Axios: Агент на ЦРУ е бил в контакт с Лий Харви Осуалд преди убийството на Кенеди

Axios: Агент на ЦРУ е бил в контакт с Лий Харви Осуалд преди убийството на Кенеди

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Според разсекретени документи агент на ЦРУ е осъществил контакт с Лий Харви Осуалд преди той да стреля по американския президент Джон Кенеди на 22 ноември 1963 г. Това е първото неофициално признание на ЦРУ за такъв контакт, пише изданието Axios.

В публикуваната партида от 40 документа се съдържа ключов меморандум от 17 януари 1963 г., в който се посочва, че агентът и специалист по психологическите операции Джордж Джоанидис е получил фалшиво име - Хауърд Геблър - и подправена шофьорска книжка.

Досега ЦРУ отричаше Джоанидис да е използвал това име или да е бил във връзка с антикомунистическата група Cuban Student Directorate (DRE), която се противопоставяла на режима на Фидел Кастро. Същата група влиза в контакт с Осуалд няколко месеца преди убийството и след това разпространява информация, че той е про-Кастро активист.

"Официалната прикриваща история за Джоанидис вече е мъртва", казва авторът и експерт по убийството на Кенеди, Джеферсън Морли. "Това е сериозно развитие. ЦРУ променя версията си за Лий Харви Осуалд."


Информацията излиза наяве като част от заповед на президента Тръмп, с която правителството е задължено да изпълни закона за разсекретяване на документите, свързани с убийството на Кенеди - JFK Records Act от 1992 г.

До края на 90-те почти нищо не се знаеше за ролята на Джоанидис.

Джордж Джоанидис е заместник-ръководител на офиса на ЦРУ в Маями, отговарящ за психологически операции и политически действия. В това число - финансиране и контрол над DRE.

През август 1963 г. агенти на DRE се сбиват на публично място с Осуалд в Ню Орлиънс, докато той раздава листовки в подкрепа на Куба. По-късно той участва в телевизионен дебат с активисти от DRE, с което към него е насочено допълнително медийно внимание.

След убийството на Кенеди, DRE веднага описва Осуалд като комунист и поддръжник на Кастро. Историята е отразена в Miami Herald и Washington Post.

Година преди Осуалд да стане известен като привърженик на Кастро, Пентагонът разработва план, наречен Операция "Северни гори" (Operation Northwoods). Целта е да се инсценира фалшиво нападение на територията на САЩ, вината да бъде хвърлена върху Куба, а след това да се оправдае нападение срещу нея.

Документите не доказват, че ЦРУ е участвало в самото убийство, нито че Осуалд не е действал сам.

Осуалд е убит от Джак Руби само 48 часа след покушението над Кенеди. Малко преди да бъде застрелян, Осуалд заявява, че е "набеден".

Разсекретените документи обаче потвърждават, че ЦРУ е лъгало в продължение на десетилетия за връзката си с DRE - пред комисии като тази на Уорън, Комисията Чърч и Комисията по убийствата в Конгреса.

След убийството Джоанидис е назначен за връзка между ЦРУ и Конгреса, разследващ случая. Той умишлено прикрива участието си с DRE, забавя предоставянето на документи и лъже разследващите.

През 1981 г., две години след края на разследването, Джоанидис получава медал за заслуги от ЦРУ.

Конгресмен Ана Полина Луна заяви, че Джоанидис е бил "1000% част от прикриването" на информация от страна на ЦРУ. От разузнавателната агенция не са коментирали разкритията.

Източник: dnes.dir.bg

 

 

Коментари

  • Отдавна е известно,

    06 Юли 2025 9:53ч.

    че ЦРУ убиха Кенеди, понже искал държавата да разполага с парите си, вместо частници.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    06 Юли 2025 11:39ч.

    евреите не прощават някой да не им се подчинява: джон кенеди го убиха, защото поиска на зелените хартийки да пише, че са собственост на САЩ, а не на евреите (самонарекли се "федерален резерв")...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    06 Юли 2025 9:58ч.

    ЦРУ, МОСАД или мафията. ЦРУ заради ФЕД, МОСАД заради инспекциите на Симона а мафията заради провала със "Залива на прасетата"...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Птибурдуков

    06 Юли 2025 12:25ч.

    Версията за Димона наскоро пак стана актуална. Ето стара реч на Кадафи пред ООН https://x.com/MyLordBebo/status/1834962670509838713

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИвКо

    06 Юли 2025 10:57ч.

    Убит с пушка АР-18 с патрон дум-дум от агент на ФБР охраняващ президента, пушката била заредена па той я изпуснал та паднала в краката му и тя взела та гръмнала и улучила главата на Кенеди по късно Боби пак убит от охраната си. ПП. Предположение, поне 1/3 от сенаторите са знаели предварително какво ще стане.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Dr Dre

    06 Юли 2025 12:58ч.

    А неговата роля?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хич няма да я чета тази статия

    06 Юли 2025 13:42ч.

    Нищо ново! Също, както някой да ти съобщи, че слънцето изгрявало от изток. П(д)ачков да смени десена!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    06 Юли 2025 13:53ч.

    Основната причина за убийството на Кенеди е, че иска да изземе от частната еврейска фирма "Федерален резерв" печатането на Долара! Наред с това той е имал и за врагове американската мафия и ястребите-войнолюбци, които са били против него, защото не се е намесил с войски в Куба. Съчетаването на трите вида врагове на Д. Кенеди се оказва смъртоносна комбинация! То и сега Тръмп е заплашен също, защото той също се стреми към мирно уреждане на конфликтите, но против това е огромния военно-промишлен комплекс на САЩ, който съществува в този си мегавид благодарение на войните, които САЩ разпалват в целия Свят!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИвКо

    06 Юли 2025 16:02ч.

    И още една причина дето от неудобство не се тиражира, двамата братя не са могли да си разделят Норма Джиин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Безплатна Енергия

    06 Юли 2025 14:30ч.

    Сега ако Тръмп е на местото си, той трябва да разформирова ЦРУ, да уволни старите попърдаци, и да създаде друга организация за разузнаване.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи