Мрачна перспектива чертае икономически доклад на ООН. Според него България е страна с развита икономика и доходи над средните

Мрачна перспектива чертае икономически доклад на ООН. Според него България е страна с развита икономика и доходи над средните

Антонио Гутериш, генерален секретар на ООН. Снимка: AP, архив

Мрачна икономическа прогноза пред света тази година вещаят икономистите от Департамента за икономически и социални въпроси при Секретариата на Организацията на обединените нации (ООН), подчертавайки предизвикателствата от разгорещяващите се конфликти, мудната световна търговия, устойчиво високите лихвени проценти и разрастващите се климатични катастрофи. България е сред малкото сравнявани 15 страни с развити икономики, която е запазила покупателната способност на населението по един сравнително балансиран ръст на възнагражденията спрямо темпа на покачване на потребителските цени. 

Докладът "Икономическото състояние и перспективи пред света 2024" беше публикуван тази нощ (Източноевропейско време) на сайта на Департамента за икономически и социални въпроси на ООН (UN DESA). Аналитичният документ е изготвен от екип на Департамента за икономически и социални въпроси, в сътрудничество с техни колеги от Конференцията на ООН за търговията и развитие (UNCTD) и петте регионални комисии на ООН: Икономическата комисия за Африка (ECA); Икономическата комисия за Европа (UNECE); Икономическата комисия за Латинска Америка и Карибския басейн (ECLAC); Икономическата и социална комисия за Азия и Тихоокеанския регион (ESCAP); Икономическата и социална комисия за Западна Азия (ESCWA). 

"Предвижда се 2024-а да бъде още една трудна година. Мудният световен растеж ще се забави допълнително, съгласно прогнозата. Инвестициите ще останат ниски. Дълговата криза ще продължи да се развива спираловидно с достигнатите нови висоти на задълженията по обслужване на дългове. Опустошителни конфликти и зачестилите случаи на екстремни климатични явления внасят несигурност и са риск пред световната икономика. Резултатът е следният: отложено развитие и отказ от него (…)", посочва в предговора към доклада Антонио Гутереш, генерален секретар на ООН. 

На фона на разпространяващите се несигурност и рискове ръстът на световния БВП се очаква да се забави от прогнозираните 2,7 процента за 2023 г. до 2,4 на сто през 2024 година. За 2025 година е заложено умерено подобрение на темпа на растеж от 2,7 процента, но ще остане под предпандемичното ниво от 3 процента. Световната икономика избегна най-неблагоприятният сценарий за рецесия през 2023-а, но сега навсякъде надвисва сянката на продължителен период на бавно икономическо развитие. Перспективите пред редица развиващи се държави, особено пред уязвимите страни и тези с най-ниски доходи, остават неблагоприятни, с което вероятността от цялостното им възстановяване става все по-илюзорна, се чете в доклада на икономическия департамент. 

Авторите на документа изтъкват устойчивостта на световната икономика през изминалата година, но и добавят, че по-доброто ѝ представяне от очакваното е "замаскирало" както краткосрочните рискове, така и структурните уязвимости на света, а ценовият натиск в много държави остава повишен. Ескалацията на конфликтите в Близкия Изток представлява риск от смущения на енергийните пазари и завръщане на инфлационния натиск по целия свят.  

Най-новата прогноза на ООН е по-ниска от тези на други международни организации, отбелязва Асошиейтед прес, имайки предвид октомврийските оценки на Международния валутен фонд (МВФ) и на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) от ноември. От МВФ очакват забавяне на световния растеж до 2,9 на сто през 2024 г. спрямо заложените 3 процента за 2023 година. Базираната се в Париж ОИСР също прогнозира охлаждане на темповете на развитие на международната икономика от предвижданите 2,9 на сто през 2023 г. до 2,7 през настоящата година. 

Като силно неблагоприятен за растежа фактор от ООН изтъкват и перспективата за продължителен период на по-високи лихвени проценти по заемите и затегнати кредитни условия. А това за икономика, която е обременена от високи нива на дълг, но от друга страна изпитва необходимост от повече инвестиции, е предизвикателство, отбелязват експертите. 

Перспективите пред икономиката на САЩ, която избегна рецесията през 2023 г. и благодарения на чието забележително представяне са и изненадващо по-добрите данни за света миналата година, остават влошени. Растежът се очаква да се охлади от прогнозните 2,5 процента за 2023 г. до 1,4 процента през 2024 година. 

Европа е също изправена пред предизвикателна икономическа перспектива, дължаща се на задържащата се на високи нива инфлация и лихвени проценти. БВП на ЕС се прогнозира да нарасне с 1,2 процента тази година, спрямо заложените 0,5 процента към 2023 година. Предвижданото слабото възстановяване ще се дължи по всяка вероятност на по-големи потребителски разходи на фона на успокояването на ценовите равнища, покачването на реалните възнаграждения и устойчивостта на пазара на труда.

Икономическата перспектива пред Япония също е за охлаждане на икономическата активност в страната от прогнозираните 1,7 процента ръст през 2023 г. до 1,2 на сто през 2024 година, независимо от насърчителното състояние на паричната и на фискалната политики. Забавянето на ръста на Китай и на САЩ ще натежат над перспективите за нетното развитие на износа през следващите 12 месеца. 

Конкретно за Китай очакванията на ООН са за икономически растеж под 5 процента през 2024 – 4,7 на сто, при 5,3 процента за отишлата си 2023 година. Охлаждането на темпа ще се дължи на комбинация от продължаваща слабост на имотния сектор и колебливото външно търсене, която кще засегне инвестициите в дълготрайни активи, промишленото производство и износа като цяло. 

За България, която се разглежда като страна с развита икономика и доходи над средните или със средни такива, прогнозата за тази и за следващата години е положителна и се очаква умерено ускоряване в темпа на растеж на реалния БВП: от прогнозираните за 2023 г. 1,9 на сто  до 2,6 процента за 2024 г. и 3 процента догодина на фона на прогноза за ЕС от съответно 0,5 процента ръст, 1,2 процента и 1,6 процента. 

Съществено подобрение вещаят от ООН за България и по линия на инфлационната динамика в страната, който ръст на потребителските цени ще бъде в рамките на общоевропейския контекст. Тази година инфлацията ще бъде средно от 3 процента при прогнозирани 8,4 процента през тази година, за да падне до 2,8 процента през 2025 година. 

Неблагоприятна обаче е перспективата пред международната конкурентоспособност на българската икономика, която според съдържащата се информация в доклада на ООН бележи влошаване, с моментна кулминация на процеса през 2023 година. 

Освен това България е сред малкото сравнявани 15 страни с развити икономики, която е запазила покупателната способност на населението по един сравнително балансиран ръст на възнагражденията спрямо темпа на покачване на потребителските цени. 


Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Коментари

  • Ами като се има предвид, че САЩ и Западна "Европа" ще паднат над 50%, може и така да се окаже след някой друг месец

    05 Яну 2024 12:45ч.

    Но тогава доходите ще са ни последна грижа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • работата отива на зле

    05 Яну 2024 15:18ч.

    За богатите: Няма какво да се краде. . . За бедните: Няма какво да се яде...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    05 Яну 2024 13:12ч.

    След приказките за България доверието ми в този доклад тотално се срина.Всъщност кого обслужва той?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Dimitrov

    05 Яну 2024 14:11ч.

    "България е страна с развита икономика и доходи над средните" Развита икономика ли? Къде това? Доходи над средните ли? В сравнение с коя държава?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    05 Яну 2024 15:02ч.

    Нашите да не са им дали данни отпреди 1989 година?Няма друго обяснение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • E нали тук казапа че Кокорчо и Кирчо са дали едни 100000гущера от бюджета за лобизъм на американски фирми?

    05 Яну 2024 16:26ч.

    Ами това е и разултата - хвалят ни , ама за наша вътрешна употреба - така се оправдават парите... Така и така ООН се обслужва от американски фирми, а не от китайски или турски...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Доклада на ОО, НЕЕЕЕ...

    05 Яну 2024 13:17ч.

    Някой изобщо чете ли още драсканиците на тази беззъба и изцяло контролирана от Хегемона организация?! Както се казва, има ли смисъл, щом няма значение...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Едмънд Черното Влечуго

    05 Яну 2024 13:35ч.

    Явно лобирането в полза на еддни или други стигна и до тази инстанция .Публична тайна е че на чуждестранни и международни политици ,и медии се плаща за да манипулират обществото в полза на една или друга политическа групировка или политически субект .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Даам

    05 Яну 2024 13:38ч.

    И после искат от хората доверие в подобни организации. Последната изцепка, на тази изживяла времето си международна структура, е отговорът на Прес-секретаря по правата на човека Равина Шамдасани по повод критиките на руската страна, че няма осъждане на кървавата касапница, която западното отроче спретна в Белгород /Русия/ на връх Нова година. "Ние имаме глобален мандат и ние се занимаваме с въпросите по правата на човека в цял свят" - отговаря на това тази забележителна курица! И въпреки, че това забележително пернато същество, е получила покана да посети Русия и да се убеди с очите си какво се случва там, отговор все още няма! Толкова за ООН!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Инфлация в България 3%

    05 Яну 2024 13:55ч.

    Да, благодаря, не продължавайте. Да седне следващият.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хаха!

    05 Яну 2024 15:46ч.

    Айде, няма нужда!:)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Точен

    05 Яну 2024 14:01ч.

    Докато ООН е със седалище в Ню Йорк, САЩ, винаги ще зависи от тази страна. Затова на първо време Организацията трябва да се премести в доказано неутрална държава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    05 Яну 2024 15:02ч.

    И на земя на Рокфелер.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На стара коза яре

    05 Яну 2024 14:08ч.

    Като се върна в колонията април-май 2024 ще ви видя покупателната способност.И каква е тази развита икономика? Това е шега предполагам.В моят роден град имаше, някога.Сега работят няколко части от ония предприятия.Другите на скрап или продадени машините, само руините на сградите стоят.Няколко вериги откриха, а после затвориха огромните си магазини-знам за Карфур и още един за строителни и прочие неща.Имаше 2 за елеткроника-единият почти затвори.Мръсна гадна колония!Така я мразя!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Отвратен

    05 Яну 2024 14:23ч.

    Най-отвратителни са българите, които са се добрали и установили в друга държава, може би са получили образование в България, но плюят просташки по родината си! Може би си мислят, че така изглеждат успели и интелигентни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тези документи

    05 Яну 2024 14:29ч.

    се изготвят въз основа на материалите, изпратени от съответната държава. Това са получили, това са отразили.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    05 Яну 2024 14:40ч.

    България има развита икономика и доходи над средните .... Това шега ли е? Да не би днес да е 1 април, а аз съм останал на 05.01.2024 г.? България наистина имаше развита икономика, но преди повече от 33 години! Имаше мощна енергетика (по-мощна от болшинството западно-европвйски страни) и продаваше ток на всички свои съседи! По индекс на човешко развитие, беше на 27 място в Света, но това е минало вече непостижимо! 33 години новоеничарите сриват едно след друго достиженията на социализма и още е останало от онова време и благодарение на това все още ни има, макар и получили!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мунчо

    05 Яну 2024 14:48ч.

    Теа от ООН-то нещо са се объркАли. България беше с развита икономика - на 27- мо място ( по индустриално-икономическо развитие ) в света по времето на бай Тошо, през така мразения от жълтопаветния политически планктон СОЦИАЛИЗЪМ. Сега сме на 107-мо. Официално.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    05 Яну 2024 15:45ч.

    Да, парадоксално се оказа, че в крайна сметка спокойното и относително плодотворно време за България са били 50-те, 60-те, 70-те и 80-те години наминалия век... България вече битува в други, размирни времена на разложение, колонизация и упадък... Време разделно. И нищо позитивно не се вижда на Хоризонта, а светлината в тунела е само от фара на насрещно идващия бърз влак! Така, че свиквайте... Друго просто явно не ни остана!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Честен частник

    05 Яну 2024 23:53ч.

    Най-добрите години на България са 70-те, а на СССР - 60-те. До средата на 60-те г. икономиката на НРБ нараства с главозамайващите 21-22% (разбира се от много по-ниска база), което означава, че на всеки 3,3 години икономиката се удвоява. Което отговаря и на лозунга: "петилетката за 3 години". През 70-те години стопанската политика радикално се променя и преминаваме от фаза на натрупване на производствени и дълготрайни материални фондове към потребление и преразпределение и общо взето изяждаме много от това, което предходното поколение създава и темповете на растеж драстично спадат. Част от причините за застоя през 80-те (в СССР 70-те) са тъкмо страхотните 70-те години, в които си позволяваме да поживеем за сметка на предходното поколение. И все пак, днес можем само да мечтаем за икономическия застой на НРБ с 3,5 - 5% годишен ръст. >>> Най-добрият пример, какво е реалното място на България в стопански план е нашият дял в БВП на света: от 0,66% в края на 70-те на 0,12% за 2022 г. Освен това БВП включва стойността на стоките и услугите по текущи (пазарни) цени без значение, дали печалбите остават в страната или се репатрират към метрополията, докато СНД (съвкупният национален доход), който използваха социалистическите страни отчиташе производствените цени и по тази причина търговията на дребно не влизаше в СНД (както прочем не влизаха и образованието, и здравеопазването), а в народната ни република чужди предприятия, които да изнасят печалбата си, нямаше. При конвертирането на СНД в БНД, за да се изчисли в последствие БВП част от тези специфики не се вземат предвид, т.е. реалният БВП на НРБ вероятно е бил по-висок с поне 1/3, измерен по настоящата методология. Друг пример за реалната ни стопанска тежест е структурата на износа и вноса: преди 89-та година внасяме предимно суровини и изнасяме машини и съоръжения, сега изнасяме предимно суровини и внасяме машини и съоръжения. Може да се сравни и номенклатурата на произвежданите стоки преди 89-та и сега, когато сме практически отворена икономика, разчитаща на външни заеми и дотации от ЕС. Разликата е не в проценти, а в пъти в полза на НРБ. Когато номенклатурата на производството ти се свива, това означава, че някой друг е заел пазарите, които си освободил. Можем да продължаваме да изброяваме, но ще се появи някое говедо с бичи мозък и ще започне да ни обяснява, как БВП по номинал отдавна е надскочил преизчисления БВП на народната ни република и ще убие темата. За мен най-добрият измерител си остава приносът ни към световния БВП. Ако делът ни расте, значи забогатяваме, ако делът ни намалява, дори номиналният БВП да расте, реално обедняваме, защото останалите разполагат с по-голям дял от произведените стоки и услуги (чието количество и разнообразие би трябвало да нараства, благодарение на научно-техническото развитие). Та от 0,66% на 0,12% разликата е точно 5,5 пъти в полза на НРБ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • онуфри

    05 Яну 2024 16:00ч.

    Всичко върви по план. Защо трябваше да харчат залудо толкова много пари по време на пландемията и да раздават на народа кинти за да си стои вкъщи? Парите се обезцениха, защото зад тях не стои ничий труд или продукт, а хората нямаше къде да ги харчат, щото всичко беше затворено. Като дойде инфлацията започнаха пак да плащат на хората компенсации и да им увеличават заплатите, а кълбото се намотава още повече. Сега готвят теслата с дигиталната валута, която е най-обикновена купонна система, а биткойнът е само генерална репетиция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ченгето Сашко Андреев

    06 Яну 2024 15:39ч.

    Мрачна перспектива чертае икономически доклад на ООН. Според него България е страна с развита икономика и доходи над средните. Тази "новина" все едно я е писана в нашата редакция на Дойче Веле.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Име

    15 Яну 2024 21:50ч.

    Коментар

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи