Проблем с доставките на неон от Украйна може да доведе до поскъпване и недостиг на чиповете

Проблем с доставките на неон от Украйна може да доведе до поскъпване и недостиг на чиповете
ASML, Intel, Samsung и други признаха за проблем с доставките на неон от Украйна, но уверяват, че са се подготвяли за него от дълго време

Както потвърдиха тази седмица представители на полупроводниковата индустрия и както вече беше съобщено от китайците, през 2014 г. индустрията е започнала да се подготвя за възможни проблеми с доставките на неон от Украйна. Това позволи да се направи запас от неон за 3 до 12 месеца в началото на текущите събития и да се диверсифицират каналите за доставка. Всички основни играчи се надяват да избегнат недостига на неон, но за това няма гаранции.

Според анализатори от консултантската компания Techcet, световното потребление на неон за полупроводниковата индустрия през миналата година е възлизало на 540 тона. Според консултантите, Украйна е доставила на пазара повече от половината от този обем. Не е трудно да се изчисли, че без тези доставки производителите на чипове ще получат по-малко от 270 тона през 2022 година. Запасите ще бъдат ограничени, но ще трябва да бъдат попълнени, като по всичко личи, че това ще бъде свързано със значително надплащане на китайските компании. През първите три седмици на кризата цената на неона в Китай се е повишила почти девет пъти, а това явно не е пределът.

"От всички материали, използвани в производството на чипове, чието предлагане може да бъде засегнато от събитията в Украйна, най-голям потенциален проблем представлява неонът", казва пред CNBC Питър Ханбъри, анализатор на полупроводници в изследователската компания Bain & Co.

Неонът в производството на полупроводници се използва като консуматив за поддържане на горенето на ексимерните лазери. Те се използват във фотолитографските скенери с дължина на вълната 193 nm. С други думи, в по-голямата част от съвременните и не толкова съвременните скенери. Китайските производители на неон твърдят, че са се подготвили и могат да задоволят търсенето на неон за вътрешното производство на чипове, като вероятно дори ще има остатъци за продажба. Останалата част от света ще трябва да се задоволи с това, което е останало.

Intel заяви пред CNBC, че следи ситуацията отблизо. "Intel оцени потенциалното въздействие на конфликта между Русия и Украйна върху своята верига за доставки", заяви говорител на компанията пред CNBC. "Стратегията на Intel за разнообразна, глобална верига за доставки свежда до минимум риска от възможни местни смущения. Продължаваме да следим ситуацията отблизо", добави той.

TSMC отказа да коментира, а Samsung не отговори веднага на искането на CNBC за коментар, но беше също толкова безразлична. Производителят на фотолитографски скенери ASML е намалил зависимостта си от неона, доставян от Украйна, до около 20 %. Говорител на ASML заяви пред CNBC: "ASML осъзнава важността на това да бъде подготвена за непланирани събития, включително конфликти, когато те могат да засегнат нашата верига за доставки. Той също така добави: "Продължаваме да следим състоянието на конфликта отблизо и в момента работим с нашите доставчици, за да установим какво ще бъде въздействието (ако има такова) и до каква степен нашите доставчици могат да използват алтернативни източници, ако е необходимо."

Крайният резултат показва, че полупроводниковата индустрия има определено желание да избегне недостига на неон и неговото въздействие върху производството

От 2014 г. насам делът на промишлеността, използваща неон украинско производство, е намалял до около 40 %. Неонните заводи в Одеса остават непокътнати, въпреки че производството в Мариупол изглежда е повредено, ако не и унищожено. Ако ситуацията бъде разрешена през следващите месеци, полупроводниковата индустрия като цяло ще въздъхне с облекчение, въпреки че в действителност украинските заводи са 90% зависими от руски суровини като производни на производството на стомана. Следователно Русия има всички възможности да възобнови доставките на неон на световния пазар.

Коментари

  • Лоша работа. Тарас Шевченко е открил неона,

    27 Март 2022 23:33ч.

    Бандера разработил технологиите за добива, Кличко ги модернизирал, но дойдоха орките от Мордор и чиповете останаха без неон!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • полупроводниковата индустрия като цяло ще въздъхне с облекчение,

    30 Март 2022 10:02ч.

    ама друг път. Сроковете за доставки на чипове, които доскоро ги имаше и в бакалията, е от 2 до 5 години, и то преди руската операция. Складовете са ометени, а това, което е останало, е на десеторна цена. Та честито на всички, които се занимават с електроника!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи