САЩ се опитва да въвлече Южна Корея в антикитайски технологичен съюз

САЩ се опитва да въвлече Южна Корея в антикитайски технологичен съюз

През май президентът на САЩ Джоузеф Байдън посети Южна Корея, където най-напред отиде в Samsung Electronics, която по това време се подготвяше да започне серийни доставки на 3 nm продукти. Високопоставеното лице остави автограф върху една от силициевите пластини, но се смята, че посещението му в Южна Корея е имало за цел да привлече страната в технологичен съюз срещу Китай.

Според изданието Business Korea, правителството на САЩ подхранва идеята за такъв съюз от март и ще проведе първата си междуправителствена работна среща на 31 август. Воденият от САЩ алианс ще включва също Тайван и Япония, докато Южна Корея се колебае дали да участва, тъй като компаниите Samsung Electronics и SK hynix, които генерират по-голямата част от приходите от износ, са силно зависими от Китай. Дори не става въпрос за обема на доставките на памет за Китай, тъй като и двете компании имат големи производствени мощности за памет в тази страна.

Например заводът на Samsung Electronics в Сиан осигурява на корейския производител 40% от продукцията на NAND-твърдотелна памет. В случая на SK hynix заводът в Уси доставя на корейската компания 45% от продукцията на DRAM. По-рано SK hynix договори закупуването на базирания в Далян завод за твърдотелна памет 3D XPoint от Intel и в бъдеще той също ще бъде изцяло контролиран от корейската страна. Подобни зависимости усложняват участието на Южна Корея в технологичен съюз, който може да влоши отношенията с Китай.

Според анализатори, другите членове на алианса не са толкова приятелски настроени, колкото изглеждат. Япония например не крие намерението си да намали зависимостта си от Тайван, като разчита, че американските ѝ партньори сами ще овладеят 2 nm технологията. Дори наличието на изследователски център на TSMC в Япония, който Тайван ще използва в своя полза, не му пречи да го направи. САЩ също биха искали да намалят собствената си зависимост от Тайван, но досега го правеха, като канеха TSMC да изгради съоръжение на тяхна територия. Япония и Южна Корея също са силно зависими една от друга по отношение на доставките на материали за чипове за памет, но скорошната история показва, че в тази област не всичко е наред.

Коментари

  • Observer

    17 Юли 2022 14:40ч.

    На Кисинджър дълбоките замисли навремето. Събудиха спящия дракон, уж да литне над Съюза, пък после докараха нещата почти нищо на собствения им пазар да не е от другаде, без дрехите и обувките, които пък са от Третия свят, сега опряха Южна Корея да ги спасява.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Momo

    17 Юли 2022 18:54ч.

    Еми нали все някой трябва да създава технологии в тоя съюз. САЩ вече не са на картата та търсят кой да бачка. Смях е ситуацията! Смях!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Н.Н.

    17 Юли 2022 20:16ч.

    Колкото успешно "отслабиха" Русия, толкова и ще "отслабят" Китай. Само дано не ни докарат до ядрена война, че и Китай е ядрена сила, както и близката до нея Северна Корея.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи