Южнокорейските производители на чипове ще трябва да избират между американската технология и китайския пазар

Южнокорейските производители на чипове ще трябва да избират между американската технология и китайския пазар

Според официалните статистически данни през миналата година южнокорейските компании са доставили в Китай полупроводници на стойност 50 млрд. долара. Това представлява около 40% от целия южнокорейски износ и 26% увеличение на износа на чипове за Китай в сравнение с 2020 г. Според експерти опитът на САЩ да привлекат Южна Корея в "антикитайски технологичен съюз" има известен шанс за успех, въпреки силната икономическа зависимост на Корея от Китай.

Financial Times обяснява, че в миналото корейските производители на чипове като SK hynix и Samsung Electronics са се отнасяли сравнително спокойно към търговската конфронтация между САЩ и Китай, но този път отвъдморският партньор им предлага да се изправят пред труден избор между достъпа до американската технология за производство и проектиране на съвременни полупроводникови компоненти и големия пазар, който и за двете компании е Китай.

Корейските производители на памет са почти изцяло зависими от малък брой японски, американски и европейски компании за технологиите, необходими за производството на полупроводникови продукти. Ако Южна Корея се противопостави на американските власти, достъпът до всички тези технологии може да бъде загубен. Бившият южнокорейски министър на търговията Йео Хан-Коо признава: "Китай разполага с пазара, а САЩ - с технологиите. Без технология няма продукт. Ако няма пазар, можете поне да се опитате да намерите такъв някъде другаде.

Financial Times пояснява, че технологичните партньори на САЩ в Тайван ще трябва да пострадат още по-малко в конфликта с Китай, тъй като законите на Тайван отдавна забраняват на компаниите да разполагат определени видове високотехнологични производствени мощности на територията на Китай. Както може би знаете, пакетът от закони, приет неотдавна от правителството на САЩ за субсидиране на развитието на националната полупроводникова индустрия, включва ограничения за получателите на държавни средства за разширяване на производствения капацитет в Китай и други недружелюбни държави. В продължение на 10 години на получателите на субсидии се забранява да разширяват производството в Китай на чипове с технология, "по-тънка" от 28 nm. Експертите смятат, че Samsung и SK hynix, които вече са изразили готовност да разширят присъствието си в САЩ, ще запазят производствените си бази в Китай на сегашните нива и няма да правят предложения за разширяването им.

Законите на САЩ за контрол на износа изискват от компаниите да преглеждат дейностите си в Китай веднъж на две години. Възможно е американските власти да решат да затегнат изискванията за износ на ноу-хау за Китай въз основа на последния мониторинг на усвояването на модерни технологии от китайските производители. В такава ситуация корейските производители предпочитат да замразят инвестиционната си дейност в Китай, но не и да изгорят напълно мостовете си поради голямата си икономическа зависимост от местния пазар.

Коментари

Напиши коментар

Откажи