Редно е да споделя с вас, че не само правителството не работи, не работят и комисиите. Това каза Росица Кирова, депутат от ГЕРБ на брифинг пред журналисти в Народното събрание.
От парламентарната група настояха все пак искането за компенсации да бъде разгледано в пленарната зала, но председателят на парламента Никола Минчев отказа. Депутатите на ГЕРБ-СДС заподозряха, че умишлено не е бил внесен докладът на комисията. Това породи спорове в зала, като темата се пренесе и в кулоарите на парламента.
Председателят на парламента Никола Минчев обясни в началото, че той не попада в програмата, защото няма доклад на водещата комисия и не са минали нужните, според правилника на НС, срокове.
"Днес сме свидетели на престъпно нехайство. Има една основна тема - криза в цената на енергоносителите. Внесохме законопроект, за да решим проблемите на училища, болници. За сметка на това в дневния ред виждаме изслушвания на КРС. Ние не се борим за тези, които са подкрепили ГЕРБ, а за всички граждани. Министерство на финансите с нарочно писмо ги оставя на тъмно. Предлагаме да бъдат компенсирани училища, детски градини, както бяха подкрепени електроразпределителни дружества", заяви Жечо Станков от ГЕРБ.
От ГЕРБ-СДС поискаха прекъсване, за да може да бъде изготвен докладът на комисията, и обвиниха управляващите, че "бягат и не искат да решат дневния ред на обществото, който е инфлация, високи цени на ток и електроенергия". Към тях се присъединиха и "Възраждане", които упрекнаха председателя Минчев, че мери с двоен аршин законопроектите на опозицията и на мнозинството при решението кои от тях да бъдат включени в програмата на НС. Петър Петров посочи, че в програмата го няма проектът на "Възраждане" за отмяна на зеления сертификат.
След възобновяване на заседанието, Никола Минчев съобщи, че ще бъде информиран, когато докладът бъде изготвен.
Росица Кирова от ГЕРБ, която е и зам.-председател на парламента, припомни, че второто четене на промените в закона за енергетиката, свързани с КЕВР, са били гласувани в пленарната зала миналата седмица, без да е имало доклад на съответната комисия, което също е в нарушение на правилника.
Да спрем с лицемерието, всички говорим с болници, поликлиники, детски градини, знаем проблемите на тези институции, но цяла България знае коя политическа сила ги изпрати на свободния пазар на електроенергия; знам какво искате - два часа дебати, от които няма да произтече нищо, правителството мисли по въпроса, ще предложи решение, отговори председателят на ПГ "БСП за България" Георги Свиленски.
Красимир Вълчев /ГЕРБ-СДС/ му припомни, че цените на либерализирания пазар са били по-ниски, когато ГЕРБ са били на власт. Отговорното ви решение в момента е да накарате финансовия ви министър да преосмисли решението, посочи той.
Радомир Чолаков /ГЕРБ-СДС/ обърна внимание, че и днес, както и в предишни седмици, има внесени законопроекти, подписани с "вносител министър-председател Стефан Янев". Такъв, например, е предложеният днес от левицата законопроект за второ четен на промени в закона за акцизите и данъчните складове. Тези законопроекти трябва да бъдат изтеглени, Министерският съвет да си ги гласува отново на заседание и пак да бъдат внесени в НС, поиска депутатът. Иначе могат да бъдат отнесени към Конституционния съд, добави той.
Рамадан Аталай от ДПС посочи, че вчера на комисията по енергетика не е имало нито един депутат, който да не е бил съгласен общини, църкви и джамии, болници, училища, детски градини да бъдат компенсирани заради скъпия ток. Правителството закъсня, дайте решение, извикайте финансовия министър на място, ако вече имате решение, излезте и го кажете, призова той управляващите.
В крайна сметка, след гласуване, бе приета проектопрограмата, предложена от Председателския съвет.
Според нея днес депутатите гласуват на второ четене промени в закона за акцизите и данъчните складове.
В програмата за седмицата е и предсрочното освобождаване от длъжност на Сотир Цацаров като председател на КПКОНПИ заради подадената от него оставка, както и създаването на временна комисия за промени в Конституцията.
„Вчера Комисията по енергетика приключи в 12 часа, там нямаше политически формации, които да бъдат против. Дебатите можеха да станат вчера след обяд, но това не се случи. Работата на комисията се организира от нейния председател, а искам да отбележа, че председателите на всички комисия са от управляващото мнозинство. Те не работят по проблеми, важни за всеки български гражданин. Ние искаме оставката на председателя на Комисията по енергетика. Надяваме се, че председателят на Народното събрание да направи така, че комисиите да работят, правилата трябва да се спазват. Настояваме за оставката на председателя на Комисията по енергетика и по още една причина – той беше председател на Временната комисия по енергетиката, която така и не излезе с доклад. Трябва скорост, експедитивност, особено, когато проблемите, които се разглеждат са важни за всеки един български гражданин“, каза още Кирова.
Александър Ненков допълни, че е правилно да бъдат компенсирани ЕРП-та, но попита защо да не се компенсират и общините, защо за тях това е невъзможно. „Дали, защото кметовете са от ГЕРБ? Но кметовете не представляват ГЕРБ, те представляват своите граждани. За нас това е като един вид наказание, само че те не разбират, че наказват кметовете на ГЕРБ, а наказват обикновените граждани, обикновените хора. Заради това препотвърждаваме искането за оставка на председателя на Комисията по енергетика, защото той не се справя със своите задължения. Настояваме, ако има чест и достойнство, председателят на Комисията да си подаде оставката незабавно.