Красимир Вълчев: „Религия“ няма да е задължителна, въвеждаме „Добродетели и етика“

Красимир Вълчев: „Религия“ няма да е задължителна, въвеждаме „Добродетели и етика“

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

„Добродетели и етика“ ще бъде новият възпитателен предмет в училище, а „Религия“ – само по желание. Така изглежда окончателният план на Министерството на образованието, представен от министър Красимир Вълчев пред БНР, след като на практика отпадна първоначалната идея за задължително обучение по „Добродетели и религии“.

"И в момента има религия в българската образователна система, но не във всички училища. Има и в почти всички европейски страни. Това не отменя светския характер на системата.

"Религия" няма да се изучава задължително. Ще има алтернативна програма "Добродетели и етика", която ще бъде основна. Нито едно дете няма да учи "Религия" против волята си. Ние само разширяваме достъпа. Религията е една от алтернативните пътеки да формираме ценности у децата", обясни министър Вълчев.

Концепцията на програмата по "Добродетели и етика" ще бъде изцяло недогматична, опознавателна, отбеляза министърът.

"Ще бъде една програма по възпитание в добро. Ще я използваме и за социално-емоционално учене.

В първи клас ще учат базови неща-какво е добро и зло и различните видове добродетели. Няма да се пишат оценки. Има голяма нужда да засилим възпитателната функция на българската образователна система.

Преди началото на учебната година родителите ще бъдат запознати с опциите. Ако има минимален брой деца, ще бъде сформирана група по "Религия". Програмата по "Добродетели и етика" ще бъде основна. Тя ще се предлага във всички училища".

Той говори и за промените в изпитите след 7-ми клас.

"Да има повече практически задачи. Едно от намеренията ни е да има интегрални изпити. Да започнем да мерим и компетентности, придобити по природни науки, пък и по обществени науки. Т.е да имаме интегрален изпит по математика и природни науки.

На следващата година, ако направим крачка, тя ще бъде миниатюрна, скромна. Ще включим няколко задачи, които ще бъдат интегрални. Природните науки са много пренебрегнати. Много са ни слаби резултатите. Няма как да просперираме като общество, ако не повишим склонността за учене на математика и природни науки".

Министър Вълчев обобщи:

"Повече практически задачи, повече задачи, насочени към прилагането на знания, повече отворени въпроси, по-интегрални задачи“.От следващата година смятаме да направим малка крачка с математика и природни науки, разясни той. 

"Не отделна част "Математика", "Физика", "Химия" и т.н".

Министър Вълчев  направи анализ на резултатите от матурите след 7-ми клас.

Среден резултат по БЕЛ и математика на НВО в края на 7. клас - 55,91 т. от максимум 100
"Сходни са с миналогодишните, но като цяло са ниски. Знаем си дефицитите. Те са свързани най-вече с трудността да се решават практически задачи.

Най-ниски и притеснителни са резултатите по математика. По български и литература имаме средно добри резултати. Наблюдават се обаче слаби в училищата с концентрация на деца от ромски произход".

Проблемите с математиката са системни и поколенчески, отбеляза още той в предаването "Неделя 150".

"Имаме по-малко часове, но повече съдържание. Учениците и учителите препускат. Няма време да затвърдят знания. Това води до лесна демотивация.

Една от основните цели на реформата, която сме си поставили, е да осигурим повече време".

Днешните ученици по-трудно се концентрират заради продължителното взаимодействие с екрани, отбеляза още той.

"Изследване на ОИСР показа, че нашите ученици са с най-висок процент на разсейване".

Започваме дискусия и изработване на визия за промени, посочи министърът.

"Още през февруари публикувахме концепция за промени в учебните програми. Това може би е най-важната реформа. Важно е и как изпитваме учениците.

Трябва да се префокусираме от заучаване към функционалност. Да засилим възпитателната функция в тези програми, социално-емиционалното учене. Да ги направим по-рамкови – да има по-голяма възможност учителите да гледат нивото на учениците си".

Частни уроци винаги ще има, докато има училища, които са по-желани, обясни той.

"Но ние можем да направим частните уроци по-малко рентабилни. Частните уроци са толкова по-рентабилни, колкото повече може да се заучава, колкото повече изпитът е по конспект".

Не може толкова бързо да се случи промяната в учебните програми, добави обаче Вълчев.

"По-важно е да я направим добре. Учениците ще научат повече, ако оптимизираме учебното съдържание.

Поставили сме си за задача от 2026-2027 да облекчим малко програмите по профилираната подготовка".

Министърът коментира атестацията на учителите.

"Предлагаме една по-облекчена и работеща оценка. И в момента учителите се оценяват ежегодно и получават диференцирано заплащане. Предлагаме да се направи ежегодна оценка на труда, от която да зависи не само диференцираното заплащане, но и кариерното израстване, включително да бъде и основание за освобождаване, когато има ниски резултати".

Той отбеляза, че правителството е редовно и е длъжно да работим с по-дългосрочен хоризонт.

"Да правим промени в системата, които смятаме, че са необходими. Аз, като министър търся политическа подкрепа в управляващата коалици и извън нея. Трябва да имаме относително съгласие за посоката на основните промени в образованието".

Виждаме едно обезценяване на вота на недоверие като политически и конституционен механизъм, коментира още той.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл

Източник: БНР

 

 

Коментари

  • Ретранслатора

    06 Юли 2025 16:07ч.

    Добродетели и етика са неразривно свързано с религията. Десетте Му заповеди са търсените добродетели и като продължение и етика!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Красимир Вълчев: „Религия“ няма да е задължителна, въвеждаме „Добродетели и етика“

    06 Юли 2025 17:25ч.

    Чии Добродетели и Етика на ПуПу-ДеБъ, ГЕРБ, ДПС-НН, ИТН, ЕС, Урсула, НАТО и т.н., и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Имам питане към министърчето

    06 Юли 2025 16:10ч.

    В коя друга сфера работещите се атестират ежегодно и от това “зависи не само диференцираното заплащане, но и кариерното израстване, включително да бъде и основание за освобождаване, когато има ниски резултати”? Как ще измерваме резултатите? В ябълки и домати? Може ли да се сравняват децата в едно селско училище с тези от големия град? И още: всички проблеми, които Вълчев се опитва да представи като проблеми на системата, не произтичат ли от мераците на предишни министри именно на ГЕРБ, които все така искаха да я обновяват. Че и той е в числото. Настоящите учебни програми бяха разработени и приети при правителство на ГЕРБ. Законът, който той критикува в частта му за степените – също. Или мисли, че сме забравили кой забърка тези каши? Сега – ни лук ял, ни лук мирисал. Отново реформи на реформите. Сигурно менторите му пак са им обещали нещичко за чопване. На гърба на всички си правят експерименти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Монархофашист

    06 Юли 2025 16:25ч.

    Вашите комуноидни идоли не тръбяха ли, че "религията е опиум за народите", изведнъж как станахте толкова вярващи?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 06 Юли 2025 16:25ч. Вашите комуноидни идоли не тръбяха ли, че "религията е опиум за народите", изведнъж как станахте толкова вярващи?

    06 Юли 2025 17:29ч.

    В увода към труда си “Към критика на Хегеловата философия на правото” Маркс пише: „Религията е въздишка на угнетената твар, сърце в безсърдечния свят, както и дух в бездушните порядки. Религията е опиум на народа.” Известната фраза "Религията е опиум за народа" принадлежи на Карл Маркс, въпреки че често се приписва на други. Тя е част от неговия по-широк анализ на ролята на религията в обществото, където я вижда като средство за успокояване на страданията и потискане на класовата борба. В оригиналната си форма, фразата е част от предговора на Маркс към "Към критика на Хегеловата философия на правото". Маркс използва метафората на опиума, за да подчертае, че религията предлага утеха и отвлича вниманието на хората от техните реални проблеми, които са породени от социалните и икономически условия. Въпреки че Маркс е авторът на фразата, той не я използва в отрицателен смисъл, а по-скоро като констатация на функцията на религията в определени исторически контексти. По-късно, обаче, тя е използвана като средство за критика на религията и като аргумент за нейното отричане.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сорос НПО.

    06 Юли 2025 17:09ч.

    Благодаря. Чакахме дълго да ни пуснете да влезем във всеки клас 1-12.задължителни. Благодарим на църквата и на Величие за подаръка

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 06 Юли 2025 17:09ч. Благодаря. Чакахме дълго да ни пуснете да влезем във всеки клас 1-12.задължителни. Благодарим на църквата и на Величие за подаръка

    06 Юли 2025 17:30ч.

    Точно! Соросоидите нпо-шници изиграха дори и Църквата!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не, Вълчев - учебен предмет "Православие" трябва да бъде ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН за всяко българско училище!

    06 Юли 2025 17:12ч.

    И вътре в училището вече да БЪДЕ ПО ЖЕЛАНИЕ на родителите и учениците! Това ви задължава един вид, текста в Конституцията, че основната религия на България е Православната! ... Това е "измъкване" с лъжа от изучаване на ПРАВОСЛАВИЕТО - мъдростта на НАЙ-ДОБРОТО УЧЕНИЕ за живота между човеците на на училища налазени от чужди агенти НПО, които НПО факт съсипват младите българи с глупости, а резултатите са явни - отродяване от българското и неграмотност невиждана. ВЪН НПО ОТ БЪЛГАРСКОТО УЧИЛИЩЕ! От какъв зор се пускат чуждите агенти НПО да тровят българският дух и душевност, кажете министър Вълчев, неграмотност и отродяване от Българското, защо? Ние сме европейци, НПО не ни правят по-европейци. Ай сик

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Грешиш чадо

    06 Юли 2025 17:23ч.

    Православието не е основна, а само традиционна религия по конституция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Към Сорос НПО

    06 Юли 2025 17:20ч.

    Хич не са чакали. Налазили са училищата чрез министерството и директорите, а те знаят оттам нататък какво да правят. Всичко е оплетено в мрежите им. Страшно е!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да не откриваме топлата вода по трудния начин

    06 Юли 2025 17:37ч.

    на проби и грешки, защото не може по закон една религия да има предимство пред друга, щом всички хора са равнопоставени пред закона и държавата, независимо дали принадлежат към малцинство или мнозинство. Затова ако се даде право на БПЦ и исляма да водят такива часове в държавните училища, ще има законни искове на същото право от страна на другите регистрирани вероизповедания, а може би и от НПО-та. Затова е разумно да се използва опита на други страни и да се изучава сравнително религиознание (comparative religion) в държавните училища, където в съответния учебник да се представят и сравняват различни религии, не в еднакъв обем, но всички които са регистрирани у нас. Така всека религия може да иска да бъде включена в този учебник, но не повече от това. Извън училищната система всяка религия може да си организира собствени "неделни" училища, както в традиционно вече столетия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хайде небългарите да не ни казват как да си възпитаваме НАШИТЕ български деца в България, бе!

    06 Юли 2025 18:28ч.

    Нахалството ви няма граници пишещият в 17:47 ч. очите ви все завистливо по българското, че и връз главите ни се качихте безсрамно тук в България, а ние ви приехме като свои, че и ви спасявахме.... .... Та ПО КОЙ ЗАКОН ЕДНА РЕЛИГИЯ - ПРАВОСЛАВИЕТО тук, ВПИСАНА В КОНСТИТУЦИЯТА НА ДЪРЖАВАТА БЪЛГАРИЯ, НЕ МОЖЕ ДА ИМА ПРЕДИМСТВО предимство пред други религии - неосновни, нетрадиционни за България?! .... Кой закон слагаш по-високо от Конституцията с вписано Православието? И изобщо - спрете да ни се бъркате в българското бъдеще. .... На нас българите - изобщо не ни пука учите ли, неучите ли религия задължително във вашата Родина. Ай сиктир вече

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мафиотските добродетели и етика

    06 Юли 2025 18:01ч.

    щели да се преподават на децата от най-ненавистното правителство, в което всичко е лъжа и фалш: и избори, и предизборни обещания, и вярност към Конституцията, и институции от най-високо ниво, като председател на НС, до последния селски кмет. Но най-голямата лъжа е, че това е българско правителство, защото всичките други лъжи и фалш са против съществуването на българската държава и нейната елементарна суверенност. Направо кажете на децата, че живеем в поредното робство от ужким 1344 годишната ни история и чакаме поредния освободител да ни обезпаразити.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи