BBC: Риши Сунак обмисля отслабване на ключови зелени политики

BBC: Риши Сунак обмисля отслабване на ключови зелени политики

Автори: Хенри Зефман, Крис Мейсън и Браян Уилър, BBC News

Риши Сунак обмисля отслабване на някои от ключовите зелени ангажименти на правителството като част от голяма промяна в политиката. Това може да включва отлагане на забраната за продажба на нови бензинови и дизелови автомобили и постепенното премахване на газовите бойлери, съобщиха множество източници пред ВВС. Премиерът се готви да изложи промените в реч през идните дни.

В отговор на тази информация той съобщи, че правителството се ангажира да достигне нулеви нетни въглеродни емисии до 2050 г., но по „по-пропорционален начин“.

Целта на нулевата нетна консумация е Обединеното кралство да премахне от атмосферата толкова емисии от парникови газове, какъвто е въглеродният диоксид, колкото изпуска в нея.

Министър-председателят заяви: „В продължение на твърде много години правителствата от всички окраски не бяха честни по отношение на разходите и компромисите. Вместо това те избраха лесния път, твърдейки, че можем да имаме всичко. Този реализъм не означава да загубим амбицията си или да се откажем от ангажиментите си. Ни най-малко. Горд съм, че Великобритания е водеща в света срещу климатичните промени.“

Той каза, че Великобритания има ангажимент към международните споразумения за климата и е сключила съответните споразумения.

„Никакво изтичане на информация няма да ме спре да започна да разказвам на страната как и защо трябва да се променим“, каза той. Риши Сунак добави, че ще произнесе реч по-късно тази седмица, „за да изложи важно дългосрочно решение, което трябва да вземем, за да стане страната ни мястото, което съм уверен, че всички искаме да бъде за нашите деца.“

Ако той продължи с този план, това ще представлява значителна промяна в подхода на Консервативната партия към политиката за нулеви емисии, а също така ще установи и ясна разделителна линия с Лейбъристката партия.

Според многобройни източници, запознати с плановете на Даунинг Стрийт, Сунак ще използва речта, за да обяви Обединеното кралство за световен лидер в областта на нулевото потребление. Но той също така ще заяви, че Великобритания е постигнала твърде много в борбата с изменението на климата и че другите държави трябва да направят повече, за да се справят с проблемите.

Смята се, че някои подробности за речта все още се обсъждат, но според документи, които ВВС видя, тя би могла да включва седем основни политически промени или ангажименти.

На първо място, правителството ще отложи забраната за продажба на нови бензинови и дизелови автомобили, която трябва да влезе в сила през 2030 г. и ще удължи срока до 2035 година. Годината 2030 г. е заложена в правителствената политика от 2020 г. насам.

Второ, правителството ще отслаби значително плана за постепенното премахване на газовите котли до 2035 г., като заяви, че иска само 80% от тях да бъдат премахнати в този срок.

Трето, на собствениците на жилища и наемодатели ще бъде казано, че няма да има нови правила за енергийна ефективност на жилищата. Министрите обмисляха да наложат глоби на наемодателите, които не са подобрили енергийната ефективност на имотите си до определено ниво.

Четвърто, забраната от 2026 г. за използване на нафтови котли извън мрежата ще бъде отложена до 2035 г., като целта на поетапното спиране на употребата им ще бъде само 80% до тази дата.

Освен това на британците ще бъде съобщено, че няма да има нови данъци, които да ограничават летенето, няма да има правителствени политики за промяна на хранителния режим на хората и няма да има мерки за насърчаване на споделените автомобили.

Сунак вероятно ще изключи и обременяващите схеми за рециклиране.

Съобщава се, че правителството е обмисляло стратегия за рециклиране, при която домакинствата ще разполагат със „седем контейнера“, състоящи се от шест отделни контейнера за рециклиране и един за общия отпадък.

Лейбъриският министър в сянка на бизнеса Джонатан Рейнолдс заяви, че това е „абсолютен фарс“,  със „среднощни политически изявления от бункера на Даунинг Стрийт, продиктувани както обикновено от абсолютния хаос в Консервативната партия и слабия консервативен министър-председател Риши Сунак“.

Той отказа да каже дали лейбъристите биха възстановили всички цели, които в крайна сметка са отпаднали.

„Даваме ясен сигнал, че категорично отхвърляме този напълно безполезен, краткосрочен и лекомислен начин на правене на политика“, каза той. „Това не е сериозен начин за вземане на дългосрочни решения, които изискват огромни по размер инвестиции, при които много работни места са изложени на риск“.

Депутатът от Консервативната партия Крис Скидмор, бивш председател на правителствената програма за нулеви емисии, заяви, че разхлабването на зелените политики „ще струва на Обединеното кралство работни места, вътрешни инвестиции и бъдещ икономически растеж, които биха могли да бъдат постигнати чрез ангажиране с индустриите на бъдещето“.

„Риши Сунак все още има време да помисли отново и да не допусне най-голямата грешка в премиерския си мандат, обричайки Обединеното кралство да пропусне вероятно възможността на десетилетието за постигане на растеж, работни места и бъдещо благоденствие“, каза още той.

Консервативният депутат лорд Зак Голдсмит, който подаде оставка като министър по-рано тази година, с язвителна забележка срещу „апатията“ на Риши Сунак по отношение на изменението на климата, заяви, че министър-председателят „разрушава“ авторитета на Обединеното Кралство по въпросите на околната среда.

„Краткият му престой като министър-председател ще бъде запомнен като момента, в който Обединеното кралство обърна гръб на света и на бъдещите поколения. Срамен момент“, каза той.

Каролин Лукас, депутат от зелената партия, нарече всяко отстъпление от нулевата емисия „икономически неграмотно, исторически неточно и екологически глупаво“.

Депутатът от Торите Крейг Макинли, който председателства група за контрол на нулевите емисии, заяви, че „се радва да види известен прагматизъм“ от страна на Риши Сунак. Преместването на сроковете за постигане на нулевата нетна цел „ще извади миража за „зелените“ мерки от очевидно недостижимите крайни срокове“.

Бившият министър от Консервативната партия Дейвид Джоунс заяви, че промяната на екологичните политики е „неизбежна и разумна“, като добави, че настояването за забрана на новите бензинови и дизелови автомобили до 2030 г. ще „нанесе сериозни щети на британската автомобилна индустрия“.

В четвъртък кралят ще бъде на държавно посещение във Франция, където ще бъде домакин на т.нар. Форум за климатична мобилизация. Събитието събира специалисти в областта на борбата с климатичните промени и има за цел да помогне на развиващите се икономики да направят корекции за намаляване на емисиите. Кралят ще бъде придружен от външния министър Джеймс Клевърли.

 

Превод: "Гласове"

Коментари

  • ввв

    06 Окт 2023 11:21ч.

    Fishy Rishi!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сиши Рунак

    06 Окт 2023 11:27ч.

    Лед тронулся, Господа присяжние заседатели ! Лед тронулся !??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Грета Тинтин Т.

    06 Окт 2023 11:31ч.

    how dare u

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 112

    06 Окт 2023 11:31ч.

    Какви нулеви нетни въглеродни емисии?!? ЕС прави 7% от тях, а Източна Азия 52%. И за намаляването на тези почти смешни 7% целият ЕС върви назад за сметка на САЩ, Китай, Индия... Това не е прострелване в крака, а направо в главата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • онуфри

    06 Окт 2023 11:38ч.

    Константин Кисин говори относно зелените политики на дебат в Оксфордския университет: https://youtu.be/zJdqJu-6ZPo

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виктор

    06 Окт 2023 11:40ч.

    В Лондон масово чупят ограничителните камери за "зелен" контрол, и явно, приятелят на слонът от стаята, Риши е взел да дава отбой и да включва на задна! Интересно е че Майкъл Манн(бащата на климатичната истерия) и Бил Гейтс заговориха в последният месец, за мека "зелена сделка" с човешко лице, защото почна много да личи цялата бизнес схема и трябва да си Грета Тумберг, за да се вържеш и не усетиш, ограбването и зануляването! Environmental, Social and Governance това са мерзките планове на големите банкстери и над националните корпорации - ESG, но много тъпо ги планираха защото считаха че хората вече ще са поробени и сертифицирани, а то не стана. Тоест на зеленото хоро се хвана елита на елита и големите корпорации, направиха схемите, и изведнъж се оказа че никой не стои зад тях, няма кампания, няма онлайн съпорт(като с Украйна) освен Грета и откачените с доматената супа(stop the oil) нормалните работещи хора въобще нямат участие, а пък контрата трябва да е у тях и те да платят масрафа! Проблема на България е че е много удобна територия за правене на експерименти, българското население е изключително просто и търпеливо, и не е способно да се организира, поради прекомерното количество мизерници и предатели! За съжаление феноменът на българският казан дето няма нужда да се охранява от дявол в момента ще бъде използван, ще се съберат дяволите от другите казани, да се чудят и взимат опит!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • CMEXXX

    06 Окт 2023 11:56ч.

    "елта на нулевата нетна консумация е Обединеното кралство да премахне от атмосферата толкова емисии от парникови газове", т.е. всички англичани ще спрат да дишат ли ?!? ИДИОТИ!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Импортни мечти

    06 Окт 2023 15:44ч.

    Очевидно е, че хомо сапиенсът няма да спре да издиша со2. Същото важи и за животните, като е известно допълнително, че говедата отделят и значително количество метан, който е далеч по агресивен парников газ. Още нещо се забелязва - по отношение на някои инсталации - на газ и на мазут, от 100 % премахване, отиват на 80 %. Последното е ясна подсказка, че 100 % са просто символ, метафора за едно пожелателно мислене, несъобразено с реалностите на живота. Очевидно е, че акценътът ще падне върху т.н. "нулевата нетна консумация". Казано иначе: Приказките за 100 % спиране на емисиите ги забравяме, но трябва да се инвестира допълнително, щото неизбежните емисии да се улавят достатъчно надеждно. Акцентът би трябвало да е НЕДОПУСКАНЕ в АТМОСФЕРАТА. Написали са - "премахване от атмосферата". От изключително полярните коментари на острова оставам с впечатление, че тези хора са в дълбок конфликт със самите себе си. Важното е да има алъш-вериш. Ако предобрят нещата, ще направят компании от техни хора да внасят цистерни со2 от Китай, щото иначе ще бастисат селското стопанство!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи