Недомислици в бюджета лишават банките от приходи за стотици милиони

Недомислици в бюджета лишават банките от приходи за стотици милиони

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Новият бюджет лишава банките в България от огромна част от техните приходи и Асоциацията на банките в България търси спешно решаване на проблема. Той произлиза от бюджета, в чиито преходни и заключителни разпоредби се променя Закона за платежните услуги и платежните системи. Новите текстове постановяват, че така наречената платежна сметка за основни операции трябва да се обслужва от банките напълно безплатно, ако по нея физическите лица получават заплати, пенсии, социални помощи други обезщетения и стипендии. 

Промените обаче са така разписани, че освобождават от такси абсолютно всичко – внасяния, тегления, преводи, услуги по електронно банкиране, обмяна на валута и т.н. Изключение се прави единствено ако тегленията се правят през банкомат на чужда банка. Самият обхват на закона касае милиони българи – огромна част от трудовия пазар, две трети от пенсионерите, студенти, безработни и други. 

Към първото полугодие на тази година банковата система е събрала приходи в размер на 3.36 милиарда лева и от тях 27% се дължат именно на постъпленията от такси. Освобождаването на всички сметки и всички операции от такси е недоглеждане с потенциал да лиши системата от деветцифрени постъпления във време, когато се очаква влошаване на икономическата ситуация, и тя на свой ред крие потенциал да засегне банките по линия свита активност и приходи, както и през увеличение на необслужваните кредити. И докато в развитите пазари банките се стягат за по-сложната ситуация, у нас държавата им отнема източник на приходи и то без реално да е имала първоначално намерение да го стори. 

Проблемите започват след опитите на финансовия министър Асен Василев да осветли оборотите и доходите на заетите в заведенията, където е ясно, че е налице сив сектор. Крайното решение, набелязано като изход от ситуацията е, практически всеки българин да получи право на безплатна банкова сметка, за да може в нея да получава заплатите си. 

Практиката в Европейския съюз показва, че в действителност има такива сметки, но тяхното предназначение е да осигурят включване на лица, които преди това не са се възползвали от банковите услуги. Безплатни обаче са само получаването на конкретни плащания, каквито са например заплатите, пенсиите помощите, както и тегленията през банкомат. Преводи, електронно банкиране и т.н. не се освобождават от банкови такси. Също така, обхватът на мярката цели хората с ниски доходи, а не цялото население, както се получава от текстовете в Закона за бюджета. 
Това е причината Банковата асоциация да търси съдействие от Българска народна банка, както и от управляващите. В момента Банковата асоциация подготвят предложения за прецизиране на поправката, като ще се търси съдействие от правителството, или от партия в арламента да внесе уточняващите поправки. 

С действието си управляващите създават излишна бюрокрация и стремейки се да съберат допълнителни приходи в неясен размер, утежняват условията за функциониране на бизнеса. 
По подобен начин преди 12 години Симеон Дянков задължи всички търговци да свържат касовите си апарати с Националната агенция за приходите и това струваше на бизнеса 96 млн. лв. Реалните резултати от експеримента показаха, че за целите 2011 и 2012 година допълнителните постъпления са били едва 90 млн. лв., което обезсмисля мярката, но утежнява дейността на частния сектор. 

Всяка поща – банкомат

Мярка за облекчаване на живеещите в малки населени места пък подготвя транспортното министерство през Български пощи. Плановете, които датират от служебните правителства на Гълъб Донев, са пощенските офиси да се сдобият с ПОС терминали и специален интерфейс в компютрите на служителите. Така клиентите ще могат да налагат банковите си карти върху пощенския терминал, а пощите да им изплащат пожеланата сума в брой. 

Така трябва да се компенсира тенденцията да се закриват банкови клонове, особено в малките населени места, където се прибират дори и банкоматите поради липса на изгода да се поддържат. През Български пощи такава услуга може да се осигури в 2800 точки. 

В момента през пощите български пенсионери получават около шест милиарда лева годишно за пенсии (по 500 млн. месечно), което е малко под една трета от всички пенсии, които се изплащат в Държавата. Това обаче се случва на конкретни дати – парите пристигат, изплащат се по списък и въпросът приключва. С въвеждане на новата услуга всяка станция ще се превърне в трезор, съхраняващ сириозни суми и това изисква съответната подготовка – придобиване на софтуер и хардуер, повишаване на мерките за безопасност в пощенските станции, обучение на служителите, който в момента дори не освобождават пратки без да се плати в брой, защото клонове не притежават ПОС терминали. 

 


 

Коментари

  • Да го духат банките

    11 Авг 2023 21:34ч.

    Трябва да има държавна банка. И държавен застраховател също.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айде сега

    12 Авг 2023 1:57ч.

    Айде сега, за банките ще плачем. Дерат десет кожи мръсниците и още искат. Да кажеш: “Добър ден” и те вече такса искат. Това е абсолютна глупост да се задължават работодателите да плащат заплатите само по банкови сметки и да си ги теглиш от банкомат. Пълна простотия, да храним банките!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Я погледнете какви са печалбите на тези банки за предната година и пак ще приказваме

    12 Авг 2023 2:00ч.

    Шибаните банки ни оглозгват до кокал и дават парите ни на шарлатани и мошеници. Няма да роня сълзи за тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    11 Авг 2023 21:42ч.

    От обяд не мога да спра да рева! Като го прочетох, и като ме преряза ... Не мога да се успокоя!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пешо

    11 Авг 2023 21:42ч.

    Банковият картел печели повече от паразитни такси, отколкото от кредитиране. Радикално трябва да се намалят таксите. А най-добре е тези прости счетоводни действия да се национализират. Банките да си събират партакешите или да се занимават само с кредитна дейност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИТ спец

    11 Авг 2023 22:12ч.

    Повечето нормални банки в Западна Европа предлагат поддържане на банкова сметка без такса, както и теглене от банкомат на банката без такса. Отделно преводите в евро са безплатни в еврозоната. От какво ли печелят, горките?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уйна Пена

    11 Авг 2023 23:14ч.

    Боли ма питката за банките

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мда

    11 Авг 2023 22:31ч.

    Дори и с 20% спад в приходите, българските банки ще печелят повече от европейските като маржове, не като мащаби

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • София

    11 Авг 2023 22:37ч.

    Правилно , банките не се нуждаят от парите ни, нека правителството се погрижи за собствените си граждани и хората в нужда , достатъчно сме хрантутили всякакви навлеци и паразити !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Редник

    11 Авг 2023 23:47ч.

    Бълха ги ухапала. Това са дървеници, които трябва да се смачкат, защото пият кръвта на всички...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Баба Яга

    12 Авг 2023 0:17ч.

    Едно много хубаво следствие от глупостта на Асенчо ококорения. Не го понасям, но в случая просто му се радвам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рашистки дебил

    12 Авг 2023 0:28ч.

    не е имало случай в амер.банка да вземат такса за внасяния, тегления, преводи(от банка в Америка), услуги по електронно банкиране...даже, като си посетил банката, можеш безплатно да нотаризираш документи/снимки. Това момче, Стефан Антонов, ако го боли за бюджета на БГ, да се разрови в историята как БГ стана третата в света държава по внос на руски нефт след Китай и Индия , Лукойл трябваше от януари т.г. да започне да внася данък като % от свръхпечалбите си в бюджета на БГ. А досега, вече 6 месеца, няма внесена и 1 стотинка данък.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Циганин

    12 Авг 2023 1:27ч.

    Загрижил се за чужди банки, които прилагат такси, каквито няма никъде в Европа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Bacho Кольо

    12 Авг 2023 11:59ч.

    Въпросът е дали тези стотици милиони да отидат в сметките на 20 банки или да останат на разположение на 50 хил. компании от реалния бизнес. За мен правилният избр е очевиден.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фриц Клингенберг

    12 Авг 2023 13:35ч.

    Нещо свестно се е случило и вой до небесата! Лошото е другото - хората си искат КЕШ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хаирсъзин

    12 Авг 2023 14:30ч.

    Лобистко ! Сметката за основни операции винаги е била безплатна за клиента. Това, че някои банки търсят начин (и намират) да я "обложат" си е техен проблем. Задължение на държавата и регулатора е да осигури това което закона казва - безплатна сметка за основни операции. А дитирамбите, че видиш ли ще се разклати банковата система заради орезване на някои такси и комисиони са си добре платени глупотевини ! Банките ще се разклатят заради алчно пръскане на пари за финансиране на "затворени" комплекси и строителство .... Истинският сив сектор е точно там !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Костов

    12 Авг 2023 16:16ч.

    Горките банки... Шефовете им са обречени на глад и мизерия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уф!

    12 Авг 2023 19:46ч.

    Авторът що не поясни какво представлява т. нар. "платежна сметка за основни опиерации" и че в България има само около 2500 такива сметки?! Че банките упорито отказват да откриват такива сметки, като искат всякакви невъзможни документи (н-р, че човек е социално слаб), които НЯМАТ право да искат; че минимално разполагаемата сума по такива сметки е 250 лв., а таксата за активиране на интернет банкиране е 50 лв.?!! Т. е. - нищо не е направено, нищо не се е случило и ще продължим яко да пълним гушите на презатръстелите банкери!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи