България ще иска от ЕК нова забрана за слънчоглед от Украйна, но се отказва за житото

България ще иска от ЕК нова забрана за слънчоглед от Украйна, но се отказва за житото

Цената на олиото няма да поскъпва независимо от споровете между преработвателите и зърнопроизводителите.

България ще поиска удължаване на забраната за внос на слънчоглед от Украйна, но ще се откаже от ограниченията, които в момента се налагат за внос на пшеница.

Наред с това страната ни ще иска налагане на ограничения за внос на сухо мляко и нерафинирано олио. Ще води и преговори с ЕК за налагане на вносни мита, докато българските фермери реализират продукцията си. 

Преговаря се и за допълнителна евро помощ за поддръжка на пътната инфраструктура, през която минават товарите от Украйна. Това стана ясно в четвъртък от изказване на аграрния министър Кирил Вътев, който събра на обща среща производители на олио и преработвателите на слънчоглед след като стана ясно, че заводите за олио са на път да затварят заради липса на суровина.

Зелена светлина за пшеницата

След протести на фермери в България, Румъния, Словакия, Унгария и Полша ЕК въведе ограничение до 15 септември през тези страни да преминава транзитно пшеница, рапица, слънчоглед и царевица, но не и да могат да се предлагат на техните вътрешни пазари.

Сега страната ни ще настоява пред Брюксел удължаването на забраната да важи до Нова година, каза Вътев.

Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов, който е и съветник на Кирил Вътев обяви, че зърнопроизводителите се отказват от забрана за украинското жито, защото са осъзнали, че без значение дали влиза на българския пазар, то не се реализира у нас, а се купува от търговците и се изнася.

"Украинската пшеница взе нашите пазари за износ, затова няма нужда за забрана за вътрешния пазар", каза Проданов.

Заводите за олио са на път да затворят, но цената на олиото няма да поскъпва

Независимо от споровете между производителите на слънчоглед и преработвателите олиото не се очертава да поскъпва, прогнозира Яни Янев, председател на Съюза на производителите на растителни масла. Той потвърди, че заводите за олио ще затворят, ако не се пусне по-евтиния украински слънчоглед, който се предлага на международните борсови цени.

Оказва се, че българските зърнопроизводители предлагат слънчогледа си на завишени цени, а заводите не купуват, защото от него ще произведат скъпо олио, които няма да могат да реализират за износ.

Илия Проданов заяви, че българските зърнопроизводители продават само на българските преработватели на слънчоглед и през годините не са изградили канали за износ на суровината си.

Именно затова те държат на по-високи цени, които са дошли в следствие на по-високата себестойност на продукцията им заради завишени цени на торове и препарати за растителна защита заради войната в Украйна.

Проданов заяви, че сделки на български слънчоглед има, като са продадени 600 000 тона, от началото на година. Яни Янев контрира, че количества са по-малко спрямо необходимите на заводите.

Зърнопроизводителят Радослав Христов посочи, че в страната ни има 600 000 тона преходни количества слънчоглед от миналата година и се очаква реколта от нови 2 млн. тона.

България ще преговаря и за защитни вносни мита

От думите на аграрния министър Кирил Вътев стана ясно, че България ще преговаря с ЕК за въвеждане на защитни вносни мита за слънчоглед, сухо мляко и нерафинирано олио от Украйна.

Те ще важат докато българските фермери не реализират продукцията си. Такава политика реализирала съседна Турция.

Тя обаче не е част от ЕС и може едностранно да взема решения, докато за България ще е необходимо одобрение от Брюксел.

Подобна идеи бяха обсъждани още по време на служебното правителство, но те не получиха зелена светлина от Брюксел.

Междувременно от думите на Кирил Вътев стана ясно, че страната ни ще кандидатства за помощ от ЕК за инфраструктура, заради транзитния превоз на суровини от Украйна. Полша била получила за тази цел 1 млрд. евро, а служебното правителство на Гълъб Донев дори не поискало такова подпомагане.

 

 

Коментари

  • Житото е убито

    25 Авг 2023 12:27ч.

    Груханата пшеница дето се продава от българските фирми на нашия пазар, житото е убито! Какво са пакетирали българските фирми, как е било обработвано зърното не е ясно. Но е ясно как преди да варите или запарвате в термос житото - водичката е чисто бистричка, няма го нормалното помътняване на водата когато се измива истинското живо зърно. И това е констатация на всякакви потребители - учители, пенсионери, лекари .... Какво правите с ХРАНАТА на българите, български производители? Защо такава безотговорност към ближните ви сънародници, съграждани, съседи, които нищо лошо не са ви направили. Не можете ли да се лишите от свръх печалбите си в името на ЗДРАВЕТО и живота на малките българчета и на възрастните българи. Ей, хора Вътев и сие управляващи ВРЕМЕННО България - искате българите ВРЕМЕННО да обитаваме райската ни земя България? Ще ви се не знае и на ес и на нещастната украйна и оцапаното посолство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Констатация

    25 Авг 2023 12:36ч.

    Украинската водка и тази на прибалтийските паразити е пълен боклук! О Бозе почившият Цар Киро по добре ги забъркваше.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ми купувай руска,

    25 Авг 2023 13:37ч.

    Бе копейка. Познавам една путинистка, която зарежда само от Лукойл.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Към 10:37 ч. - как не те е срам

    25 Авг 2023 15:14ч.

    да не спираш да пишеш простотии и идиотщини, не се ли умори бе, мозък?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Косев

    25 Авг 2023 15:59ч.

    И украинските танкове само от Лукойл зареждат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мараба,

    27 Авг 2023 18:01ч.

    Псевдо "доктор" и пиндил!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Питам?

    25 Авг 2023 12:41ч.

    Цитат :"Преговаря се и за допълнителна евро помощ за поддръжка на пътната инфраструктура, през която минават товарите от Украйна".Подръжката за маркировка, мантинели, знаци и косене ли е или за ремонт на асфалта, който хлътва, понеже е спестен, икономисан или основата е не по норматив?Понеже там където съм , пътищата се правят да се ремонтират на 10-15 години.Дори жегите се взимат в предвид относно асфалта-10 ÷15 години и повече за ремонт.Останалото време маркировка, мантинели, знаци, косене.Това е подръжка. Крадлива пасмина. Само Пиночет или Фюрера може да стегне тая крадлива кочина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кольо

    25 Авг 2023 12:41ч.

    Всичката ни работа такава - половинчата. За нищо не може да се разчита на нас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • CMEXXX

    25 Авг 2023 14:44ч.

    Нямало суровина - ХАХАХА! Глупости на търкалета! В момента жънат слънчогледа, а тоя лъже та се къса! Явно лобито на братята ангелови добре се е разплатило, а лобито на зърнарите не иска да дава!!! А тоя боклук е за затвора!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    25 Авг 2023 14:47ч.

    Използването на боеприпаси с обеднен уран поставя под въпрос вноса на земеделска продукция от Украйна въобще, а не само за настоящата година! Докато не се изясни ситуацията не трябва да има внос!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    25 Авг 2023 14:52ч.

    Проблема касае не само земеделската продукция, но и хранителните продукти и производните им суровини, като сухото мляко! Украйна е на път да се превърне в радиоактивна пустиня с активното съдействие на "приятелските им държави"! Боеприпасите с обеднен уран са внесени от Англия! Не знам колко требва да си тъп, че разрешаваш внос на храни и земеделска продукция. Да си я изнасят за Англия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво за коментара, Хонконг забрани всякакви морски дарове

    25 Авг 2023 15:17ч.

    след като Япония реши да изпуска УРАНОВА РАДИОАКТИВНА ВОДА от Фукушима! Това се нарича грижа за нацията! А не като нашите продажници, които с този внос извършват престъпление към децата на България и към техните родители, нарича се още геноцид.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Diva

    25 Авг 2023 15:08ч.

    Всички по целия свят виждат , че украинците са зомбирани. Защо продължават да се занимават със зомбита ? PS - Зомбито прилича на човек , но е кух калъф за отпадъци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много просто!

    25 Авг 2023 16:48ч.

    Защото това е тренд на неоглобалистите - създаване на зомби общество! И това съвсем сериозно се обсъжда сред експертното общество! Факт е, че традиционни методи за борба не помагат!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи