КЕВР: Предлаганите промени в Закона за енергетиката може да доведат до рязък скок в цените на тока

КЕВР: Предлаганите промени в Закона за енергетиката може да доведат до рязък скок в цените на тока

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) изразява принципно несъгласие с предложения пазарен модел и с конкретни разпоредбите от проекта за промени на Закана за енергетиката (ЗЕ). Позицията е публикувана на сайта на КЕВР.

Вместо балансирано изменение на регулираните цени до изравняването им с цените на свободния пазар, предложеният модел, при настоящата пазарна ситуация, може да доведат до рязък скок на цените за крайните битови клиенти още на 1 януари 2024 г. или отложено най-късно на 1 януари 2026 г., се посочва в Становището на КЕВР. Промяната на досегашния модел следва да се извърши поетапно, под формата на плавен преходен период от най-малко 2-3 години, а не изведнъж.

Комисията смята, че премахването на регулирания пазар на едро, считано от 1 януари 2024 г. ще създаде непреодолими трудности най-вече за крайните снабдители да осигурят необходимите им количества електрическа енергия за покриване потреблението на крайните битови клиенти.

Това се налага, поради обстоятелството, че все още са налице значителни разлики в ценовите нива на регулиран и свободен пазар на електрическа енергия на дребно, които могат дори да се разширят с оглед пълната непредвидимост на ключови фактори - геополитическата обстановка, търсенето на енергия в световен мащаб, действията на основните централни банки и др. 

Опасно е да се бърза със свободни цени на тока още тази зима, заяви омбудсманът Диана Ковачева. Ковачева изпрати вчера възражения до министъра на енергетиката Румен Радев във връзка с предложенията за промени в Закона за енергетиката. Според нея не са защитени в достатъчна степен правата на гражданите и спорните текстове следва да бъдат преразгледани.

Енергийният регулатор предупреди министъра на енергетиката, че има опасност за електроснабдяването за бита и образуването на цените на тока, ако не приемат предложените от неговото ведомство поправки в Закона за енергетиката, които трябва от 1 януари 2024 да премахнат квотите за производство на електроенергия за домакинствата, а обществените доставчици да купуват от борсата необходимата за клиентите им енергия. Според прието на заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в петък становище по публикувания за обществено обсъждане проект за корекции пълното освобождаване на цените на тока за битовите клиенти трябва да става плавно и поетапно.

Подобни забележки преди ден отправи и националният омбудсман Диана Ковачева. Становищата на всички ще бъдат разгледани преди да се внесе финално в Министерския съвет и съответно в парламента законовите поправки.

Да бъде, или да не бъде НЕК!?

Според предложенията на енергийното министерство от 1 януари следващата година "Националната електрическа компания" (НЕК) спира да е обществен доставчик на енергия. Това е изискване на Европейската комисия, трябваше да стане още преди време и е част от ангажиментите, които страната ни е поела към Брюксел като част от Плана ца възстановяване и устойчивост. Прекратяването на дейността на НЕК като обществен доставчик означава, че вече няма държавната компания да купува от определени от КЕВР електроцентрали конкретни квоти от ток за домакинствата по цени, приети от енергийния регулатор. Така се формира цената на обществената доставка на ток, на която доставчиците купуват и после продават на бита.

Целият този ценови механизъм важи от юли 2023 г. до края на юни 2024 г. и прекратяването му по средата на регулаторния период ще означава, че трябва да се променят цените на тока от 1 януари 2024 г.

Прекратяването на дейността на НЕК като обществен доставчик ще създаде непреодолими трудности най-вече за крайните снабдители "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про" да осигурят необходимите им количества електрическа енергия за покриване потреблението на крайните битови клиенти, отбелязва се в становището на комисията. Според нея е нереалистично до 1 януари 2024 г., а и занапред, тези доставчици да успеят да спазят новото изискване трите компании да сключат споразумения за закупуване на електрическа енергия от нискоемисионни източници за 60% от необходимите им количества електрическа енергия. Още повече, че тези сделки се предвижда да се сключват на специален сегмент на платформата за двустранни договори на борсата за ток. Такъв не е реалистично да се създаде до 1 януари 2024 г., а и твърде вероятно и след това да не може да бъде сформиран, коментират от регулатора.

Извънредна промяна на цените

Нереалистично е и КЕВР да успее да определи нови цени на тока за домакинството по новия модел и затова ако все пак се реши отпадането на обществената функция на НЕК, това трябва да стане от 1 юли 2024 г.

КЕВР принципно не е съгласна с предложения нов пазарен модел и защитава сегашния за определяне на квоти с ток за домакинствата, посочвайки че определянето на цените за тях е "основният и най-важен регулаторен инструмент за поддържане на предвидими и стабилни цени на електрическата енергия за крайните битови клиенти"

Според регулатора премахването на квотите за ток за домакинствата, който в момента се произвежда от държавните АЕЦ "Кзолодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2 и частните ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", трябва да стане поетапно. Реално обаче мощността на "КонтурГлобал" още през февруари 2024 г. отпада от регулирания пазар, тъй като ѝ изтича договора за задължително купуване на нейната електроенергия от НЕК.

КЕВР смята, че квотите с ток за бита трябва да се намаляват поетапно в период от 2-3 години. Подобен модел предлагаше ГЕРБ преди години, но така и не се предприе нищо по него

... и поскъпване

Регулаторът смята, че ако отведнъж се премахне определянето на количества и цени на електроцентралите за домакинствата, това ще доведе до повишаване на цените за битовите клиенти. Причината е в значителните разлики в ценовите нива на регулиран и свободен пазар на електрическа енергия на дребно, които могат дори да се разширят с оглед пълната непредвидимост на ключови фактори - геополитическата обстановка, търсенето на енергия в световен мащаб, действията на основните централни банки и др., аргументира становището си комисията.

Според Комисията не е възможно разликите в потисканите от регулатора с различни механизми цени за бита и тези на борсата да бъдат преодолени изцяло нито чрез модификация на регулирания пазар, нито чрез помощи от Фонда "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС), освен ако в него не постъпят допълнителни 1.4 млрд. лв.

"Вместо балансирано изменение на регулираните цени до изравняването им с цените на свободния пазар, предложеният модел, при настоящата пазарна ситуация ще доведе до рязък скок на цените за крайните битови клиенти още на януари 2024 г. или отложено най-късно на 1 януари 2026 г. (когато вече няма да има регулирани от държавата цени на тока – б.а.), ако не се предвиди механизъм за осигуряване на допълнителен финансов ресурс във ФСЕС, се посочва в становището на КЕВР.

Орязани и нови правомощия за регулатора

Регулаторът не е съгласен и с това, че няма да има правомощия за контрол на разходите на доставчиците на ток за бита, в т.ч. оперативните разходи, разходите за балансиране, разходите за несъбираеми вземания, евентуалните загуби от препродажба на закупена електрическа енергия на краткосрочните пазари и др.

"Въз основа на опита с преминаването на небитовите крайни клиенти от регулиран на свободен пазар, регулаторът счита за нереалистично очакването крайните снабдители да държат в разумни граници размера на разходите си поради риск от загуба на клиенти в резултат от приемането на по-атрактивни оферти на конкуренти (търговци на електрическа енергия). В тази насока проектът за изменение на Закона за енергетиката предпоставя необусловени от пазара поведение и търговски практики на крайните снабдители, респективно прекомерни печалби и икономически необосновани цени на електрическата енергия за крайните битови клиенти и/или разходи за ФСЕС", посочват от КЕВР.

Комисията също така смята, че неправилно в предложените законови поправки е регламентиран само статутът на уязвим клиент на електрическа енергия, а такива трябва да има и за останалите видове енергия.

 

Източници: mediapool.bg, "Епицентър"

 

Коментари

  • Не искам да коментирам

    25 Авг 2023 20:48ч.

    защото лексиката ще ми докара вечен бан. Но това, да имаш и да развалиш добре работеща система, за да изкараш стока на борсата, която няма място там, същевременно да плюеш на няколко милиона човека, и то за кефа на няколко малоумни бюрократа и печалбата на шепа хора, е мегапростотия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • законно да им пълним гушите

    26 Авг 2023 12:58ч.

    "Свободна инициатива, свободен пазар" - нали тъй рИвяха антикомунетата?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Unknown

    25 Авг 2023 21:00ч.

    Изобщо има ли нормални хора в България ? Защо допускат някакви дегенерати някъде да определят съдбите на 5 милиона българи ??? Ами като Ви пуснат на пързалката наречена "свободен пазар на ток" , после ще ви пуснат на пързалката "свободен пазар" на вода и тогава ако ги търпите значи сте за закриване. Във Франция доколкото знам имат държавен доставчик на ток и цените са ниски. Значи запада се подиграва със България . Ами тогава запада да гори !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Косев

    25 Авг 2023 21:49ч.

    Германия затваря атомните си електроцентрали и тези на въглища. Защо? Защото могат да си купуват тока от източна европа на по ниска цена от тяхната производствена. Т.е. ще купуват от нашия ток и ще го плащат по скъпо от нас. За тях това е изгодно, но изгодно ли е за нас, някой платежоспособен да ни изкупува тока. Не разбира се, но за тях това няма значение, защото те са колониалисти , ние сме колония.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • справка

    25 Авг 2023 22:33ч.

    В Германия 1 квт е 1.10 лв, защо да не си купуват от БГ ток например за 0.50лв /квт. Защо им е да произвеждат ток от въглищни централи или атомни? По добре да си го купуват от нас. Защото те така искат и на тях така им е изгодно. А, това че при нас ще се вдигне цената, нас кой ни пита?Ние сме колония!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Малоумно! Да си бутнеш къщата и да се молиш за пет лева, да почнеш да я възстановяваш

    25 Авг 2023 22:15ч.

    "НЕК да спре да е обществен доставчик на енергия е изискване на ЕК, ангажимент, които страната ни е поела към Брюксел като част от Плана за възстановяване и устойчивост".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sinopsys => дупе да му е яко на битовия потребител и Честито!

    25 Авг 2023 22:16ч.

    пълното освобождаване на цените на тока; Това е изискване на Европейската комисия; това ще доведе до повишаване на цените за битовите клиенти; предложеният модел, при настоящата пазарна ситуация ще доведе до рязък скок на цените за крайните битови клиенти още на януари 2024 г.; регулаторът счита за нереалистично очакването крайните снабдители да държат в разумни граници размера на разходите си; изменение на Закона за енергетиката предпоставя необусловени от пазара поведение и търговски практики на крайните снабдители, респективно прекомерни печалби и икономически необосновани цени на електрическата енергия за крайните битови клиенти. Това ще е резултата от политката по отношение на енергетиката, АЕЦ Белене, простотийте на психодесните водени от мърлинчо дюмютров и новите дарители на нашите реактори.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • таен агент

    26 Авг 2023 13:01ч.

    Пак си ме чел през СРС-достъп до компа ми.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • е па как??? Европа трябва да се самозатрие до 2030та година! Поне по плановете на Клаус Шваб и компания!

    29 Авг 2023 14:10ч.

    Това е "ЕВРОПЕЙСКИТЕ ЦЕННОСТИ"! преминаване на диета от червеи и скакалци и живот в дупки и хралупи! За какво са ви електро-централи и електричество? Дупките се копаят с нокти и копита, а червеите и буболечките се събират с пръсти, и се консумират НЕЗАБАВНО със зъби! ЗА КАКВО ВИ Е ЕЛЕКТРИЧЕСТВО ОТ ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛИ? Който му трябва такова - да ходи в БРИКС, при Китайците, Иранците, Руснаците, скоро Гърците и Турците. За Европа - само тревопасни нечифтокопитни животни трябва да останат на територията...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коба

    25 Авг 2023 22:19ч.

    "Европейският съюз е черна дупка, която ще погуби България!..." Николай Хайтов

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой поглеждал ли си сметката за тока

    25 Авг 2023 22:28ч.

    Нощната тарифа е увеличена 100%, а дневната с 30% от 01.07.2023.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Реалист

    26 Авг 2023 19:14ч.

    Нощната тарифа е увеличена не 100%, а около 200% за Енергопро. Това вече е ужас безкрай!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    26 Авг 2023 0:51ч.

    На нашия вечно снишаващ се народ точно това му се пада, та дано най сетне се осъзнае, че от 1990 година едни тарикати го подлъгаха, че ще ни правят Швейцария на Балканите и нашите кретени смятайки, че всеки от тях ще си реституира нивиците на дедите си, а после, като ги даде под аренда, изобщо няма нужда да работи и ще настане "един живот" (Б. Карадочева)! Само, че се получи пак, че трябва повечето да работят и с непосилен труд едва да си изкарат прехраната, а малка шайка тарикати да обират каймака и да живеят на гърба на останалите глупаци! Това е драги ми КАПИТАЛИЗЪМ в най-чист и отвратителен вид! А това, че повечето не са чели "До Чикаго и назад" от Ал. Константинов или са забравили, какво пише за САЩ -(Тука царица е парица!) си е за тяхна сметка! Искахте капитализъм и подскачахте по площадите и си мислехте, че от БКП ви лъжат за капитализма на Запад- е то си е за ваша сметка! Сега не мъркайте и продължавайте да гласувате за вашите джелати!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иво

    26 Авг 2023 1:13ч.

    Само 8 не-баровци са коментирали дотук. Те и от брасала бяха "обещали" преди супорнайсет години шенген и реципрочност и визи за ею за сащ-гражданите ма на най! Може би липсата на чесане по клавиатурите предполага намерение за дела?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Али Луя

    26 Авг 2023 2:41ч.

    Конституционно трябва да се закрепи това задължение на битовите потребители да са на свободния пазар на ел. енергия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • CMEXXX

    26 Авг 2023 3:51ч.

    Такъв овчи народ няма и в Африка!!!! Една шепа марионетки му съсипват живота, а те блеят и преживят, сякаш не ги карат на курбан!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коба

    26 Авг 2023 15:37ч.

    Най-напред гласувате за "европейското бъдеще" на България, а после се оплаквате на арменския поп..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    26 Авг 2023 15:57ч.

    До CMEXXX 26 Авг 2023 0:51ч. Много съжалявам, че трябва да се съглася с теб. Обичам си много родината, има свестни хора, за съжаление все по-малко. Очаквам обяснение от истински историци, писатели и психиатри за случващото се, тъй като работата е дебела. Грешките ни са следствие че не обръщаме внимание на по-умните... То пък как ли да ги познаем...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нали ви предупреждавах от година насам да се запасявате с ямурлуци и лоени свещи???

    26 Авг 2023 16:00ч.

    До 2025та Европейския съюз може и да не съществува . Трябва ли сами да си носим въжето с което да ни обесят??? Някой да се интересува от цените за крайни потребители напр. в Иран , или Китай, или Индия? че даже и в САЩ? (за Иран - 2 евроцента киловата фиксирана от държавата цена) Само малоумната ЕВропа е тръгнала спешно да прилага плана на Клаус Шваб за десетократно НАМАЛЯВАНЕ на НАСЕЛЕНИЕТО! И кои ще са тези които ще оцелеят? Ами Манговците, с техните каруци , кончета и живот по горите --- За нас , гражданите - спешно трябва да си осигурим гробищни места!!! Кой ще плаща по 50 лева на ден за отопление при 1000лв минимална месечна заплата и 30 дни отопляеми? Те затова и продават реакторите на Белене, щото след 3-5 години в територията България няма да има население което да купува електрически ток...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    27 Авг 2023 0:36ч.

    Колега, То и гробищните места са кът в големите градове. По-евтино е с крематориумии. Германците имат богат опит още от ВСВ от концлагерите и техните крематориуми били най-добри, та снабдявали Украйна с тях. Май ще трябва спешно да внесем и ние, че все повече ще има нужда от тях!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За крематориума трябват ГОРИВА! Които биле неекологични :-(

    29 Авг 2023 14:12ч.

    А така - пропаднеш в някой хендек, разлагаш се половин година и ставаш храна на червеите - перфектен екологичен кръговрат!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Буден

    26 Авг 2023 19:37ч.

    Какво трябва да стане ,че да се събуди тоз народ и да залее улиците?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Явно, ВИДИОТЯВАНЕТО е неспасяемо!

    29 Авг 2023 14:16ч.

    След като най-елементарния инстинкт за животинско оцеляване вече не действа. И са ни превърнали в безропотното стадо на входа на кланицата...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи