Европейският съюз инвестира повече от 1,8 млрд. евро в 17 мащабни проекта за "чисти технологии" - решения, които ще стимулират зелената икономика. Парите ще бъдат изплатени от Иновационния фонд на ЕС в рамките на третия кръг на финансиране.
Безвъзмездните средства ще спомогнат за въвеждането на пазара на революционни технологии в енергоемки сектори, в използването на водород, възобновяема енергия, изграждането на инфраструктура за улавяне и съхранение на въглероден диоксид и производството на ключови компоненти за добив и съхранение на възобновяема енергия, се посочва в съобщение за медиите. Проекти от България, Финландия, Франция, Германия, Исландия, Холандия, Норвегия, Полша и Швеция бяха избрани за финансиране от ЕС. Всеки проект е на стойност над 7,5 милиона евро.
Представените в конкурса проекти бяха оценени от независими оценители въз основа на способността им да намалят емисиите на парникови газове в сравнение с конвенционалните технологии и да използват иновации, които са на по-високо ниво от съвременните, но са достатъчно зрели, за да бъдат приложени. Проектите бяха оценявани, наред с другото, и по отношение на тяхната мащабируемост и рентабилност.
Избраните проекти обхващат широк спектър от сектори, включително производството, разпространението и използването на екологичен водород, преобразуването на отпадъци във водород, офшорната вятърна енергия, производството на фотоволтаични модули, съхранението и рециклирането на батерии, улавянето и съхранението на въглероден диоксид, производството на устойчиво авиационно гориво (SAF) и усъвършенствани биогорива. Очаква се тези проекти да намалят емисиите със 136 милиона тона еквивалент на CO2 през първите 10 години от изпълнението им.
Освен това Европейската инвестиционна банка ще направи предварителен подбор на до 20 обещаващи, но все още незрели проекта за подкрепа. Техният списък ще бъде обявен през четвъртото тримесечие на 2022 г.