Торовият завод "Неохим"-Димитровград спира работа в очакване на по-евтин газ

Торовият завод "Неохим"-Димитровград спира работа в очакване на по-евтин газ

Инж. Мирослав Димитров, изп.-директор на "Неохим" и зам.- председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, в „Бизнес старт”, 29.07.2022

Планираното за месец август увеличение на цената на природния газ е съкрушителен удар срещу българската индустрия. Ако КЕВР одобри предложената цена от „Булгаргаз”  в размер на 287 лева за мегаватчас, ще преустановим производството си и не е ясно до кога. Ще бъде много трудно за бизнеса да продължи да работи, да продължи да произвежда, да продължи да плаща заплати и да изпълнява ангажиментите си към хазната. Някои от нас може би няма да оцелеят. Това каза инж. Мирослав Димитров, изпълнителен директор на "Неохим" и заместник-председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, в предаването „Бизнес старт” с водещ Христо Николов.

„В момента цяла Европа е в колапс, като сравнително малко са предприятията от нашия бранш, които все още работят. По-високата цена на газа ще бъде пагубна за нас. Като цяло в Европа се убива химическата индустрия и индустрията като цяло. Няма да се учудя, ако производствата започнат да се преместват в посока към Африка, например. Към този момент ние сме спрели продажбите на стока, тъй като очакваме да видим каква ще е цената (на газа), за да може да направим нашите калкулации и да я предложим отново на пазара". 

Близо 700 души работят в „Неохим“, каза Димитров. На въпрос дали работниците ще бъдат пуснати в отпуск, събеседникът отговори:

„Сега ще започнем капиталния си ремонт. В зависимост от това колко продължи тази ситуация, ще предприемем други действия, надявам се да не се стига до там. Зависи какво ще предприеме българската държава и Европейския съюз. За нас е важно каква ще бъде цената на природния газ, на нашите продукти и дали е възможно да работим на печалба, за да има смисъл.“

Въпреки че бяха обещани компенсации за природния газ, не виждаме действия в посока на изплащането им. Според нас е необходимо да се възстанови нормалният диалог с „Газпром”, защото все още имаме договор с компанията и по всичко личи, че цените биха били много по-добри, ако този договор може да се изпълни.

Вчера излезе информация, че ще има доставки с танкери, но по думите на събеседника трудно ще бъде компенсиран тръбният газ само с доставки на LNG с танкери. Необходимо е да знаем дали има дългосрочни договори, дали „Булгаргаз” планира дългосрочни договори за 2023 година, с което да обезпечи потреблението в България, подчерта инж. Димитров.

Разчитаме на азерския газ, но той ще осигури само една трета от годишното ни потребление. Топлофикациите работят основно зимните месеци, което означава, че той няма да бъде дори една трета от потреблението ни през зимата, посочи събеседникът.

Очакваме действията на българската държава и на Европейския съюз за справяне с енергийната криза. „Неохим” е предприел необходимите действия, за да обезпечи договорите си, които има с клиенти и за целта сме заделили стока на склад.

Предприятието за минерални торове планира възможно най-скоро да започне капиталния си ремонт, а след това – в зависимост от развитието на ситуацията, от действията на държавата и ЕС, както и от цената на природния газ, компанията ще реши дали да възобнови дейност и дали има смисъл да работи.

„Разчитаме нещата да се подобрят, но честно казано не сме много обнадеждени към този момент”.

При цена на природния газ около 140 лева за мегаватчас  - каквато беше тя през април и каквато беше обещано да бъде запазена по един или друг начин чрез компенсации, ще можем да изплащаме заплати, останалите задължения на дружеството и да сме на печалба.

Материалът не е препоръка за вземане на инвестиционно решение.

Източник: bloombergtv.bg

 

 

 

Коментари

  • Начи, няъ гаС няъ торуви

    29 Юли 2022 16:51ч.

    няъ папу. Дъ ний жуу и здрау Кирчу чи и Окатиа Ъсеншу. Кактуй казъл Ганди, ку упръвлявъ идиот тез дет съ гу избрали съ дубря претставени

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Арвард

    29 Юли 2022 16:56ч.

    Лято е, хората са на море, почиват си от борбата с мафията. Аре да не ги занимавате с някаква си индустрия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЙацкРоцк

    29 Юли 2022 16:57ч.

    Работниците от Неохим да кажат едно голямо благодаря на всичките евроатлантически американски и канадски мекерета русофоби. И да ходят да дадат заявка в американската мисия за още поне 32 хартиени самолетчета Ф-16, и няколко десетки кораба с газZZZZZZ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Химическия комбинат в гр. Димитровград, стартирал производствената си дейност на 5 ноември 1951 г. и е подарък на НРБ лично от Йосиф Виссарионович СТАЛИН

    29 Юли 2022 16:58ч.

    Първоначално се произвеждат азотни и фосфорни торове. Впоследствие са направени разширения, реконструкции и модернизации на производствените мощности. През 1987 г. e въведен в експлоатация нов комплекс за производството на амоняк, азотна киселина и амониев нитрат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • С ПОЧЕСТИ

    29 Юли 2022 16:58ч.

    На торовия завод да се присвои името "Кирил Петков" за заслуги в развитието на родната химия, УРА!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Съветник

    29 Юли 2022 17:05ч.

    Торовият завод да си търси обезщетението от Вова Дългий

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Българянино, запомни си мисълта за лечението си в санаториума на един дунавски остров

    29 Юли 2022 18:13ч.

    Повтаряй си я на ум по време на лечебните масажи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Проблемът с газа ще се реши от само себи си

    29 Юли 2022 17:04ч.

    Сметката на Путин да внася паника на пазара, за да качи цената до небесата, излезе крива. При тези цени газът е непродаваем. Пряко зависещите от него производства просто спират дейност, а който има техническа възможност - преминава на друг енергоносител. На нас ще ни трябват вече не 3 млрд. годишно, а много по-малко. Азерите и американците ще ни доставят без проблем намалените количества.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наистина ли си толкова прост?

    29 Юли 2022 17:08ч.

    Русия продава газ по договори. С точно определена цена. НЕ ПРОДАВА на борсата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оранжериите

    29 Юли 2022 17:07ч.

    Имаше такъв момент. Преди доста години мазута поскъпна. България имаше много оранжерии. Изчислиха, че няма да е ефективно при по-скъп мазут и не засадиха нищо. Но … цените на оранжерийните зеленчуци в Европа скочиха до небесата. Разбраха, че са направили грешка. За химиците е по-важно дали ще плащат за газ повече отколкото плаща конкуренцията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • на мене ми е гот, щот простотията винаги губи

    29 Юли 2022 17:46ч.

    По същия начин педалите-политици убиха и армиите. Някои от източноевропейците си дадоха изцяло танковете и самолетите на Украйна, освен това бръкнаха в резервите с боеприпаси. Естествено, заместители от стара западна техника няма да се намерят не само скоро, но и никога. След две години руснаците ще минават през цяла ИЕ като на парад.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Идната пролет

    29 Юли 2022 18:17ч.

    Иначе останалото е вярно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кой губи?

    30 Юли 2022 1:17ч.

    Те руснаците и Украйна щяха да превземат за 3 дни, ама нещо се обърка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    29 Юли 2022 19:07ч.

    "...Пряко зависещите от него производства просто спират дейност," Просто спират? Да? Ей тъй - просто! "Газът ли, че то е много просто!" - ено време имаше такава поредица от книги, за радиото, телевизията. Сега дойде редът на газа. А тва за азерите и американците е разтърсващо с простотата си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • в очакване на по-евтин газ

    29 Юли 2022 19:15ч.

    Еми а дано, ама надали!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Първо няма торове

    29 Юли 2022 20:00ч.

    После няма достатъчно храна..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Озадачен

    29 Юли 2022 23:54ч.

    След такива новини се чудя защо Кирил и Асен все още са на свобода.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иванов

    30 Юли 2022 9:25ч.

    Защото са обикновени служители на тези,които истински управляват територията.И защото явно добре са си свършили работата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи