са от работническата класа. Най яката икономика на САЩ става при Клинтън.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бълнувания разни.

    26 Фев 2025 9:26ч.

    Американците са много объркани хора. Запратени на другия край на света.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • фарисейски квас

    26 Фев 2025 9:30ч.

    Идеята за лошите гени на бедните, ражда и идеята за равенство на половете от дясна гледна точка, така и за безполовото. Щом бедността показва лоши гени, значи богатството показва добри гени, а гените са еднакви за всички полове в едно семейство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изпълнителен диктатор

    26 Фев 2025 9:44ч.

    Казват му, изпълнява. Кво да прави?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • фарисейски квас

    26 Фев 2025 9:48ч.

    Без нация няма ни демокрация ни диктатура. Може като Швейцария но да се наблегне на повече независимост, социализъм и образование. Другият начин е да прекратят щатското, и да станат единна държава. То и като Швейцария да бъдат, ще трябва ПО КАТО НАЦИЯ. Следователно трябва да са по концентрирани върху себе си, не глобалисти. Но олигархията е лакома и иска пазарите на целият свят. Така американското се разводнява. Ще е добре за САЩ да се отрежат пипалата на американските фирми за светът, и НАТО да се прекрати, но засили ООН. И пропаганда, най-важното нещо. Пропаганда на това което е истински правилно и ценно. Много пари за телевизии, медии и кино, за това. Нещо което антиСорос политиците пропускат. Разбира се Сорос е ЦРУ, еврейското лоби, капиталистическата задруга.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • фарисейски квас

    26 Фев 2025 10:09ч.

    Ярвин е прероденият Гай Фокс. ................ прочете те за него.. Но статуквото не се дава, и горко на опълчилите се. Не е случайно, че АНОНИМНИТЕ се крият зад маската на Гай Фокс. Те са създадени от ЦРУ, както ислямските терористи. АНОНИМНИТЕ са ЦРУ-СОРОС-СТАТУКВОТО-ОЛИГАРХИЯТА, и с тази маска показват подигравката си, Гай Фокс не побеждава а е жестоко убит..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българия или мафията читанка инфо

    26 Фев 2025 10:33ч.

    И най-слепите разбраха, че Анонимните са статуквото, когато показаха русофобията си в крак със статуквото. Така и най-глупавите разбраха същото за БОЕЦ и Отровното трио.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мари

    26 Фев 2025 11:00ч.

    Историческият пример с Ф. Д. Рузвелт е дълбоко неверен. Той е управлявал отчасти като диктатор, да, но не и като изпълнителен директор. За съжаление в САЩ (пък и навсякъде) масата хора са толкова неграмотни, че лесно се връзват на полуграмотните внушения на подобни типове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко което трябва да знаете

    26 Фев 2025 14:33ч.

    Ключовото при ФДР не силната му власт, силната му позиция, а това, че е знаел какво да прави, пък е било наложително. Интелектуални способности с подкрепата на други с такива. Жена му: "Думата либерал идва от думата свободен . Трябва да ценим и почитаме думата безплатно или тя ще спре да се отнася за нас." Той: "Ако се отнасяш към хората както трябва и те ще се отнасят към теб както трябва… в деветдесет процента от времето." "Данъците в крайна сметка са таксите, които плащаме за привилегията да бъдем членове на организирано общество." Жена му: "Казвах на съпруга си, че ако може да ме накара да разбера нещо, ще бъде ясно на всички останали в страната." "По -добре е да запалите свещ, отколкото да проклинате тъмнината." - Тоест поставянето на силен лидер не е достатъчно, нужна е формула за преобразяване. Жена му: "Големите умове обсъждат идеи; средните умове обсъждат събития; малките умове спорят с хората." ...... искането за лидер и диктатор е искане на малък ум..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Укроман

    26 Фев 2025 11:35ч.

    Булгаристан ще още единствената демократична страна :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дисбаланс

    26 Фев 2025 13:40ч.

    Не е нормално един човек да притежава финансови средства колкото годишните бюджети на цели държави. И да има множество такива хора. Това е по-зле от всякакви крале, султани и махараджи на миналото. Живеем в най-големия дисбаланс в историята на човечеството.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    26 Фев 2025 20:07ч.

    Това е и основният проблем! И тия с нищо не показват ,че ще променят нещо!Напротив засилват точно спекулативният експлоатиращ елемент/сделката/!САЩ въведоха тази икономическа система/е от англия де,но я усъвършенстваха идеално/Тя има три атрибута...БВП<РАСТЕЖ<ПАЗАРЕН МЕХАНИЗЪМ.Това довежда до абсурдно неравенство и имперски похвати на управление с нов начин на власт/финанси.Империя на ДОЛАРА,не точно на САЩ...Системата бвп/растеж/пазар работи като идеология и финно осъществява колониален контрол ,като унищожава средната класа/тази ,която може да погледне в канчето на олигарха и да се озъби/....ние сме нагледен пример/на прав път сме ,вървим криво ляво и ....затъваме яко./...Даже по степен на свобода /от малко към много/ сме на 78 място!!!!МНОООООГО СВОБОДНИ>Русия и Иран си делят първите две места!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    26 Фев 2025 13:41ч.

    Всичко хубаво, добро и позитивно в Европа е създадено от монархии за 2000 години. И го разруши демокрацията за по-малко от 200 години.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко което трябва да знаете

    26 Фев 2025 20:51ч.

    Когато монархията се отказа от феодализмът, трябваше да въведе данъците. Данъците са добри когато са пари. За пари трябват банки и търговия. Но парите са власт, която не произтича от кралят, тя му се изплъзва, парите. И следва буржоазна диктатура. Олигархия на богатите. Те лъжат, че има демокрация, не могат да са царе, ни диктатори, нямат всичките пари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СМЕХХХ

    26 Фев 2025 20:11ч.

    Обикновен фашизъм и нищо повече!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    26 Фев 2025 20:48ч.

    Всякакви компютърни “гении” се упражняват в социално управление, но болните им мозъци раждат само такива дивотии. Пример - Бил Гейтс. И като си помисля, че такива идиоти ще градят Старлинк и ме избива на лудизъм.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    26 Фев 2025 20:50ч.

    …Старгейт проекта на ФАЩ…

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Марин милиардера

    27 Фев 2025 15:52ч.

    Откак американците гласуваха за оранжевия павиан: * по главите им падат самолети * деца започнаха да умират от морбили - обявена, в САЩ, за победена през 2000 г. * текат масови уволнения на "безделници" като горски, пожарникари, агенти на ФБР * закриват се болници * проекто-бюджетът ще ореже почти трилион от здравеопазване и социални плащания, за да бъдат субсидирани 7-8 милиардера * инфлацията тръгна нагоре, а борсите - надолу Браво. Умно село.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи