Развитите страни загубиха лидерството си в ядрената индустрия

Развитите страни загубиха лидерството си в ядрената индустрия
Руските и китайските проекти за реактори са водещи в света

По данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ) към 2017 г. 87% от новите ядрени реактори са построени или са в процес на изграждане по руски или китайски проекти. Развитите страни са загубили лидерството си в тази област и не е сигурно, че ще успеят да си го върнат. Ръководителят на МАЕ призовава властите и бизнеса в развитите страни да променят отношението си към мирния атом. Без ядрена енергия светът няма да постигне неутралност по отношение на климата до 2050 година.

"Развитите икономики са загубили лидерството си на пазара, тъй като 27 от 31-те реактора, чието строителство е започнало от 2017 г. насам, са руски или китайски проекти", заяви ръководителят на МАЕ Фатих Бирол.

МАЕ е създадена през 1974 г. в отговор на петролната криза от 70-те години на миналия век. По онова време тя играеше важна роля, наред с другото, за масовото изграждане на атомни електроцентрали по света. Днес той се намира в подобна ситуация - изкопаемите горива са застрашени от санкции и геополитически кризи, а ядрената енергия на практика е забранена за развитите страни.

Възстановяването на ядрената енергетика не само ще допринесе за енергийната независимост на колективния Запад, но и ще помогне за постигането на неутралност по отношение на климата до 2050 г. - цел, която всички прогресивни страни са си поставили. Според МАЕ това ще изисква удвояване на производството на ядрена енергия, което е постижимо, но изисква достатъчно усилия от страна на властите и бизнеса.

"В днешната глобална енергийна криза, рязко покачващите се цени на изкопаемите горива, опасенията за енергийната сигурност и амбициозните ангажименти за опазване на климата вярвам, че ядрената енергия има уникална възможност да се завърне", каза Бирол. - Новата ера за ядрената енергетика обаче в никакъв случай не е сигурна.

Според ръководителя на МАЕ правителствата трябва да прилагат политики, които да осигурят безопасна и устойчива експлоатация на атомните електроцентрали за много години напред, както и да инвестират в нови технологии. МАЕ смята, че една от обещаващите технологии са малките модулни реактори, чиито предимства са сравнително скромният бюджет, краткото време за изграждане и бързият период на възвръщаемост (въпреки че експертите предупреждават, че малките реактори ще генерират 35 пъти повече радиоактивни отпадъци от конвенционалните реактори). Въпреки това SMR обещават да се окажат финансово привлекателни за инвеститорите и това ще напълни индустрията с пари.

Развитите икономики могат да настигнат и изпреварят Русия и Китай в проектирането и изграждането на атомни електроцентрали само когато са в състояние да изпълняват проектите навреме и в рамките на одобрения бюджет. Това почти никога не се е случвало през последните две десетилетия, а строителството понякога се е забавяло два, три или повече пъти, да не говорим за катастрофалното надхвърляне на разходите за строителите и клиентите.

"Ядрената индустрия трябва бързо да се справи с проблемите, свързани с превишаването на разходите и забавянето на проектите, които възпрепятстват изграждането на нови централи в развитите икономики", каза Бирол.

Друг проблем за развитите страни са остарелите реактори, чийто експлоатационен срок е изтекъл или е близо до края си. Експлоатацията на такива централи или удължаването на техния планиран срок на експлоатация е скъпо. По данни на МАЕ 63% от капацитета за производство на електроенергия на световния парк от ядрени реактори е на повече от тридесет години. Ако този процес не бъде спрян без "значителни инвестиции", съществуващият парк от ядрени реактори в развитите икономики ще намалее с една трета, с всички произтичащи от това последици.

Коментари

  • Читател

    02 Юли 2022 22:24ч.

    Очевидно трябва да се пише "бившите развити страни с колонизаторска икономика". Настоящите развити страни са тези които имат ресурси, промишленост, и не са задлъжнели до уши.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • софиянец

    02 Юли 2022 22:44ч.

    не Русия и Китай, ами Русия, Русия, Русия, и пак Русия, вече са на едно по-високо ниво, ако не квантов, то поне на порядъци нагоре скок с новите реактори, които използват, рециклират, вадят елементи и Т.Н. почти затворен цикъл, недостижимо за западната технология, измества и ядреният синтез като много-сложна задача...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да свикват

    02 Юли 2022 23:40ч.

    защото всичко тепърва започва, както е казано "Блажени кротките, защото те ще наследят земята." (Матей 5:5).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пропагандни

    02 Юли 2022 23:51ч.

    глупости

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ВУТЕ

    03 Юли 2022 11:11ч.

    Казваш"такова животно нема" и си сипваш едно уиски менте.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Минаващ

    03 Юли 2022 8:39ч.

    то ядрена енергетика да строиш не е като да развиваш ЛГБТИ и всякви подобни извращения... ГОТВЕТЕ СЕ, ВТОРИЯ ЕКЗОДУС върви, без значение дали в ролята на Мойсей се вживява Байдън или фондер Лайнен, само че за всички в Пустинята няма да се намери Манна Небесна...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Развити били ? Най-задлъжнелите паразити са

    03 Юли 2022 13:03ч.

    Населени с народи-паразити.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ефект

    04 Юли 2022 17:54ч.

    ядрените реактори не са като магистралите на боко или впк на фащ--при тях не може да се краде толкова много

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи