Стоян Панчев: Имаме два избора – или по-голям дефицит, или по-високи данъци. Фокусът върху еврозоната е в миналото

Стоян Панчев: Имаме два избора – или по-голям дефицит, или по-високи данъци. Фокусът върху еврозоната е в миналото

Интервю на Спас Крайнин, БНР със Стоян Панчев

При Бюджет 2025 имаме два неприятни избора – или по-голям дефицит, или по-високи данъци. Това заяви пред БНР Стоян Панчев, Експертен клуб за икономика и политика. Той посочи, че би предпочел по-голям дефицит.

"Дългосрочното натрупване на структурни дефицити води до повишаване на дълговото бреме, но ако веднъж или два пъти се случи да сме над трите процента, не е толкова страшно, особено при наличието на идея как да бъде консолидиран този бюджет". 

Панчев обясни, че по правило бюджетът трябва да бъде представен до края на октомври. 

"Проблемът е, че това се случва по време на избори. Служебният финансов министър няма нужната политическа подкрепа да предложи бюджет с определени елементи, които са непопулярни". 

Фокусът върху еврозоната остана в миналото, отбеляза още експертът.

"Не изпълняваме критерия за инфлация. Ако се окаже, че имаме и дефицит над три процента, това ще означава, че не изпълняваме и втори критерий. В този смисъл се отдалечаваме от влизането в еврозоната. Прозорецът, в който можеше да се влезе, почти се е затворил. Но не смятам, че е такъв приоритет да се случи точно сега". 

Доходите в България растат, но през последните три години имаше висока инфлация и някои работещи българи са обеднели в реално изражение, т.е. заплатите им са се повишили с по-малко от 30%, колкото е ръста на инфлацията, обясни Стоян Панчев.

Той посочи кои от грешките, допуснати при изготвянето на бюджета за 2024 година, не трябва да бъдат повтаряни при съставянето на този за следващата година.

"Неправилна е общата философия, че трябва задължително точно сега да бързаме да изпълним критерия за трите процента дефицит. 

Твърде бързото увеличаване на минималната работна заплата е по-добре да бъде заменено с друг тип социални мерки.

Изключенията за определен тип бизнеси, които плащат по-ниско ДДС, трябва бъдат премахнати".

Повишаването на корпоративния данък за големите фирми Панчев също отчете като грешка.

"Най-големият проблем обаче е хвърлянето на нещата за бъдещето. Тъй като има избори, взимаме лесни решения, но не гледаме дългосрочната картина, която се влошава".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл тук.

Източник: БНР

 

 

 

Коментари

  • Да де,

    17 Окт 2024 17:03ч.

    ама нито един от представените избори не е решение. И двата намаляват икономическата активност и в крайна сметка водят до дългова спирала. Има и решения, средносрочни/дългосрочни, но срещу тях ще писнат и и.д. "управляващи", и евро "партньорите" ни, и атлантическите такива. Краткосрочно ще има страдание и мизерия при всички положения. А ако продължаваме по същия път, такива на степен ще има и дългосрочно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Contra

    17 Окт 2024 17:04ч.

    Аз се сещам за още един избор - масови уволнения в безполезната паразитска администрация.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А защо не се пита

    17 Окт 2024 17:44ч.

    А за какво ни е някаква си еврозона и това ли ни е проблемът? Защо не отговори на следните прости следствия от двете алтернативи? По-висок дефицит: означава нови заеми и още печатане на пари без покритие. Проблемът е валутният борд обаче. По-високи данъци: това вероятно е ДДС и всякакви скрити други, акцизи, такси и ала бала до премала. Което е с ограничено действие, после пак тръгва надолу. Или еврозоната щяла да ни предпази? Ха.Ха.Ха.Ха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айдее и това комуне

    17 Окт 2024 17:53ч.

    А не може ли по-малко разходи? Напр. оптимизиране на администрацията. Напр. да се вдигне данък сгради, особено празни. Напр. да започне контролът да си събира глобите, вкл . КАТ, напр. да се актуализират общинските наеми към пазарни цени, напр. да се проверят всички договори на минимална работна заплата за укриване на данъци и осигуровки. Напр. да започне санкционирането на незаконно строителство, освен по доноси. Напр. някои големи кражби да позавършат с конфискация на 5-6 млрд. минимум. И да не забравим онзи диск със списък на разни именити измамници, който изчезна някъде из службите. Как така ще вдигаме данъците.. Първо диска и после данъците. Иначе бой.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оооо

    17 Окт 2024 17:57ч.

    Забравихме ресторантьорите! Които още са на 9% ДДС! Значи те да си стоят на преференция, а на всички останали да им се вдигнат данъците? Е как ще стане тая работа? Трябва да се ощавят първо кръчми и туризъм, които са дежурните крадци на данъци и осигуровки и после вдигане на данъци. Иначе...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Проблемът на строителството е,

    17 Окт 2024 18:25ч.

    че най-проблемното такова си е съвсем "законно". За един "Златен век" се сещам, с все парламентарните процедури по въпроса и раздаването на някакви мезонети и прочее... Колкото до това, дето го предлагаш, ще погнат хората по селата, дето са си построили "незаконен" навес у собствения двор, че да си пекат чушките на завет... И за останалото имам коментар, но няма смисъл... Но и всичките тези предложения заедно с най-доброто си възможно изпълнение няма да стъпят на малкия пръст на вдигането на ДДС с 1%.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • и наши и чужди ни цакат жестоко

    17 Окт 2024 19:10ч.

    Крайно време е българските политици да дадат ясен отговор на суверена по какви причини работят против него и защо не желаят по никакъв начин да чуят неговото мнение, въпреки че са негови представители и трябва да работят за него по Конституция. Освен Еврозоната сега голям проблем е и Шенген, където започнаха много да ни искат защото се очакват големи стълпотворения от бежанци заради войната в близкия изток и те трябва да остават у нас, а не в страните от Шенген за където са се запътили. И наши и чужди ни цакат по най-бруталния начин

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ъхъ, 3 % дефицит ежегодно

    24 Окт 2024 8:30ч.

    е новото фискално “нормално”, а “балансиран бюджет” са мръсни думи. Всеки днешен дефицит е утрешната инфлация и данъци. Какво не му е ясна на “експерт” Панчев?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи