В началото на втория си мандат Радев се сети за жертвите на комунизма

В началото на втория си мандат Радев се сети за жертвите на комунизма
Държавният глава Румен Радев отдаде почит на паметта на жертвите на комунистическия режим в България. Той постави цветя на монумента, посветен на жертвите.

Президентът отива на този мемориал за първи път и никога досега не е отбелязвал паметта на жертвите на комунистическия терор след 1944 г. Поради тази причина бе критикуван от десните партии в продължение на целия си първи мандат.

 

Ето какво написа президентът Радев във Фейсбук:

 

Крайно време е да спрем да делим загиналите за България на „свои“ и „чужди“ и наш неотменим дълг е да почитаме паметта на всяка невинна жертва на всеки режим. От действията ни зависи да изцерим раните на разделението, така че трагедиите, белязали нашата история, никога повече да не се повтарят. Само единни можем да градим общество и държава, в която достойнството и свободата са гарантирани за всеки.

 

 

Евродепутатът от ДСБ Радан Кънев също написа коментар по този повод:

"... първото, което си отива при загубата на памет, е самата представа за бъдеще."

(Georgi Gospodinov, "Времеубежище")

Може да харесваме Румен Радев, може да не го харесваме. Може да ободряваме негови позиции или да ги отхвърляме. Може да се тревожим от прекомерната концентрация на власт в ръцете му - и винаги трябва да бъдем загрижени, когато в едни ръце има опасност от събиране на твърде много власт.

Но днес просто трябва да му свалим шапка. Това е исторически момент по пътя на българското общество към бъдещето.

Благодаря, г-н Президент!

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • А знае ли

    01 Фев 2022 11:21ч.

    А президентът знае ли,че на тая стена има изписани имената на абсолютни кръволоци и масови убийци?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дежа вю

    01 Фев 2022 11:22ч.

    вие както му се кланяхте миналата година....! радан превърна радев в свой бог. лицемерие от радев.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виктор

    01 Фев 2022 11:33ч.

    Светла им памет на тези борци за свобода и истина, дано никога повече не ни идва до главата, особено новият дигитален вариант, със социално кредитната система и безочливата демагогия! КАНАДА ЛИБРЕ (и Куба), дано час по скоро се освободят братята канадци, защото комунистическият престъпник Джустин КастрАТ, се оля! Коктейла Канада Либре се приготовя, от биричка и кока кола :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Президентът

    01 Фев 2022 11:35ч.

    почна да отдава почит на куцо и сакато. Явно му се е поизчерпила подкрепата, та почна да я търси навсякъде...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Славов

    01 Фев 2022 11:37ч.

    На пРезидента цоциалкомунисти вече не му трябват - изтъка си платното и ритна кросното

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "... първото, което си отива при загубата на памет, е самата представа за бъдеще." (Georgi Gospodinov, "Времеубежище")

    01 Фев 2022 11:39ч.

    "МАГДАЛЕНА ТАШЕВА (Атака): Гласувах „против” сформираната, съешилата се на тъмно четворна коалиция, която ще доведе България до нова катастрофа със своите вашингтонски мантри – мантрите на вашингтонския консенсус: дерегулация, либерализация, приватизация. Какво ще реформирате, бе, неуважаеми? (Възгласи от ГЕРБ: „Е е-е!”) Нали досега правихте Вие реформите? Двадесет и петгодишният преход беше десен! Какво ще реформирате, неуважаеми Радан Кънев? Реформите на Вашия ментор Костов ли? Реформи върху реформи ли? През 1989 г. в България нямаше здравноосигурителна каса, нали? Нямаше тази пенсионна система, нали? Опитвате се да се изкарате спасители и понеже няма от какво да спасявате България освен от собствените си реформи (реплики от Реформаторския блок), си търсите врагове. Против това правителство съм, дори и само защото в него влиза епитомът на малокултурието Вежди Рашидов (шум и реплики от ГЕРБ), който преди година и три месеца псуваше на майка българите. Ще Ви го пускаме всеки ден по „Алфа”. Вие не сте достоен да бъдете министър на културата, господине! (Реплики на Вежди Рашидов.) Измивате си ръцете – имам предвид Радан Кънев – с това, че докато Костов провеждал реформи, той пишел нещо в интернет, разхождал се, сърфирал. Да, браво, добре че го направихте! От там научихме колко горещ защитник сте на гей парадите. Аз съм чела Вашия блог и помня как обяснявахте, че чичо Ви Моис Кордова в Израел живял 40 години щастливо със съпруга си Шимон. (Оживление.) Искам само да Ви кажа, колкото до съветския вектор, че Вашата лична фамилия има големи заслуги за тържеството му. Защото леля Ви Сонче Кордова е партизанка от отряда „Антон Иванов”..."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • на 01.02.2022 в 11:21 А президентът знае ли,че на тая стена има изписани имената на абсолютни кръволоци и масови убийци?

    01 Фев 2022 11:41ч.

    А данао, ама надали. Това дали са му преподавали при школуването му за стратег и синергетик в САЩ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    01 Фев 2022 11:48ч.

    "Жертви на комунизма". Колко станаха? Всяка година се увеличават. Бяха стигнали до 30 хиляди по едно време. Сега колко преброиха?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моите имена

    01 Фев 2022 11:53ч.

    Тридесет хиляди жертви на комунизма!!!... И два милиона прокудени, изгонени, ненужни нам жертви на капитализма. А на тях паметник кога и къде? И на коя дата ще им се кланяме и почитаме? Щото то май трябва - всеки ден в краткото време, което е останало на България в това измерение и битие. Жертви на комунизма......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    01 Фев 2022 12:03ч.

    До тъпите тинейджъри: Чули ли сте за "Закон за защита на държавата", а чели ли сте го? Знаете ли, че е въведен през януари 1924г? А знаете ли, че на 19-ти май 1934г е разпуснато народното събрание и политическите партии са ЗАБРАНЕНИ? По време на ДИКТАТУРА и преследване на народа, би ли трябвало да има съпротива? След войната ВСИЧКИ преследвани и пострадали са искали да си отмъстят. Няма нищо общо с комунистически строй, защото след войната НЯМА закони които оправдават преследване на инакомислещи. Проблема бе, че на страната на комунистите застанаха най-простите хора в България и те са тези които създаваха проблемите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    01 Фев 2022 12:04ч.

    "Тридесет хиляди жертви на комунизма!!!" Измислица от простаци и повтаряна от простаци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Законът за защита на държавата (ЗЗД) е изключителен наказателен закон[1] в България, който е бил в сила от януари 1924 до октомври 1944 г.

    01 Фев 2022 12:09ч.

    "С 18 члена на закона са предвидени различни начини за противопоставяне: забрана на организации, постановяване на система на политически престъпления, установяване на строги санкции от 15 г. до доживотен строг тъмничен затвор и смъртна присъда. Системата на политическите престъпления включва: членство в забранени организации, въоръжена форма на борба, действия срещу въоръжените сили на държавата, изповядане на идеология, интернационални връзки и помагачество. Криминализират се користни престъпления по време на метеж или размирици. Чрез членството в забранени организации се въвежда колективната вина, която заменя принципа на личната отговорност.[2] На основание на ЗЗД се забранява съществуването на всички видове организации, групи, сдружения и други, които използват нелегални структури и революционни методи за постигане на своите цели. През април 1924 година, въз основа на закона, Върховният касационен съд обявява за разтурени БКП, Партията на труда, Комунистическия младежки съюз, Общия работнически синдикален съюз и кооперация „Освобождение“, като имотите им се отнемат в полза на държавата.[3] Впоследствие ЗЗД многократно е допълван и променян. На 16 март 1925 г. 21 Обикновено Народно събрание допълва ЗЗД чрез Закона за изменение и допълнение на Закона за защита на държавата (ЗИДЗЗД). Увеличени са съществуващите по ЗЗД състави за много от провиненията. Прибавени са още 6 нови члена, а част от съществуващите са изменени, като целта е увеличаване на присъдите със смъртно наказание. Увеличена е долната и горна граница на наказанието „лишаване от свобода“. Максималният размер на съдебната глоба се увеличава до 500 000 лв. Увеличава се съставът на административното наказание „уволнение“, като то се прилага и за политически идеи. На основание на това изменение, още на 18 март Народното събрание отнема мандатите на 6 народни представители комунисти. Чл. 13, ал. 2 въвежда изискването за доносителство от страна на роднините на извършителите на нарушение по смисъла на закона. Премахва се триинстационната съдебна система и се заменя с двуинстанционна. Апелативното обжалване на присъдите отпада, като се запазва касационното.[4] През юли 1934 г. след Деветнадесетомайския преврат (1934) ЗЗД е допълнен за пореден път. Приета е от правителството на министър-председателя Кимон Георгиев Наредба-закон за изменение и допълнение на Закона за защита на държавата. С нея се намаляват възможностите за обжалване на произнесените присъди.[5] Едновременно е приет с наредба-закон и успоредния на ЗЗД изключителен наказателен Закон за защита безопасността на държавата (одобрен с указ № 13 от 1 септември 1934 г.).[6] Най-големи промени в ЗЗД са направени по време на Втората световна война. Целта е неутрализиране на комунистическите диверсии по време на войната. По предложение на първото правителство на Богдан Филов, 25 Обикновено Народно събрание приема изключителния наказателен Закон за допълнение и изменение на Закона за защита на държавата (3 – 6 септември 1941 г.). Допълват се 13 члена на ЗЗД, прибавят се 15 нови члена. Санкциите се увеличават и се налагат и за най-малки прояви на неподчинение. Смъртното наказание заляга в почти всички текстове на ЗЗД, като то не се отменя дори когато се отнася до непълнолетни. Класифициращият признак е „във военно време“, като делата по ЗЗД са подсъдни на военно-полевите съдилища. Допуска се публично изпълнение на присъда.[7] На 21 юли 1943 г. е приет нов Закон за изменение и допълнение на Закона за защита на държавата. Съдържа 9 параграфа, уреждащи материалноправните и процесуалноправните норми на ЗЗД. Целта е съдебна защита на войската, полицията, жандармерията, военизирания персонал на железниците, пощите и телеграфа.[8] ЗЗД и ЗИДЗЗД е отменен с наредба-закон за отменяне на някои закони (обн. ДВ, бр.227 от 16 октомври 1944 г.) от първото правителство на ОФ."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой да разясни

    01 Фев 2022 12:10ч.

    Някой да разясни какво точно означава "Може да ОБОДРЯВАМЕ негови позиции или да ги отхвърляме"? Този май е започнал да учи нов български език под мъдрото ръководство на новият премиер.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Закон за защита на държавата", а чели ли сте го? Знаете ли, че е въведен през януари 1924г? А знаете ли, че на 19-ти май 1934г е разпуснато народното събрание

    01 Фев 2022 12:11ч.

    То и сега трябва са има ЗЗД и то с обратно дийствие от 1944 насам. Комунистически терористи и съветски агенти като оня вапцаров трабва да бъдат жестоко наказавани.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • а като

    01 Фев 2022 12:13ч.

    ни затваряха бизнесите и производтвата след 1944 кой ще ни обещети да 45 години пропуснати ползи, а радев, лицемерна символна политика без последици!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    01 Фев 2022 12:13ч.

    Жертвите на комунизма. И жертвите на фашизма. Имало ли е фашизъм у нас, терористи ли са били противниците на тогавашната власт, има ли убийци заслужили смъртта си сред жертвите на комунизма, никога няма да има съгласие. Навремето даваха пример с мемориала на Франко, как заедно са погребани фалангисти и републиканци, бил съм и съм го видял. Огромен кръст на върха на планината, подземие в основата ѝ и площад за паради. Противниците са погребани от двете страни на пътеката навътре, саркофагът на Франко се възвисява над тях, обкръжен от фигури на архангели. Строителството започва още приживе с труда на лагерници. Всичко напомняше някак на запазен къс от Третия райх. Това беше испанският пример за помирение. Но накрая останките на Франко все пак ги махнаха оттам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И той завалията

    01 Фев 2022 12:15ч.

    вече не знае на кой Господ да се кръсти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мечо Кух

    01 Фев 2022 12:17ч.

    Днеска не е ли Трифон Зарезан?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Проблема бе, че на страната на комунистите застанаха най-простите хора в България и те са тези които създаваха проблемите" -

    01 Фев 2022 12:17ч.

    И това ли е основната причина? За останалото сте прав (без "тъпите").

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    01 Фев 2022 12:20ч.

    Винаги като чуя за жертвите на комунизма /който все още броди някъде като призрак и никъде не се е установил/ питам за жертвите на капитализма.Ето пример с мой приятел:почина човека от рак,получен след като разбра,че и двете ми дъщери - висшистки,работят не по специалността си,а като проститутки /едната впрочем тая професия я овладя по време на студентска бригада в капиталистическия рай САЩ/,друг приятел се самоуби,неиздържал психически на правилата и практиките на свободния пазар.И още примери мога да посоча,сигурно и всеки от пишещите,но това няма да промени основния закон на капитализма:"Човек за човека е вълк"!А помни ли вече някой основния закон на социализма /не на комунизма/?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Достоен жест

    01 Фев 2022 12:22ч.

    на един български президент ! Дано вече е разбрал, че разделянето на народа ни не идва от вътре , а от вън ! Крайно време е за смирение и покаяние . В България няма точна статистика на жертвите на комунистическия терор. Повечето изследователи и историци приемат, че през първите няколко месеца след 9 септември са избити без съд около 30 000 души. През февруари 1991 г. министърът на вътрешните работи Христо Данов обявява пред Народното събрание цифрата от 25 000 убити и безследно изчезнали. Мащабите на комунистическите репресии се илюстрират най-добре при паралел с броя на жертвите в периода 1923-1944 г. Според проучване, извършено от избраното през 1945 г. Народно събрание, жертвите са 5632 души – убити, екзекутирани, починали в затворите или вследствие на престоя им там. По поръчка на ЦК на БКП е извършено проучване от Музея на революционното движение в България. Това изследване е публикувано в неговия годишник („Победа“, София, 1969), но не е направено нищо тази информация да стане широко известна. "Издирените и уточнени от нас лица (за периода юни 1923-септември 1944) както казахме възлизат на 5639 души, в това число и по-видни дейци, починали наскоро след тежки полицейски инквизиции или в резултат на разклатеното от инквизиция здраве"./ Шарланов, Диню, Тиранията: жертви и палачи, ИК „Стрелец“, София, 1997/ Издаденият три години по-късно албум „Звезди във вековете“ от Музея на революционното движение включва за този период по-малко загинали участници в съпротивата срещу държавната власт – общо 4816 души.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Историк

    01 Фев 2022 12:23ч.

    А кога за жертвите на ЗЗД 1924 година?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    01 Фев 2022 12:24ч.

    Достоен жест! Затова никога повече комунизъм и съдебно преследване срещу всички комуноидни съветофилски отрепки!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Желев Желязко

    01 Фев 2022 12:26ч.

    Колкото и да са ,на фона на това което се случва днес са били малко.Живях малко през ''комунизма'' и го ненавиждах.Това което го смени е в порядък по -гадно.Така се случи ,че съм и от '' комунистите'' и от ''кулаците'' От партизанския ми род не знам и един да се е възползвал от партизанското родство.Но мнозина възползвали се ''комунисти'' днес ме сочат с пръст.От другата страна е същото.Тези дето полегнаха на ''комунистите'' днес се пишат герои и борци за свобода.Тези дето реално са се противопоставили по-някаква причина са в девета глуха.А Радев е долен лицемер.Как се връзва с офицерската чест?Репресии?Че ако реално са действали такива като Радев трябвало да са в КЕЧА.А то стратег синергитик.Личното ми мнение на база това което знам за родните си села е че е имало заслужена разплата.Което и приветствам.Цар далеко бог високо,Добрия доброму,лошия с ножа по-главата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Митето

    01 Фев 2022 12:26ч.

    Интересна история си си съчинил. Тези измислени дъщери може би са били рускини, те работят проститутки поради простата причина,че не могат нищо друго. И все пак предпочитат това отколкото да гният в руската мизерия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Желязко

    01 Фев 2022 12:27ч.

    Да са ти казвали,че си завършен идиот ? Ваксиниран или не...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нужен е втори народен съд, който да прибере вересиите на първия

    01 Фев 2022 12:29ч.

    Прозападните българяни трябва да бъдат довършени

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    01 Фев 2022 12:30ч.

    А знаете ли кое е най-смешното? Това, че по Закон за защита на държавата са убити МНОГО народ, включително и Вапцаров, а върлият "противник" на комунизма, сам бивш комунист - Жельо Желев, за наказание е ... изключен от партията и е оставен на село да си пише романа. Щях да се съглася с него, ако комунистите го бяха претопили на сапун.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ужас

    01 Фев 2022 12:30ч.

    Червения сопол отишъл да си направи снимка рано рано да не го видят и оплюят хората!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тези измислени дъщери може би са били рускини, те работят проститутки

    01 Фев 2022 12:32ч.

    Откак настъпи демокрацията, най-вече украинките се препитават по подобен начин. Разбира се за целите на пропагандата, удобно ги титуловате като рускини..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    01 Фев 2022 12:40ч.

    Семейството ми е пострадало от комунистите. Иззеха ни имотите по време на национализацията. НИТО един от фамилията ни не е бил комунист. Аз самият съм политически бежанец в европейска страна. Но не мога да отричам, че по време на социализма, нивото на българите се вдигна МНОГО във всяко отношение. Децата на простите селяни се изучиха в многобройните университети (24) открити след войната. От много бедна и проста държава, България се издигна и спечели име. И какво стана сега? Внуците на същите тези тъпи селяни, сега станаха "демократи" и плюят на ляво и на дясно строят, който способства бащите им да бъдат измъкнати от калта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • adult dating

    01 Фев 2022 12:44ч.

    http://pusliv.com

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Студентка на бригада в САЩ овладяла професията проститутка?

    01 Фев 2022 12:46ч.

    За това се иска първо желание. Второ, трябва да си ги възпитал така, че да поставят парите над самоуважението. Трето, случваше се и при социализма, щом първото и второто са налице.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    01 Фев 2022 12:48ч.

    "Откак настъпи демокрацията, най-вече украинките се препитават по подобен начин." Не е съвсем вярно. На първо място са румънките и българките. И причината е, те могат да се придвижват свободно из Западна Европа. По ВВС показаха документален филм за проституция и продаване на жени/деца за проституция, румънки, в Англия. Грозна работа. Става дума за деца около 12-14 годишни. https://www.youtube.com/watch?v=m12cgvH1R9w https://www.bbc.co.uk/news/av/world-europe-40499500

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "... първото, което си отива при загубата на памет, е самата представа за бъдеще." (Georgi Gospodinov, "Времеубежище")

    01 Фев 2022 12:50ч.

    " Всяка година, около 1-ви февруари, когато през 1945г. са произнесени присъдите срещу регенти, министри и депутати, много от тях смъртни, в медиите се разгарят ожесточени дебати, в които преобладават гласовете на онези, които утвърждават: че този съд е незаконен, защото противоречал на Търновската конституция, която не разрешавала извънредни съдилища; че е мракобесен, защото обезглавил цвета на нацията. За неговото създаване и провеждане се обвиняват комунистите, въпреки че БРП (к) има само четирима представители в тогавашното правителството на Кимон Георгиев от 16 души. Те посочват, че Народният съд осъжда на смърт 2730 души, докато на Нюрнбергския процес са били осъдени на смърт са само 12 души. Фактите обаче са малко по- различни. След разгрома и капитулацията на нацистка Германия в съответствие със Споразумението за примирие от 28 октомври 1944 г. между България от една страна и с т. нар. „обединени народи”- СССР, САЩ и Великобритания от друга, и с решение на чл. 5 на Парижкия мирен договор и под надзора на Съюзната контролна комисия в София (състояща се от представители на САЩ, СССР, Великобритания и Франция), в България на базата на споменатия "наредба-закон за съдене на виновниците за въвличане България в Световната война срещу съюзените народи и за злодеянията, свързани с нея", се създава трибунал. Това е Народният съд, който е одобрен от Регентския съвет, а впоследствие и от споразумението на четирите Велики сили от 8 август 1945 г. в Лондон. Създаването му е потвърдено и от декларация на Общото събрание на ООН от 11 декември 1946 г., както и от Женевската конвенция от 1949 г. в защита на жертвите от Втората световна война. В този смисъл, в международен план никой никога не е отричал легитимността на Народния съд и не го е обявявал за престъпен. А що се отнася до с противоречието му с Търновската конституция, на практика тя е била суспендирана в резултат на преврата от 19 май 1934 г., след който държавата се управлява чрез наредби-закони. И въпреки това, Народния съд не противоречи на Търновската конституция, защото с допълнение към нея от Петото Велико народно събрание през 1911 г. се допускат извънредни съдилища, когато "…държавата се намира в състояние на война, или е въведено военно положение в нея, или части от нея са под чужда окупация". А на 30 септември 1944 г. България все още не е сключила примирие със страните от хитлеристката коалиция, намира се в състояние на война със САЩ, Англия и Съветския съюз, а и е окупирана според противниците на Народния съд. Сравняването на Народния съд с Нюрнбергския процес по отношение на издадените присъди е умишлено лъжливо и в крещящо противоречие с фактите. В Нюрнберг се осъждат само най-висшите нацистки лидери и военачалници от обкръжението на Хиитлер. Извън съда в Нюрнберг, в стотици други процеси в Германия, са осъдени, често със смъртни присъди, десетки хиляди нацисти. Във всяка от една от разделените от победителите зони в Германия се провеждат местни съдебни процеси. В британската, американската и френската зони, съдии от тези държави осъждат на смърт стотици души; само в Дахау, американски военен трибунал осъжда 1614 нацистки военнопрестъпници, като на смърт са осъдени близо 400 души.. Нацистки лидери, извършили престъпления в Полша и в други страни, са изпратени на съд там и екзекутирани. Във Франция са осъдени хиляди нацистки колаборационисти, екзекутирани са 767 души, в Белгияса осъдени също хиляди колаборационисти, стотици на смърт и екзекутирани в 242, в Норвегия са осъдени всичките десетки хиляди членове на про нацистката партия. В редица страни без съд и присъда са избити хиляди прогермански колаборационисти, само в Италия са ликвидирани над 20 000 души, а във Франция около 10,000 души. Такава е била реалността в окървавената военновременна тогавашна епоха и в това отношение България не се откроява спрямо други страни."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На първо място са румънките и българките.

    01 Фев 2022 12:54ч.

    Да не разделяме циганките по национален критерий, ти предлагам най-добросърдечно...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Митето

    01 Фев 2022 12:55ч.

    При капитализЪма девизът е"Човек за човека е вълк". А при социализЪма местата на човеците са само разменени-вълкът си остава!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пострадалият от комунизма Наблюдател

    01 Фев 2022 12:56ч.

    стои на твърди пролетарски позиции, което говори за неговото израстване. Дано израстне един ден дотам, че да се досети проституиращите 12-14 годишни българки и румънки от кой етнос са.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 4444

    01 Фев 2022 13:00ч.

    Жертвите на комунизма са факт. Имало е политическо насилие и всяка жертва заслужава респект ! В този аспект жестът на екскомуниста Радев, дори и закъснял, заслужава одобрение. В същото време жертвите на комунизма не трябва да се преекспонират, и не трябва чрез непрекъснато размятане на костите им , да се подклажда едновековната гражданска война. От нея България полза няма, само постоянна вреда и вражда. Да не се забравя също и историческия контекст след ВСВ. Във ВСИЧКИ европейски страни (!!!) има Народни Съдилища и са наказани и екзекутирани фашисти, колаборационисти, администратори... И в България с нейните малко под 3000 убити от НС съвсем не е било най-жестокото ! Една Франция , с нейната прослувута демокрация, осъдените от Народен съд са близо 30 000 нацисти и колаборационисти ! А колко доносници, курви на окупаторите, и др. симпатизирали на германците и на Виши , са изтрепани без съд и присъда - бедна ви е фантазията ! Това не пречи днес французите да са заровили и напълно забравили тази история. А не като нас да дълбаят, и да дълбаят...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Човек за човека е вълк"

    01 Фев 2022 13:20ч.

    Както е казал Веничка Ерофеев "Книга за джунглата" е автобиография, понеже Киплинг е отгледан от вълците на империализма"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е само 3000 убити!

    01 Фев 2022 13:23ч.

    Нищо не е. Ама ако един от тях е дядо Ви друг коментар бихте направили.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ни ни мърда

    01 Фев 2022 13:25ч.

    Жертвите на комунизма са като едновремешните активни борци - вече 32 години и все се пръкват нови жертви. На стената при НДК несъмнено има необосновано репресирани,но поради малкия брой,там са набутали и всички кръволаци и убийци до 09.09. 1944г. Има имената на убийци на деца,както и на кръволаци трепали и в България,и в Сърбия ,и в Гърция. Добре,че гърци и сърби не знаят,че международен скандал за възхваляване на фашисти не ни мърда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ха ха ха

    01 Фев 2022 13:30ч.

    Никога не е късно да станеш за кашмер, нали Румба? :DDD

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Али Луя

    01 Фев 2022 13:32ч.

    Жертвите на добрия капитализъм са няколко милиона - разбити семейства, изтичане на мозъции и работна ръка, демографски срив, образователна нищета, проститутски манталитет, бедност, обезценяване на лева, работодателски геноцид към трудещите се, медицинска шизофрения, социално отчуждение, житейско безсмислие, живот на ниво оцеляване за половината население, изобилие от пороци, паразитно съществуване за мнозина, жестока ценностна деградация и т.н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ама ако един от тях е дядо Ви

    01 Фев 2022 13:43ч.

    Това вече го пишете за дядо си N-ти път тука. Бог да прости душата на дядо ви, Бог да го съди за делата му. Това не променя казаното общо - на това мерене на кости, и от двете страни, трябва да се сложи край. И едните и другите са били българи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Желев Желязко-факт

    01 Фев 2022 13:46ч.

    Партизанин се скрива в плевнята на селянин през тежка зима.Съседът разбира и го предава на кмета.За зла съдба при кмета има много други хора.Думите на кмета ''това не трябваше да го казваш''Собственика на плевнята разбира и предупреждава партизанина.Той казва че няма къде да бяга,пристига жандармерия след кратка престрелка партизанина е убит.Трупът е завлечен в центъра на селото.Събират селяните ,свири музика.Карат ги да играят хоро.Един от учасниците в хайката слага цигара в устата на убития.Пали я.Подритва го като псе.След 9.1944г. селянинът съобщил за партизанина е убит без присъда.Гаврилият се с трупа е убит.Кмета е задържан за седмица и пуснат.Нещо не справедливо? "'Наблюдател'' е много наблюдателен.Дядо ''кулак'' С 100д/ра не ще в ДЗС.Съветват го,1957г е в затвора за година и омеква.Но дядо има 4 деца.3ма синове и дъщеря."'Комунистите'' ги изучават.Кой колкото до където може.Обречените да гонят свине в балкана днес все още ВСИЧКИТЕ са живи/над 75г/ имат синове дъщери ВСЕКИ от тях е имал възможност да учи колкото може,АЗ получавах държавна стипендия.Наблюдател е прав и справедлив.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • nato

    01 Фев 2022 13:47ч.

    Слава на капитализма, по добрия, по справедлив и по напредничав строй победи, криминалния преход към комунизъм/приключи безславно със кончината на ссс.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Желев Желязко

    01 Фев 2022 13:57ч.

    Описаното по горе е от родното ми село.Да жертвите за 30г. капитализъм са много, несъпоставимо повече.Само починалите лишени от достъпност до здравеопазване са 10ки хиляди.За прокудени и оставене без препитание -те са милиони.Проституцията не циганската просто Ви е бедна фантазията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • софиянец

    01 Фев 2022 14:00ч.

    пилците се брояли на есен, да видим при следващият Народен Съд колко демократи ще висят еко по либералните дървета, от Московска та до изхода на София, става въпрос като запонем да броим жертвите на "Шоковата Терапия", "Демокрацията" И Т.Н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СТАР

    01 Фев 2022 14:10ч.

    Президентът олицетворява единството на нацията. Той не е обединител на нацията. Как обаче всеки от предишните и сегашният президент олицетворяваха това единство на нацията като тази същата нация е безнадеждно разделена. И защо е така? Защото какви ли не хрантутници и от едната, и от другата враждуващи страни се замерят с идеологически ругатни и закани. Защото така наречените историци са подлоги на властползващите се и с неадекватните си, необективни, ненаучно аргументирани каканижения настройват едни срещу други безпросветната маса. И ако някой от малкото мислещи хора се опита да зададе по-смислен и противоречащ на официозната пропаганда въпрос, той бива санатизиран и от едните, и от другите. Нашата история е пълна само с митове, лъжи, клишета, наплевателства, омрази, а не с анализи на изключително сложните обществени и политически процеси, чиито жертви в немалко случаи са били и палачи. Но Р.Р. действа все по-конюктурно и реално разделя нацията. Жалко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Втори опит, за кой ли път

    01 Фев 2022 14:10ч.

    бивш комунист - Жельо Желев Какъв комунист е селянина от Веселиново. От селянина комунист не става, той е дребен буржоа и в качеството си на такъв е естествен антагонист на комунистите. За какъв комунизъм бълнувате при 90% дял селско население само преди сто години. Никой не може да си избяга от гена, огражданения селянин не е комунист, произхода му не позволява нито да се държи, нито да разсъждава като такъв. Най-голямата трагедия за нацията е, че обективните обстоятелства не позволиха на територията да има нито трето поколение културни, нито трето поколение богати.. Преобладават предимно такива като Христофор Белокровский, дето толкоз се срамуват от корена си, та чак пяна по устата им избива, всеки път щом някой им го припомни...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • стига с тия жертви,

    01 Фев 2022 14:12ч.

    нещо оптимистично да се направи ,например паметник на никола гешев, доста комунисти е избил ,трябва да се помни таково едно добро , което е направил.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хубаво са ги изписали имената

    01 Фев 2022 14:12ч.

    Да знаем чии родословни дървета трябва да съберем и прекратим. Гниди монархофашистки

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    01 Фев 2022 14:13ч.

    Прави и трупа грешка след грешка. Щом" Рада Дълбоката" е ощастливена и ние сме. А най-голямата, тепърва ще оценяваме. Тази с " просто Кирчо& СО" . Започва да прилича на Ирландската овчарка по делата си. И по фейс. И добре са направили, отхвърлилите го с гласуване или не гласуване. Цар далеко, Бог високо, пъдари кръвопийци бол, помощ от никъде. И Неволята не викаме. България днес / във форума извадка/.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво на Радев!

    01 Фев 2022 14:21ч.

    Хубаво го е написал, но ако познаваше добре народа на тази държава, щеше да е наясно, че това не може да се случи. Народът е разделен, поне 80% се намират в двете крайности. Не знам как може да го променим. Дори времето не помага засега.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • топ 10

    01 Фев 2022 14:33ч.

    Няма какво хубаво да се каже за българския профашистки капитализъм - и в миналото, и днес. И в двата случая - пропиляно историческо време и шансове, разсипана народна енергия за съзидание и държавническо укрепване.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гниди монархофашистки

    01 Фев 2022 14:33ч.

    само фашистите се бореха срещу болшевизацията на европа,прекрасен антикомунистически режим е било преди 44та, , не като сега или по време на съветското робство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • само фашистите се бореха срещу болшевизацията на европа

    01 Фев 2022 14:38ч.

    Тва САЩ и Великобритания, къде ги класираш в тая схема? Те от фашистите ли са или от болшевиките, че от вашите разсъждения съвсем се обърках...?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • домачине

    01 Фев 2022 14:40ч.

    Болшевизмът бе и си остана локално явление, фашизмът и фашизацията - не само глобално, но и представляващо мимикрия на благия либерализъм, който си присвои мними и незаслужени исторически победи, най-важните от които бяха саможертвено дело на болшевиките и днешна путинска Русия (напр. Сирия). Междупрочем, днес троцкисткото крило е здраво укрепено в профашисткия западен ковидарник и се е поставило в услуга на корпорациите, мачкайки волята на народи и индивиди за здраве, свобода и демокрация.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • на 01.02.2022 в 13:23 Нищо не е. Ама ако един от тях е дядо Ви друг коментар бихте направили.

    01 Фев 2022 14:42ч.

    ...или ако дядовците Ви са били сред жертвите на Белия терор от 1918 до 1944 г., нали? "Малцина знаят, че думите "Бял терор" за масовите арести, побои и убийства след Деветоюнския преврат и Септемврийското въстание 1923 г. са употребени за пръв път от Петко Д. Петков в негов вестник, за което е заплашен със съд от режима на Александър Цанков. Днешните "демократи" не обичат да се споменава за престъпленията преди 1944 г. В проектите на МОН за нови учебни програми по история няма и дума за кървавите 1923-1925 г. Там те са определени като "политически противоречия през 20-те години". Тези "противоречия" отнемат живота на хиляди комунисти и земеделци." Петко Д. Петков: "Вие създадохте Белия терор, вие хвърлихте в затворите 50 000 земледелци и 30 000 комунисти!"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тва САЩ и Великобритания, къде ги класираш в тая схема? Те от фашистите ли са или от болшевиките,

    01 Фев 2022 14:47ч.

    Не е ли очевидно, те защитавха само и единствено собствени теснопартийни национални интереси, а не се опълчиха срещу съветския комунизъм, напротив правеха съюз с него от страх, че конкуренцията на германското икономическо чудо ще ги помете в кратки срокове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Закон за защита на народната власт

    01 Фев 2022 14:56ч.

    е приет след 9 септември 1944 г. Смисълът му не е по-различен от Закона за защита на държавата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гербераст

    01 Фев 2022 15:01ч.

    Трябва помирение, за да свърши тая гражданска война. Обш гроб и общ паметник.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Никой не ходи

    01 Фев 2022 15:10ч.

    Еее... то в Испания има общ гроб и паметник,даже кокалите на Франко бяха там ,ма ги махнаха. На тая бутафория никой не ходи.... ,освен държавно задължени лица.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не е ли очевидно

    01 Фев 2022 15:13ч.

    Демек, САЩ и Великобритания са истинските неомарксисти, ама кви тогава се явяват руснаците понастоящем , ще уточниш ли? За китайците и дума няма да отварям.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чепици - шпиц

    01 Фев 2022 15:39ч.

    Полковник Васил Симеонов Монев е роден на 03.01.1894г. в г.Варна.Баща му Симеон е роден в с.Стижарево,а майка му е гъркинята Зойро родена във Варна.Като капитан и командир на граничен отряд от 2/24 граничен участък в община Чипровци избива над 60 души през 1923г. Като полковник и командир на 25-ти драгомански полк лично или по негова заповед са избити 1500 души в Сливнишко,Драгоманско,Царибродско,Пиротско,Бабушничко и Драмско/ Гърция /.По време на т.нар. Драмско въстание по негова заповед са унищожени две села.Селата са били смесени българо-гръцки,но са взели участие във въстанието вдигнато от комунистите.Осъден е на смърт на 24 януари 1945г. в залата на окръжния съвет в гр.Пирот.На стената с имената на жертвите на комунизма край НДК името му е под номер 13 450. Ето и списък на убитите от шпицкомандата му през 192 с.МИТРОВЦИ Роден Убит 1.Младен Ив. Петков 23. ІІ. 1901 г. 27. ІХ. 1923 г. МАРТИНОВО 1.Александър Димитров Лазаров 1901 г. 1. Х. 1923 г. 2.Георги Илиев Игнатов 1896 г. 1. Х. 1923 г. 3.Димитър Марков Илиев 1891 г. 1. Х. 1923 г. 4.Димитър Минчев Петров 1898 г. 1. Х. 1923 г. 5.Илия Иванов Кьосин 1890 г. 1. Х. 1923 г. 6.Георги Илиев Стаменов 1898 г. 1. Х. 1923 г. 7.Иван Гогов Вълов 1886 г. 1. Х. 1923 г. 8.Иван Мехмедов Каменов 1890 г. 1. Х. 1923 г. 9.Иван Янев Велков 1900 г. 1. Х. 1923 г. 10.Лазар Иванов Лачин 1896 г. 1. Х. 1923 г. 11.Павел Ценков Петров 1901 г. 1. Х. 1923 г. 12.Петър Петков Котов 1901 г. 1. Х. 1923 г. ЧИПРОВЦИ . 1.Георги Игнатов Минин 1880 г. 1. Х. 1923 г. 2.Георги Марков Митрин 1887 г. 1. Х. 1923 г. 3.Димитър Марков Митрин 1882 г. 1. Х. 1923 г. 4.Димитър Георгиев Алилков 1900 г. 1. Х. 1923 г. 5. Игнат Колов Вълчински 1886 г. 1. Х. 1923 г. 6.Косто Георгиев Костов 1890 г. 1. Х. 1923 г. 7..Косто Петков Анин 1884 г. 1. Х. 1923 г. 8.Младен Младенов Нешин 1883 г. 1. Х. 1923 г. 9.Младен Русинов Шешин 1885 г. 1. Х. 1923 г. 10.Павел Иванов Симболов 1889 г. 1. Х. 1923 г. 11.Цеко Петков Анин 1885 г. 1. Х. 1923 г. 12.Ценко Филипов Балдин 1883 г. 1. Х. 1923 г. ^ ГОРНА КОВАЧИЦА 1.Александър Зарков Петков 1893 г. 25. Х. 1923 г. 2.Иван Стоянов Иванов 1896 г. 10. Х. 1923 г. ЖЕЛЕЗНА 1.Илия Крумов Йоцов 1887 г. 1. Х. 1923 г. 2.Иван Стоянов Чепилов 1892 г. 3.Миладин Кунчев 28. V. 1894 г. 1. Х. 1923г. 4.Д-р Стамен Илиев 3. Х. 1983 г. 1. Х. 1923 г. 5.Йеродякон Йосаф 1885 г. 1. Х. 1923 г. БЕЛИМЕЛ 1.Александър Никилов Въцов 1902 г. 6. Х. 1923 г. 2.Георги Гоцов Кънов 1895 г. 6. Х. 1923 г. 3.Мито Георгиев Тодоров 1906 г. 6. Х. 1923 г. 4.Тодор Вачов Петров 1904г. 5. Х. 1923 г. 5.Тасо Петков Вачов 1903 г. 26. Х. 1923 г. 6.Тодор Петров Илиев (убит в Чипровци) - 1. Х. 1923 г. ПРЕВАЛА 1.Борис Игнатов Орлов 1898 г. 1. Х. 1923 г. 2.Георги Николов Георгиев - 5. Х. 1923 г. 3.Живко Иванов Кордов 1904 г. 1923 г. (над с.Горна Лука – Клисурата) 4.Живко Нешов Живков 1895 г. 1. Х. 1923 г. 5.Живко Тодоров Живин - - 6.Живко Томов Петков 1899 г. 1. Х. 1923 г. (над с. Горна Лука – Клисурата) 7.Иван Михайлов Бобанов 1893 г. 26. ІХ. 1923 г. 8.Иван Георгиев Тоцов 1900 г. 1. Х. 1923 г. (над с. Горна Лука – Клисурата) 9.Иван Игнатов Мицов - - 10.Иван Илиев Богов 1900 г. 1. Х. 1923 г. (над с. Горна Лука – Клисурата) 11.Иван Петков Денкин 1901 г. 1. Х. 1923 г. 12.Михаил Петков Кръстински 1890 г. 1. Х. 1923 г. (над с. Горна Лука – Клисурата) 13.Спас Джонов Петков 1898 г. 1. Х. 1923 г. (над с. Горна Лука – Клисурата) 14.Тодор Петков Джинкин 1901 г. 1. Х. 1923 г. (над с. Горна Лука – Клисурата) РАВНА 1.Борис Кръстев Петков 1897 г. 26. ІХ. 1923 г. (Криводол) 2.Младен Найденов Андреев 1868 г. 26. ІХ. 1923 г. (Криводол) 3.Петър Георгиев Иванов 1899 г. 26. ІХ. 1923 г. 4.Цено Аврамов Стоянов 1891 г. 26. ІХ. 1923 г. 5.Ценко Каменов Георгиев 1865 г. 26. ІХ. 1923 г. ЧЕЛЮСТНИЦА 1.Илия Атанасов Илиев 1882 г. 1. Х. 1923 г. 2.Петър Спасов Атанасов 1896 г. 27. ІХ. 1923 г. 3.Цвятко Атанасов Илиев 1888 г. 1923 г

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Демек, САЩ и Великобритания са истинските неомарксисти, ама кви тогава се явяват руснаците понастоящем , ще уточниш ли?

    01 Фев 2022 15:43ч.

    Зависи , никъде не са единни, хората са разделени навсякъде, даже кремълското джудже с наполенов комплекс не се радва на пълна подкрепа сред населението, а близкото му обкръжение със сигурнос го дебне да направи някъде грешка за да му се нахвърли като лешояди на мърша, света е като някогашната римска империя - декаданса дебне отсвякъде, това е поради липса на абсолютен авторитет, не че той е непременно нещо добро.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • германското икономическо чудо

    01 Фев 2022 15:46ч.

    Бахти и чудото дето заседна безславно в калищата на необятната руска степ. Много бърже му свърши горивото, га го хвана зимата... Те за тва и тука управляващите все напъват да строят магистрали, страх ги е, че Андрешко ще ги закара право у блатото в някоя безлунна нощ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зависи ,

    01 Фев 2022 15:51ч.

    Не знам кво и от кого зависи, ма дискурса ми убягна отвсякъде... Не си сигурен, ама иначе си твърдо убеден...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бахти и чудото дето заседна безславно в калищата на необятната руска степ

    01 Фев 2022 15:59ч.

    Само германците де опълчиха на сэвутския болшевизъм и се эпитаха да спасят европа от призрака на комунизма, сащ и юк гледаха как да се разправят с немците през тжва време, за да бъдат те икономическия номер едно след войната, защото добре знаеха че комунистическата система е нежизненоспособна и няма да им е конкуренция каквато би била немската частнокапиталистичедка индустрия , която само за някакви си 5!! години след загубена война ,територии и жестоки репарации ,в условия на световна икономическа криза и след хипермега инфлация, успя да въоръжи армия която да прегази съпротивата на силите на ньойския диктат и да върне усещането за справедливост на немския фолк, това не се постига просто така с някоя пропагандна реч на д-р гьобелс.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не знам кво и от кого зависи

    01 Фев 2022 16:00ч.

    Там ти е проблема, че мислиш че нещо от някого все зависи и има абсолют в който се съизмерва всичко

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Илиана Илиева

    01 Фев 2022 16:50ч.

    Жалко, президент Радев, помирението ще се възприеме, ако на 09.IX. дойдете и на Братската могила, за да сторите поклон и пред фашистките жертви с цвете в ръка. В противен случай, този днешен жест ще се нареди до фалшивото черкуване, строенето на параклиси по дворове и улици от мутрите, с една дума - купуване на индулгенция!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • поклон и пред фашистките жертви с

    01 Фев 2022 16:56ч.

    Какъв поклон, само комунисти са избивани от "фашистите", това е добро дело

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Там ти е проблема

    01 Фев 2022 17:08ч.

    Четеш ли с разбиране, къде според съм казал, че нещо от някой зависи, напротив декларирам неразбиране конкретно по този въпрос. Казвам ти, че ти куца дискурса, ама и тва не схващаш явно...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Казвам ти, че ти куца дискурса, ама и тва не схващаш явно...

    01 Фев 2022 17:28ч.

    Да не би да си мислиш че си интелигентен понеже си на дискурса в ядрото, промени малко ракурса може и да прогледнеш да не ходиш като слепец по улицата

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...Днеска не е ли Трифон Зарезан?

    01 Фев 2022 17:29ч.

    За едни е днеска, а за други масони е на 14 февруари. След 13 дни се навършва 1 година от смъртта на момчето настъпило оголения електрически кабел на бул. Иван Гешов. По същото време, този загрижен за жертвите на комунизма, зарезваше лози из разни лозови масиви.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • да не ходиш като слепец по улицата

    01 Фев 2022 17:44ч.

    Нивгаш не съм се считал за интелигентен, аз съм завършен продукт на Уличния университет, интелигентните ги пробвам на ашици основно, там ми е силата. В тая връзка и със затворени очи се оправям на улицата, не се хаби излишно да се притесняваш , по-скоро ти се оглеждай докат се возиш в каретата, че много дупки има напоследък...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • оглеждай докат се возиш в каретата

    01 Фев 2022 17:56ч.

    Нямай грижи, и он бронетраспортьор, и в лимузина с независимо задно окачване еднакво добре кимам на простолюдието без оглед на дупки

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • добре кимам на простолюдието

    01 Фев 2022 18:25ч.

    Въх, туй второ поколение синьокръвните нивгаш не сте от пешеходците нали? Само с тоя бронетранспортьор малко се поизложи, аз поне като пилот си те представях, пък ти обикновен шофьор на БТР излезе. Нали помниш кои ги пращаха на подобни позиции, га имаше още казарма или си от ония дето нивгаш не са служили...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Само германците де опълчиха на сэвутския болшевизъм и се эпитаха да спасят европа от призрака на комунизма,"

    01 Фев 2022 18:47ч.

    Писалият това барем първо отделение има ли завършено или си е купил американски пишещ робот да дрищи небивалици вместо него? Германските фашисти отидоха да разрушат Съветска Русия, да избият комунистите и да поробят населението й. Кажи на робота си от Холивуд да ти прочете базовите тези на Хитлер от "Моята борба". Явно в тая кухина при теб липсва мозък за дълбоко осмисляне на събитията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Германските фашисти отидоха да разрушат Съветска Русия, да избият комунистите и да поробят населението

    01 Фев 2022 19:07ч.

    Ей това е новина никой не го беше чувал, добре се намери тиквеник да осветли индианците. Отидоха германците да спасят европа от комунизма иначе както казва др.адолф на срещата с финландския вожд - тия съветски пергиши са толкова нахални, исканията им са толкова големи, след като съветските агресори и нацистките им съюзници си поделят полша, че ако германия не беше нападнала ссср, съветите щяха да нападнат райха в гръб докато вермахта възстановянаше на западния фронт историческата справедливост нарушена от ньойския диктат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не сте от пешеходците нали?

    01 Фев 2022 19:10ч.

    Нито от шофьорите, кво разпитваш по навик като бивш милиционер, не си станал по умен само щото е демокрация

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • като бивш милиционер

    01 Фев 2022 19:50ч.

    Уж сте високообразован представител.на елита, пък не знаете, че бивш милиционер няма. Инак, и с такива съм играл на ашици. На улицата професията на отстрещния няма никакво значение, по-важно е да си държиш на думата, от това дали имаш фуражка и колко са ти лъснати чепиците..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бивш милиционер няма

    01 Фев 2022 19:55ч.

    Ни съ засягай мило, пенсията стига ли, и да не стига , то и без това вие като строители на комунизма/социализма не трябва пенсии да получавате, защото тоя строй фалира и парите ви изгоряха, плюс това е неморално като строител на престъпен строй и пенсия да получаваш...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОВА ЗА Румен БЕШЕ ГОЛЯМА ГРЕШКА

    01 Фев 2022 20:10ч.

    Кой нормален му вярва на тоя костюмиран партизанин, шумкарин , дет им викаха хората едно време.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТУКА КАТО ЧЕТА ПИСАНИЯТА на

    01 Фев 2022 20:11ч.

    ПОКЛОННИЦИТЕ НА хитлеровите есесовци ми минава ЕДНА МИСЪЛ ,ЧЕ ЧОВЕКЪТ Е ЕДНА НЕДОБРЕ "УСЪВЪРШЕНСТВАНА" МАЙМУНА!!!КОЙ РАЗБРАЛ,РАЗБРАЛ???!!!БЕЗ КОМЕНТАРиЙЙЙ!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Румен Мустафа Радев е против издигането на Паметник на децата, жертви на фашизма

    01 Фев 2022 20:45ч.

    За жертвите на фашизма се знае и е писано много, но за най-малките обикновено не се сещаме. За някои от тях няма дори снимка, имената им са изгубени из годините, изчегъртани са от паметта ни. А би трябвало да ги помним, да има място, където всички, без разлика на личните си политически пристрастия – да сведем глава и да поставим цвете с горест за онова, което са им причинили възрастнитe без сърца. Такива мемориали на децата, жертви на фашизма, има в Чехия, в Беларус, в Русия и хората отиват при тях да помълчат и да им обещаят, че никога повече днешните и утрешните деца няма да имат тяхната съдба. Списък на децата, жертви на фашизма, които са издирени до момента, може да видите тук: https://probuzhdane.wordpress.com/2018/03/31/detsata-ot-bezsmartniya-polk/ Освен това Инициативият комитет издири документ с имената на над 2900 еврейчета, депортирани от Македония, Тракия и Пирот директно към пещите на Треблинка. Сред тях има бебета, ненавършили годинка, и в графата „възраст“ за някои е означено… 0!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ПОКЛОННИЦИТЕ НА хитлеровите есесовци ми минава ЕДНА МИСЪЛ ,ЧЕ ЧОВЕКЪТ Е ЕДНА НЕДОБРЕ "УСЪВЪРШЕНСТВАНА" МАЙМУНА!

    01 Фев 2022 20:52ч.

    Така е, маймуната сталин заедно със съюзника си хитлер си поделиха полша нахлувайки като агресори, а после се хванаха за гушите понеже не се разбраха кой коя държава да пороби и оплячкоса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жертвите на комунизма са факт.

    01 Фев 2022 20:53ч.

    Жертвите на комунизма са тези, които "КЛАХА НАРОДА КАКТО И ТУРЧИН НЕ ГО Е КЛАЛ"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Христо Георгиев

    01 Фев 2022 20:58ч.

    Сведения на Главния народен обвинител Георги Петров за присъдите на Народния съд до ЦК на БРП (к), 3 юли 1945 г. Забележка: Съкращенията в документа са направени от Георги Петров. Те означават следното: подс. - подсъдими; см. - издадени смъртни присъди; изп. - изпълнени смъртни присъди; дожив. - доживотен строг тъмничен затвор; поч. - починали; опр. - оправдани; прекр. - прекратени преписки; спр. - спрени дела; усл. - условно осъдени; на фр. - лица, които са на фронта; отс. - отсъстващи. I. СОФИЯ Процеси 1. Министри: подс. - 51; см. (изп. 30); дожив. - 8; 1 г. - 3; усл. - 4; поч. - 3; 2. Депутати: подс. - 126; см. 67 (изп. 59); дожив. - 23; 15 г. -16; 8 г. - 1; 1 г. - 4; поч. - 9; 3. Виница-Катин: подс. - 6; смъртни няма; дож. - няма; 5 год. - 2; 3 г. -1 г.; опр. - 2; 4. Военен: подс. - 137; см. - 30; дожив. - 25; 15 г. - 21; 10 г. - 8; 5 г. - 10; опрвд. - 26; прекр. - 11; стр. - 2; поч. - 4; 5. Полицаи: подс.107; см. 38 (изп. 9); дожив. - 30; 15 г. - 27; 10 г. - 6; 5 г. - 3; 1 г. - 2; поч. - 1; 6. Журналисти: подс. - 105: см. 16 (отс.); дожив. - 7; 15 г. - 3; 10 г. - 7; 7 г. - 6; 5 г. - 11; 3 г. - 3; 2 г. - 11; 1 г. - 6; 1 г. -11; оправд. - 7; поч. - 3; 7. Еврейски: подс. - 64; см. 1 (отс.); дожив. - 2; 15 г. - 1; 10 г. - 1; 8 г. - 1; 6 г. - 1; 5 г. - 2; 2 г. - 4; 1 г. - 1; опр. - 33; 1 г. усл. - 5; кон. им. - 1; поч. - 1; 8. Полицейски: подс. 99; см. 13 (изп. 6); дожив. - 4; 15 г. - 13; 10 г. - 10; 5 г. - 8; 3 г. - 3; 2 г. - 9; 1 г. - 4; опр. 28; 1 г. усл. - 9; 9. Съдии: подс. - 224; см. 19 (изп. 1); дожив. - 6; 15 г. - 10; 10 г. - 7; 8 г. - 2; 5 г. - 9; 3 г. - 3; 2 г. - 1; 1 г. - 6; 1 г. усл. 5; оправд. - 100; прекр. - 53; 10. Стопански: подс. - 86; см. - 1 (отс.); дожив. - 1; 15 г. - 2; 10 г. - 3; 5 г. -3; 3 г. - 3; 2 г. - 1; опр. - 38; 1 г. усл. - 31; почин. - 1; 11. Беломорски; подс - 183; см. 23 (изп. 3); дожив. - 19; 15 г. -15; 5 г. - 15; 3 г. - 11; 2 г. -11; 1 г.- 9;1 г.усл. - 6; 12. Гестаповци: подс. - 172; см. 20 (изп. - 2); дожив. - 6; 15 г. - 15; 12 г. - 1; 10 г. - 3; 8 г. - 1; 5 г. - 6 ;4 г. - 1; 3 г. - 7; 2 г. - 9; 1 г. усл. - 21; 1 г. - 11; опр. - 64; опр. - 2 13. Фашистки терор: подс. - 94; см. 3 (отс.); дожив. - 5; 15 г. - 4; 10 г. - 2; 8 г. - 2; 5 г. - 6; 3 г. - 11; 2 г. - 6; 1 г. - 9; опр. - 12; 1 г. усл; - 15; прекр. - 7; 14. Втори военен: подс. -142; смСведения на Главния народен обвинител Георги Петров за присъдите на Народния съд до ЦК на БРП (к), 3 юли 1945 г. Забележка: Съкращенията в документа са направени от Георги Петров. Те означават следното: подс. - подсъдими; см. - издадени смъртни присъди; изп. - изпълнени смъртни присъди; дожив. - доживотен строг тъмничен затвор; поч. - починали; опр. - оправдани; прекр. - прекратени преписки; спр. - спрени дела; усл. - условно осъдени; на фр. - лица, които са на фронта; отс. - отсъстващи. I. СОФИЯ Процеси 1. Министри: подс. - 51; см. (изп. 30); дожив. - 8; 1 г. - 3; усл. - 4; поч. - 3; 2. Депутати: подс. - 126; см. 67 (изп. 59); дожив. - 23; 15 г. -16; 8 г. - 1; 1 г. - 4; поч. - 9; 3. Виница-Катин: подс. - 6; смъртни няма; дож. - няма; 5 год. - 2; 3 г. -1 г.; опр. - 2; 4. Военен: подс. - 137; см. - 30; дожив. - 25; 15 г. - 21; 10 г. - 8; 5 г. - 10; опрвд. - 26; прекр. - 11; стр. - 2; поч. - 4; 5. Полицаи: подс.107; см. 38 (изп. 9); дожив. - 30; 15 г. - 27; 10 г. - 6; 5 г. - 3; 1 г. - 2; поч. - 1; 6. Журналисти: подс. - 105: см. 16 (отс.); дожив. - 7; 15 г. - 3; 10 г. - 7; 7 г. - 6; 5 г. - 11; 3 г. - 3; 2 г. - 11; 1 г. - 6; 1 г. -11; оправд. - 7; поч. - 3; 7. Еврейски: подс. - 64; см. 1 (отс.); дожив. - 2; 15 г. - 1; 10 г. - 1; 8 г. - 1; 6 г. - 1; 5 г. - 2; 2 г. - 4; 1 г. - 1; опр. - 33; 1 г. усл. - 5; кон. им. - 1; поч. - 1; 8. Полицейски: подс. 99; см. 13 (изп. 6); дожив. - 4; 15 г. - 13; 10 г. - 10; 5 г. - 8; 3 г. - 3; 2 г. - 9; 1 г. - 4; опр. 28; 1 г. усл. - 9; 9. Съдии: подс. - 224; см. 19 (изп. 1); дожив. - 6; 15 г. - 10; 10 г. - 7; 8 г. - 2; 5 г. - 9; 3 г. - 3; 2 г. - 1; 1 г. - 6; 1 г. усл. 5; оправд. - 100; прекр. - 53; 10. Стопански: подс. - 86; см. - 1 (отс.); дожив. - 1; 15 г. - 2; 10 г. - 3; 5 г. -3; 3 г. - 3; 2 г. - 1; опр. - 38; 1 г. усл. - 31; почин. - 1; 11. Беломорски; подс - 183; см. 23 (изп. 3); дожив. - 19; 15 г. -15; 5 г. - 15; 3 г. - 11; 2 г. -11; 1 г.- 9;1 г.усл. - 6; 12. Гестаповци: подс. - 172; см. 20 (изп. - 2); дожив. - 6; 15 г. - 15; 12 г. - 1; 10 г. - 3; 8 г. - 1; 5 г. - 6 ;4 г. - 1; 3 г. - 7; 2 г. - 9; 1 г. усл. - 21; 1 г. - 11; опр. - 64; опр. - 2 13. Фашистки терор: подс. - 94; см. 3 (отс.); дожив. - 5; 15 г. - 4; 10 г. - 2; 8 г. - 2; 5 г. - 6; 3 г. - 11; 2 г. - 6; 1 г. - 9; опр. - 12; 1 г. усл; - 15; прекр. - 7; 14. Втори военен: подс. -142; см Жертви или палачи са осъдените от Народния съд? 1. Февруари 2018 , брой: 22 269 0 http://www.duma.bg/node/159945

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ни съ засягай мило

    01 Фев 2022 21:07ч.

    Днеска ми е ден да ме трият, ма и аз си упорствам... Баш от теб, как пък да се засегна, нит съм ти мило, нит съм пенсионер, а най-малкото съм строител на комунизма, прекалено мързелив съм за квито и да е градежи. Играя го медицинска пиявица, смуча кръв само от откровени паразити, и така си гъделичкам егото, че съм полезен. Ай, лека и много поздрави на цензора...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жертвите на комунизма са тези, които "КЛАХА НАРОДА КАКТО И ТУРЧИН НЕ ГО Е КЛАЛ"

    01 Фев 2022 21:12ч.

    Клали са комунисти, шумкари това не са народа, а маргинали от малцинството , терористи, и днес ако ги имаше такива престъпници пак ще ги колят па един или друг начин, ама ги няма комунистите, никой не иска комунизъм, даже руснаците не искат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    01 Фев 2022 21:12ч.

    Дядо ми, офицер, също е жертва на Белият терор, застрелян е от Цанковистка шпиц-команда както е държал майка ми, дете, на ръце в двора. Мозъка му я опръсква! Така, че за почитаните от вас престъпници, заслужено е нямало прошка. И отново, пак няма да има прошка! За има няма 30 години натрупахте безчет, непростими от тежки - по-тежки, ПРЕСТЪПЛЕНИЯ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • прекалено мързелив съм за квито и да е градежи.

    01 Фев 2022 21:16ч.

    Супер, това е приказка, само малоценните видове се хващат да отстояват измамните религии и социални утопии, разумни хора като нас са пас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    01 Фев 2022 21:17ч.

    Дядо ми, офицер, също е жертва на Белият терор, застрелян е от Цанковистка шпиц-команда както е държал майка ми, дете, на ръце в двора. Мозъка му я опръсква! Така, че за почитаните от вас престъпници, заслужено е нямало прошка. И отново, пак няма да има прошка! За има няма 30 години натрупахте безчет, непростими от тежки - по-тежки, ПРЕСТЪПЛЕНИЯ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    01 Фев 2022 21:18ч.

    Съжалявам - стана объркване с поставяне на поста.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дядо ми, офицер, също е жертва на Белият терор, застрелян е от Цанковистка шпиц-команда

    01 Фев 2022 21:19ч.

    В какво се провинил дядото , да не сложил бомбата на света софия? Ако е бил комунист, разбира се ,че трябва да се затриват такива.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уточнение

    01 Фев 2022 21:32ч.

    Тук много често се споменава думата 'комунист'. Не са били комунисти вашите дядовци, а коминтернаджии, агенти на антибългарска власт. 'Дребна' разлика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Президентът ни обединител обедини жертвите на фашизма с фашистките палачи.

    01 Фев 2022 22:03ч.

    Властта на суджуците, асансьорите, терасите, къщите на тъщите, къщата МУ в Барселона, водомора, боклукомора, гладомора, сектата «Свидетели на коронавируса»... блокира идеята на Инициативния комитет за изграждане в София на паметник на децата, невинни жертви на режимите и войните в периода 1923 - 1944 г. „Тъмните страници на българската история пазят мъчителни спомени за отнети с насилие детски животи! Какво означава да разстреляш дете на година и седем месеца с 12 куршума?! Инициативният комитет след мащабно издирване и изследване е събрал данни за убити у нас над 250 деца в периода 1923 - 1944 г., както и за още 3000 техни връстници, загинали при депортацията на еврейските семейства от Беломорска Тракия и Македония към пещите на „Треблинка“, сред които има и току-що родени пеленачета. Факт е, колкото и някои да го отричат, че това е фашизъм. Парадоксално е имената на убийци на невинни деца да са изписани върху мемориал в центъра на столицата ни, а паметта на жертвите им се покрива със забрава. Това не може да се случи в нито една цивилизована страна, защото означава оневиняване на фашизма и отказ от най-хуманния жест към паметта на невръстните, чийто живот е бил прекършен без време. Те са погубени напълно съзнателно по „законите” на нечовешката жестокост. Вече няколко години Инициативният комитет чака разрешение от Столична община да изгради паметника. Идеята е, по предложение на акад. Светлин Русев, паметникът да бъде разположен край езерото зад Братската могила в Борисовата градина и на него да пише „Никога повече!“. Тя има одобрението на главния архитект на София Здравко Здравков, както и на проф. арх. Атанас Ковачев, който ръководи екипа, изработил Подробния устройствен план на парка. Кампанията за набиране на необходимите средства продължава. Проектът е изработен безвъзмездно от скулптора проф. Иван Славов. Дарителите от цяла България са в очакване. Сред тях са хора от всички политически партии, от всички вероизповедания, от всички обществени слоеве. Въпросът е кой и защо се плаши от призива „Никога повече!“? Спирането на проекта за паметник на невръстните жертви на фашизма ще бъде откровена реабилитация на техните убийци. Подобен, безпрецедентен за Европа, отказ за изграждането на такъв монумент ще предизвика широк международен отзвук и той няма да е в полза на България.” Такива паметници са изградени във Франция, Испания, Германия, Австрия, Чехия, Беларус и Русия, в памет на най-невинните жертви на режимите и войните през ХХ век и особено през Втората световна война - децата.”

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За сведение на Радев

    02 Фев 2022 3:23ч.

    Историята на международните отношения отдавна е отхвърлила спекулациите, че Народният съд в България е противозаконно учреден съдебен орган. Той е учреден със закон. Законът е приет в изпълнение на основополагащи международни документи – част от които са юридически. Неговите принципи и цели залягат в Споразумението на България със Анти-хитлеристката коалиция от САЩ, Великобритания, СССР и Франция, а по-късно с Мирния договор на България от Париж, с който са определени днешните граници на България. С други думи, България е била юридически обвързана с международно задължение да учреди Народен съд над лицата, виновни за водене на Втората световна война. Тя изпълнява международно задължение, от чието изпълнение зависят границите на държавата и нейното политическо устройство. . В първите години след войната, България е била "вражеска държава" по смисъла на чл.53 от Устава на ООН от 1945г. ако не бе учредила Народния съд, България щеше да наруши Парижкия мирен договор и Споразумението за примирие със САЩ, Великобритания,Франция и СССР. Всеки, който има елементарно понятие от международни отношения и международно право, може да си представи последиците за нашата България, ако от позицията си на победена страна не беше изпълнила условията на победителите. Мнозинството от съдените от Народния съд са с доказано сътрудничество с фашизма и хитлеризма. Някои от тези лица са увековечени на снимки с хитлеристки символика. Други са подписали Документа за присъединяване на България към страните от Оста - Германия, Италия и Япония. Трети са подписали акта за обявяване война на САЩ и Великобритания на 01.03.1941г. Чий подпис стои под акта за обявяване на война на САЩ и Великобритания? На Богдан Филов. Защо България бе квалифицирана като вражеска държава от победителите във войната? Защо София бе бомбардирана от англо-американската авиация? Кой предлага изпращане на български войски на Източния фронт? Кои депутати гласуваха нацисткия закон за защита на нацията? Кой заповяда носенето на жълтите звезди на дрехите на българските евреи и тяхното интерниране от столицата? Срещу чий акт се надигнаха тогава левите сили в България, БПЦ, някои депутати от Народното събрание? Извърши ли се депортиране към лагерите на смъртта в Германия на десетки хиляди евреи от зоната под българско управление в Македония и Беломорска Тракия? Кой създаде поста Комисар по еврейските въпроси и назначи на него Александър Белев? Колко десетки хиляди бяха убитите, осъдените на лишаване от свобода, въдворените в лагери, интернираните противници на съюза с Нацистка Германия? Кой подписа смъртната присъда на Вапцаров? Кой подписа смъртните присъди на децата от Ястребино, на детето Чампоев, на детето Палаузов? Кой обявяваше награди за отрязана партизанска глава? Опитите за за изопачаване на истината за Народния съд и неговите решения, е гавра с паметта на българския народ и опит и ревизия на резултатите от Втората световна война и последвалия период. За тези престъпления срещу човечеството давност няма!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи