Следвайте "Гласове" в Телеграм
Енергийният преход ще доведе до загубата на 1 млн. работни места във въглищните мини в световен мащаб до 2050 година, показва проучване на Global Energy Monitor, цитирано от Ройтерс. Проучването обхваща повече от 4 хил. мини, в които работят 2,7 млн. души. Най-засегнати ще бъдат работещите в Китай и Индия, става ясно още от публикацията.
Някои от мините ще бъдат затворени в следващите години, тъй като потенциалът им се изчерпва, а държавите преминават към по-чисти нисковъглеродни енергоизточници. В повечето обаче работата ще бъде прекратена заради зелените политики. Проблемът е, че за повечето от тях няма планове за "живота след въглищата", както и цялостно за развитието на нисковъглеродната икономика.
Според проучването на GEM правителствата по света трябва да подготвят планове, така че миньорите да преминат спокойно през предстоящата трансформация. "Затварянето на въглищата е необратимо, но икономическите проблеми и социалното напрежение - не", казва Дороти Мей, ръководител на един от проектите на GEM - Global Coal Mine Tracker.
Във въглищните мини на Китай в момента работят 1,5 млн. души. Според оценката на GEM от очакваните 1 млн. съкратени миньори в света до 2050 година 240 хил. ще бъдат само от китайската провинция Шанси. Китайските власти от години вече работят по преструктурирането на въглищния сектор. В северните и северозападните провинции започват да намират начини за алтернативни работни места и икономически растеж, се казва още в анализите на експертите. През последните години Пекин започна да увеличава инвестициите възобновяеми технологии, като страната е и сред основните производители на оборудване за зелени централи.
Китай си постави за цел да бъде въглеродно неутрален до 2060 година, тоест с 10 години след водещите икономики в световен мащаб. Преди това обаче се очаква до 2030 година да бъде постигнат пикът на потреблението на въглища.
Източник: investor.bg