Еврокомисарят с ресор енергия и жилища Дан Йоргенсен
Европейският съюз обмисля да започне да купува повече втечнен природен газ от САЩ. Същевременно обаче ЕС ще се стреми да увеличи своя капацитет за производство на енергия от възобновяеми източници. Това заяви в интервю за британското издание "Файненшъл таймс" еврокомисарят с ресор енергия и жилища Дан Йоргенсен, пише БТА.
В понеделник Тръмп предложи Евросъюзът да купи енергийни продукти от САЩ за около 350 млрд. долара, за да бъде компенсиран дефицитът в търговията между Вашингтон и Брюксел.
Същевременно американският президент отхвърли предложението на Брюксел, което предвижда САЩ и Европейският съюз да сключат споразумение за безмитна търговия с автомобили и промишлени стоки.
САЩ и в момента са най-големият доставчик на втечнен газ за ЕС. Вносът му от САЩ се оценява на 13 млрд. долара през 2024 година. Той формира 45 на сто от всички доставки на втечнен природен газ за страните от ЕС, посочва "Файненшъл таймс".
"Съществува потенциал да купуваме повече втечнен природен газ от САЩ, но, разбира се, това трябва да става при условия, които съответстват на (нашата политика за зелен - бел. ред.) преход", смята еврокомисарят Дан Йоргенсен.
Брюксел може преди всичко да призовава компаниите от страните от ЕС да сключват договори с американски контрагенти за доставки на втечнен газ, но не и да ги принуждава да го правят, отбелязва "Файненшъл таймс".
Европейският съюз ще отложи с 90 дни гласуваните вчера ответни мита за Съединените щати, след като в сряда вечерта американският президент Доналд Тръмп обяви, че замразява новите ставки за същия срок. Вместо това, за над 75 държави в сила ще бъдат мита в размер на 10%. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен написа в профила си в X, че Брюксел е чул заявката на Тръмп и Европа има желание да даде "шанс на преговорите".
We took note of the announcement by President Trump.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 10, 2025
We want to give negotiations a chance.
While finalising the adoption of the EU countermeasures that saw strong support from our Member States, we will put them on hold for 90 days.
If negotiations are not satisfactory, our…
По думите ѝ, ако преговорите с Вашингтон не дадат задоволителен резултат, одобрените вчера контрамита ще влязат в сила. Фон дер Лайен завършва с думите "всички опции са на масата". 26 от страните-членки одобриха предложението за ответни мерки, против гласува единствено Унгария.
Предвижда се ЕС да облага с мита редица американски стоки, в това число селскостопанска продукция, бяла козметика и гримове, продукти от алуминий и стомана. От ЕК допълват, че продължава успешното сътрудничество на Съюза с други търговски партньори.
Източници: БНТ, БТА