МРР: Министърът не може сам да отмени строителните разрешения за „Южен поток”

МРР: Министърът не може сам да отмени строителните разрешения за „Южен поток”
Във връзка с повишения обществен интерес към въпроса евентуални бъдещи действия на министъра на регионалното развитие относно издаденото разрешително за строеж на подобекти по газопровода „Южен поток", пресцентърът на МРР информира следното:
<p><em>&quot;Съгласно действащото законодателство министърът на регионалното развитие не може да отмени сам издаденото разрешение за строеж за подобекти на &bdquo;Преносен газопровод Южен поток&quot;.</em></p> <p><em>Според разпоредбата на чл. 214а от Закона за устройство на територията (ЗУТ) дори и в хипотезата на подадена жалба, министърът на регионалното развитие няма законови правомощия да преразгледа въпроса и да оттегли сам издадения акт. Тази теза е застъпена и в установената съдебна практика на Върховния административен съд.</em></p> <p><em>Общата норма на чл. 91, ал. 1 от АПК, която дава възможност административният орган при подадена жалба да преразгледа въпроса и да оттегли сам оспорения акт, е неприложима по отношение на издадени разрешения за строеж. Оттук следва, че ако министърът на регионалното развитие издаде заповед по чл. 91, ал. 1 от АПК, тя би била нищожна.</em></p> <p><em>Разрешенията за строеж на министъра могат да бъдат обжалвани относно тяхната законосъобразност от заинтересованите лица само пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от обнародването им в Държавен вестник чрез Министерството на регионалното развитие. Това е предвидено в чл.149, ал.4 от ЗУТ. В случай, че в този срок бъде подадена жалба срещу издаденото разрешение, единственият компетентен орган да се произнесе по нея е Върховният административен съд. В хода на съдебното производство съдът преценява дали жалбата е подадена в законоустановения срок, дали е от заинтересувано лице и дали е основателна. Срещу разрешителното за строеж може да бъде подаден и протест от прокурор. Това е предвидено в чл. 215, ал. 3 от ЗУТ.</em></p> <p><em>Законът предвижда също, че допуснатото предварително изпълнение на акта може да бъде обжалвано в тридневен срок пред ВАС.<br /> Припомняме, че на 31 юли 2014 г. по заявление № АУ - 22-36/13/21.07.2014г. от Валентин Станчев, пълномощник на Владимир Инков и Игор Елкин, изпълнителни директори на &bdquo;Южен поток- България&quot; АД, във връзка с реализиране на проект &bdquo;Преносен газопровод &quot;Южен поток&quot; на територията на Република България&quot; министърът на регионалното развитие е издал Разрешение за строеж № РС - 49/31.07.2014г. за подобекти от газопровода Южен поток.</em></p> <p><em>Разрешението за строеж е публикувано на интернет -страницата на Министерството на регионалното развитие и е обнародвано в Държавен вестник, бр.64/05.08.2014г.</em></p> <p><em>Днес, 8 август 2014 г., към 14.00 часа, чрез Министерството на регионалното развитие са подадени две жалби до Върховния административен съд - от името на Сдружение &bdquo;Гражданска лига за България&quot; и от името на Радан Кънев от Реформаторския блок. И двете жалби оспорват както законосъобразността на издаденото разрешение за строеж, така и предварителното му изпълнение.&quot;</em></p> <p>&nbsp;</p>

Коментари

  • Евроидиот

    08 Авг 2014 23:19ч.

    APSURDISTAN!!!ЗАЩО ДА СЕ ОТМЕНЯТ РАЗРЕШЕНИЯ ЗА СТРОЕЖ? Защото Радан иска ,защото Америка заповяда ,ЗАЩО?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ивет

    08 Авг 2014 23:28ч.

    Ей, Роската се отчете на Брадърите, ще вдигне една пристpoйка на вилата, може и на екскурзия до Вашигтон да го пратят с безплатно разглеждане на Белия дом.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ww

    11 Авг 2014 4:56ч.

    Значи, ако един луд, докопал се до властта, вземе решение да да се ликвидира България, никой не може да отмени това решение? А кой ще плаща наказателните неустойки? Пак ли ние, балъците, дето платихме вместо Тиквата Бойко за убийството на Чакъра?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи