Руската платежна система Mir заменя Visa и MasterCard

Руската платежна система Mir заменя Visa и MasterCard

Историята на проекта за създаване на руска платежна платформа, която да се конкурира с чуждестранните услуги, датира от март 2014 година. Тогава, след като САЩ налага санкции срещу Русия, Visa и MasterCard спират да обслужват картите на няколко руски банки, което направи въвеждането на независима платежна система в страната особено спешно. През май същата година президентът подписва закон за създаване на национална система за платежни карти (НСПК), а в средата на 2015 г. започва междубанково тестване на новата платформа, наречена Mir.

Приблизително по същото време вътрешните трансакции с карти MasterCard и Visa са прехвърлени към обработката на НСПК, а няколко месеца по-късно, през декември, е издадена първата карта Mir. Националната система за платежни карти, акционерно дружество, създадено от Банката на Русия, става оператор и оперативна клирингова къща на платежната система. Понастоящем към платформата са свързани общо над 270 руски банки, 158 от които издават карти MIR.

Всеки руски гражданин може да си открие карта MIR. От 1 юли 2017 г. картата е задължителна за пенсионерите, държавните служители, служителите в публичния сектор, лицата, получаващи бюджетни плащания (напр. получатели на държавни помощи и студенти). В допълнение към социалните карти гамата Mir включва дебитни, кредитни и съпътстващи карти. За заможните хора е предназначена премиум картата Mir Supreme, която предоставя на притежателите си увеличен кешбек, отстъпки, обслужване в бизнес салони на летища по света и други бонуси. По правило таксите за издаване и поддържане на картата Mir са по-ниски или сравними с тези на други платежни системи. Тези услуги са безплатни за притежателите на социални карти.

Картите Mir работят в цяла Русия, във всички точки, където се приемат банкови карти, включително в Крим. С картата може да се плаща и в чужбина. Според службата за обслужване на клиенти на платежната услуга в момента плащането с картата Mir е възможно в 12 държави освен Русия, включително Турция, Виетнам, Армения, Беларус, Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан, Казахстан, Южна Осетия, Абхазия, Кипър и Обединените арабски емирства. Някои чуждестранни онлайн магазини също поддържат приемане на карти Mir, като отличен пример в този случай е най-големият китайски пазар AliExpress.

Платформата Mir е в съответствие с международния стандарт за сигурност на данните на индустрията за платежни карти (Payment Card Industry Data Security Standard, PCI DSS). За допълнителна защита на онлайн плащанията в системата са въведени

Притежателите на карти Mir могат да се възползват от много преференции. Сред тях са възможността за безплатно зареждане на картата в банкоматите на всяка банка и наличието на програма за лоялност, която дава възможност за значителни икономии при покупки в магазини и при плащания за различни услуги. В момента притежателите на карта Mir могат да получат 10% кешбек за покупки в руския магазин Ozon, 15% отстъпка за пенсионери във веригите Magnit и Dixy, кешбек от 10 рубли при плащане със смартфон в метрото, MCC, MCD и наземния транспорт в Москва, до 30% отстъпка при закупуване на застрахователни полици от Max, Absolut Insurance, Euroins и Allianz, както и други бонуси. Освен това Mir  позволява да се заплащат без такса държавни и комунални услуги на порталите Gosuslugi.ru и Mos.ru.

През първите девет месеца на 2021 г. са издадени 108,6 милиона карти Mir. До този месец на Mir се падат 25,2% от всички картови трансакции в Русия и 32,3% от издадените нови карти.

Настоящата геополитическа ситуация промени из основи присъствието на руските банки и граждани на финансовия пазар, които се сблъскаха с прекъсването на връзката с международната платежна система SWIFT и многобройните блокади от страна на чуждестранни финансови институции. Няма съмнение, че вътрешната платформа Mir ще продължи да се развива активно. Банката на Русия планира да разшири партньорството си с платежните системи, опериращи в Евразийския икономически съюз (ЕАИС) и Общността на независимите държави (ОНД), да въведе отворена API технология, да подобри качеството и достъпността на финансовите услуги и да създаде условия за небанковите организации да използват услугите на националната платежна инфраструктура.

Коментари

  • И кому беше нужна тази информация?

    05 Март 2022 2:39ч.

    А, забравих, че вече предавате от Русия. Е, ако някой отива в Узбекистан на екскурзия или в Абхазия на море, ще ми е полезна. Ако има начин да се стигне до там.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Карта Мир

    05 Март 2022 9:28ч.

    За пълнота на информацията е редно да се спомене, че въпросната карта е разработена и внедрена в русия от МастерКард

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тъзи карта мир ще може да се плъзне само в процепа на Адолф Путлер

    05 Март 2022 9:38ч.

    И той ще изплюе кръфт и слузт

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да,Русия преживява трудни моменти

    05 Март 2022 9:39ч.

    в своето съществуване,ще има пречки и вътре в страната предвид либералната 5-а колона в лицето на Чубайс и& ,но по важното е че намира сили да се справи с този англо-саксонски натиск и ще го стори за разлика от жалките псевдо политици на Запад а и в България!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мутра

    05 Март 2022 10:17ч.

    А кой ще замести интер, майкрософт, икеа и да не изреждам повече ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • топ 10

    05 Март 2022 11:37ч.

    Техни местни фирми. Патентните права отпадат и всичко, що е било досега уж само западно, ще стане и руско.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мутра

    05 Март 2022 11:49ч.

    Като ги знам колко ги бива в тая работа, това да не са бомбандировки над Украйна

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • майкрософт

    05 Март 2022 10:37ч.

    е лесен - те си имат линукси, и свободни офис пакети не е като да няма. процесорите - арм са достатъчно мощни, пак на линукс. икеа не е задължително да съществува - и без нея немебелирани къщи няма да останат. като си ритат пазара - техна воля.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • след украйна е ред на прибалтика

    05 Март 2022 12:02ч.

    Там трябва да следим събитията, защото отработения опит ще бъде приложен сетне върху Румъния и България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Николай Колев

    05 Март 2022 14:17ч.

    Много правилно!!! Русия трябва да изгони от страна си всички фирми и граждани на САЩ и англосаксонската уродлива мафия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • След което да легне пияна на руската си печка

    06 Март 2022 2:44ч.

    И да се наспи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи