Вицепремиерът на РСМ Маричич: Не бягаме от отворените въпроси със София, но не можем да градим отношенията само върху тях

Вицепремиерът на РСМ Маричич: Не бягаме от отворените въпроси със София, но не можем да градим отношенията само върху тях
Ние не бягаме от отворените въпроси, но не можем да позволим отношенията между Северна Македония и България да се основават само на тези въпроси. Това заяви вицепремиерът по европейските въпроси Боян Маричич в кулоарите на конференцията БГМК30 "Гражданският принос в изграждането на доверие, общност и съюзничество", помолен да коментира изявлениято на българския президент Румен Радев, че е добре да се формират работни групи и меморандуми за инфраструктурата и икономиката, но същевременно "първо трябва да се решат онези трудни политически ключови въпроси". Маричич изтъкна, че не е добре да се залагат времеви срокове около искането за включването на българското малцинство в конституцията, съобщава БТА.

Снимка: БТА

 

Смятаме, че има потенциал в много други области, впрочем затова са формирани и тези работни групи, в които може чрез конкретни форми на сътрудничество да се покажат резултати, да се доближат гражданите, да се смени атмосферата, за да можем да решаваме всички отворени въпроси, включвайки и тези, но в никакъв случай не сме избягвали отворените въпроси, изтъкна вицепремиерът Маричич.

Той подчерта, че двете страни не могат да осъществят целите за засилено сътрудничество, разтапяне на леда и осъществяване на успех, ако не направят конкретни стъпки и не покажат конкретна добра воля.

Той подчерта, че "като правителства и като държави сме длъжни да отглеждаме и възпитаваме младите хора в един европейски дух и с европейски принципи", защото, както каза, "само така може да имаме устойчиво добри отношения, добри отношения за дълъг срок и решаване на проблемите в европейски дух".

Убеден съм, че от двете страни на границата и при нас в Северна Македония, и в България мнозинството от хората са с добра воля. Време е в този период тези хора с добра воля, които съм убеден, че са мнозинство, да заработят заедно като съюзници, за да постигнем резултати, да върнем отношенията на нивото, което заслужават и да започнем преговорите с ЕС колкото е възможно по-скоро, каза той.

Маричич изтъкна, че не е добре да се залагат времеви срокове около искането за включването на българското малцинство в конституцията. Определянето и публичното изразяване на каквито и да било срокове досега изобщо не ни помогна в разговорите. Ние все още сме във фаза, в която изнасяме позициите и от едната, и от другата страна, в която търсим начини как да решим отворените въпроси, по които имаме различни позиции, и да ги добавим в един план, който ще ни доведе до подобряване на отношенията и отстраняване на пречките за начало на преговорите. 

Ние, нашето правителство, многократно заявявахме публично, че поради нашата концепция за конституцията, утвърдена още през 2001 г. с Охридския рамков договор, нямаме проблем да впишем в нашата конституция и други общности, които досега не са включени като хърватската общност, черногорската и българската общност. Така че съществува ясна политическа воля за това. Нашето становище е, че това трябва да се направи преди нашето влизане в ЕС. Остава в следващия период в разговор и отворен диалог с България да намерим и начин, но и времеви срок, който е бъде най-подходящ за това, каза той. 

 

Коментари

  • Helleborus

    29 Яну 2022 21:45ч.

    В момента на ума ми идват поне десетина имена на българи, които през годините са говорили „патриотично“, някои са спортисти, някои са общественици, някои са политици, всички те са били много родолюбиви на думи. Питам се, дали поне един от тях ще се окаже наистина патриот и ще изобличи опитите за търсене на българско МАЛЦИНСТВО сред българския народ, живеещ в земята на Македония. Поне един българин, който има по-голяма трибуна и е разпознаваемо лице, ще се осмели ли да застане против узаконяването на резултатите от Възродителния процес над българи? Дори турците се бореха за промяна на тези резултати за своите хора, когато те претърпяха такъв процес, а и до днес ни проглушават ушите за това. Българският народ по-долен ли ще се окаже и неспособен да защити истината? Единствените гласове, които чух в тази посока, са от българска организация в Македония! А тук?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи