Османи: Има воля за вписването на българите в конституцията, но нямаме мнозинство

Османи: Има воля за вписването на българите в конституцията, но нямаме мнозинство
"Като воля - има я, като процес е комплицирано и това е част от разговорите" - така министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи отговори на въпрос за вписването на българите в конституцията на държавата като държавотворен народ. Това съобщава кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова. "Не можем да го обещаем като правителство, защото нямаме необходимото мнозинство в парламента, но имаме воля в конституцията да влязат и българите, и черногорците, и хърватите. Защото това е нашето най-силно оръжие - мултиетническата демокрация, която изградихме", каза Османи в интервю за македонската телевизия Канал 5.

 

Ден преди изслушването му по отговорите на Република Северна Македония в комисията по външните работи външният министър Буяр Османи говори по всички точки от пакета 5+1, уточнявайки, че като документи и в петък, на откритото заседание, няма как да бъдат показани отговорите, защото това са работни и неокончателни документи и не могат да се публикуват, но е отговарял на всички въпроси, свързани с преговорите и в тях няма нищо, което да смущава гражданите.  

 

Република Северна Македония е модел на държава по отношение на етническите права, заяви Османи и добави, че дори му е добре, че темата на преговорите с България се е преместила там, "където сме най-силни - правата на общностите. Държавата нищо не изгуби от Рамковия договор, тя е такава, каквато е, заради Рамковия договор. Не трябва да изграждаме стена срещу нещо, което не ни заплашва. Етническите групи трябва да си намерят място под слънцето. Тук сме силни. Това е наш терен - правата на етническите общности", каза Османи.

 

Според него не бива да се създава истерия и с точката за ненамеса във вътрешните работи, която в Република Северна Македония се коментира като отказ да бъдат защитени интересите на "македонското малцинство в България". 
"Това е решено през 1999 г. с декларацията, подписана от правителствата на Любчо Георгиевски и Иван Костов, и препотвърдено през 2017 г. в Договора за приятелство. Формулировката е една и съща - не се намесваме в начина, по който България се отнася към общностите, защото това са вътрешни работи", посочи Османи.  

 

Според него има решение и по въпроса с говора на омразата. "Не ни е необходим. Има наследени нагласи от времето на Югославия, които са били държавна позиция по отношение на съседите и които са наследени дали съзнателно, или по инерция. Не сме длъжни да носим това бреме от един съюз, от който сме излезли. Ние вече сме в съюз с България, с Албания или Гърция и не е нужно да носим този товар. Ние трябва да изградим наша позиция, на нашата независима държава. И в това трябва да влезем смело не само за наследения, но и за сегашния говор на омразата. Има и практични решения по въпроса, напр. двете правителства да създадат институция, която да следи и да реагира на говора на омразата. Да се институционализира, докато това не стане нормална култура на общуване по отношение на междусъседските отношения", посочи Османи.

 

"Реабилитацията на българите, пострадали по време на комунизма - това не е нещо, което да ни напряга. През един европейски процес, в който ще се даде възможност на гражданите да научат повече за това, че сред техните предци, заради етническо самоопределяне е имало хора, които са били репресирани - това трябва да се направи не само за гражданите с българско самосъзнание", каза още той. Според него е възможно да се улесни достъпът до архивите за гражданите. "Не смятам, че трябва да носим тежестта на миналото. Да не носим бремето от въпроси, за които не сме били отговорни", посочи Османи.  

 

Според външния министър на Република Северна Македония би било добре и историческата комисия да заседава в рамките на динамизирания календар на останалите работни групи. "Не винаги може да има резултати, не винаги ще се разбират, но е важно да се виждат. В последно време се срещат онлайн, но трябва да бъдат физически, тези срещи, и по-чести", посочи Османи и допълни, че трябва да бъдат създадени предпоставки заседанията на Смесената историческа комисия да са възможно най-чести, без да се засилват очакванията, че трябва да има резултати и обществото да се разочарова, че "една среща свърши и нищо не е решено".

 

"По отношение на промените в учебниците историческата комисия дава препоръките и за някои исторически периоди те са приети и предоставени на двете правителства. Не искаме да ги публикуваме едностранно, а заедно с българското правителство. Ще настъпи момент, в който ще бъдат публикувани договорените текстове и това ще насърчи комисията и ще се отрази на цялостния климат между двете страни", каза още Османи.

 

Според него двустранното сътрудничество, положителната политическа среда и решаването на проблеми са взаимозависими. "Влизаме ангажирани, готови и честни да намерим решение с България, защото европейската перспектива е важна за общия напредък на страната", каза Османи.

 

"Очаквано при две нови правителство се динамизираха отношенията. Започна добре. Ще се поучим от грешките и опита от първия цикъл на преговорите, който започна добре, имаше резултати със Споразумението за добросъседство и беше голямо постижение в двустранните отношения. Надяваме се, че този втори цикъл, който започваме сега, ще го увенчаем с успех в интерес на европейската перспектива на региона, разбира се, на двустранното сътрудничество", каза Османи и добави, че създадените работни групи ще помогнат, фокусът ще бъде в бъдещето, което ще улесни разрешаването на предизвикателствата. 

 

"Краткосрочни цикли и срещи се определят ежеседмично - на 1 февруари ще има заседание на икономическата група в Скопие, на 7 февруари - на групата по инфраструктура - в София, на европейската интеграция на 14 февруари - отново в Скопие, и на 21 февруари на образователната работна група", посочи Османи.

 

"Ако няма споразумение, ще останат същите предизвикателства. Нашите позиции са ясни. Водим преговори повече от година и позициите изкристализираха. Мисля, че те са по-ясни, отколкото преди година или шест месеца. Бяхме с отдалечени позиции, сега имаме определена рамка и се надявам да стигнем до определено решение. Има повече разбиране на позициите на другия. Ще дадем шанс на процеса. Преговорният процес започна и ние ще продължим да информираме обществеността", каза външният министър. 

 

Коментари

  • НПО - ''ССССсБ'' - Солидарна Само Със Себе си България.

    28 Яну 2022 8:49ч.

    Ние българското правитество, много искаме да подпишем каквото и да било безусловно споразумение с СМ , ама България няма никакво желание за това!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ха ха ха

    28 Яну 2022 9:04ч.

    И ние така, ама не ви занимаваме с глупостите си :DDD

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    28 Яну 2022 9:52ч.

    Ще ви направят мнозинство, с машинен вот, протести... Въпросът е, че българите в Македония не са малцинство, те са основната група, която не може да бъде делена на две, на българи и македонци. Много по-добре е да ви пуснем в ЕС като македонци с промит мозък, отколкото България да носи историческата вина за прокуждането на голямата част неосъзнати българи. Блудният син може сам да си тръгне, но не може бащата да го прогони. Ако признаем правото на едните да са българи, ще се отречем от другите. Те ще останат БЕЗ самоличност, история, език, без бащи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Съвет

    28 Яну 2022 9:57ч.

    Ами, като съберете мнозинство, се обадете пак...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Flick

    28 Яну 2022 11:32ч.

    На практика напредък ще има, когато министрите в правителството на РСМ са преобладаващо етнически албанци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ясно

    28 Яну 2022 11:49ч.

    Много искат, но нямат желание!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Какво съвпадение!

    28 Яну 2022 11:50ч.

    И ние сме така.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • задунајска уфсъ с евразијски манталитет

    28 Яну 2022 13:40ч.

    удбашкијат “елит“ на РСМ има волја, но нјама желание...следва Албанија да се отдели и да влезе в ЕС, а вие, тарикатите ште влезете в ЕС около 2075г след Израел, Горна Волта и РФ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • елитът долу

    28 Яну 2022 13:41ч.

    Никога не е имало народ българи. Като от къде са дошли българите според документи от първото и второто българско царство? Българи е религия, християнство - ариянство. Което обхваща всички славяни до 12 век. Сегашното православие и славянски език и писменост, са открити от Петър Първи - като дизайн. 100%. Ние и сърбите сме 100% повлияни преди 200 години и повече от Русия, което ни дава основа да искаме да сме народ и държава. http://macedonia.kroraina.com/tschilingirov/gg1/gg1_8.htm

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    28 Яну 2022 14:10ч.

    ние не бързаме ще ви изчакаме да направите референдум за членство в нато и ес какво ще кажат македонците по този въпрос

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • разбирам

    28 Яну 2022 18:38ч.

    "Има воля за вписването на българите в конституцията, но нямаме мнозинство." Разбирам, но ако вие сега нямате мнозинство, когато всички в Македония искат да влезете в ЕС, след влизането на държавата ви в ЕС, нито ще имате мнозинство, нито ще имате мотивация да впишете българите в конституцията ви. Така че ако сега не се реши този въпрос, едва ли ще се реши някога. Не ни правете на глупаци!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    30 Яну 2022 20:55ч.

    на 28.01.2022 в 13:41 Разбирам защо сте такива оптимисти, защото един милион българи намразиха останалите българи и бащите си, при това във време на информационен бум. Но цялата изобилна информация не стигна до промитите им мозъци. Или може би защото до корумпираните мозъци пък на другата част, нашата, не стигна патриотизъм да не ги разцепват на две. И сега си повярвахте, че ще измислите съвсем нови „факти“? Дори предполагам, че мнозина тролове вече са ги усвоили и са готови да ги пръснат като антракс във въздухопровод. Искате да докажете колко ниско е паднал човека и колко безочливо воюва против Истината?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи